Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce lucrare v-a plăcut cel mai mult ?
Lucrarea 1 - Alb
0%
0 0%
Lucrarea 2 - Albă ca Zapada – o ispită
20.00%
1 20.00%
Lucrarea 3 - The true tale of Snow White
60.00%
3 60.00%
Lucrarea 4 - The fire of youth
20.00%
1 20.00%
Total 5 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

FOTM - Februarie - Lucrari

#2
Trebuie sa-i felicit pe cei ce si-au strans curajul, si-au flexat muschii si au participat luna aceasta, desi a fost intr-adevar o tema mai greoaie.
Votul meu a mers pentru Lucrarea 3, desi trebuie sa recunosc ca luna aceasta nu a fost usoara alegerea.

Si, ca sa fie totul complet, critica de rigoare:
Lucrarea 1: Alb
Un exemplu bun de "less is more" aici, cu mentiunea ca totusi nici prea putin nu-i bine. Ideea a fost excelenta dar executia a fost slabuta si as recomanda autorului/autoarei sa extinda aceasta idee macar intr-o poveste un pic mai ampla de 1500-2000 de cuvinte deoarece exista potential.
In schimb, in forma actuala este mult prea simplista si interpreteaza tematica amneziei mult prea usor. Recomand de asemenea, in cazul in care se va decide extinderea povestii, sa fie citite niste studii de caz pe aceasta tematica si experientele celor ce au trecut prin asta, ar iesi ceva deosebit de frumos, mai ales cu aceasta idee in care persoana amnezica se ancoreaza de o fantezie pe care isi construieste ulterior noua persona.
Buna idee, slaba executie, potential exista.

Lucrarea 2: Alb
Aici am stat in cumpana pentru a-mi alege votul. Aceasta lucrarea a avut per total cea mai originala interpretare a tematicii -desi retin ca am mai citit online de-a lungul timpului cateva asa lucrari-, dar a fost trasa inapoi de cativa factori care au sarit in ochi.
In primul rand e aceasta perspectiva atat de adolescentina asupra unei teme serioase. O descriere ceva mai legata de elemente reale in primele paragrafe (chestia cu dezamagirea si tot asa ar fi trebuit extinsa intr-o imagine de familie, sau de cerc de prieteni care sa evoce aceste sentimente). Nu prea reiese din text nici dorinta de impotrivire a personajului, care poarta o mare insemnatate in prima parte a textului.
De asemenea, ce m-a racait cel mai rau e faptul ca Belle si Ariel nu EXISTA in basme, exista doar in filmele Disney. Variantele originale ale acestor poveste sunt mult mai intunecate, mult mai putin personalizate -Mica Sirena se sinucide la finalul basmului sau, din iubire pentru print si pentru a nu-l ucide pe el- si tot asa.
Buna ideea, dar se vede lipsa de experienta in a scrie si o lipsa a unei perspective mai serioase asupra acestor subiecte pentru a le oferi greutatea necesara unei asa povesti. Nu e rau, nici pe departe, dar se poate construi pe aceasta fundatie.

Lucrarea 3: The true tale of Snow White
Titlul e gresit aici as zice, avand in vedere ca povestea e mai degraba "The true meaning of happily ever after". E o perspectiva care am mai vazut-o in trecut, oarecum, si o apreciez mereu cand o descopar.
Aici imi permit subiectivism avand in vedere ca una dintre tematicile mele favorite in carti este acea de istorie alternativa sau de finaluri explicite la lucrari clasice.
Asta nu inseamna ca lucrarea in sine nu are calitatile proprii. Exprimarea in limba engleza este excelenta in mare parte (cateva scapari ori de neatentie, ori de confuzie a unei expresii romanesti cu una britanica) iar povestea este relatata cu tristetea si melancolia necesara tematicii pe care o adopta.
Lungimea in schimb nu ajuta si, aici ca si in cazurile precedente, se poate construi mai departe intr-o mini-serie de asa povesti, tratate mai pe larg, si mai creativ chiar de atat.
Daca autorul/autoarea acestei povesti are placeri de a citi asa ceva, eu as indica cu placere spre seria de comics-uri Fables.

Lucrarea 4. The fire of youth
Exprimare foarte buna in limba engleza dar clinica si precisa. Textului ii lipseste o oarecare vigoare care ar fi putut sa invioreze secventele de deschidere, si asa bogate in expozitiune si amintiri. Se simte libertate asumata in primele paragrafe si graba spre final unde ceva ce ar fi trebuit sa fie o idee mult mai extinsa a fost comprimat in nici trei paragrafe.
E greu de oferit ceva coerent intr-un spatiu atat de scurt, dar nu e imposibil. Din pacate aici nu se reuseste chiar asta, toate personajele simtindu-se incomplete si parca lipsite de realismul necesar pentru a fi credibile, cu foarte mica exceptie a calului. Sa zicem.
Nu e rau, nu e nici excelent, dar se poate lucra mai departe, ceea ce pare a fi comentariul meu pentru toate aceste lucrari.

Felicitiari celor ce au participat si sper sa vad acelasi nivel de calitate si-n editii viitoare ale acestui concurs.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Răspunsuri în acest subiect
FOTM - Februarie - Lucrări - de Nya. - 26-02-2012, 12:11 PM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de CyBeR - 26-02-2012, 01:02 PM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Paradox - 29-02-2012, 02:24 PM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Lia - 01-03-2012, 01:43 AM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Cersei - 02-03-2012, 01:03 AM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de CyBeR - 05-03-2012, 03:29 PM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Lia - 05-03-2012, 03:32 PM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Lia - 08-03-2012, 03:05 AM
RE: FOTM - Februarie - Lucrări - de Nya. - 08-03-2012, 08:52 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM - Septembrie - Lucrari Lia 6 4.816 07-11-2012, 01:23 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM Iunie - Lucrari Lia 8 5.939 12-07-2012, 01:34 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Februarie - Rezultate Nya. 0 2.380 10-03-2012, 09:07 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Februarie - Inscrieri Nya. 9 5.207 24-02-2012, 11:24 PM
Ultimul răspuns: Capsunica
  FOTM - Iunie - Lucrari candy_cane 12 8.197 06-07-2011, 11:57 AM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - Februarie - Rezultatele Unia 0 2.205 01-03-2011, 06:20 PM
Ultimul răspuns: Unia
  FOTM - Februarie - Lucrarile Unia 5 4.248 27-02-2011, 09:42 PM
Ultimul răspuns: Mhiet'e
  FOTM - Februarie - Inscrieri Unia 28 14.968 18-02-2011, 12:45 PM
Ultimul răspuns: Katniss
  FOTM - Noiembrie - Lucrari Unia 4 3.788 28-11-2010, 12:09 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  FOTM - Octombrie - Lucrari Unia 1 3.170 25-10-2010, 10:45 PM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)