Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cochetarie criminala

#4
Citat:5. Contestati alta critica daca vi se pare injusta.
Cred ca e clar. S-ar putea sa nu fiti de acord cu ce zice cineva si sa fie in detrimentul scriitorului. Contestati, dar in aceleasi limite ca mai sus.
Va sti autorul lucrarii ce sa aleaga.

Citatul este de aici. Oricum, din moment ce eu si Nywa avem gusturi si standarde diferite, nu o sa scriu despre tot ce-mi pare mie ca nu-i bine acolo.

tinuta de office a secretarei, (...) dar in romana nu se gaseste sub numele de office, ci sub numele de costum de dama de afaceri, daca e sa il traduc mot-a-mot, dar exista stilul office si pentru asta iti dau un plus.
1. Nu. Daca traduci mot à mot, iese altceva.
2. Sper ca nu-i sugerezi indirect ca era mai bine "secretara imbracata in costumul ei in de dama de afaceri". Pentru ca nu era.
3. Um, si daca zicea ca secretara poarta pantofi din piele de vita, ii mai dadeai un plus doar pentru ca exista vaci?

faptul ca repeti cuvinte, oricine le repeta, mai ales in scris, fara sa vrea.
Aproape de acord. Nu oricine. Oricum, nu cred ca o opreste cineva sa mai citeasca o data (sau de mai multe ori) ce-a scris si sa modifice pe unde e nevoie. Iar daca nu stie cum sa reformuleze inseamna ca nu stapaneste bine limba romana/nu are un vocabular suficient de dezvoltat pentru asta, caz in care ii sugerez sa citeasca mai mult. Sunt constienta ca unora (repetitii adica) nu are ce sa le faca fara sa stalceasca fraza inutil, da' din ce-am subliniat eu acolo nu e nimic de genul asta.

Chiar si in Romania exista sectoare, iar fie care sector are primarie si politie. Acelasi lucru este si la districte, care poate sa cuprinda diviziuni ale orasului, care se numesc suburbi (...) in forma literala, dar in forma locala poarta numele de districte si eu nu vad nimic gresit, ca a pus cuvantul acesta in fic, incat sa se faca tam-tam din cauza lui.
1. Mhm, tot in Romania mai exista judete si cartiere. + Suburbii, cu doi i.
2. Ala nu e "tam-tam". Nici eu n-am zis ca nu ar trebui sa foloseasca cuvantul asta. Da' sa-l foloseasca bine. Tu cu manuta ta ai scris ca districtul (romana, franceza, engleza, ma indoiesc ca actiunea are loc prin vreo tara in care se vorbeste alta limba) e zona aia mai speciala. Revenind la ce a scris ea: au sunat cei de la district - daca tie-ti pare ca-i totul in regula aici, mie nu.

Vreau sa te felicit (...) ca mai folosesti cuvinte din vechiul D.O.O.M. si nu prea bagi inseama noul D.O.O.M., care dupa parerea mea a fost facut de niste semi-analfabeti
1. DOOM. Pe coperta si pe prima pagina scrie mare DOOM. Fara puncte.
2. Noul DOOM e din 2005. Deci de acum 8 ani. + Vechiul DOOM e din 1982. Deci de acum 31 de ani. Daca si 31 e prea putin pentru tine, astept cu nerabdare sa te vad folosind latina.
3. Toate cuvintele pe care le-a folosit ea sunt in DOOM2, de fapt, majoritatea cuvintelor din prima editie a dictionarului sunt si in a doua (zic majoritatea nu pentru ca lipsesc, ci pentru ca au fost adaugate cuvinte sau au fost modificate chestii ale unora din prima editie). De-aia scrie pe prima si a doua pagina "Editia a II a // revazuta si adaugita".

Sunt destul de sigura ca "semi-analfabetii" aia care au modificat lucruri ti-au facut tie si altora viata mai usoara.

VandaQ, daca ti-au lacrimat ochii citind postul Nywai, iti spun eu ca nu-i din cauza emotiilor. De asemenea, sper sa nu-ti para o idee buna sa inveti de la ea cand se foloseste virgula. Ca (momentan) nu-i.



Răspunsuri în acest subiect
Cochetarie criminala - de Clau~ - 09-01-2013, 08:52 PM
RE: Cochetarie criminala - de Lain - 10-01-2013, 03:05 AM
RE: Cochetarie criminala - de Nywa - 11-01-2013, 07:41 PM
RE: Cochetarie criminala - de Lain - 11-01-2013, 11:30 PM
RE: Cochetarie criminala - de Clau~ - 11-01-2013, 11:59 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dintr-o pustoaica, intr-o criminala Kyandi. 1 3.073 14-07-2012, 09:23 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Minte criminala Ichigo. 10 6.060 19-04-2011, 10:44 AM
Ultimul răspuns: ..Chris.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)