Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce lucrari v-au placut cel mai mult?
Lucrarea 1 - Caleidoscop
22.95%
14 22.95%
Lucrarea 2 - Inceput de adolescenta
29.51%
18 29.51%
Lucrarea 3 - Ea, Dragostea
11.48%
7 11.48%
Lucrarea 4 - Inceput
11.48%
7 11.48%
Lucrarea 5 - Inceputul mortii
11.48%
7 11.48%
Lucrarea 6 - Take me back to the start
13.11%
8 13.11%
Total 61 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Fic of the Week 1 - Lucrari

#9
Well Teh, nu eram sigura daca sa fac si eu asta sau nu...asa ca i-am trimis un Pm lui Flaw sa vad daca e ok, si inca asteptam raspunsul...dar daca tu tot ai comentat...atunci cred ca pot sa o fac si eu...si astfel imi argumentez si votul oferit mai inainte.

Deci sa incepem:
Caleidoscop - Una din cele mai bune lucrari pe aici...m-a impresionat destul de mult, cu toate acestea votul meu nu a mers la ea. Adica...cu lucrarea in sine nu am absolut nimic...foarte frumos conceputa...corect din punct de vedere gramatical, exprimare frumoasa fara greseli de tastare...dar in opinia mea a fost mai mult o descriere a sfarsitului decat una a inceputului...mi-ar fi placut sa citesc mai mult despre viziunea de inceput...dar despre aceasta ai precizat mai mult la sfarsit...si cum am mai spus desi a fost o lucrare foarte frumoasa, mi se pare ca ai jonglat mai mult cu tema sfarsitului decat cu cea a inceputului.

Început de adolescenţă - O lucrare buna, dar mai pierdut putin la unele faze...imi aducea aminte de Romanul adolescentului miop...nu stiu dece dar asta am simtit. Oricum titlul putea fi ales mai atent...nu e rau dar era loc de mai bine. Nu mi-au placut anumite aspecte pe la descriere...gen "mantii batute cu pietre pretioase si nestemate", poate unora le-a placut foarte mult dar mie mi se pare o descriere cam pompoasa...nu stiu. Ideile au fost structurate frumos si nu cred ca am intalnit greseli...defapt a mentionat Teh cateva aspecte mai sus legate de aspect si nu are rost sa repet. Oricum felicitari pentru lucrare...dar votul meu nu a mers aici.

Ea, dragostea - Si aceasta este lucrarea cu care am votat. Mi-a atras atentia cel mai mult dintre cele sase postate. Ideile au fost atat de frumoase, mi-a placut mult imbinarea lor...ideea de perfectiune mereu diferita in ochii altora. Te-ai incurcat putin in idei la un momentdat dar le-ai dat de cap intr-un final. Intradevar ideea dragostei a parut sa ia putin locul celei de inceput, dar cumva ai reusit sa le legi. Nu stiu daca am apreciat corect din toate punctele de vedere...dar mie una mi-a placut lucrarea asta cel mai mult...asa ca votul meu a mers la ea. Also, puteai sa renunti la "~"

ÃŽnceput - Lucrarea asta a fost printre primele care am eliminat-o dupa lista mea din pacate. Imi pare rau...dar la o poveste atat de mica si mai ales incadrata intr-un concurs nu ar trebui sa existe greseli de tastare...si asta e motivul pentru care am scos-o din calcul inca de la inceput. Despre lucrare ce pot sa spun...pot incepe cu titlul care nu a avut nimic aparte...iar lucrarea in sine a avut partile ei bune dar profunzimea a clacat in momentul cand a devenit prea intortocheata facandu-ti ideile neclare si punand in ceata tema...sau temele...caci nu am inteles exact care a fost ideea centrala desi mi-ai sugerat a fi "inceputul".

Începutul morţii. - De ce punct in titlu? Nu exista asa ceva. Mici probleme in cadrul aspectului si aici...dar ce m-a deranjat la aceasta lucrare si motivul pentru care nu am votat cu ea a fost faptul ca tu nu ai descris moartea in sine...tu te-ai axat pe a descrie efectul ce il produsese aceasta in mintea "lui" iar mi-e mi-ar fi placut sa citesc altceva...adica nu el murea...nu efectul produs asupra lui trebuia surprins...caci el nu are cum sa simta moartea in adevaratul sens al cuvantului...era mai potrivit sa descri caderea ei in moarte...trecerea in nefiinta si atunci te-as fi crezut...dar asa...in opinia mea...povestea ta nu a transmis nimic din ce trebuia sa-mi transmita titlul.

Take me back to the start - Prima data m-am speriat...nu nu in sensul rau stai sa iti explic. Citisem primele cinci povesti si apucasem sa votez...si abia dupa ce am votat mi-a aparut cea de-a sasea poveste...si m-am gandit ca tocmai am dat-o in bara. Dar dupa ce ti-am citit creatia mai m-am linistit. Asa ca sa o luam cu inceputul: Dece titlul este in engleza cand tot...dar absolut tot urmeaza sa fie in romana? Apoi si tu ai avut probleme cu greselile...si cum am mai spus asta e ceva ce nu ar trebui sa existe in cadrul unei povesti atat de mici si mai ales intr-un concurs...ce s-ar fi intamplat daca trebuia sa postezi o poveste de zece pagini spre exemplu...innotam in greseli sau cum? Lucrarea in mare a fost buna...doar ca te-ai abatut putin de la tema...adica nu te-ai abatut cat ai bagat-o in ceata. Sfarsitul a fost frumos...dar nu e suficient ca doar sfarsitul sa impresioneze.

Deci dupa cele spuse mai sus...am decis sa votez cu lucrarea numarul trei: Ea, dragostea

Ah...si sa nu uit...nu am tinut cont de diacritice (daca sunt sau nu)...nu stiu cat de corect este daca am procedat asa, dar din moment ce eu nu le folosesc ar fi fost o ipocrizie din partea mea sa ma leg de acest aspect...asa ca am lasat asta la aprecierea celorlalti.



Răspunsuri în acest subiect
Fic of the Week 1 - Lucrari - de Flaw - 06-09-2010, 01:20 AM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de Flaw - 06-09-2010, 01:24 AM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de Flaw - 06-09-2010, 01:25 AM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de Flaw - 06-09-2010, 01:25 AM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de Flaw - 06-09-2010, 01:26 AM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de Flaw - 06-09-2010, 01:27 AM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de TheFAnLost - 06-09-2010, 09:25 AM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de Teh - 06-09-2010, 02:45 PM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de Miss Serenity - 06-09-2010, 04:02 PM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de Flaw - 06-09-2010, 04:32 PM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de Corina M. - 06-09-2010, 08:22 PM
RE: Fic of the Week 1 - Lucrari - de Flaw - 08-09-2010, 11:49 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM - Septembrie - Lucrari Lia 6 4.816 07-11-2012, 01:23 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM Iunie - Lucrari Lia 8 5.939 12-07-2012, 01:34 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Februarie - Lucrari Nya. 8 5.501 08-03-2012, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Iunie - Lucrari candy_cane 12 8.197 06-07-2011, 11:57 AM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - Noiembrie - Lucrari Unia 4 3.788 28-11-2010, 12:09 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  FOTM - Octombrie - Lucrari Unia 1 3.170 25-10-2010, 10:45 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Fic of the Week 4 - Rezultate Rouge 0 2.038 04-10-2010, 12:17 AM
Ultimul răspuns: Rouge
  Fic of the Week 4 - Lucrari Rouge 8 5.245 04-10-2010, 12:02 AM
Ultimul răspuns: Rouge
  Fic of the Week 3 - Rezultatele Flaw 3 3.142 02-10-2010, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Fic of the Week 4 - Inscreri Rouge 10 6.513 01-10-2010, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Rouge


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)