Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Alegeti lucrarea sau lucrarile preferate
Lucrarea 1 - Pictând în culori aramii
20.83%
10 20.83%
Lucrarea 2 - Obsesie ucigasa
4.17%
2 4.17%
Lucrarea 3 - File ruginii
14.58%
7 14.58%
Lucrarea 4 - Eu am ucis toamna
14.58%
7 14.58%
Lucrarea 5 - Povestea unei frunze
12.50%
6 12.50%
Lucrarea 6 - Povestile toamnei
2.08%
1 2.08%
Lucrarea 7 - Intalnire cu toamna
22.92%
11 22.92%
Lucrarea 8 - Calatoria
2.08%
1 2.08%
Lucrarea 9 - Poveste de toamna
6.25%
3 6.25%
Total 48 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Fic of the Week 2 - Lucrari

#11
Oh, man, this is gonna take a while...

Pictând în culori arămii
Trebuie sa recunosc ca... Mi-a placut. Este genul ala de compunere pe care as premia-o la un concurs de literatura (DOOOH, ASTA CE NAIBA E? Am innebunit de tot, iarta-ma...).
Ai un limbaj nu foarte sofisticat, dar stii cum sa il intorci pe toate partile ca sa iasa ceva bun. Imi plac imaginile vizuale create, imi place caracterul de enumeratie pe care i l-ai dat - actiune dupa actiune dupa actiune... Ma mir ca nu e obositor - si e mare lucru sa folosesti o gramada de verbe fara ca cititorul sa oboseasca.
Ai facut din toamna o persoana... Foarte frumos. I-ai dat sentimente si ai reusit sa le descrii exact asa cum trebuie.
Ce nu mi-a placut : ai o greseala a genitivului : "tomnii"; corect e "toamnei". Apoi ar fi faptul ca ai dat cu bata in balta chiar la final : "Povestea mea va continua sau se va sfârşi cu ultimul glas al ultimului artist care s-a îndrăgostit de mine.". Daca ai fi zis "glasul ultimului artist" se subintelegea ideea - si suna mult mai bine!
Desi nu e genul meu de lucrare, am citit-o cu placere. Felicitarile mele.
Ah, si bun titlu. Mi-a placut; desi banal si neoriginal, mi-a placut, intr-un mod dubios.


Obsesie ucigasa
Cand am citit titlul am zis "Whoaaa, ceva pe gustul meu!"... Dar apoi m-a izbit realitatea.
Ideea este foarte buna - asocierea mortii sau a unui moment crucial din viata cu toamna. Dar in felul in care l-ai descris are lacune si chiar puteai mai mult - cred... Sper. Eu zic ca dintr-o idee atat de super exploatabila (lol) poti abera cate in luna si in stele. :3
Oricum... Lucrurile care imi plac sunt acele "Daca" scrise cu italic si ideea in sine. Lucrurile care nu imi plac sunt, din nefericire, mai multe.
In primul rand, in limba romana numele lunilor anului nu se scriu cu litera mare - si, da, eu chiar o consider o greseala. Apoi ar fi "cand ma vedea era mai mult indiferenta", unde m-ai pierdut... Cine era indiferenta? Era un tip, ce naiba? Alta fraza care mi-a zgariat retina este "Iubirea este ceva care nici pana in ziua de azi nu am aflat" - gresit construita din punct de vedere gramatical. Mai incearca. Si dupa orice semn de punctuatie se pune spatiu; e ca o regula nescrisa, dar estetica e si ea importanta. Finalul, din nou, nu ma impresioneaza... Ai relatat ca l-ai omorat pe X ca si cand ai povesti ce ai mancat astazi, iar sfarsitul ma deprima la cat de sec e.
Repet - ideea e buna, dar ai grija mai mare la felul in care exprimi sentimente.


File ruginii
M-a plictisit teribil... Nici nu i-am citit cuprinsul cand am vazut cate repetitii de genul "uitată de mulți într-un ungher părăsit al vieții, pare să prindă din nou viață" sau multitudinea de conjunctii, care ma enerveaza ingrozitor. Ai ingramadit tot textul intr-un alineat si pam-pam! Asta a fost.
Imi place mult ideea de scena si actori, de cortina, teatru, dar modul in care ai descris asta a fost ataaat de monoton incat nu am avut rabdare sa citesc tot. Finalul a fost ca o galeata de apa rece pe care am primit-o in cap "Prefer să închid acum această carte, în schimb la anu jur s-o redeschid"... LA ANU? CE E AIA "LA ANU"? Nu poti scrie asa ceva intr-o creatie literara, ce Dumnezeu?
Mi-a placut titlul. Macar ala. :(


Eu am ucis toamna
AAALELUIAAA!
Nu imi vine sa cred ca am reusit sa citesc ceva legat de toamna si din... Alt punct de vedere. Si "Obsesie ucigasa" a incercat ceva, dar lucrarea pe care urmeaza sa o notez m-a lasat fara cuvinte.
Tipul ala e un insensibil nenorocit daca a reusit sa reziste in viata stiind ca si-a ucis iubita si daca mai si indrazneste sa o faca odioasa, lol. Am inteles ce ai vrut tu sa faci - exprimarea iubirii in... Alt fel. Mi s-a parut, insa, a fi un pic exagerat. Dar asta nici nu mai conteaza cand ai descris totul atat de liiin si de frumooos...
O compozitie extraordinara. Am incercat sa caut o greseala cat de mica, dar am ramas cu acest cautat. Gramatica e impecabila, iar modul de a scrie mi-a introdus o stare bleaga si dubioasa. Imi place ideea, imi place de tip, imi plac propozitiile scurte... Tot! Chiar voiam sa gasesc o greseala, lol.
Ce nu mi-a placut deloc si ar putea fi reparat cu usurinta - desi nu e neaparat o greseala, dar mi s-a parut deranjant - a fost unicul paragraf din text in care ai mentionat ce s-a intamplat de fapt. Am citit "Adevărul pur era că iubita mea murise călcată de maşină. Iar eu fusesem la volan. Într-o zi de toamnă." si am ramas "...asa, si?! ATAT?". Mai multa atentie data viitoare.
Titlul e foarte... Sugestiv. Ca fetiscana sa reprezinte toamna si tot ce tine de ea este... Chiar o vedere originala. Bravos.
In rest, nu am ce reprosa.


Povestea unei frunze
Aa, pai sa va spun. Era odata ca niciodata ca de nu ar fiii nu s-ar povestiii~... Cam asa mi-a sunat inceputul lucrarii tale.
Nu vreau sa fiu rea - ca iar sunt inteleasa gresit dupa aceea -, dar nu ma pot abtine. Am ras de m-am spart la fraza asta - "Au trecut zilele ca saptamanile, saptamanile ca anii si ani ca deceniile"... Nu stiu cum sa iti zic, dar eu nu am vazut niciodata frunzele unui stejar stand ANI DE ZILE verzi. Doamne... Chiar am cautat in text si m-am intrebat "Bai, asta cand a devenit brad?". Si ar mai fi "un rau trecand prin ea"... Mai, dar pervers rau, nu am ce spune...
Poveste rasuflata, compozitie la nivelul unui copil de clasa a... Patra sau a cincea. Nu mi-a placut. Iar titlul e rasuflat. Dar apreciez adorabilitatea.
Incearca sa treci de compunerile descriptive de genul asteia... Just saying.


*deep breath* Mai am cateva... Cateva... Patru compuneri lungi si late... TT____TT


Povestile toamnei
Pot sa dau copy paste la ce am scris compunerii anterioare?
Inceputul mi s-a parut promitator... Apoi ai inceput sa vorbesti cu caprioare, sa astepti balul iernii si sa ai pasii calauziti PRIN mormant de un anotimp (Doamneee, ce a fost asta?).
Nah, iarta-ma, dar nu mai stau sa comentez. Deja mi-e teama de textele de genul astuia.


INTALNIRE CU TOAMNA

VAI, SERIOS?
Lasand gluma la o parte... Lucrarea asta e cireasa de pe tort. <3
Ce e aia "pedula"? Mai, copii, nu mai bagati cuvinte in DEX, ce papucii mei de casa? Apoooi... "Pe drum, amintirile curg lin si ca de obicei, se mai pierde cate o poza in albumul amintirilor" - da, si pentru ca ne amintim amintiri, suntem tristi amintindu-ne amintiri... Ma omoara repetitiile astea. La fraza "A inceput ploaie" chiar m-a bufnit rasul.
"canmp" - camp
"Mi-am aprins umbrela si am plecat spre casa" - si, a ars umbrela asta aprinsa? Doamne sfinte...
Ai o salata de verbe la prezent cu verbe la perfect compus si imperfect; enerveaza grav, te asigur.
Multumesc pentru portia de ras, aveam nevoie de ea.


Si, din nou, pauza... Voi cititi si corectati ce scrieti inainte sa trimiteti la un concurs? Na, sunt si eu curioasa...


Călătoria
Inceputul e absolut genial (glumesc, bineinteles); ca tot vorbeam mai devreme de basme cu "A fost odata... Aa... O printesa si..."...
...dar am fost foarte placut impresionata pana la finalul povestii. La un moment dat citeam gura-casca si imi ziceam "Wow... Ce idee...". Ai un mod de a descrie foarte interesant si placut, si ai reusit sa imi prinzi atentia, chiar daca nu mi se parea mare chestie la inceput. Foarte frumos, chiar mi-a placut. Nu am ce sa reprosez legat de gramatica sau lexic... Na, si iar mi-ar fi placut sa caut nod in papura.
Din nou, personificarea toamnei... Des intalnita, idee rasuflata, dar original prezentata. Felicitarile mele.


Poveste de toamna
Mai, voi chiar aveti o obsesie in a scrie "septembrie" cu litera mare... HEI, COPII?! E limba romana, cea mult prea dulce si frumoasa, nu limba engleza...
Din nou, am avut un zambet tamp pe fata pe tot parcursul lecturii. Nu ai greseli gramaticale, dar ideea si felul in care e prezentata am mai citit-o de 3248759483 de ori pana acum... Ceea ce nu e un lucru deloc bun, crede-ma. Originalitate, pustilor! :-B
"Sunetul tunetelor se propaga in toata padurea dand senzatia ca padurea este bantuita" - da, si padurea dezpadurita care era odata impadurita e atat de paduroasa incat padurarul crede ca padurea nu mai e padure...
"Au plecat in tarile calde probabil" - nu, s-au ascuns in Borcea.
"Ei bine, pa-pa!" - Pleci? Haide, maaa, cum sa pleci? TT___TT Nu, glumesc. Ce mod original de a incheia o compunere descriptiva... Mai ca imi da o lacrima... De tristete... Cum sa spui asa ceva in final, mai?


Na, ca incepusem bine, cu niste compuneri care chiar mi-au placut... Si am continuat... Si am cazut din lac in puuut... Trist.
Voi vota cu mai multe lucrari - pentru ca am vazut ca se poate. Votul meu se va imparti lucrarilor "Pictând în culori arămii" si "Eu am ucis toamna". As fi votat si pentru "Calatoria", dar, nefiind chiar genul meu de poveste... Voi lasa pe altii sa o voteze.

Erm, felicitari tuturor. :>
[Imagine: trexwalkn.gif]



Răspunsuri în acest subiect
Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:31 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:34 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:35 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:37 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:39 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:40 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:41 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:43 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:44 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:45 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Paradox - 16-09-2010, 03:24 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Hell@sing - 16-09-2010, 09:34 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Diana Avram - 16-09-2010, 09:48 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 17-09-2010, 01:30 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Andr96EEa - 17-09-2010, 03:00 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de candy_cane - 17-09-2010, 06:51 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de piticurosu - 17-09-2010, 08:03 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Maya_project - 17-09-2010, 08:24 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Rouge - 17-09-2010, 11:30 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 18-09-2010, 12:59 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de kawaii - 18-09-2010, 10:59 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 19-09-2010, 12:32 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM - Septembrie - Lucrari Lia 6 4.788 07-11-2012, 01:23 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM Iunie - Lucrari Lia 8 5.894 12-07-2012, 01:34 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Februarie - Lucrari Nya. 8 5.449 08-03-2012, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Iunie - Lucrari candy_cane 12 8.105 06-07-2011, 11:57 AM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - Noiembrie - Lucrari Unia 4 3.779 28-11-2010, 12:09 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  FOTM - Octombrie - Lucrari Unia 1 3.162 25-10-2010, 10:45 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Fic of the Week 4 - Rezultate Rouge 0 2.024 04-10-2010, 12:17 AM
Ultimul răspuns: Rouge
  Fic of the Week 4 - Lucrari Rouge 8 5.224 04-10-2010, 12:02 AM
Ultimul răspuns: Rouge
  Fic of the Week 3 - Rezultatele Flaw 3 3.117 02-10-2010, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Fic of the Week 4 - Inscreri Rouge 10 6.457 01-10-2010, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Rouge


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)