Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My GFX

#7
hmm..nu m-am putut abtine ^_^"

"dar inca mai am de descoperit anumite "miracole" ale photoshopului" pe acelea le-ai putea descoperi foarte usor prin tutoriale. Dupa ce cunosti cat de cat efectele te-as sfatui sa incerci sa le combini, sa nu fie ceva bazat doar pe un efect, doua, trei, ci sa fie ceva complex, adica sa incepi cu ce-ti vine tie prin cap (ceva simplu), iar apoi sa incerci ceva brushes, dar nu in exces, ci doar cat sa fie ceva care te poate ajuta la obtinerea altor efecte, si dupa te joci cu ce stii pe acolo, dar in asa fel incat sa nu arate a sorcova ^_^". Si asa brushes nu vor fi in exces.
Ai putea sa folosesti o imagine si sa faci in asa fel incat sa nu "semene" cu ce era defapt, sa fie un fundal ceva mai...altfel.... sa nu para o imagine pe fundal. Dealtfel, renderul ar trebui sa se combine cu backgroundul, sa para o singura imagine.
Ca tot veni vorba de render, ar trebui sa il decupezi mai bine. Se intelege ca esti la inceput si e firesc sa nu reusesti sa il faci perfect (perfect in limita posibilului), dar vad parti cam mari din backgroundului imaginii din care l-ai decupat. As sugera sa folosesti polygonal tool (lasso tool ->click dreapta -> polygonal tool) si sa "mergi" exact pe conturul personajului (sau a ce vrei tu sa decupezi), sau ai putea mai simplu sa lucrezi cu un render deja facut (gasesti pe photobucket).
Vad ca nici funturile nu le-ai nimerit prea bine, si observ ca sunt cele pe care le au toti in pc de la inceput. Ti-as recomanda www.dafont.com si pentru brushes deviantart. Si tot legat de text, incearca sa nu mai folosesti acelasi efect peste tot (doar primul sig e mai deferit), fiindca nu se potriveste.
Culorile, lafel. Incearca sa faci tot sig-ul cam in aceleasi nuante, sau daca ideea e ceva legat de contrast sau stiu eu ce... atunci nah...dar nici acolo nu trebuie sa faci ceva ce ar deranja la ochi.

mi-am terminat tot "discursul", dar sper sa-ti fi fost de ajutor (esti la inceput si sunt sigura ce te va ajuta ceea ce ti-am spus ^_^")

si inca ceva...daca e ceva legat de reclama (ma refer la site-urile recomandate), scuze, imi voi edita postul



Răspunsuri în acest subiect
My GFX - de dia_love_gackt - 07-08-2008, 11:13 AM
RE: My GFX - de dia_love_gackt - 07-08-2008, 11:15 AM
RE: My GFX - de Yaoi Queen - 07-08-2008, 12:24 PM
RE: My GFX - de Luna - 08-08-2008, 11:08 AM
RE: My GFX - de dia_love_gackt - 08-08-2008, 07:52 PM
RE: My GFX - de ToRnAdO - 08-08-2008, 09:41 PM
RE: My GFX - de nibbles - 08-08-2008, 09:48 PM
RE: My GFX - de dia_love_gackt - 10-08-2008, 09:29 PM
RE: My GFX - de Sol - 19-08-2008, 10:10 PM
RE: My GFX - de dia_love_gackt - 11-10-2008, 11:51 AM
RE: My GFX - de Lye - 19-10-2008, 10:29 PM
RE: My GFX - de dia_love_gackt - 29-11-2008, 07:34 PM
RE: My GFX - de Heratcher.21q - 29-11-2008, 08:17 PM
RE: My GFX - de dia_love_gackt - 14-12-2008, 09:59 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)