Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

One shot-uri

#2
Buna Muad'Dib, in primul rand bine ai venit pe forum :D. M-a atras one-shot-tul tau in special pentru ca are o tema interesanta: Craciunul. Imi place ideea si ai foarte mult talent, in ciuda faptului ca ai spus ca nu ai. Talentul exista, dar trebuie putin fructificat, si inceputul e foarte bun. O sa incep cu lucrurile bune, ca pe urma, urmeaza o lista cam lunguta de greseli.
Imi place cum descrii, stai foarte bine din punct de vedere literar, chiar daca la gramatica mai ai ceva greseli. Naratiunea nu e haotica, adica, e ceva normal, frumos, si bine proportionat cu dialogul. Ideea este foarte interesanta, si acele versuri din colindul "La Vitleem colo-n jos..." sunt binevenite intr-un astfel de fic, deoarece creeaza o atmosfera potrivita temei.
Ce mi-a mai placut a fost si ca ai pus un pic de dramatism, bine, nu chiar dramatism, dar ceva trist care ma atrage pe mine in general. Dorul Anettei de bunica ei, tristetea in ziua aceea minunata de Craciun, care s-a ameliorat cu linistea sarbatorii, totul e minunat din punctul asta de vedere.
Mi-a placut foarte mult prologul, ii confera operei un inceput mai deosebit.
A, si sa nu uit: "Parul ravasit forma cascade de ciocolata" - superba metafora :X

Acum, trecem la lucrurile mai putin placute, la greseli:

zambii - zambi
feteii - fetei
o sa fiii - o sa fii
vre-un - vreun
venii - veni
ravasii - ravasi
fugii - fugi
putuu - putu
acuoperita - acoperita
craciunul - Craciunul
Oricate de rece - Oricat de rece
asupra ceea ce faci - asupra a ceea ce faci

So, aici ai o problema cam comuna tuturor acestor greseli, si anume: dublezi vocalele, lucru foarte des intalnit in ficuri, dar nu este estetic. Bine, poate sunt greseli facute in graba, dar la un moment dat pot sa atraga atentia mai mult cititorului.

dorine - dorinte, chimul - chipul, puta face - putea face
(aici, doua greselute mici de tastare, nu se pune :P)
"17:53 -ajunsesera la timp" - aici, mi se pare ca e un pic cam brusc, puteai sa pui ceva de genul: "Ceasul arata ora 17:53; ajunsesera la timp"
aceea caleasca - acea caleasca
ai putea sa dai un space intre liani a de dialog si replica
Dupa ce se termina o replica, ar arata mai frumos daca ai povesti in continuare de la capat.
Cand pui semnele de punctuatie, este necesar un singur space, care trebuie sa stea dupa semn, ci nu si inainte, si dupa.
De exemplu aici: "Cu mana libera iti trecu mana puta faceprin parul cesusiu ,odata negru , tuns scurt si isi potrivii nasturii de la paltomul grena , atat de larg pentru trupul ei subtire si supt de ani ."
Ar arata mai bine asa: "Cu mana libera iti trecu mana prin parul cesusiu,odata negru, tuns scurt si isi potrivii nasturii de la paltomul grena, atat de larg pentru trupul ei subtire si supt de ani."

"Cum poti tine minte opere inregi si nu poti retine faptul ca noi.., (facea pauze intre cuvinte ca atunci cand explici unui copil mic) am plecat... da ? ... de la petrecere... si mergem sa cumparam... sampanie... , pentru ca nu mai avem . Inteles ?" - aici, greseala e un pic cam grava, pentru ca nu ai voie sa pui in paranteza explicatia, inainte sa termini replica. Puteai sa faci ceva de genul: "Cum poti tine minte opere inregi si nu poti retine faptul ca noi...am plecat... da? ... de la petrecere... si mergem sa cumparam... sampanie... pentru ca nu mai avem. Ai inteles ?, spuse ea facand pauze intre cuvinte, comportandu-se ca si cum i-ar fi explicat ceva unui copil mic"

" n-ati vrea un ceai e frig afara ? batrana zambii sincer." - "n-ati vrea un ceai? E frig afara, zambi batrana sincer"

„Promit ! Promit ! Promit ! Promit ! Promit ! Promit ! Promit ! Promit ! Promit ! Promit ! Promit ! Promit !” - teoretic, aici nu e o greseala, dar puteai scurta putin ca sa fie mai estetic: <<"Promit! Promit! Promit!..." cuvantul ii pulsa in minte.>>

So, cam atat cu criticile, oricum, le-am pus din doua motive: 1. Pentru ca ai cerut critici dure
2. pentru ca am vazut ca ai potential si talent, dar aceste greseli te-ar impiedica sa faci opere splendide de literatura.

Iti urez succes in continuare si astept cu nerabdare capitolul urmator/urmatorul one-shot pe care il vei posta.
Gambate si kisu! ja ne :*:*:-h



Răspunsuri în acest subiect
One shot-uri - de Muad'Dib - 05-06-2010, 06:13 PM
RE: One shot-uri - de Hetalia - 05-06-2010, 08:22 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  One Shot Sushi 9 4.956 20-09-2012, 10:55 PM
Ultimul răspuns: Sushi
  one shot Alany Aysee 3 2.886 26-12-2009, 04:07 PM
Ultimul răspuns: MisS.sAdiStic
  One-shot Trix 0 1.689 14-01-2009, 11:04 PM
Ultimul răspuns: Trix
  One-shot andera 0 1.595 04-10-2008, 11:22 AM
Ultimul răspuns: andera
  One-shot Sloth 0 1.634 23-08-2008, 02:39 PM
Ultimul răspuns: Sloth
  One-shot Candy_Addicted 0 1.884 05-07-2008, 03:34 PM
Ultimul răspuns: Candy_Addicted
  One-shot Little Star 0 1.695 03-07-2008, 11:17 AM
Ultimul răspuns: Little Star
  One-shot ~X~LoVeLeSs~X~ 0 1.960 09-05-2008, 10:31 PM
Ultimul răspuns: ~X~LoVeLeSs~X~
  One-shot Red Baron 0 2.019 05-05-2008, 07:27 PM
Ultimul răspuns: Red Baron
  One-shot ShyLie 0 2.015 22-04-2008, 10:19 AM
Ultimul răspuns: ShyLie


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)