Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Looking for a poem duelist

#1
Cine are chef să facă un duel cu mine cu poezii?


AÅŸtept.
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#2
Ma bag eop 4 Ia Id\'ul meu de la profil ca sa discutam ce si cum.
Chiar as vrea sa vad ce idei ai :->

By3 bye
[Imagine: SIGN.png]
Thanks ^Ciresica^
SasuSaku fics || Miky`s Smile Zone

#3
Okey here we go.

Tema: Otravă

Timp de votare: De acum până pe 2 august.

Ştiţi ce trebuie să faceţi, argumentaţi ambele poezii şi la final scrieţi la cine vine votul.

Prima poezie:

Tu si eu, intr-o odaie.

Tu şi eu, într-o odaie.
Tu mă-mpingi să mă droghez
C-o bombonică.
Eu refuz, mă simt prea... mică.


Tu şi eu, într-o odaie.
Tu mă-mpingi să te înjur,
C-o simplă prăjitură.
Eu refuz, mă simt prea... dură.


Tu şi eu, într-o odaie.
Tu mă-mpingi să fac eu trafic
C-o cutie de jeleu.
Eu refuz, mă simt prea... eu.


Tu şi eu, într-o odaie.
Tu mă-mpingi să mă-ndulcesc
C-o sticluţa de otravă.
Eu accept, mă simt bolnavă.


A doua:

Ţi-am administrat otravă

Când eram prunc zeul mă luă în braţe.
Al său cuţit vroia să mă-agaţe.
În schimb mi-a înfipt un venin în stern,
Un venin, ce m-a scăpat de etern.

Tânăr fiind, deloc nu l-am simţit.
Eram prea leneÅŸ, prost ÅŸi plictisit.
Când m-am văzut trecut de patruzeci
mi-ai dat seama că n-am să fiu pe veci.

Trupul – fără acelaşi randament.
Mă simţeam senil, amnezic şi dement.
Cu boala m-am luptat. Nu m-am sfiit.
Dar ciuma asta părea de neoprit.

Mintea, mi-am sprijinit-o de barba mea
gândindu-mă cine mă distrugea.
Însă mi-a şoptit mintea-mi bolnavă:
Timpul ţi-a administrat otravă...



________________________________________________________________________________

Eniuei enjoy reading!
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#4
Eh desi am spus ca nu ma pricep la poezii si ca nu las comm aici m-am gandit totusi sa o fac. Sorine esti surprins?15 In fine amandoua poeziile au fost frumoase dar mai mult mi-a placut a 2 a. Si cred ca deja stiu cine sunt autorii dar nu ma pronunt. La prima poezie nu prea mi-a placut ca au fost cam aceleasi cuvinte numa ca pe la sfarsitul versurilor ziceai asa. Devine plictisitor si putin enervant + ca nu vad nimic special in versurile tare. ,,Tu ma-mpingi sa ma\\\'ndulcesc\" - ma-ndulcesc. In fine atat am avut de comentat la ea. Sper ca nu te-ai suparat. Asa la a doua nu prea am ce comenta. Mi-a placut ft mult. Singura observatie pe care vreau sa ti-o fac e ca la unele versuri ai uitat de majuscule in rest nimic. Deci in concluzie votu meu merge la a doua poezie. Succes in continuare hug
[Imagine: EnvYQ.png]

#5
A doua poezie. Nu știu de ce. Parcă a fost mai stufoasă, parcă a transmis mai multe sentimente. Ambele au fost frumoase, dar a doua parcă, adică nu parcă, sigur a avut ceva în plus față de prima. În fine, nu știu ce să mai zic, nu mă pricep deloc în poezie. Prima nu mi-a plăcut nici titlul, dar în fine, noapte bună ._.
[Imagine: Jun0xCa.png]

#6
So here I am incercand sa imi dau seama ce am sa aleg…extrem de greu. Am citit ambele poezii de atat de multe ori incat nu-mi amintesc nici macar numarul…dar am realizat cu stupoare ca, desi nu sunt un fan inrait al poeziilor, acestea doua chiar mi-au placut. M-au fermecat intr-un mod aparte…si ca idée generala, ambele s-au incadrat in tema intr-un way or another.
[Un lucru imi displace, mi-am dat seama cine e autorul, si asta diminueaza din propria-mi exaltare.]

Prima poezie:
E ceva la poezia asta care imi place in mod special, e ciudata, paradoxal creeaza o atmosfera linistita intr-o banda [desenata] destul de activa. Firul povestii – pe care-l vad eu, bineinteles- e expus intr-un mod relaxat si il lasa pe cititor sa isi faca propria imagine fara a impune extrem de multe limite pe plan creativ. E usor de digerat si nu necesita atentie la detalii. As asemana intreaga lucrare cu un desert – usor si enjoyable. S-a incadrat foarte bine in tema, si a creat un background perfect pentru “administrarea otravii”- intr-un mod care ma duce cu gandul la YA Fiction, in general.

A doua poezie:
Eh…ce-I drept, simtul meu de copila rebela nu a fost extrem de incantat de poezie, pentru ca, ceva mi se parea ca scartaie.Si da credeam ca scartaia ceva, pana am ajuns la final si natura mea filosofica a inceput sa schiteze un zambet. Nu ma incanta neaparat modul tau de asezare al cuvintelor in asa fel incat sa formezi versuri, nu e rima sau ritmul [si cu atat mai putin nu e masura versurilor], ci e ideea generala de la sfarsit, luand-o ca pe un banc o sa ii spun the punch line. Spre deosebire de poezia anterioara, aici nu mi s-a conturat povestea precum un film, ci mai degraba asemenea unei melodii; tipul de melodie care are acel efect numai prima data, pentru ca reascultata isi pierde din farmec. Substratul filosofic. [cel simtit de mine] m-a frapat si pot spune ca intr-adevar e o poezie speciala.
E otrava. E metaforic. E poezie. E votul meu.
Cred ca, cu asta am spus totul!

I’m out now, good luck kiddos.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#7
So...am tot zi ca am sa trec pe la duelul asta dar timpul ma toaca! But, i'm here and here we go!

Prima poezie: mi se pare foarte interesanta, limbajul expresiv imi place foarte mult, ca sa nu mai zic de estetica! Ultimul vers de la fiecare strofa mi s-a parut genial. In rest totul este la locul lui, si chiar ador poezia asta!

A doua poezie: Aici tin sa mentionez ca ultimul vers mi-a placut cel mai mult din aceste 2 creatii. Reflecta foarte mult realitatea aceasta poezie, mai in amanunt chiar decat prima poezie! Expresivitatea e la locul ei, deci nu am ce critica la aceasta poezie(oricum is praf la poezii), insa e ceva la aceasta poezie care nu imi suna mie bine. . .nu stiu, parerea mea!

Deci, votul meu il dau primei poezii!
Felicitari amandurora, sincer mi-a fost putin greu sa aleg!
[Imagine: tumblrlx7b30asgu1qg0svn.gif]




#8
Well, votez cu a doua poezie. Amandoua sunt reusite din punctele de vedere: gramatical, eul, imaginile vizuale si cele sonore, incadrarea in tema si asa mai departe. Dar nu imi placuse in prima poezie jocul cu otrava. De inceput, ai inceput ceva m-ai rapid si pe la mijloc te-ai oprit si pana la sfarsit tot te-ai jucat cu sticluta de otrava. Sper ca nu va fi probleme daca sa imi termin postul asa , fiindca la ora asta adorm deja .-.-
[Imagine: aaaakip.jpg]

#9
Okey hai că I'll put an end to this.
Un mod - admin să închidă vă rig threadul. Mersi.
A câştigat a doua poezie cu 4-1..
Adică poezia lui Saint.

Thanks all you voters out thereSmile
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#10
Duelul s-a incheiat. Topic inchis.
Felicitari participantilor.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~ Ang. 9 8.703 14-12-2011, 09:05 PM
Ultimul răspuns: Ana


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)