Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yaoi] EcstasyLove (Cinema Bizarre+18)

#8
Ceau, ceau! Esti rapida, ai adus nextul intr-un timp record.
Din moment ce vrei sa scrii din perspectiva a doua personaje iti propun ca la primul capitol sa scrii sub "Capitolul 1" Strify si sa nu mai te obosesti cu P.O.V acela, scrii direct numele lor.
Acuma, pai nu prea stiu cu ce sa incep ca sunt multe de spus dar am sa o iau cu inceputul: incearca sa lasi si tu cateva randuri dupa comul autorului si dupa "Capitolul XZ" mai stiu eu ce, ca sa se inteleaga mai bine, plus asa arata urat lipite si indesate. Si de asemenea ai putea sa pozitionezi titlurile la mijloc sau la dreapta ca sa arate ceva mai interesant. Asta e legat de aspect si daca ar fi sa ma refer si la el, incearca sa lasi un space dupa semnele de punctuatie, mai ales dupa punct caci la fel ca la primul capitol ai ramas - inchesuit si indesat totul ca intr-o cutie.
Conteaza si aspectul unui capitol, nu neaparat ca e special si extravagand, dar e mai ingrijit si mai migalos pozitionat (textul, titlul) plus si asta atrage si cititorul (insa tot continutul ramane pe primul loc in a atrage pe cineva).
Faci multe repetiti, pui "h" la cuvinte unde nu ar trebui sa existe, mananci litere, folosesti pronule precum "eu" in loc de "el" (exemplu din capitol: "Imi apropii buzele mele fine de eu si il soptesc ca vruiam...") si multe altele. Ai greseli gramaticale, de exprimare, de tastare, cam de toate, insa nu vreau sa te ingrijorezi si sa te panici si sa renunti doar pentru ca eu sau altii le enumeram si etc. Nu, te ajutam si sigur daca depui putin efort vei scapa.
Esti incepatoare si in primul rand incearca sa te inveti sa: corectezi capitolele, sa asezi frumos in pagina ca sa se inteleaga bine ceea ce se spune, sa te pui la punct cu ideile si sa nu renunti.
Trebuie sa descrii mai mult, nu doar maruntisuri de genul: parfumuri preferate, gel de dus cu aroma de cacao sau vanilie sau mai stiu eu ce si alte chestii. Este important ca sa dezvolti personalitatile personajelor.
Da, e bine ca descrii si lucruri din acelea, dar sa le combini cu gesturile, emotiile, reactiile personajelor si ca tot veni vorba de ele e bine sa incerci sa descrii mai mult sentimentele personajelor, nu numai vad ca la final e o scena fierbinte si e destul de simplu descrisa, trebuia sa te complici si sa bagi mai mult volum de substanta, nu doar sa spui ca l-a pupat sau la facut, etc.
Sa dezvolti mai mult vreau sa spun, dar decat sa te complic eu atat de mult am sa fiu ceva mai directa, pentru moment e bine ca incerci sa faci lucrurile mai interesante si asta se vede.
Ideea e ca descrierea trebuie ceva mai ampla in anumite momente, scenele sa nu se derulese atat de repede (chiar treci fugitiv de la o scena la alta, nu sunt ca nu se poate face asta, dar tu la toate momentele faci lucru asta), trebuie mai lenta, lucrurile sa prinda o alta nuanta mai seducatoare, mai infloritoare, mai dinamica ca sa spun asa. Pe langa asta sa fi atenta la semnele de punctuatie caci tu dupa "dar" pui firgula, ci defapt trebuie inainte de el, punctele de suspensie au inceput sa scada (foarte bine).
Sa nu ma mai lungesc, a fost mai bine decat primul sa spunem, eu una voi parcurge cu tine acest fic fiindca sunt sigura ca daca depui un efort mic o sa-l faci super si sigur are sa fie super. <3

Succes si multa inspiratie in continuare!
Ps. nu uita sa te corectezi la fina, e musai ca sa nu mai ai atatea greselute. *giggle*



Răspunsuri în acest subiect
RE: EcstasyLove (Cinema Bizarre+18) - de hiimera - 11-07-2012, 06:05 AM
RE: EcstasyLove (Cinema Bizarre+18) - de Nywa - 11-07-2012, 12:58 PM
RE: EcstasyLove (Cinema Bizarre+18) - de Kimera - 11-07-2012, 01:04 PM
RE: EcstasyLove (Cinema Bizarre+18) - de kame. - 12-07-2012, 11:34 AM
RE: EcstasyLove (Cinema Bizarre+18) - de hiimera - 12-07-2012, 12:03 PM
RE: EcstasyLove (Cinema Bizarre+18) - de hiimera - 12-07-2012, 06:45 PM
RE: EcstasyLove (Cinema Bizarre+18) - de AbiiShu' - 18-07-2012, 07:27 AM
RE: EcstasyLove (Cinema Bizarre+18) - de hiimera - 18-07-2012, 10:14 AM
RE: EcstasyLove (Cinema Bizarre+18) - de Daria - 31-07-2012, 03:25 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Rănile unei despărÅ£iri [Cinema Bizarre yaoi; KiroxYu; +16] angeliqueVampire 38 23.352 29-07-2010, 09:28 PM
Ultimul răspuns: BLooregard
  Cinema Bizarre dennnny_kiro 1 2.188 03-03-2010, 09:50 PM
Ultimul răspuns: AyameXx


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)