Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

OraÅŸul Zeilor

#10
Bun, ai facut cerere la critics asa ca sunt prezenta si la datorie (oricum treceam pe aici si fara cerere, dar mai asteptam un capitol)
Sa revenim la oile noastre.
Imi place prologul. E scurt, dar cu o mare incarcatura emotionala. Il prefer asa, decat sa fie prea lung si sa nu spuna nimic. Fereste-te de prologurile kilometrice si lipsite de sens. In cazul asta, mai mic insemna mai bun. :))
Ca sa am o baza de comparatie, iti spun ca ti-am urmarit si celelalte ficuri ( pe unele le-ai terminat, pe altele le-ai inchis, in fine) si iti spun cu sinceritate ca ai evoluat.
Spre deosebire ce primele ficuri, acum stilul ti se modifica in functie de personaj sau de genul pe care il abordezi. Asta e un lucru bun si demn de admirat. Nu foarte multi reusesc sau isi ofera destul de mult timp pentru a se pune in pielea personajelor pe care le creaza.
Observ ca preferi persoana I. Eu, personal, o prefer pe a-III-a pentru ca imi e mai usor sa povestesc asa. Totusi, ma bucur ca esti capabila sa descri sentimentele si trairile la persoana aleasa. Sfatul meu e, ca in cazul in care pe parcurs vei schimba perspectiva, sa ai grija la caracterul personajelor. Cand vorbesti din perspectiva altui personaj, se schimba automat si stilul scrierii.
Nu inteleg inca ce legatura are titlul cu textul, dar banuiesc ca voi afla pe parcurs, dar pot sa spun ca imi place. Are o anumita greutate care ne face sa ne gandim la lucruri marete.
Ai cateva inversiuni care nu prea isi au locul acolo: "complet uitasem de ea" e una dintre ele. Nu e grav. Probabil nu ai fost atenta cand ai scris. Se mai intampla. Oricum, greselile de genul acesta pot fi corectate printr-un simplu edit.
Cat despre creaturile despre care ai vorbit la inceput, astept sa vad cum vei imbina firul fantastic al actiunii cu realitatea. Atunci o sa comentez mai multe. Oricum, imi place povestea si modul in care o faci sa evolueze.
Ai mai multa grija la greseli de acum inainte, incearca sa le corectezi si nu mai scrie in word (sau seteaza-l pentru limba romana) pentru ca multe dintre greselile de tastare vin de acolo.
Oricum, multa bafta in continuare si spor la scris:*

"Omul este cel mai putin el insusi,atunci cand vorbeste in propria persoana.Da-i o masca si el va spune adevarul."Oscar Wilde
[Imagine: chibi_5001.gif]
, chibi-ul lui



Răspunsuri în acest subiect
OraÅŸul Zeilor - de hiimera - 18-09-2011, 09:10 PM
RE: OraÅŸul Zeilor [ YAOI ] - de Addeh - 18-09-2011, 09:49 PM
RE: OraÅŸul Zeilor [ YAOI ] - de Rain - 19-09-2011, 11:46 PM
RE: OraÅŸul Zeilor [ YAOI ] - de Denny - 23-09-2011, 10:25 PM
RE: OraÅŸul Zeilor [ YAOI ] - de hiimera - 25-09-2011, 09:44 PM
RE: OraÅŸul Zeilor [ YAOI ] - de KathVonTe - 27-09-2011, 09:22 AM
RE: OraÅŸul Zeilor [ YAOI ] - de Addeh - 28-09-2011, 04:39 PM
RE: OraÅŸul Zeilor [ YAOI ] - de Piersicuta - 29-09-2011, 03:28 PM
RE: OraÅŸul Zeilor [ YAOI ] - de Rain - 02-10-2011, 01:56 AM
RE: OraÅŸul Zeilor [ YAOI ] - de MiraA - 24-10-2011, 12:18 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Amurgul zeilor Aneedo 11 7.342 10-07-2013, 08:38 PM
Ultimul răspuns: Aneedo


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)