Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vot - luna iulie

#3
Nr. 1: - Este o lucrare foarte frumoasa cu o idee pur si simplu originala. Acum nu stiu daca ai lucrat cu o poza in fata sau ceva, insa ti-a iesit destul de bine si destul de fain. Imi place foarte mult modul de lucru si apreciez mult umbrele care nu sunt aruncate alandala. Ce e drept, ai fi putut lasa cilindrul ala (daca ii poti spune asa la forma sa neobisnuita si colturoasa, asa cum imi place mie 19 ) transparent, si sa arati cum se scurge nisipul prin el, lovindu-se pe sticla. Si-atunci, din desen ar fi fost interpretata intradevar o clepsidra, insa plina, poate fi usor confundata cu o statuie sau ceva de genul. In partea de sus ar fi trebuit sa faci la fel cu gemuletul ala rotund (geam e, nu?) pentru ca observ acolo niste semi rotunduri care seamana mult cu niste gramezi de nisip.

NOTA: 8

Nr. 2: - Nu imi prea place desenul. In primul rand, textul nu prea avea ce cauta acolo. Stiu ca fara el desenul parea cam gol, insa chiar si cu el, tot la fel pare. Moarea, in schimb, pare chiar.. prietenoasa 22 Oare daca ma dau pe langa ea, ma lasa sa traiesc pana la 300 de ani? 5 Trebuie sa recunosc ca se asociaza cu tema, in ciuda faptelor precedent mentionate. Chiar si asa, totul este prea simpatic fata de cum probabil ti-ai fi dorit sa para. Si mana aia iesnd asa... copilaros. Iar umbrele sunt un pic cam alandala, totusi.

NOTA: 4

Nr. 3: - Poi vad ca de dat conturul te pricepi. In schimb, nu prea dai umbre. Iar culorile sunt un pic cam aruncate. Nu stiu daca are prea mare cu legatura cu tema, insa e ceva original la care nu prea stiu cine s-ar gandi. Si totusi... Textul nu isi prea are locul. Si ceasul ala cu privirea aia asa pierduta, nu prea inteleg ce cauta pe acolo 39 Te-ai fi putut salva daca in schimbul scrisului sau ceasului aluia ai fi pus mai multe ceasuri normale (mai bine zis mai multe ceasuri serioase, fara ochii, gura, viata sau mustata) asa,ca imagine de fundal. Alt lucru care te-a salvat a fost culoarea aceea, chiar daca in cantitate putina si aiurea, a scos intr-un fel sau altul lucrarea din anonimat.

NOTA: 5

Nr. 4: - Ideea este cu totul originala si se incadreaza cu adevarat in tema. Totusi, daca puneai mai mult accent pe conturul clepsidrei si o puteai accentua cu un fundal ceva mai practic si mai plinut. Textul, spre deosebire de alte lucrari, chiar isi are bine locul acolo. Apreciez foarte mult modelul pe care l-ai dat in colorarea elementelor . Patratelele alea sunt atat de greu de facut, pana cand intr-un final iti pierzi abdarea cu ele (asta in cazul in care aici nu intervine foaia aceea cu un mdel "panzos"). Dar e prea simplut, fara umbre, fara prea multe lucruri interesante dupa care sa te uiti...

NOTA: 6

Nr. 5: - MY GOD 22 Prea multe filme horror 22 In primul rand, arata ca o persoana moarta cu ochii deschisi, si nu ca un batran viu. Iar faptul asta este demonstrat dupa liniile alea de pe fata bietului om. Prea multe vene sparte si prea multa piele zbarcita strica desenul. Ca sa nu mai spun de umbrele pe care le-ai pus in putine locuri, si ai ratat mai multe locuri care contau. In primul rand, la pielea zbarcita ai o gramada de lucru. Umbrele vin de peste tot, si nu mereu linia respectiva are o umbra a ei sau ceva de genul si asa mai departe, dar vad ca nu prea te-ai gandit la asta 39 Poate ca ar fi trebuit sa-ti alegi ceva mai usor si care sa nu ma bage in moarte clinica la o prima vedere 22 In plus, nu se incadreaza decat pe jumatate in tema. Doar desenand o fata a unui om batran nu inseamna ca te duce direct cu gandul la timp.

NOTA: 6

Nr. 6 - Trebuie sa recunosc ca ideea este chiar una originala, insa cine te-a pui sa decupezi desenele? Sincer, ar fi aratat mult mai bine pe o foaie, crede-ma. Mai ales ca mi s-a parut o idee extraordinara. Imi place inscriptia aceea "NOW" de pe cesuletul cu aripi. Mie una chiar imi exprima ceva. Ai decupat cam gresit si nu imi pot da seama care? - cum? si chestii de genul. Poate pe o foaie puteai sa adaugi si un fundal care sa imbunatateasca ideea asta frumoasa si-atunci ideea era de 8-9, si tot era mai apreciata decat asa.

NOTA: 6 (ar fi fost 7 daca ai fi lasat pe foaia normala)

Nr. 7 - Este ceva original care m-a surprins. Cine s-ar fi gandit la scrisori? Si totusi, se incadreaza in tema datorita acelui ceas care intr-un fel sau altul exprima ca acele scrisori sunt amintiri de-a lungul timpului. Pe langa ideea originala, imi place mult faptul ca desenul este color, si mai mult decat atat, colorat frumos, uniform, cu umbrele ocolite perfect, drept la linie. Ce imi mai place la nebunie este ca ai conbinat culorile cu creionul dand pe langa color si o tenta de alb-negru, care exprima trecutul, iar acele pete de culoare care exprima prezentul si nostalgia. De scris, nici nu mai spun. Bine pozitionat, frumos planuit si "graficat". Imi place foarte mult acest desen, si sunt de parere ca este unul care chiar merita.

NOTA: 10

Nr. 8 - Desenul mi se pare ceva abstract, care nu imi prea da de ales o idee anume. Imi place ca ai reusit sa definesti timpul prin acel ceas si acele cladiri. Nu imi place insa faptul ca nu este colorat, iar umbrele nu sunt chiar toate la locul lor. Btw, ce caut omul ala cu coarne in cap acolo? 22 Seamana cu Satana, insa nu inteleg aparitia lui acolo. Puteai pune un faraon sau ceva, avand in vedere ca tea-ai axat pe piramide si serpi, iar in felul asta puteai marca o idee cu usurinta. Plus ca un faraon tanar este mult mai usor de facut decat o persoana batrana si arata mult mai prezentabil.

NOTA: 7

Nr. 9: - Trebuie apreciat insa ca este facut in pictura, desi cred ca ar fi iesit mai bine cu creionul liber. Si de ce sa nu o recunoastem, ideea se incadreaza in tema, insa nu e originala. E ceva la care s-ar gandi toata lumea, insa nu putem condamna autorul pentru asta -lipsa de timp si inspiratie, n-ai ce sa-i faci. Scrisul isi avea locul acolo sus, insa nu este prea clar. Again - ar fi aratat mai bine cu creionul si mana libera. Soarele ala in spate este cam neflositor. Putea fi un ceas, si-atunci delimitai mai bine timpul si exprimai mai bine tema acestei editii. Am vazut ca ai cam depasit conturul, si poate ca in momentul asta te gandesti "E pictura, fratilor! Mai lasati-ma in pace!". Poate. Tocmai pentru ca este pictura a fost greu de exprimat ceea ce ai vrut sa exprimi. Cu creionul ar fi fost mai simplu. Insa apreciez ca e colorat, si nu oricum, ci cu acoarele. Dar desenul nu arata chiar atat de bine, chiar daca tu ai vrut sa-l faci sa arate destul de OK.

NOTA: 4

Nr. 10 - Asta e un desen alb-negru destul de interesant. O clepsidra pusa pe linia orizontului peste niste dealuri de nisip (nisip e, nu?) de catre o mana divina, sub lumina unui soare Egiptean. E ceva original, si nu trebuie sa neg asta. Totusi, dealurile pot fi usor confundate cu cu totul altceva, iar eu sunt de parerea ca ar fi trebuit sa le faci pe toate rotunjire, insa asta este alegerea ta, cum vrei sa le faci. Lucrarea este superba, umbrele sunt bine puse la locul lor si destul de bine definite. Ah, ce mergea un pic de scris pe locul ala alb din clepsidra, cum ar fi fost un fel de inscriptie pe sticla, cu un scris asa mai 1900 toamna 8 - Dar, again, este alegerea ta daca pui sau nu, iar eu nu am dreptul sa-ti scad din nota pentru asta. Totusi barile clepsidrei mi s-au parut cam strambe si nu inteleg ce sunt cu treptele alea mai jos de clepsidra.

NOTA: 9

Nr. 11 - Imi place acest efect gen sepia pe care l-ai folosit, pentru ca lasa o impresie a trecutului, dar in acelasi timp, se vad si culorile pe care le poti recunoaste cu ochiul liber. Imi place acest desen la nebunie pentru ca este bine conturat si abstract, in sensul bun, deoarece poti extrage o oarecare idee din acest desen. Imi place ca ai folosit ceasul in desenul tau. Iubesc modul tau de a exprima acest desen. O fata tanara cu spatele si un ceas perfect in regula, iar mai jos oasele unei persoane si mecanismul (oasele ceasului) care ne arata cu adevarat trecerea timpului. Ceva ce imi mai place este ca la ceasul bun ai folosit in mijloc un desen cu iarba, sau ceva ce ar vrea sa insemne flori - florile inseamna viata si tinerete. Ai avut o idee superba si ai stiut sa o exprimi frumos.

NOTA: 10
[Imagine: SIGN.png]
Thanks ^Ciresica^
SasuSaku fics || Miky`s Smile Zone



Răspunsuri în acest subiect
Vot - luna iulie - de candy_cane - 20-07-2011, 11:44 AM
RE: Vot - luna iulie - de Soul Reaper - 21-07-2011, 10:25 AM
RE: Vot - luna iulie - de Miky sweetie :3 - 21-07-2011, 03:09 PM
RE: Vot - luna iulie - de deeaH2elen - 01-08-2011, 11:34 AM
RE: Vot - luna iulie - de Dragonz Eyez - 01-08-2011, 09:11 PM
RE: Vot - luna iulie - de candy_cane - 02-08-2011, 04:24 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  DOTM - Iulie - VOT Aly 1 2.753 03-08-2013, 08:07 PM
Ultimul răspuns: Ryuu
  DOTM - IULIE - VOT Daria v2 6 5.103 04-08-2012, 01:39 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Concurs - luna iulie candy_cane 16 8.052 20-07-2011, 11:14 AM
Ultimul răspuns: candy_cane


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)