Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Autorul/poetul preferat este...

#26
George Bacovia.
Povestea cum m-am indragostit de acest poet este destul de simpla si as dori sa vi-o povestesc.
Imi placea mereu sa scriu povesti triste, in care sa vorbesc despre moarte si durere, iar in clasa a VII-a doamna diriginta mi-a spus cat de mult a plans, impreuna cu sotul ei, la o poveste de a mea. Dupa o vreme, in aceeasi seara daca nu ma insel, m-a intrebat pe Messenger daca nu pot sa scriu si lucruri fericita. Ar fi trebuit sa ma simt jicnita, dar nu m-am simtit, asa ca i-am raspuns: "Imi pare rau, dar lucrurile triste sunt cele care ma definesc, nu pot sa scriu altceva". Atunci ea mi-a spus: "Stilul tau de a scrie imi aduce aminte de George Bacovia. Ar trebui sa ii citesti poeziile, sunt sigura ca iti vor placea" (de ultima parte nu sunt asa sigura). Asa si am facut un semestru mai incolo.
Poeziile lui sunt minunate, vorbind despre melancolia toamnei, despre moarte si linistea ce ti-o aduce. Acest poet ne mai prezinta si sentimentele de singuratate in capodoperele sale, si de aceea ca m-am indragostit instantaneu de el (i-am citit cartea de poezii de doua ori).
Stilul meu de a scrie chiar este asemenator cu al lui, de aceea de mai multe ori ma regaseam in ceea ce scrie.
"In parc" e una dintre poeziile mele preferate de la el. "Liceu" mi se pare o poezie minunata, care ma face sa ma gandesc la viata mea actuala din liceu (el vorbeste despre ea, intr-un anumit punct, ca un lucru bun, dar celalalte aspecte ale poeziei, cum ar fi ca liceul imi mananca tineretea, sunt lucrurile ce ma fac sa ma simt mai bine).
imi mai place si Agatha Christie
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2



Răspunsuri în acest subiect
Autorul/poetul preferat este... - de Himisoara. - 23-03-2010, 11:10 AM
RE: Autorul/poetul preferat este... - de Clau~ - 04-01-2013, 02:04 PM
RE: Autorul/poetul preferat este... - de yaoi maniac - 11-04-2013, 01:13 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Genul preferat Obsession. 24 13.035 10-02-2012, 06:00 PM
Ultimul răspuns: Saravis


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)