Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Contesa si piratul.

#2
'Neata!:*. Bun venit pe animezup , in primul rand:). Nou venit , fic nou , din cate se pare;)). M-a atras titlul deoarece am avut impresia ca o sa fie ceva asemanator cu "Piratii din Caraibe" , serie de filme care mi-a placut si inca imi place. Si cred ca o sa semene un pic.
Primul capitol mi s-a parut un pic sec , dialogul de asemenea. Ai fi putut sa unesti cateva linii de dialog si sa faci naratiune. Tu doar ai povestit. Incearca sa bagi si figuri de stil in fic , sa descrii sentimentele mai mult. Ai avut si greselute , gramaticale si morfologice ma refer(alea de tastare nu ma intereseaza):
-"Candva, de mult"(demult)-cand este sinonim cu "odinioara" sau "candva" , se scrie legat.
-"voceai ei va devenii"(va deveni)
-"si piratii care vroiau sa aibe cele mai pretioase comori"(voiau , sa aiba)-stiu ca se zice si "sa aibe" , dar forma corecta este "sa aiba".
-"o puteau auzii forte clar"(auzi)
-"cu peste 300 de odaii"(odai)
-"Daca ar stii de ce face asta"(ar sti)
-"fratiorul ei va fii dat ca sclav"(va fi)
-"Voi fii mai bine ca sclav"(voi fi)
-"ca si cum mi-ai soptii la ureche"(mi-ai sopti)
-"Vroiam sa stam amandoi" , "Vroiam s-o ascult la nesfarsit"-se scrie "voiam" in ambele cazuri.
-"il mai imbratisesz odata si fug repede spre palat"(o data)-cand "o" este numeral , se scrie dezlegat. Adica ea l-a imbratisat o singura data , nu de doua ori , nici de trei. Se scrie legat cand nu are inteles de "o singura data" si cand este sinonim cu "demult , candva , odinioara".
-"Gasiti fata a carui voce tocmai ati auzit-o"(a carei)
-"Oriunde ai fii, vei fii a mea"(ai fi , vei fi)
Altii mananca o groaza de "i" , tu pui prea multi uneori;)). Am mai intalnit pe cineva care face asa. Ai grija la asta!
In expresia "Ceva nu are tocmai normal cu mine." cred ca ar fi sunat mai bine "Ceva nu este tocmai normal cu mine.". Parerea mea.
La sfarsitul capitolului ai inceput la un moment dat sa povestesti din perspectiva lui Kyosuke , apoi ai continuat la persoana a III-a. Ar fi trebuit sa pui ceva inainte care sa ne indice ca nu mai narezi din punctul lui de vedere. "Povestitor" , de exemplu.
Astept sa aduci un nou capitol. Sunt sigura ca vei reusi sa faci o poveste frumoasa;).
Sper ca nu te-a suparat(prea rau) comentariul meu. Bye!:*>:D<



Răspunsuri în acest subiect
Contesa si piratul. - de Anu-chan - 15-12-2012, 09:55 PM
RE: Contesa si piratul. - de FuNnY bUnNy - 16-12-2012, 09:49 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Marquiza Dragostei . Contesa Tradarii . *Extreme adventure * nimeni 5 4.566 10-02-2010, 02:41 AM
Ultimul răspuns: Aly
  Marquiza dragostei. Contesa tradarii. [+16] nimeni 33 23.645 20-09-2009, 10:32 PM
Ultimul răspuns: uchiha_blood_angel
  Contesa noptii Tao_Jun 0 3.491 15-09-2007, 06:07 PM
Ultimul răspuns: Tao_Jun


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)