Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Alegeti lucrarea sau lucrarile preferate
Lucrarea 1 - Pictând în culori aramii
20.83%
10 20.83%
Lucrarea 2 - Obsesie ucigasa
4.17%
2 4.17%
Lucrarea 3 - File ruginii
14.58%
7 14.58%
Lucrarea 4 - Eu am ucis toamna
14.58%
7 14.58%
Lucrarea 5 - Povestea unei frunze
12.50%
6 12.50%
Lucrarea 6 - Povestile toamnei
2.08%
1 2.08%
Lucrarea 7 - Intalnire cu toamna
22.92%
11 22.92%
Lucrarea 8 - Calatoria
2.08%
1 2.08%
Lucrarea 9 - Poveste de toamna
6.25%
3 6.25%
Total 48 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Fic of the Week 2 - Lucrari

#14
Intai si intai o sa le spun ceva tuturor concurentilor, ceva ce mi s-a spus si mie mai demult: folositi paragrafele si invatati sa formatati corespunzator un text. Faceti-l astfel incat sa fie cat mai usor de citit si sa nu oboseasca vederea.
Cand treceti la un paragraf nou, aveti grija ca textul sa nu inceapa pe randul imediat urmator, ci sa existe un rand gol intre ele. Ideile sunt astfel mai usor de urmarit si textul mai usor de citit.

Acum... sa trec la comentariile propriu-zise. Ah, mentionez intai ca nu o sa votez in poll si ca postul meu nu se va lua in considerare la punctaj si nici pentru faza cu "Cea mai buna critica". Incerc doar sa ofer cateva sugestii si pareri celor care s-au chinuit sa scrie ceva, gandindu-ma ca poate le-ar placea sa auda cat mai multe pareri despre ce au zis.


Lucrarea 1

Singurul lucru pe care l-as critica a fost folosirea in exces a ";" pentru a delimita propozitiile dintr-o faza, mai ales ca virgula ar fi putut fi folosita la fel de bine. ";" se foloseste mai mult in alte situatii. Si ca tot vorbim de virgule, am observat ca au mai existat cateva prozitii unde virgula a fost pusa cam aiurea.
"Dar ca mine, nu are nimeni" e un exemplu. Nu prea inteleg ce separa virgula acolo... Eventual, ar fi mers "Dar, ca mine nu are nimeni", desi acea propozitie se putea lipsi complet de virgula.

Despre text in sine nu am ce sa spun. E bine scris, chiar foarte bine, si cine a facut-o se vede ca are experienta si un vocabular bine dezvoltat. Frazele curg frumos una dupa cealalta, totul se leaga, e usor si placut de citit...
Chiar nu am ce comenta. Felicitarile mele autorului!


Lucrarea 2

Prima observatie ar fi urmatoarea: virgula se pune la sfarsitul cuvantului, dupa care se lasa spatiu si incepe urmatorul cuvant. La fel si cu punctul. Se pune punct imediat dupa ce se termina ultimul cuvant din propozitie, dupa care se lasa spatiu inainte de a incepe urmatoarea propozitie.
Exemplu: "bla bla bla, bla bla. Bla bla"
Poate ca nu ti se pare foarte important lucrul asta, dar conteaza foarte mult. Unei colege i s-a respins lucrarea de licenta din acest motiv, si a fost nevoita sa o refaca pentru a fi acceptata. Si exact ce am scris eu mai sus a spus si decanul 4
Bine, eu personal nu cred ca as depuncta prea mult o lucrare pentru asa ceva. E genul de lucru pentru care un 9.50 ramane 9 sau trece la 10, dar atat. Exista insa alte persoane care o fac asa ca e bine sa tii cont de acest amanunt pe viitor.

Asa, acum sa trecem la lucrarea ta. Mi-a placut ca ai folosit stilul cursiv pentru a sublinia unele cuvinte si propozitii. Si l-ai folosit chiar bine. E pus cu cap, nu ai abuzat de el, si da un alt sens povestirii. Bravo pentru asta!
Nici povestea nu e rea. Ai cam gresit cativa termeni (e inchisoare de inalta securitate, sau maxima securitate, si rezerve, nu reserve - desi aici s-ar putea sa fie typo) dar cred ca poate fi trecut cu vederea.
Per total, nici lucrarea 2 nu e rea.


Lucrarea 3

Lucrarea 3 e cea care ar fi avut nevoie cel mai mult de paragrafe si spatiere intre randuri!!!
Cu greu am reusit sa o citesc si sa urmaresc tot ce spune. Era ca un paragraf imens, cu fraza dupa fraza, ce parea sa nu se mai termine. I-ar fi prins de asemenea bine sa lase si spatiu dupa punctele de suspensie.
Ca stil, mi s-a parut ca seamana cu Lucrarea 1, o lucrare buna, si tot ca stil a fost bine scrisa. E drept, exista cateva greseli de tastare, dar nu indeajuns de multe incat sa imi schimbe parerea despre lucrarea.

Dar, repet, oricat de bine ar fi fost scrisa, se citeste foarte greu (la propriu). Te rog, autoare a acestei lucrari, oricine ai fi tu, ca pe cuvant ca nu mai stiu cine a scris fiecare lucrare, aranjeaza mai bine textul data viitoare. Scrii chiar bine si e pacat sa te traga atat de mult in jos lucruri care nu au nici o legatura cu talentul tau ca scriitoare.


Lucrarea 4

Si tu ai cateva scapari. Odata "parie"... Termenul corect e "paria". Apoi "ghiarele", stiam ca forma corecta e "ghearele". Iar "miselic"... nu stiu daca exista, doar "miselesc".

Povestea in schimb e buna. Mi-a placut finalul, in sensul ca a existat un element de surpriza, nu ma asteptam la un asemenea deznodamant. Mi-a placut si ca ai reusit sa captezi bine starea de... frustrare si angoasa, cred, a personajului. Si ce mi-a mai placut a fost ca ai folosit propozitii scurte, dar incarcate de sentiment, exact asa cum ar fi gandurile unei persoane intr-o astfel de situatie, si nu ai folosit fraze pline de intortocheri literare stilistice, dar nerealiste.

Chiar imi puteam imagina personajul tau, fumand nervos si trist o tigara, intr-o zi mohorata de toamna. Ai fi avut clar un vot de la mine daca nu as fi fost cel care organiza aceasta competitie 21


Lucrarea 5

Prima observatie ar fi ca o frunza statea "mandra" intr-un stejar, nu "mandru" 4 La fel si in cazul "fratilor mei". Nu stiu.. frunza e de gen feminin, gramatical vorbind, nu stiu daca te poti referi la ea la modul masculin.
A doua observatie ar fi legata de "raul cel susur". Poate "raul care susura", "susur" fiind un substantiv care descrie zgomotul unui rau care curge.
Iar ultima observatie ar fi legata de formatarea textului. Nu prea e bine sa scrii intregul paragraf boldat si cursiv. Daca nu asta a fost intentia autoarei, imi cer scuze, eu am postat lucrarile fix asa cum le-am primit in pm.

Cu exceptia acestor lucruri, lucrarea numarul 5 mi-a placut surprinzator de mult. E draguta si simpatica, si are un farmec aparte. Ma face sa zambesc, chiar daca finalul nu e unul fericit. E scrisa insa intr-un stil usor naiv si copilaresc care chiar imi place 4 Nu cred ca autoarea e "foarte in varsta".

E drept, nu pot sa zic ca e o capodopera literara, dar e extrem de dragalasa povestea. Bravo!


Lucrarea 6

Wow, frumoasa poveste. Scrisa bine si cu un final placut!
Nu prea am ce sa comentez... am vazut cateva expresii care sunau putin cam ciudat ("se imbracau cu toatele"), dar meh, poate fi trecut cu vederea 78
Chiar nu stiu ce sa zic... A fost o lucrare buna si reusita, fara cine stie ce greseli, si mi-a placut si ideea. Felicitari!


Lucrarea 7

Lucrarea 7 are cam multe greseli de tastare, inclusiv faza cu virgulele si punctul, pe care am explicat-o pe larg in comentariul pentru lucrarea 2.
Inteleg ca autoarea poate ca nu a avut timp sa reciteasca ce a scris, dar e pacat pentru ca asa ceva o poate trage mult in jos intr-o competitie.

Povestea, intriga, ideea sau cum vreti sa ii spuneti, e asa si asa. Mi s-a parut mai mult o abordare personala a subiectului, ceea ce e ok. Am ramas insa cu impresia ca textul a fost scris usor in graba. Nu e foarte .. fluid si pare necizelat. Acelasi text, cu cateva cuvinte si expresii in plus, si modelat altfel, ar fi fost ceva foarte reusit. Lucrul asta arata ca exista potential, doar ca e nevoie de mai mult exercitiu.

Cred ca daca autoarea si-ar fi recitit de cateva ori lucrarea si ar fi incercat sa o imbunatateasca, ar fi scris ceva mult mai reusit. Pentru ca exista in text formulari frumoase, expresii artistice, un oarecare farmec al textului, care nu e sec si plictisitor, dar lipseste acea finisare care face diferenta dintre o schita si o lucrare terminata.

Mai multa atentie data viitoare, cred ca se poate mai bine.


Lucrarea 8

Incep prin a spune ca a fost foarte frumoasa ideea, ca sa nu fie primul meu cuvant o critica. Continui acum cu urmatoarea observatie: "Parul începuse de mai de mult sa i se desprinda" suna putin cam ciudat, nu stiu daca a fost cea mai fericita alegere in exprimarea ideii ^^
Cred ca mai bine ar fi mers "Parul începuse deja sa i se desprinda". "de mai de mult" nu prea se potriveste cu stilul in care a fost scrisa lucrarea.

Si aici mi-a placut ideea si mi s-a parut interesanta. Finalul pare putin cam grabit, insa doar putin.
E o lucrare buna, al carei autor merita de asemenea felicitari, in special pentru modul in care contrasteaza imaginea initiala a fetitei cu finalul, si modul inedit in care descrie trecerea de la un anotimp la altul.


Lucrarea 9

Lucrarea 9 seamana mult cu Lucrarea 7, ca idee. Au aceeasi abordare personala asupra anotimpului. Insa, spre deosebire de lucrarea 7, nu are aceeasi... structura uniforma.
Totul e abordat intr-un mod mult prea general si alterneaza intr-un mod destul de neplacut imaginile banale/normale ("Vad copii putini la joaca si multi in magazine", "Septembrie, deci incepe scoala; incepe scoala deci trebuie sa ne cumparam tinutele speciale pentru aceasta: trening si uniforma") cu imagini mai.. poetice ("Privesc in jurul meu uimita de peisajul acela fermecat, insa uitat de Soarele ce alta data isi facea datoria foarte bine. Vantului ii place acum din nou sa-si cante doina sa trista printre frunzele aramii ale copacilor batrani."), alternanta care se regaseste uneori si in cadrul aceleiasi fraze.

"Intru in ea pe cararea cea mica, care alta data, pe timpul verii, era plina de iarba verde si foarte hranitoare pentru animale, si flori de tot felul, ce aveau tot felul de miresme imbatatoare"
Nu poti sa spui de iarba cea verde si flori cu miresme imbatatoare, dupa care sa mentionezi si ca e foarte hranitoare pentru animale. E genul de amanunt pe care l-ai mentiona intr-o lucrare la geografie, botanica sau zoologie. E un aspect practic al ierbii, care parca nu isi are locul intr-o imagine care e comparata cu un "Colt de Rai". Aaa, daca ai fi legat cumva de poveste acest aspect, ar fi fost altceva. Exemplu: "...pajistea cea inmiresmata, cu iarba verde si proaspata care imbie calatorul sa se aseze si sa traga in piept aerul curat. Dar iarba e si hranitoare. Iepurasi si caprioare vin atrasi de gustul firelor de iarba si privesc pofticiosi la ospatul ce intinde in poiana".
Ma rog, suna cam stupid, dar ca idee.

Trebuie sa iti stabilesti o "directie de mers" si sa te tii de ea: ori alegi o abordare artistica, plina de metafore si figuri de stil, ori una axata pe imagini cotidiene, care se imbina insa elegant si formeaza la final o poveste interesanta.



Răspunsuri în acest subiect
Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:31 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:34 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:35 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:37 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:39 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:40 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:41 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:43 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:44 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 16-09-2010, 01:45 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Paradox - 16-09-2010, 03:24 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Hell@sing - 16-09-2010, 09:34 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Diana Avram - 16-09-2010, 09:48 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 17-09-2010, 01:30 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Andr96EEa - 17-09-2010, 03:00 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de candy_cane - 17-09-2010, 06:51 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de piticurosu - 17-09-2010, 08:03 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Maya_project - 17-09-2010, 08:24 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Rouge - 17-09-2010, 11:30 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 18-09-2010, 12:59 AM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de kawaii - 18-09-2010, 10:59 PM
RE: Fic of the Week 2 - Lucrari - de Flaw - 19-09-2010, 12:32 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM - Septembrie - Lucrari Lia 6 4.838 07-11-2012, 01:23 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM Iunie - Lucrari Lia 8 5.960 12-07-2012, 01:34 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Februarie - Lucrari Nya. 8 5.523 08-03-2012, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Iunie - Lucrari candy_cane 12 8.302 06-07-2011, 11:57 AM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - Noiembrie - Lucrari Unia 4 3.806 28-11-2010, 12:09 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  FOTM - Octombrie - Lucrari Unia 1 3.184 25-10-2010, 10:45 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Fic of the Week 4 - Rezultate Rouge 0 2.052 04-10-2010, 12:17 AM
Ultimul răspuns: Rouge
  Fic of the Week 4 - Lucrari Rouge 8 5.280 04-10-2010, 12:02 AM
Ultimul răspuns: Rouge
  Fic of the Week 3 - Rezultatele Flaw 3 3.162 02-10-2010, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Fic of the Week 4 - Inscreri Rouge 10 6.556 01-10-2010, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Rouge


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)