Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cold Blood

#2
Voi pune in paranteza, ingrosat, direct pe text comentariile mele.
Daca nu-ti convin, esti libera sa nu le iei in seama.

(17-11-2011, 11:14 PM)Yuuki. A scris: -Prolog-

M-a (se scrie legat, ca nu te plimba cineva ci te plimbai singura) plimbam infricosata pe lungile coridoare ale liceului. Acest peisaj cutremurator (e o folosire foarte foarte...nu am un cuvant frumos pentru cum e, deci ma rezum sa zic ca e foarte aiurea sa numesti holurile unui liceu ca fiind un peisaj; mai ales ca ceea ce tu ai descris pana acum nu denota un peisaj deloc ci doar un mic decor prost descris si pus in scena pana aici) era ca si cum as fi fost in cumplitul vizor (ciudata descriere, dar sa zicem) al camerei de filmat a unui film Horror (scrii in romana, nu pare sa faci parte din nici un fel de curent post-modernist, deci poti folosi la fel de bine si mult mai corect "film de groaza"; de asemenea, "al unei camere de filmat pentru un film de groaza" suna mult mai decent, desi in continuare descrierea nu prea-si ia avant aici). Imi dadusem seama ca totul era infinit, parca nu se mai termina (era deja infinit, nu e nevoie sa mai adaugi si partea a doua). Coridorul inchisorii numita atat de calm: scoala, era cel mai fioros lucru pe care am pasit cu sfiala. (ai pasit cu sfiala pe mai multe lucruri? Greble poate, jucarii, bucati de creta, telefoane mobile? Coridorul in cauza este un loc, daca-l denumesti ca fiind un lucru atragi atentia cititorului automat asupra unui element finit din cadrul sau, cum ar fi podeaua, ceea ce se cam bate cam in cap cu toata atmosfera pe care incerci sa o construiesti)
Stiam ca cineva m-a (din nou, este "ma" si nu "m-a", invata diferente intre forme) urmareste de ceva timp ("Stiam" = o forma de trecut, "ma urmareste" = o forma de prezent. Felicitari, ai reusit o supa de timpuri. Ai mai mare grija cu astea ca e usor la naratiunea la persoana intai sa le ametesti de bietul cititor sa se dea cu capul de pereti). Mergeam fin si delicat ca un iepure asteptand sa fie victima unui omor (citeste fraza asta cu voce tare si zi-mi daca tie iti suna bine. Nu poti descrie mersul cuiva ca fiind "fin". Daca te intereseaza sa cauti definitia cuvantului in DEX ai sa descoperi ca nu exista nici un inteles al acestui cuvant care sa se aplice de fapt pentru mersul unei persoane). O picatura cristalina a atins in graba (se grabea undeva picatura cristalina care nu se poate grabi nicaieri deoarece este un obiect inanimat?) podeaua cea rece (exista mai multe podele care se aflau concomitent in jurul personajului tau in asa fel incat cea pe care cade picatura sa fi fost "podeaua cea rece"?), facand un zgomot infernal in mintea mea. Atunci, (e bine ca incerci sa folosesti semne de punctuatie, dar o virgula aici nu are nici o treaba cum eu nu am nici o treaba cu conducerea Statului Papal de la Roma) mi-am dat seama ca acela imi era sfarsitul. Am inchis ochii incet si m-am oprit brusc, cu aceeasi tacere delicata (te-ai oprit cu tacere? Serios? Te-ai oprit fara sa faci nici un zgomot, fara nici un sunet, fara sa atragi atentia, fara sa deranjezi linistea adanca ce te inconjura...dar nu cu tacere). M-a (E a treia data cand faci aceasi greseala. "M-a" este potrivit atunci cand cineva ti-a facut ceva tie, dar este facut de o alta persoana) panicasem deja. Nu imi mai puteam controla tremurul corporal (bine ca nu era tremurul sosetelor tale, sau a bluzei de pe tine, independent de corpul tau), eram ingrozita. Inima incepuse sa imi bata din ce in ce mai tare, simtind ca o ia razna. (Inima simtea ca o ia razna? Sau tu simteai ca inima ti-o lua razna. Felul in care ai compus tu propozitia zice ca inima simtea asta, de una singura, independent de corpul tau sau de vointa ta, o entitate separata. E destul de inspaimantator cand diverse parti ale corpului fac lucruri de capul lor)
Un ultim rasuflu si m-am intors…L-am vazut. Am incremenit, uitandu-ma adanc in acei ochi neconfundati (neconfundati cu ce? Poate vroiai sa zici "de neconfundat"). Era un moment divin (nu se potriveste DELOC cu ce e mai sus). In ochii lui se citea scarba de sine insusi si totusi setea atat de clara si patrunzatoare (Buna ziua Edward Cullen, ma bucur ca ti-ai facut aparitia pe aici). Stiam sigur ca nu mai pot scapa din capcana vesnica (ce capcana vesnica? Asta de unde iese? Pregatire undeva intr-un paragraf anterior? Vreun motiv sa fie vesnica? Vreo legatura cu textul de pana acum?). Vazandu-ma atat de neputincioasa, groaza mi s-a spulberat intr-o secunda (cum are asta vreo logica? Da, da, soarece incoltit care nu mai are nimic de facut decat sa lupte...doar ca aici nu reiese de nicaieri ca esti incoltita de el). Se apropia din ce in ce mai mult de mine, vrand sa se abtina.
In acel moment asteptam in tacere o lacrima neajutorata (lacrima nu este o persoana, nu are cum sa fie neajutorata, avand in vedere ca lacrima nu are sentimente de nici un fel) care sa mi se scurga incet pe obrazul rece ca gheata, purtand cu ea ultima picatura de demnitate (ce bine probabil ca suna, ce context nu are). M-a (mai are rost sa-ti atrag atentia ca si aici ai scris gresit?) uitam atent (esti un tip? Ciudat, pana acum suna destul de bine ca si cum personajul era o fata) cum se apropia cu pofta spre (de apropia DE CEVA, nu spre ceva...desi sunt sigur ca aici s-ar putea sa fie acceptate ambele forme, nu bag mana in foc) mine, acea persoana numita prieten…

Ok, sa rezumam putin:

1. Timpuri. Ai grija la ce timpuri folosesti si cum le pui impreuna. Naratiunea la persoana I pare usoara, dar e deosebit de simplu aici sa faci varza timpurile verbale.
2. Folosirea cratimei. Avand in vedere ca in intreg textul ai scris gresit acelasi lucru (se intampla oricui sa greseasca, nu e o chestie atat de rea...dar sa nu persistam in greseala) ti-as sugera sa fii mai atenta la ce forma a cuvintelor folosesti.
3. Logica si context. NEAPARAT CONTEXT! Cand pui o picatura de ce-Dumnezeu-o-fi-fost care face nu stiu ce, din senin, nu suna impresionat, nu evoca nici o imagine si nu face absolut nimic ca sa transmita cititorului ceva. O picatura de ceva ar putea la fel de usor sa fie in mintea cititorului o picatura de apa care se scurge de pe o frunza in mijlocul padurii in Changalunga.
4. Propozitiile foarte scurte distrug curgerea unui text. Sunt mecanice si in general e preferabil sa le eviti daca vrei ca cititorul tau sa nu se plictiseasca fiindca naratorul e un robot.
5. Petrece un pic de timp pe atmosfera cand scrii. Te plimbai pe coridoare infinite intr-un liceu si s-a scurs ceva undeva pe o podea. Eu asta am retinut din textul tau. Nu atmosfera, nu detalii de scena, nu ambianta, nu nimic. Nu ai oferit nimic cititorului care sa-i zica ce faci tu acolo de fapt, ce urmaresti. Din partea mea personajul de la final ar putea la fel de bine sa fie un chihuahua care-ti vaneaza personajul pe holurile liceului.
E bine sa fii un pic obscura, sa fii misterioasa in ce scrii, dar totusi trebuie sa se inteleaga CEVA de acolo.
6. Reciteste si corecteaza. Unde nu esti sigura, consulta un dictionar de orice fel. Fii riguroasa cu textul tau din toate punctele de vedere.

Cum am zis la inceput, esti libera sa nu iei seama de aceste lucruri. Interesul meu nu este sa fiu rau si nu este sa fiu necinstit. Iti convin criticile, bine; nu-ti convin, iarasi bine, e la latitudinea ta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Răspunsuri în acest subiect
Cold Blood - de i Ramenn. - 17-11-2011, 11:14 PM
RE: Cold Blood - de CyBeR - 18-11-2011, 04:23 AM
RE: Cold Blood - de Yumi. - 18-11-2011, 11:57 PM
RE: Cold Blood - de Ayumi Michaelis - 19-11-2011, 12:54 AM
RE: Cold Blood - de i Ramenn. - 21-11-2011, 07:10 PM
RE: Cold Blood - de BlackER - 21-11-2011, 08:40 PM
RE: Cold Blood - de Miss M - 21-11-2011, 09:01 PM
RE: Cold Blood - de i Ramenn. - 05-12-2011, 05:18 PM
RE: Cold Blood - de Ayame. - 05-12-2011, 05:20 PM
RE: Cold Blood - de Amy :3 - 05-12-2011, 05:39 PM
RE: Cold Blood - de Ayumi Michaelis - 15-12-2011, 11:14 PM
RE: Cold Blood - de i Ramenn. - 22-01-2012, 05:30 PM
RE: Cold Blood - de DiZ - 23-01-2012, 01:45 AM
RE: Cold Blood - de Ayame. - 22-01-2012, 06:19 PM
RE: Cold Blood - de Amy :3 - 22-01-2012, 11:23 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Love with cold eyes [yaoi] seikon sasha 1 2.578 23-02-2010, 11:19 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)