Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scolile din Japonia vs scolile din Romania

#1
Citind despre Japonia, m-am informat despre scolile lor si am inceput sa compar cu scolile de pe plaiurile noastre mioritice...
In primul rand, in Japonia, anul scolar incepe in Aprilie. La noi, la romani, scoala incepe pe 15 septembrie. Japonezii au vacanta de vara cam o luna, iar noi avem vacanta de vara trei luni. Chiar daca japonezii au o vacanta de vara nu prea lunga, ei au in timpul anului scolar multe vacante, cam de cateva zile, cand sunt anumite sarbatori de-ale lor. Aici, la noi, in tot anul scolar sunt 2 vacante mai lungi: cea de Craciun de 2 saptamani si cea de Pasti, de 1 saptamna. In rest, mai e cate o zi libera de 1 Mai si 1 Decembrie (asta daca pica in zi lucratoare, ca daca pica sambata sau duminica, salut) si, mai nou, de Rusalii.
Elevii japonezi merg la scoala in uniforma (asta se stia si din anime-uri).Chestia e ca la scoala, japonezi nu numai ca poarta uniforma, dar ei nu au voie sa vina la scoala cu parul vopsit. Asta am mai citit undeva. La noi in tara, fiecare merge la scoala in ce haine se simte mai bine... Asta e ok, la noi, atata timp cat unii nu exagereaza cu tinuta... Citeam undeva ca fetele din Japonia nu au fusta de la uniforma asa de scurta cum arata in anime-uri. De fapt, fusta lor e pana la genunchi... Ca si le scurteaza ele intentionat, asta e altceva...
Si acum, orarul... Japonezii merg la scoala chiar si sambata. Japonezii incep orele de la 8:30 si termina pe la ora 15:30 sau 16:30 (sambata termina cursurile pe la 12:30 sau 13:30). La pranz, au o pauza de o ora. Dupa scoala, elevii japonezi se duc la intruniri de cluburi. Au tot felul de cluburi: de majorete, de sport, de manga etc. Elevii japonezi sunt obligati sa faca parte dintr-un club...
Noi mergem la scoala de luni pana vineri... Orele incep de la ora 8:00 (eu incepeam orele de la 7:00... Pe bune! Asta pana anul trecut cand m-am dus la facultate... Atunci au pus orele de la 8. Beton, nu?) si se termina pe la 13:00 sau 14:00. Nu avem pauza de masa de o ora, ci una de 20 de minute. Si nici nu avem intruniri de cluburi dupa ore. Aici in Romania elevul e ca un robot: merge la scoala, scrie dupa dictare, apoi invata ca o maimuta ceea ce i-a dictat profesorul... Cluburi de frecventat, doar in afara scolii...
Cam asta este, in general...
Si acum va intreb: unde ati prefera sa mergeti la scoala: in Japonia sau la noi, in Romanica?



Răspunsuri în acest subiect
Scolile din Japonia vs scolile din Romania - de Sachiko89 - 26-08-2010, 11:19 PM
RE: Scolile din Japonia vs, scolile din Romania - de *ILY Yaoi Maniac* - 19-10-2010, 09:01 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce ati vrea sa stiti despre Japonia? Mitsukai Yoru 11 10.963 18-11-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Diferente dintre Japonia si China NiyaTai 11 18.210 19-10-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)