Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Concurs de Proza Fantastica- Zuppy Awards - Vot

#9
Birth

a. Originalitate - Ideea e buna, chiar originala, ar fi mers mai bine desfasurata in cadrul a cateva capitole, dar e bine si asa, plus, e fantastica. 2 Puncte.

b. Calitatea dialogului - Cel mai simplu lucru de inteles din tot textul, pe bune. E si structurat foarte bine, fara replici lungi, fara insiruiri inutile, master si invatacel ce discuta. 2 puncte.

c. Constructia textului - Zero diacritice, alineate lipsa, prin unele locuri e spatiu intre "alineate" prin altele pauza, marimea difera... Trebuie sa aprofundezi putin formatarea textului, macar ai utilizat "justify" la alinierea textului in pagina . 1 punct

d. Gramatica - Am stat sa caut, chiar nu am gasit ceva care sa-mi sune dubios. 2 puncte

e. Impresia personala asupra textului - Pentru cineva cunoscator de limba engleza, povestea este usor de citit, pentru cineva care nu a aprofundat aceasta limba straina, e un text chiar greoi. Nu mi-a placut deloc cum era pus dialogul fata de restul textului, unul dialog este inclinat, monologul nu, cred ca e monologc sau incantatii, habar nu am ce s-a vrut a fi. Per total, as fi preferat sa citesc ceva mai usor, nu care sa-mi faca toti neuronii sa o ia razna dorind sa inteleaga textul, asa ca, nu ma uri, dar doar 1 Punct.

Total: 8 puncte.


O privire!

a. Originalitate - Nu prea suna a opera fantastica, dar spre sfarsit incepu si este originala [ti-as fi dat cu 0,5 mai mult, dar nu pot da decat un punct sau doua]. 1 Punct

b. Calitatea dialogului - Frumos. 2 Puncte

c. Constructia textului - Zero diacritice, "alineate" in schimb iti dai seama care unde sunt, desi primul este alineat este pus bine, restul nu, ai aceeasi marime a textului, dar nu ai setat textul pe "justify" si pare a fi o alandala pe acolo. 1 Punct.

d. Gramatica - Nu ai greseli gramaticale. 2 Puncte

e. Impresia personala asupra textului - Nu am inteles despre ce e vorba in text deloc. Arhivari, Manuitori, cine erau cei "trei" pe care numai Dee ii vedea? Parca nu avea puteri supranaturale dar vede persoane pe care altii nu le vedeau, sunt confuza. Imi aduce aminte de vampire knight din anumite motive, desi nu-mi dau seama de ce. Este un text frumos, care ar fi trebuit expus mai bine. Ideea este intriganta, atragatoare, insa, mai lipsesc din explicatii si cred ca mai trebuie sa lucrezi putin la partea de mister a textului, cum sa faci sa prinzi cititorul si sa il tii cu sufletul la gura pana in ultima clipa. Continua asa, exerseaza mai mult, si va fi mai bine. 1 Punct.

Total: 7 puncte.

Angelique

a. Originalitate - Cred ca ai gresit tema, bine ca erau creaturi fantastice ca altfel nu se incadra in tema deloc. 1 Punct.

b. Calitatea dialogului - Frumos. 2 Puncte

c. Constructia textului - Diacritice? Bifat. Alineate si ele, dar textul nu e justify si arata putin dubios la cum este formatat. 1 Punct

d. Gramatica - Ai o greseala gramaticala pe prima pagina [nu pot da copy paste] dar acel ". Deoarece" ar fi trebuit sa fie ", deoarece" pentru ca prima propozitie careia i se subordoneaza cea cu "deoarece" este inaintea acestuia, in rest e bine. 2 Puncte

e. Impresia personala asupra textului - Nu stiu de unde sa incep. daca nu avea noroc cum de avea prieteni care isi dadura viata pentru ea? Si ce era ea exact? Care era scopul misiunii? Ce dorea sa faca? Ar fi trebuit expus putin mai mult aceste notiuni fata de piatra, de cum era pestera/animalele, etc. 1 Punct.

Total: 7 puncte.

Victor Rousseau

a. Originalitate - Este fantastica si destul de originala, desi cred ca numele de Victor Rousseau ar putea fi inspirat de la scriitorul de sci-fi Victor Rousseau, dar e fantastica, asadar 2 Puncte.

b. Dialogul - Frumos. 2 Puncte

c. Constructia textului - Jos palaria, nu am comentarii, din toata inima meriti punctele. 2 Puncte

d. Gramatica - Nici macar una. - 2 Puncte

e. Impresia personala asupra textului - Mi-ar fi placut sa fi continuat cum ai mers pana acuma, aproape perfect, dar nu este asa. Nu ai pastrat nici o mica parte de msiter, ne-ai spus tot despre profetie, despre plan, cum va fi viitorul, nu e nici macar ceva care sa te faca sa te intrebi "dar daca?". Imi pare rau dar 1 Punct.

Total: 9 puncte.


Un final

a. Originalitate - Desi tema este buna, nu e o idee foarte originala dar e fantastica. 1 Punct.

b. Dialogul - Frumos. 2 Puncte

c. Constructia textului - Prima jumatate este totul la gramada, pe urma apare cum trebuie, 1 Punct.

d. Gramatica - Ai cateva greseli, dar nu sunt multe asadar 2 Puncte.

e. Impresia personala a textului: - Sangele nu miroase, trupurile miros. Si nu prea am inteles cum de Dawn s-a sinucis pentru ca Angeline a fost speriata de el? Si de ce o ura pe ea? Ar fi trebuit sa mai detailiezi putin. 1 Punct

Total: 7 Puncte.


The Lady of Adavan

a. Originalitate - Este fantastica si este si originala, 2 puncte.

b. Dialogul - Frumos. 2 Puncte.

c. Constructia textului - Nu este "justify", dar a fost pus destul de bine. Macar iti dau seama care e dialogul si care nu. 2 Puncte.

d. Gramatica - Nu am vazut greseli, 2 Puncte.

e. Impresia personala a textului - Mi-a mers la inima. Nu mai am ce sa zic. 2 Puncte.

Total: 10 Puncte.


a. Originalitate - Este fantastica si este originala, desi cred ca ar merge mai mult la filozofie? 1 Punct.

b. Dialogul - Frumos. 2 Puncte.

c. Constructia textului - Desi este "justify" si este cu diacritice, marimea textului face ca sa ma doara ochii. 1 Punct.

d. Gramatica - Ai mancat din diacritice si prin unele locuri suna dubios din aceasta cauza. 1 Punct.

e. Impresia personala a textului - Nu-mi plac operele care au la baza filozofie, o groaza de insiruiri de cuvinte din care la sfarsit nu vei intelege nimica, dar, este un delir, care prin propria-i definitie nu este ceva coerent, asadar, 1 Punct.

Total: 6 Puncte.


Nu ma urati, nu sunt critic de opera literara, imi dau simplu cu parerea si am promis de mult ca tot citesc si votez, uite ca am facut-o acuma. Nu stiu ale cui sunt lucrarile, imi pare rau daca vi se pare ca am fost nedreapta.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Concurs de Proza Fantastica- Zuppy Awards - Vot - de Aly - 26-08-2012, 08:02 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Concurs - Proza - Original - Discutii generale Lia 49 30.717 30-11-2012, 03:35 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs de Proza Fantastica - Rezultate Lia 5 4.781 03-10-2012, 07:52 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concursul de Proza Fantastica - Inscriere Lia 39 16.585 26-07-2012, 04:46 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs - Proza - Original - Tema Lia 25 14.052 04-06-2012, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Proza scurta Storymaker 24 12.071 09-03-2012, 06:37 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Concursul national de proza Mihail Sadoveanu Jasmine 0 2.290 29-09-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: Jasmine


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)