Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Minunata calatorie a lui Nils Holgersson

#7
Nils Holgersson... de cum am vazut threadul mi-au revenit in cap o groaza de amintiri frumoase legate de desenul asta. Mi-a marcat copilarila intr-adevar pozitiv, cred ca a fost favoritul meu multa vreme, pe langa Peter Pan si, mai apoi, Copiii de la 402 & Viata cu Louie. Citisem mai sus de perioada in care a rulat pe Minimax, 2001-2003, tot asa tin si eu minte. Stiu doar ca eram inca la gradinita si-l urmaream cu atata interes si placere.
Mi-au placut grafica si vociile personajelor, si acum imi mai rasuna vag in cap cea a lui Nils. Stiu foarte bine cum am plans la final, atunci cand s-a rupt vraja spiridusului aluia, cand a dat buzna sa-l salveze pe Martin - sau cum se numea gasca aceea - de la taiere. Trist in ultimele scene cand incerca sa comunice cu Aka, dar nu il mai intelegea... E interesant cum iti amintesti spontan de toate numele astea doar scriind, tinand cont ca au trecut ani multi de cand nu le-ai mai adus in discutie. :]
Am in cap si vulpea aceea care tot le dadea tarcoale pe parcursul calatoriei, la fel si episodul in care au ajuns noaptea intr-un oras si Nils a observat o statuie umblatoare care l-a condus la un muzeu.

La un momentdat devenise o obsesie pentru mine toata treaba asta, ii spuneam mamei in fiecare zi ca vreau si eu sa fiu spiridus si sa zbor pe o gasca. Ce amintiri... ce minte aveam atunci.
Superb desen, as vrea sa-l revad, chiar mi-as dori... m-a marcat enorm, dupa cum am mai spus.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Minunata calatorie a lui Nils Holgersson - de Fiction - 15-07-2012, 10:32 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)