Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Argint, nu mint, în chihlimbar ~ Alerim's One Shots..

#26
Un gând straniu

~ Repeti aceeasi idee , inutil.

" Ascunsă printre norii fumurii, luna plină privea decepţionată micul oraş poluat de oamenii care locuiesc în el. Zgârie-norii erau prea departe de aburii uşori, iar populaţia ducea o viaţă nocturnă; maşinile aşteptau în intersecţii şi oamenii din ele erau mult prea obosiţi. Lumea se plimba pe străzi şi becurile luminau oraşul, colorându-l cu scântei albe. "

Si in pasajul urmator :

" Se îndreptă spre fereastră şi trase draperiile, astfel încât razele pătrundeau în camera colorată într-un albastru stins, estompat. Deschise fereastra şi observă firele de praf care se jucau în fâşiile de lumină. Afară, populaţia oraşului mergea grăbită pe străzile asfaltate, printre blocurile impunătoare. Ridicând-şi privirea, Alessi observă cerul înnorat. Petele cenuşii erau joase, iar în depărtare păreau părţi din clădiri. "

Fraza subliniata nu era necesara.


~ Sunt cateva locuri in care omiti virgula.

" Soarele , încălzeşte treptat lumea şi o înveleşte într-o mantie aurie. Diamantul preţios a îndepărtat de mult petele de nori , şi posedă cerul. Nici măcar păsările libere nu îndrăznesc să-i trădeze dominaţia. Totul se armonizează asemeni culorilor , contopite într-o pictură splendidă. "

" În depărtare, o pădure bogată şi minunată îşi are sălaşul, iar mai departe de ea , munţii predomină cu desăvârşire. Dar ei , se află atât de departe, încât doar o linie subţire, transparentă , se poate observa. "

etc. - sunt mai multe pasaje

~ Ce am mentionat mai sus sunt greseli extrem de minuscule [ aproape inexistente ] in comparatie cu toata lucrarea. Ti-am mai spus si o repet : Esti foarte talentata !
Faptul ca exersezi si citesti mult , ne dovedesti in fiecare rand scris , cu ajutorul epitetelor si al figurilor de stil folosite. Sunt unice si curg foarte usor , fiind pozitionate una dupa alta , intr-un ritm alert.

Momentan am citit doar prima lucrare , dar voi mai reveni si pentru celelalte. Merita citite , dar din pacate sunt prea obosita acum ^^.





Răspunsuri în acest subiect
RE: Visuri, iluzii ÅŸi deziluzii ~ AlerimxD. - de *ILY Yaoi Maniac* - 26-11-2010, 08:18 PM
RE: Visuri, iluzii ÅŸi deziluzii ~ AlerimxD. - de *ILY Yaoi Maniac* - 27-11-2010, 09:18 PM
RE: Visuri, iluzii ÅŸi deziluzii ~ AlerimxD. - de *ILY Yaoi Maniac* - 12-12-2010, 07:43 PM
RE: Visuri, iluzii ÅŸi deziluzii ~ AlerimxD. - de *ILY Yaoi Maniac* - 27-12-2010, 09:15 AM
RE: Argint, nu mint, în chihlimbar ~ Alerim's One Shots.. - de Danb - 20-03-2011, 06:09 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Razbunare de argint Camelie. 13 6.331 23-07-2011, 02:49 PM
Ultimul răspuns: Akane Hime
  Coboară-mă în Rai ~ Alerim's poems. AlerimxD 25 9.374 04-02-2011, 01:04 PM
Ultimul răspuns: Kayla.


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)