Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~

#7
lol,am ramas socata cu cateva comentarii de sus 22 Aveti aceleasi ideei de com ? Rima si titlu >.<

Revenind la duel.
O sa incep cu faptul ca nu e bine ca aveti teme diferite. Pentru ca e imposibil sa compari o poezie cu alta poezie care are: motive diferite,teme diferite si alte lucruri ce si ele nu am nimica comun.Da, voua v-a fost usor sa postati 2 poezii decat sa va chinuiti sa scrieti ambele la o tema >.>.

~ "Timp"
Aici nu inteleg ce aveti cu rima22 nu ati mai vazut poezii fara rime >.>. Simplitatea cu care ai scris face poezia mult mai captivanta si mult mai intelesa. Am impresia ca motivul principal, tema si figurele de stil nu au nici legatura cu cuvantul "timpul". Simt mai mult mesajul un dragostei neimpartasite, la care mai apoi se hotareste sa o lase inapoi urcand acea treapta de scara.

Ai inceput bine primele 3 strofe, dar a 4 a stricat totul.

Citat:Un ceas zace şi aşteptă
Nisip să curgă în clepsidră
Nu poti schimba timpurile si in plus, e gresita exprimarea. Si, daca o lasi: "nisip"--->nisipul

Citat:Şi nici s-alergi nu poţi prin ani,
Eşti doar al vieţii alb pion

Prin anii nu alergi si e gresita exprimarea. Pioul alb ?! te referi la tabla de sah ? dar , ai bagat-o la sfarsit-o si tot nu e bine.

Am obervat ca ai imagini vizuale, dar se repeta ca intr-o curba inchisa.


~"Pădurea carnivoră"
Am citit de cateva ori poezia, dar de fiecare data ma ramas in ceata. Imginile vizuale si cat cele audiative sunt intr-o ordine mai haotica si mai bizara, s-ar putea spune 39,defapt, ai doar imagine vizuala. Padurea carnivora parca e un balaur infometat. Dar acesta "ea " nu e tocmai reusit pentru ca ea intra si incepoe o oarecare actiune in poezie si tu revii povestiind. Daca ai in ceput intr-un mod asa si il termini.

Ai spus la inceput ca padurea e intunecata si verde, dar iin ultima strofa spui ca:
Citat:Pădurea aceasta cu viezuri şi căprioare,
Cu ploi de lumină şi cu izvoare"
cam nu iese socoteala o.O

Nu mi-a placut nici o poezie, daca e sa o spun sincer ,desi vad ca voi doua ati facut ceva progrese o.O. Si, votul meu merge (desi nu am incotro, trebuie sa aleg pe cineva >.<) la prima poezie si motivul alegerii e explicat mai sus.
[Imagine: aaaakip.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ - de Ang. - 15-01-2011, 10:49 PM
RE: AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ - de AlerimxD - 15-01-2011, 10:55 PM
RE: AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ - de SnowFlake. - 16-01-2011, 05:41 PM
RE: AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ - de DeDal N. - 16-01-2011, 07:17 PM
RE: AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ - de AlerimxD - 19-01-2011, 04:21 PM
RE: AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ - de Aggie - 19-01-2011, 10:32 PM
RE: AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ - de Serqet - 20-01-2011, 06:17 PM
RE: AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ - de AlerimxD - 21-01-2011, 10:02 PM
RE: AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ - de Ang. - 26-01-2011, 10:44 AM
RE: AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ - de Ana - 14-12-2011, 09:05 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Bloody-chan ÅŸi AlerimxD. AlerimxD 6 4.824 14-12-2011, 09:08 PM
Ultimul răspuns: Ana
  Looking for a poem duelist Mizantropul 9 4.953 14-12-2011, 08:44 PM
Ultimul răspuns: Ana


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)