Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Oglinda minciunilor

#4
§oNg iN rAiN, in primul rand sa sti ca nu m-am suparat deloc, ti-ai spus parerea si ma bucur. Si mie imi place foarte mult cartea aia si da m-am inspirat din ea. Dar sa sti ca nu va continua ca in carte, ideea e ca Ino si baiatul cu ochii verzi sunt logodnici, iar Ino si baiatul au fost rapiti ca cele doua tinuturi sa nu se uneasca. Cred ca am spus destule, sper sa citesti in continuare.
Va multumesc tuturor celor care ati citit.

Capitolul II

Minciuni si povesti


Baiatul statea incremenit in stpatele usi, se intreba de ce nu ii spun fetei adevaratul nume. Usa se deschise iar cele doua femei parasira in graba camera, nici macar nu l-au observat pe baiat. Barbatul o trezi usor pe fata, blonda privi dezorientata in jur, punea o gramada de intrebari mute. Batranul scoase o oglinda cu rama de aur, si o asezase pe masa.
-Cum te numesti? Vrajitorul astepta raspunsul fetei care intarzia sa apara, puteai spune ca nici macar nu stie sa vorbeasca.
-Nu imi amintesc nimic, de fapt imi amintesc ca era mica si ma certam cu o fetita, dar nu stiu cine era fetita. In oglinda aparu cipul unei batrane care spuse ca totul este adevarat.
Baitul sa dat cativa pasi in spate si a lovin un tablou de pe perete care a cazut si sa facut tandari. In capul scari aparura cele doua femei care au scos un tipat jos si ascutit.
-Ce cauti aici Rey? Trebuia sa fi in pat. Baiatul nu stia ce sa spuna, daca spunea adevarul atunci ar fi foar pedepsit.
-Am vazut lumina din camera si am venit sa vad ce se intampla. A spus adevarul sperand sa nu il mai intrebe nimic, dar vrajitorul ii spuse sa intre in camera pentru a sta putin de vorba.
Fata il privea fascinata, parul sau asemeni focului o faceau sa se inroseasca, ochii lui verzi o rascoleau si pielea alba ii dadea in aer de mister. Dorea sa se prezinte, dar nu stia nici macar cum se numeste.
-Ce ai auzit? Batranul era rece, in vocea lui se simtea amenintarea.
Rey: " Ce sa fac? Daca ii spun adevarul sigur voi intra in belele, trebuie sa gasesc o minciuna credibila."
-Aproape tot. Ochii lui cercetau atent viecare gest al vrajitorului, in oglinda aparu inca o data batrana care spuse ca totul e adevarat. Baiatul scapase usor, dar daca ii va mai pune o intrare poate ca nu va reusi sa mai pacaleasca oglinda.
-Cum o cheama pe fata? Baiatul inchiti sec, numele fetei era Ino, dar ei ii spun Kira.
-Kira. Vocea hotarata a baiatului a fost acoperita de vocea de o voce identica care veni din oglinda, in locul batranei femei era chipul lui. Era complet socat se pare ca l-a prins cu minciuna, ce mai putea face acum.
Batranul zambi si ii spuse sa mearga la culcare ca e destul de tarziu, o mai priveste o data pe Ino si paraseste camera. Ii era teama ca vrajitorul ii va spune si alte minciuni, dar daca mai statea acolo avea si el probleme. In cele din urma ajunse in camera, chiar daca era extrem de obosit dorea sa se intoarca imediat ce restul vor pleca din incapere.
Intre timp batranul ii spunea fetei ca va afla mai multe cu timpul. Dupa plecarea vrajitorullui Tsunade intra in camera fetei si o mangaie pe cap asemeni unei mama.
-Vrea sa-ti spun ce am aflat noi despre tine? Fara a astepta un raspun din partea fetei femeia contiuna. Numele tau este Kira, ai 14 ani si ai fost fata unei preotese, mama ta si tatal tau au fost ucisi pentru ca se spune ca se inchinau idolilor. Tu ai fost adusa aici dupa ce ai scapat de acei oameni care au dat foc casei si manastiri. Femeia a luat o gura mare de aer si a continuat pe un ton plin de tristete si compasiune. Aici vei gasi intelegere, toti copii sunt orfani la fel ca tine, toti traim ca o familie, acum si tu faci parte din familia noastra.
Dupa ce o imbratisa strans pe fata iesi din camera micuta, ajunsa jos uita tot ce sa intamplat. Nu stia din ce motiv se afla la capul scarilor.
In camera Ino statea cu capul pe perna, ochii ei albastri erau plini de lacrimi, nu intelegea de ce nu-si aminteste. Ofteaza lung si priveste spre usa, sare ca arsa, langa usa era baiatul cu ochii verzi si par roscat.
-Sa nu spui nimanui ce-ti spun, numele tau este Ino, am auzit cand vrajitorul a spus asta. Fara sa mai spuna ceva baiatul parasi camera inconjurat de o aura de mister.
Ino: "Ce se intampla cu mine, ma simt atrasa de acest necunoscu. Dar oare il cunosc de undeva? Imi pare cunoscut, dar totusi nu imi amintesc de el."

Deci sper ca nu v-am dezamagit.
Astept critici.



Răspunsuri în acest subiect
Oglinda minciunilor - de LoloMark - 23-02-2011, 11:04 PM
RE: Oglinda minciunilor - de Miranda. - 24-02-2011, 03:42 PM
RE: Oglinda minciunilor - de Too Many Dreams. - 27-02-2011, 11:50 PM
RE: Oglinda minciunilor - de LoloMark - 28-02-2011, 10:41 PM
RE: Oglinda minciunilor - de Too Many Dreams. - 04-03-2011, 10:54 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ochii tai sunt oglinda sufletului meu Mina-chan 18 9.146 20-02-2012, 09:44 PM
Ultimul răspuns: Ayumi Michaelis
  Chipul din oglinda +Rin+ 4 3.078 11-07-2011, 10:45 AM
Ultimul răspuns: +Rin+


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)