Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: My GFX
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2
Ok...in primul rand va anunt ca sunt incepatoare, si ca acestea sunt printre primele poze care le fac in photoshop...Imi pare rau ca au iesit cam seci, dar inca mai am de descoperit anumite "miracole" ale photoshopului 4

[Imagine: natasha.jpg]

[Imagine: Untitled-125.jpg]


Astea sunt asa aiurea, un fel de fantezie...:
[Imagine: frunze.jpg]

[Imagine: frunze1.jpg]

[Imagine: 6.jpg]



[Imagine: pisi2.jpg]

[Imagine: pisi.jpg]

[Imagine: 4.jpg]

[Imagine: 5.jpg]
[Imagine: sweet.jpg]

[Imagine: zuppy.jpg]

[Imagine: zupi.jpg]

[Imagine: 7copy.jpg]

[Imagine: 8.jpg]


A trebuit sa mai postez o data, deoarece nu ma lasa sa introduc mai mult de 10 imagini intr-un mesaj
asa.. boon
1. Mi se pare putin cam prea simplu... Adik.. o fata(femeie...whatever) intr-o parte a sign-ului si noah.. culoarea rosie ce bate spre alb + Numele ei...
2. Pot za zic sa asta imi place mai mult decat primul... imi plac culorile pe care i le-ai dat...
3 si 4. 39 Mi se par destul de reusite, mai ales primul(3)...
5. hmmm.. interesat O.o
6,7,8 si 9. poi.. aceaasi pisicutza intr-un colt... Culorile la unele sunt schimbate insa cel mai mult mi-a placut al 2-lea (7) 39 pentru ca la 8 si 9 pisica nu-i decupata calumea... ar mai trebui sa lucrezi la asta...
10. Ce nu-mi place mie ii fata aia sau ce o fi ea 39 nush ce cauta acolo ... ^^
11 si 12--> Zuppy!!:love: buzirea mea :ha: imi plac amandoua.. insa ce nu-mi convine e ca nu e decupat prea bn...>.>
13. My Kami-sama :X Gackt. poi... da... nu e decupat prea bine 39 si vad ca ai obiceiul de a pune pozele la margine... uite-te la signurile pe care le ai si tu... pozele sunt puse in mijloc(unele) si lucrate frumos (foarte)
14. Again.. poza din margine... asa ii destul de frumos signul n-am ce spune ^^
Sfat(eu si sfaturile...29 )
Ar fi bine sa pui si border ^^" da bine intr-un sign zic eu ... si ai grija cum i unde pui pozele ...^_^ ai putea sa faci unele si cu opacitate scazuta 10
Chuu pupic
P.S: Nu-mi vine sa cred ca am avusc sa comentez la GFX-ulri.. eu aia care eram q ficurile 78
Imi place cum le'ai facut ...
Mie nu mi'ar fi iesit asa nici in 1000 de ani ...
Doar ca nu imi place cum le'ai taiat ...
Adica si la prima tipa si la pisica in majoritatea pozelor se vede ca nu e bine taiata, ca e straina putin in peisaj ...
CEa mai reusita dupa mine e cea cu Sakura, unde ai fost mai atenta la margini ....


Hmmm ... hai cu altele Smile
Stiu ca am probleme mari la decupare si voi face tot posibilul ca sa ma indrept!

[Imagine: saku.jpg]

[Imagine: 1.jpg]
Dia , te rog nu te supara pe mine , in acest post o sa fiu dur !
1. NU asortez culorile de loc , cum sa pui negru cu galben , pentru Dumnezeu ?!
2. Decupezi...jalnic....
3.Renderele nu le potrivesti deloc bine...

Acum sfaturi :
1. Incearca sa iei niste tutoriale pentru incepatori...cum faceam eu...
2.Incearca sa pui border , haide ca nu e greu.
3.Incearca sa decupezi , prin alt mod , nu doar prin selectarea unui triunghi si apasarea lui cut...


1. Exerseaza...
2.Mult noroc in cariera ta.
3. Nu-mi trimite pm...
4.Aia profesionistii , nu-mi trimiteti pm-uri , nu ati vazut decat vreo 5 semnaturi , asa ca nici voi nu-mi trimiteti pm 10


O zi buna
ToRnAdO
hmm..nu m-am putut abtine ^_^"

"dar inca mai am de descoperit anumite "miracole" ale photoshopului" pe acelea le-ai putea descoperi foarte usor prin tutoriale. Dupa ce cunosti cat de cat efectele te-as sfatui sa incerci sa le combini, sa nu fie ceva bazat doar pe un efect, doua, trei, ci sa fie ceva complex, adica sa incepi cu ce-ti vine tie prin cap (ceva simplu), iar apoi sa incerci ceva brushes, dar nu in exces, ci doar cat sa fie ceva care te poate ajuta la obtinerea altor efecte, si dupa te joci cu ce stii pe acolo, dar in asa fel incat sa nu arate a sorcova ^_^". Si asa brushes nu vor fi in exces.
Ai putea sa folosesti o imagine si sa faci in asa fel incat sa nu "semene" cu ce era defapt, sa fie un fundal ceva mai...altfel.... sa nu para o imagine pe fundal. Dealtfel, renderul ar trebui sa se combine cu backgroundul, sa para o singura imagine.
Ca tot veni vorba de render, ar trebui sa il decupezi mai bine. Se intelege ca esti la inceput si e firesc sa nu reusesti sa il faci perfect (perfect in limita posibilului), dar vad parti cam mari din backgroundului imaginii din care l-ai decupat. As sugera sa folosesti polygonal tool (lasso tool ->click dreapta -> polygonal tool) si sa "mergi" exact pe conturul personajului (sau a ce vrei tu sa decupezi), sau ai putea mai simplu sa lucrezi cu un render deja facut (gasesti pe photobucket).
Vad ca nici funturile nu le-ai nimerit prea bine, si observ ca sunt cele pe care le au toti in pc de la inceput. Ti-as recomanda www.dafont.com si pentru brushes deviantart. Si tot legat de text, incearca sa nu mai folosesti acelasi efect peste tot (doar primul sig e mai deferit), fiindca nu se potriveste.
Culorile, lafel. Incearca sa faci tot sig-ul cam in aceleasi nuante, sau daca ideea e ceva legat de contrast sau stiu eu ce... atunci nah...dar nici acolo nu trebuie sa faci ceva ce ar deranja la ochi.

mi-am terminat tot "discursul", dar sper sa-ti fi fost de ajutor (esti la inceput si sunt sigura ce te va ajuta ceea ce ti-am spus ^_^")

si inca ceva...daca e ceva legat de reclama (ma refer la site-urile recomandate), scuze, imi voi edita postul
ToRnAdO, nu m-am suparat absolut deloc pe tine, nu am motiv sa fiu suparata 71 Dimpotriva, iti multumesc mult pentru critici si pentru sfaturi.Voi tine cont de ele.
iLove iti multumesc si tie mult pentru sfaturi.

So...cateva imagini noi...La acestea nu le-am pus border, dar la urmatoarele pe care le voi face, le voi pune :

[Imagine: fantasy-angel2.jpg]

[Imagine: fantasy-sparklingangel2.jpg]

[Imagine: 2.jpg]

[Imagine: magic-planets.jpg]

[Imagine: sweetgirl.jpg]

[Imagine: boyfriend.jpg]
^^ Cum ne-am inteles... sper ca fara suparari si deastea pupic

ok.Se vede ca ai mai avansat ceva de la primele tale lucrari.bravo 3
ceea ce ma deranjeaza pe mine este ca folosesti atat de multe culori si ca deobicei nici nu le asortezi prea bine.buun.Acum vin brushurile.Ceva imi spune ca le folosesti pe toate la opacitatea 100% 78 de exemplu la primul se vede foarte clar acest lucru.incearca sa mai experimentezi, joaca-te cu efectele, cu blur-ul, smudge si restul.Asa daca pui numai un render plus cateva brushuri pe ici pe colo, nu iasa nimic 3 Next... in primul,respectiv al doilea set,renderul e pozitionat total aiurea.n-am mai vazut niciun inger care sa zboare in pozitia aia 21 adik n-am vazut eu ingeri defel,dar nici nu-mi inchipui vreunul zburand asa.puteai si tu sa-i dai resize sa-l faci mai mare...
trecem la rendere acum 4 am observat ca nu folosesti DELOC(cu exceptia catorva fonturi) blending option-urile.ar trebui.asa faci trecerea de la render/background respectiv font/background.si parerea mea: arata mai estetic 10 acum fonturile 4 mi se pare mie sau le folosesti tot pe aceleasi? 39 am vazut ca deobicei nu potrivesti fontul cu fundalul sau semnatura in sine... mai bine ti-ai descarca/cauta fonturi cat mai diverse de pe site-ul recomandat ceva mai sus 10

asa...lucruri bune acum 21
imi plac foarte mult sigurile 4 si 6 din ultimul post.desi la nr 4 ai fi putut sa pui alta culoare fontului ^^ si la nr 3 trebuie sa precizez ca fundalul/brushurile e/sunt foarte interesant/e ^__^

So, have fun in ale experimentatului :bye:
Doua lucrari noi...cum ziceam, la acestea le pun border:

[Imagine: 9.jpg]

[Imagine: 10.jpg]
Pagini: 1 2