Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: O viata noua...o noua persoana:x
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3
Vreau sa vad spun ca astept cu drag criticile dure pentru ca ma vor stimula sa nu mai gresesc.Va urez citire placuta;).Zbye!:bye:
Discamer:Nu detin nici unul din personajele din seria Naruto sau Naruto Shippuden,aceste apartin lui Masashi Kishimoto.Nu profit pe urma intamplarilor!


Capitolul 1.

Era o zi splentida de toamna.Razele jucause intrau una cate una in camera unei tinere adolescente de paisprezece ani.Avea parul de un roz bombon nemaivazut.Nu dupa mult timp se auzi alarma stridenta a telefonului ei negru de pe noptiera.Aceasta se trezi si,somnoroasa,opri alarma telefonului.Dupa ce se da jos din pat se indrepta spre baie pentru a-si face toaleta de dimineata.Dupa ce isi termina treaba la baie se indrepta spre dulapul ei mare ca sa isi aleaga o tinuta mai apeciala pentru ziua de azi.Era prima zi a ei de liceu.Isi scoase din dulap o pereche de jeansi albastri mulati care ii scoteau in evidenta formele perfecte,un maieu negru si pe deasupra un bolereo mov.Dupa ce termina sa se imbrace se indrepta spre oglinda.Cu ajutorul unei placi pentru par isi intinse firele de par rozalii.Scoase dintr-o gentuta un rime,un creion dermatograf negru care ii scotea in evidenta ochii verzi cristalini si un gloss pentru buze de culoarea cireseleor.Dupa ce se aranja indeajuns cobora vesela treptele pana la bucatarie.Acolo o astepta mama ei care ii pregatise micul de jun.Dupa ce termina isi saruta mama pe obraz si se indrepta spre usa.Acolo se incalta cu o pereche de skateri albi si isi puse pe laterale o gentuta tot alba cu cateva inimioare roz pe ea.In aceasta isi puse telefonul,un gloss pentru buze,portofelul si un carnetel personalizat.Isi saluta mama si iesi din casa.Se ducea la noul ei liceu in care avea sa invete lucruri noi,sa-si faca prieteni noi,si,poate un nou prieten mai special...
Drumul spre liceu i se parea ca nu se mai termina.Se gandea la tot felul de lucruri:daca o sa se imprieteneasca cu colegii noi,daca o sa fie acceptata in societate.Toate aceste lucruri ii evadasera prin minte.Nu mai intelegea nimic.Nici nu isi dadu seama si intra in curtea liceului.Ramase blocata.Erau o gramada de copii care alergau prin toate partile.De la bobocii de clasa a-I-a pana la cei din ultimul an de liceu.Nu mai vazuse in viata ei un val asa de mare de copii.Pasi incet dar gratios in curtea liceului,iar privirea i se atinti la un panou unde erau scrisi toti elevii de la fiecare clasa.Se regasi in clasa aIX-a .Mai jos de numele ei se regaseau cativa copii care erau cu e in clasa.La prima vedere aveau rezultate foarte bune.Nimeni nu avea sub 9.60.Acest lucru o bucura pe rozalie.In gand isi spunea"Prieteni ca ei as vrea si eu sa am!"Se aseza pe o o banca din curtea liceului si asculta muzica la MP4.Deodata,o mana calda ii atinse umarul.Tresari,apoi privi in spate.Acolo se afisa o fata inalta si zvelta,cu ochii caprui si parul castaniu prins in doua cocuri in varful capului.Cand o vazu,Sakura,caci asa o chema pe rozalie,isi zise in sine"E destul de draguta,oare ce vrea?"Fata zvelta rupse tacerea zicandu-i rozaliei:
-Hei!Eu sunt TenTen.Tu trebuie sa fii Haruno Sakura banuiesc..
-Da.Incantata de cunostinta!
-Se pare ca suntem in aceeasi clasa.
-Este minunat,speram sa-mi fac prieteni dar nu ma gandeam ca ma voi imprieteni cu cineva asa de repede,spuse Sakura cu un suras blajin pe fata.
-Daca vii ti-i voi prezenta si pe ceilalti colegi,daca esti de acord desigur.Deci vii?
-O.k.
Cele doua adolescente se indreptara spre locul in care se aflau ceilalti adolescenti.TenTen o lua pe Sakura de mana si o duse spre colegii ei noi.Baietii au ramas socai cand eu vazut-o.Era asa frumoasa si delicata.TenTen spuse cu un suras suspicios pe fat deoarece stia cum o sa reactioneze colegii ei.
-Hei!Ea este Skura si este noua noastra colega de clasa,zise Tenten.
-Buna!Eau sunt Sakura,incantata de cunostinta.
Aceasta facu cunostinta cu toti colegii,dar din spate se auzi un zgomot ciudat.Era Naruto,un baiat destul de dragut din punctul de vedere al rozaliei.Avea parul blond deschis care ii scoteau in evidenta ochii albastri.Printre balbaiel Naruto ii zise:
-B-buna Sakura!Eu sunt Naruto.Incantat de cunostinta!
-Buna Naruto!Si mie imi pare bine de cunostinta.
-Esti foarte draguta.Esti genul meu de fata ,zise Naruto rosind.
-Esti foarte dulce!Multumesc pentru complimente.
Naruto,precum si ceilalti baieti mai aveau putin si lesinau.Cum se putea ca o fata asa de draguta ca Sakura sa ii spuna lui Naruto ca este dulce?!In timp ce baietii se omorau prin spate,sau mai bine zis il omorau pe Naruto ,fetele izbucnira in rasete.Dupa tot circul fiecare baiat a venit sa faca cunostinta cu Sakura,poate-poate se infiripa ceva.Sakura nu se lasa sedusa de vorbele baietilor,era deaja prea obisnuita cu complimente de acel gen.Timpul trecuse.Copii erau deja in clase.Vazand asta,fugira si acestia spre clasa lor.Se asezara fiecare in banca lui iar Sakura fu invintata de Temari sa stea cu ea in banca.Aceasta accepta bucuroasa propunerea lui Temari.In fata lor se aflau Hinata si TenTen iar in spate Gaara cu Naruto.Dirigintele intra in clasa inpreuna cu directoarea Tsunade.Sakura isi privi insistent dirigintele,vazand ca are parul de culoare gri tuns cam ciudat,era inalt si destul de bine facut.Dupa ce elevii salutara cadrele didactice,Dirigintele le spuse:
-Buna ziua,copii!Eu ma numesc Hatake Kakashi si voi fi noul vostru diriginte,spuse cu un suras viclean pe buze.
Se apropie de ei si directoarea care le spuse:
-Dupa cum stiti aceasta este Haruno Sakura si va fi noua voastra colega de acum incolo,sper sa o tratati cum se cuvine.Ne-am inteles?
-Daa!spusera copii in cor.
Directoarea plecasi ii lasa pe copii cu dirigintele.
-Sakura!Te rog sa imi aduci fisa cu rezultatele tale!
-Desigur!exclama bucuroasa fata.
Isi cauta in gentuta acea foaie si i-o dadu dirigintelui.
-Oo!Se pare ca ai numai note de zece.Sa vedem...se pare ca practici balet.Cred ca o sa fii placut surprinsa sa afli ca si noi avem un cerc de balet in liceu.
In gandul ei Sakura isi zicea"Mda...pentru prima zi de liceu e destul de bine."Ora de dirigentie se termina iar elevii erau liberi sa iasa in pauza.Toi baietii alergau in toate directie,numai unul nu se clintea din fata ferestrei.Sakura isi intreba prietenele cine este.Temari ii raspunse:
-Uchiha,zise putin iritata.Uchiha Sasuke,e un inganfat.E cel mai popular tip din liceu,asa a fost mereu.
-Tsc!zise Sakura scarbita.
-Nu este ca ceilalti baieti.Singurele persoane cu care vorbeste sunt Naruto, si Neji .Si acestia sunt populari dar nu sunt inganfati ca "domnul popularitate",zise Hinata.
-Daa..sper sa nu-mi fac prieteni ca acel Uchiha,insa Naruto e destul de simpatic...
-Oo!Cumva Sakurica s-a indragostit?zise TenTen.
-Mai taci TenTen,zise Sakura zambind.
A doua ora veni iar dirigintele pentru a le inmana manualele si orarul apoi ii lasa sa plece.
Pe drumul in care mergea acasa Sakura mergeau si TenTen,Temari,Naruto si Sasuke.Ajunsi in fata casei Sakurei toti ramasera uimiti.Era o casa asa mare.Defapt era o vila in toata regula.Avea doua etaje ,fiind varuite cu un roz deschis care se asorta de minune cu ferestrele de termopan albe.Aceasta avea o curte mare plina cu trandafiri de toate culorile ,printre care erau strecurati si cativa pomi fructifei.Sakura nu le spuse colegilor sai ca ar fi locuit intr-o asemenea vila.Baietii susoteau incet:
-Sunt sigur ca parintii ei sunt afaceristi!
-Inca ce oameni de afaceri,n-am mai vazut o asemenea vila decat in filmele de actiune,spuse Naruto.
Sakura isi lua la revedere de la colegii ei si intra in curtea case.Cand ajunse in casa isi saluta vesela mama si se duse la ea in camera.Se indrepta direct spre baie unde facu un dus fierbinte.Dupa aceea se indrepta spr dulapul ei mare de unde isi alese niste pijamalute si se tranti in pat.Mintea ii era ravasita de ganduri.Se tot gandea la "el".Acel baiat care statea linistit privind pe fereastra,care nu scotea un sunet.La acel Uchiha Sasuke.Linistea fu intrerupta de scartaitul usii de la intrare.Auzind zgomotul provocat,fata tasni din pat si cobora repede pe scari.Ajunsa la usa sari in brate la doi barbati spunandu-le:
-Tatii,fratioare!Ce dor mi-a fost de voi.V-am asteptat in fiecare seara sa veniti din calatoria de afaceri.
-Si noua ne-a fost dor de tine scumpa mea!zise tatal fetei,un barbat inal cu ochii identici cu cei ai Sakurei si cu parul brunet.
-Hei Sakura,ti-am adus un cadou din calatorie,sper sa-ti placa,spuse un tanar de vreo douazeci si doi de ani.Se pare ca acesta era fratele Sakurei si anume Sai.Era inalt si bine facut cu parul negru si ochii ca cel mai intunecat abis.
-Da,da,da!?Ce mi-ai adus?Zii?
baiatul scoase din buzunar o cutiuta cu un medalion de argint inauntru.Ii spuse surorii lui sa se intoarca si il puse la gat,apoi ii grai:
-Iti sta superb surioaro,sper sa il pretuiesti,chear eu l-am facut la un atelier din Chile.
-Te iubesc!Este superb!Mi-a fost asa de dor de voi,credeam ca nu va mai intoarceti.
Familia se indrepta spre salon unde isi depanara amintiri .Vorbind,timpul trecea.Era deja ora 22:30.Sakura le spuse parintilor:
-Eu ma duc la culcare caci maine ma duc iar la liceu,ofta Sakura.Dar daca nu ma insel si tu trebuie sa te duci la facultate,nu Sai?
-Trebuia sa-mi aduci aminte neaparat?spuse razand Sai.
Pe fata Sakurei se afisa un zamber gingas.Se indrepta spre pat si se tranti lenesa.Se gandea tot mai des la cele petrecute si la acel baiat.Cu greu adormi.Visa ca va fi mereu cu familia ei si ca se va intelege de minune cu colegii ei.
TO BE CONTINUED...daca v-a placut va rog sa imi ziceti ca sa stiu daca continui fic-ul deoarece deja am inceput capitolul 2.Zbye!:bye:
Hey! Ţi-am citit ficul. So ideea nu mii se pare cevai eşit din comun dar sper să o faci muult mai originală. Capitolul chiar nu are legătură cu titlul. În fine. Descriea este dar nu cum aş fi vrut eu. Dialogul este şi el şi este cam mult şi cam sec. Naraţiunea este bunicică. Acţiunea hmmm jumtate, jumate. Graşelile sunt prezente dar în fine. Este primul tău fic? Dacă da atunci sa-mi zici să o las mai moale. Sper să evoluezi. Crede-mă ştiu cum e să te toace cineva mărul la cap, nici eu nu scap. Dar până la urmă asta este rolul părinţilor nu? :)) So cam atât am avut de îndrugat pentru primul capitol, succes şi aştept nextu! >:D<
P.S. Da, ficul merită continuat.
Capitolul 2.

Visul nentelesului...

Noaptea trecuse,iar dimineata se afisa iar in Konoha.Telefonul Sakurei incepu sa sune deranjator.Cu grau aceasta lua telefonul de pe noptiera si il puse la ureche deoarece simtea ca nu mai putea sa se miste.Atunci spuse brusc:
-Alo!
-Buna Sakura!Sunt Hinata,de ce nu ai ajuns inca la scoala?Este deja a doua ora..Ai patit ceva?
Deodata se auzi un agomot cutremurator.
-Auuu!
Sakura scapa telefonul din mana .Simtea ca nu mai are mana dreapta.Din pacate pentru ea nu mai era nimeni acasa.Nu avea cui sa-i ceara ajutor.Speriata,Hinata striga:
-Sakura,esti bine?Sakura!Raspunde-mi!
Toti colegii inlemnira cand vazura ca Sakura nu mai scotea nici un sunet.Ramase socat si dirigintele care intrase in clasa chear atunci cand tipatul Sakurei rasuna prin toata sala de clasa.Sakura incerca sa-i zica ceva Hinatei:
-Ajuta-ma te rog!Ajutati-ma va rog..
Deodata nu se mai auzea nimic,insa linistea nu dura mult caci se auzi o cazatura.Se pare ca Sakura nu se mai putea misca si cazu jos din pat pe parchetul rece.Hinata incepu sa lacrimeze si tasni pe usa pana la casa Sakurei.O urmara si restul colegilor,la fel de ingrijorati in privire cu Sakura.Cand ajunse in camera Sakurei Hinata inlemni.Sakura era lesinata pe podeaua rece.Nu dupa mult timp si ceilalti ajunsera acolo.Acea imagine din camera ii marcase.Era cu totul teribil.Imaginea aceea le invadase mintea.Hinata plangea si o implora pe Sakura sa se trrezeasca.Sakura nu putea sa se miste,ba chear lesinase.Era palida la fata si mainile le avea vinete.Era un cosmar.Gaara si Naruto o luara pe Sakura de acolo,chemara un taxi si se indreptara direct la spital.Fata intrase in corpul spitalului special pentru urgente.Cei doi baieti au cautat cea mai buna doctorita.Auzind cele petrecute,Shizune,acea doctorita cu rezultate magnifice,alerga cu sufletul la gura pana la Sakura.Fata era in coma,la prima vedere nu mai avea mult de trait.Intra in operatie pentru a incerca sa o salveze.Intre timp ajunsesera si ceilalti colegi.Cand au auzit si ei ca Sakura e in coma izbucnira in lacrimi.Fata aceea vesela si amabila cu toata lumea era pe moarte?Nu se putea intampla asta!Nu cu Sakura!Dupa 5 ore grele de asteptare,Shizune iesi din salon si le zise cu un suras sters pe buze:
-Nu va mai ingrijorati!Acum Sakura este bine!Se pare ca azi noapte a suferit un atac de panica,dar nu se stiu cauzele.Va rog sa ii anuntati parintii sa vina si ei in incinta spitalului.
Un zambet se afisa pe fata tinerilor adolecenti.Hinata incepu sa planga de fericire.Dupa toate acestea,un doctor iesi din salon cu o targa pe care se afla rozalia.O duse intr-un alt salon si ii anunta pe copii ca pot sa o viziteze dar sa nu faca mare zgomot,ca sa nu i se mai intample inca o data acel atac de panica.Intre timp la spital au sosit si domnii Haruno impreuna cu Sai.Erau intr-un fel fericiti ca,acum Sakura este bine.Cand acestia intrara in salon ramasera uimiti.Salonul era plin de colegi si profesori ai Sakurei,de flori si baloane.Langa patul fetei se aflau Hinata care adormise cu capul pe pieptul Sakurei si Naruto care o tinea strans de mana.Nu ii daduse drumul nici o secunda.Colegii au stat cu ea pana dimineata.Pe la ora 06:30 Sakura mormai ceva:
-Hei!Nu mai jeliti atata,n-am murit inca..nu scapati voi asa usor de mine,spuse razand aceasta.
Toti tresarira.In sfarsit Sakura isi deschise ochii.Acestia straluceau ca smaraldele.Le spuse tuturor sa se apropie,iar aceasta ii imbratisa bucuroasa si le multumi ca au fost alaturi de ea.Cu totii zambira si rasuflara usurati.Erau bucurosi ca rozalia isi revenise,insa mai tarziu aveau sa afle ca acel atac de panica oschimbase mult.
Dupa doua saptamani de stat in spital,medicii o eliberara pe rozalie.Ajunsa acasa ,firea ei se schimba.Nu mai era mereu vesela si cu zambetul pe buze,nu mai comunica cu nimeni,nici cu familia,doar putin cu fratele ei de care era cel mai apropiata.L-a scoala nu mai vorbea cu colegii.Era retrasa in sinea ei.Nu iesea din banca si nu scotea un sunet.Chipul ei era mereu trist.Se asemana din ce in ce mai mult cu Uchiha.Semanau ca doua picaturi de apa,la fel de retrasi amandoi,la fel de timizi,la fel de calculati.Colegii nu mai stiau cum sa o inveseleasca.Nu puteau sa o mai recunoasca.Unde era fata care in prima zi de liceu era vesela si vorbea cu toata lumea?Unde era acea fata care radea la glumele lui Naruto chear daca erau cat se poate de seci?Parca nu se mai regasea in sine.Nu ii pasa ce parere au ceilalti despre ea,isi petrecea tot mai mult timp in camera ei,retasa si singura.A stat in acesta stare timp de trei luni.Trei luni de chin pentru prietenii ei.Acestia isi vroiau colega inapoi.O vroiau pe vechea Sakura,cea plina de viata.

Dupa cateva luni de tacere Sakura se duse la Sai in camera.Vroia sa ii impartaseasca un secrret,dar nu stia cum.Isi facuse curaj si ii zise:
-Stii,Sai,ai vazut cum m-am purtat in ultima vreme.As vrea sa-ti spun si motivul.Stii seara aceea in care am avut atacul de panica?
-Normal, surioara.A fost cea mai urata zi din viata mea vazandu-te in starea in care te aflai.
-Da.Cred ca stiu de la ce mi s-a provocat acel atac de panica.Imediat dupa am adormit totul s-a intunecat.Parea sa fiu intr-un vis,sau mai bine zis in cosmarul vietii mele.Din intunericul acela dens se auzea o voce dura,de barbat cred,care imi tot zicea:”Sakura,nu vei mai fi la fel.Te vei schimba radical dupa aceasta noapte.Vei avea un soc si vei suferi mult,insa prietenii adevarati vor fi alaturi de tine.Iti vei reveni doar cu ajutorul iubirii prietenilor,altfel vei ramane la fel de distanta si rece ca acum.Nu sunt un dusman,sunt chear un prieten bun.Am fost trimis sa iti spun toate acestea.Sper sa fii puternica si sa treci peste.Cunoscandu-te bine sunt sigur ca vei avea puterea sa iti revii.Adio si sa stii ca mereu voi avea grija de tine draga mea Sakura!Te iubesc asa de mult.”Nu pot sa imi scot din minte aceste vorbe,parca ieri mi le-ar fi spus..
-Sakura,iti garantez ca are dreptate.Iti vei reveni.Ai prieteni care o sa iti fie mereu alaturi cum ar fi Naruto si Hinata.Nu te-au lasat la greu si te-au ajutat mereu.Cred ca a fost un fel de test al “LUI”sa vada cat de puternica esti.
-Nu imi vine in minte decat fata acelui batranel care mi-a spus asta.Si ultimele lui cuvinte imi rasunau mereu in cap,acele cuvinte dulci,”Adio si sa stii ca mereu voi avea grija de tine draga mea Sakura!Te iubesc asa de mult.”,parca imi sunt cunoscute,parca fata batranelului imi este cunoscuta,dar totusi nu imi pot da seama cine este.Totusi cred ca este un inger..ingerul meu pazitor.
Dupa ce si colegii auzira povestea ,o sustineau pe Sakura in tot ce facea.I-au fost alaturi mereu si Sakura incepea sa-si revina.Dupa cateva luni de stres Sakura revenise la normal.Ea stia ca totul se datora prietenilor si familie.Nu inceta in nici o secunda sa le multumeasca.
TO BE CONTINUED....sper ca acest capitol sa aiba legatura cu titlul,cel putin mie asa mi se pare:x
...in curan voi pune si next-ul..cred ca maine pt. Ca am o gramada de idei;)Sayonara:x`!
Hei! Uite-ma si pe mine aici!
deci, in primul rand pot spune ca imi place cum ai dezvoltat ideea. intr-adevar, in primul capitol
ai inceput cu niste idei nu tocmai originale, dar din fericire le-ai schimbat.
ceea ce cred eu ca mai trebuie sa faci, e sa mai inlaturi o parte din acest dialog care mie una mi se pare cam mult, si sa-l inlocuiesti cu naratiune si dialog.
De asemenea imi place titlul ficului care se potriveste ideii pe care tu o dezvolti.
Cam atat am avut de spus si sper ca nu te-a suparat comentariul meu.
bafta in continuare si anuntama si pe mine cand pui continuarea.

:bye:
Primul capitol:
Ce mi-a sarit la ochi a fost spatiul dintre disclamer si capitol, nu ai lasat de loc, pare prea stans. Si tot ciudat a fost si faptul in care TenTen a recunoscut-o pe Sakura desi ele nu s-au mai vazut, daca i-a vazut o poza ar fi trebuit sa spui. Inca ceva, acum este vorba de grabirea actiunii. La scoala ai scris despre Sakura ca nu vrea sa debina prietena cu Sasuke, dar seara se gandea la el.

Al doilea capitol
Ce mi-a intrat rapid in minte a foat graba cu care scri, eu ma grabesc intre capitole, dar nu in ele, te rog sa ai mai multa grija, aceasta greseala arata foarte urat. Cand zic graba ma refer la Sakura, la cat de repede si-a revenit, puteai sa mai faci mai mult durere, sau chiar mai mult, puteai sa spui ca Sasuke o ajuta sa-si revina si asa se indragostesc. O idee de-a mea, imi pare rau dar asa ar fi fost chiar romantic, daca stiai cum sa faci asta.

Iar in al doilea rand este barbatul care a intrat in visul lui Sakura, nu mi se pare bine ca ai rezolvat tot intr-un singur capitol, iar te-ai grabit. In acelasi capitol Sakura a avut acel vis, si tot atunci ea i-a spus fratelui ei ce a visat, puteai sa lasi visul ca un mister.

Propabil ca tu ai vrut sa spui de acel cosmar doar ca sa lasi suspans, cine este acea persoana, dar mai mult suspans era daca mai lungeai istoria. Iar persoana care a aparut in vis nu este cumva bunicul lui Sakura? Da-mi un MP si spune-mi. Scuze daca am ghicit dar o am cu detectivi.

Titlu
Din cate am vazut ai intrebat daca al doilea capitol are un titlu bun, eu o sa spun pt. toate.

Titlul povestii este foarte smplu, acele puncte da din prima senzatia, sau mai bine spus parerea, ca pana sa devina o noua persoana o sa mai dureze. Deci nu grabi actiunea deoarece nu se potriveste titlul. "O viata noua" reprezinta o schimbare, deci in cazul tau acea persoana din vis, cred. "o noua persoana" este foarte ciudat, de ce imi da mie asta o parere speciala, cred ca Sakura are puteri ( poate). Iar ":x" asta imi da senzatia ca va aparea si dragostea.
Din cate vezi sunt multe lucruri la care duce titlul, ai mare grija cum continui.

Titlul primului capitol este nescris, daca la primul nu ai scris nimic nici la celelalte nu ar trebui, pune si la primul.

Al doilea titlu este foarte clar, iti dai imediat seama de la ce vine. "Schimbarea" lui Sakura. Puteai sa pui altul. de exemplu: Visul nentelesului, O plimbare pe la doctot, Un nou inceput ( asta cred ca nu este perfect dupa cum ai scis), Un munte de intrebari, Furtuna din minte, si multe altele. Cel pe care l-ai pus este prea pe fata, prea banal, incearca sa pui lucruri mai deosebite, cum cum spun eu " poetice".

Imi pare rau ca am greseli dar sunt suparata pe mama si nu am chief de nimic, dar am zis sa-ti las com chiar daca nu am dispozitia.
Hey! ^_^ Daca si tu ai lasat un comm la ficul meu, o sa o fac si eu. Apropo am pus nextul :">.Revenind la ficul tau. La primul capitol n'ai lasat spatiu intre disclaimer si capitolul 1 dupa cum s-a zis mai sus.Am vazut cateva greseli de tastare da nu e rau.Incearca sa nu te mai repeti.Se vede urat in aceeasi propozitie sau in 2 propozitii alaturate sa apara acelasi cuvant.Descrierea este prezenta cat de cat dar ar trebui sa mai fie.Naratiunea este asa si asa, iar actiunea este putin grabita, iar dialogul este cam mult si da tente de sec.La capitolul 2 s-a vazut o oarecare evolutie descrierea fiind mai buna, dar se pooate si mai bine.La inceput m-ai cam derutat deoarece hodoronc tronc i s-a facut rau si a lesinat, dar am prins ideea in momentul cand Sakura a vorbit cu Sai.Am vazut ca pe la mijlocul capitolului ai pus un emoticon.Sa nu mai pui ca nu e estetic si strica.Ideea imi place desi la primul capitol nu mi s-a parut originala dar te-a salvat al 2-lea.Inca ceva la capitolul 1.Am vazut la un moment dat clasa a I-a.Se scrie clasa intai.:) In rest e ok.Astept nextul si sper sa nu te supere comentariul meu :*
Am venit ! Am venit ! I'm here ! ^^
Deci.. pentru inceput e ok ! Imi place. ^^ Acel vis mi s-a parut destul de interesant si i-a dat ficului un aer mai interesant. La primul capitol ma gandeam ca va fi aceeasi poveste. Sakura noua eleva vesela, careia Naruto ii face complimente se indragosteste de Sasuke. Baiatul popular si cu atitudine serioasa, pe care nu-l intereseaza de fete. Multi incepeau de prin al doilea capitol sa bage dragoste sau mai stiu eu ce. La tine chiar m-am mirat cand am vazut ca nu e asa.
Bun.. naratiune ai. Dialog ai si dinala. Nu mi s-a parut sec sincer. Descrierea.. ai avut si dinaia dar peste tot este loc de si mai bine. ^^
Well.. eu ma grabesc deci com-ul e fugarit. :]]
Bafta in continuare si multa inspiratie. >:D<
:bye:
(For my BFF,deoarece m-a inspirat:)))
Capitolul 3.

Ce crezi despre asta?
Prt.I

Clipele de groaza ale Sakurei trecura insfarsit.Sau cel putin asa graiau apareltele.Aparentele acelea dulci de care nu se mai satura.Care o imbatau de fiecare data.Era asa de fericita acum ca isi revenise,dar totusi era ceva schimbat.Avea unele scapari in care izbucnea in lacrimi.Poate o afectase mai mult decat credea ea ecel vis,si totusi era mai bine acum.
Era o zi obisnuita de primavara.Nu era nimic special care sa iti incante privirea.Era acelasi peisaj monoton cu flori inflorite si copaci plini de muguri.Telefonul adolescentei incepu sa scoata un zgomot ce te zgaria pe creier.Se trezi enervata si opri alarma aceea sacaitoare.Se ridica din pat si isi scoase din dulap o pereche de pantaloni scurti de blugi si o camasa mov.Se indrepta apoi spre baie unde isi facu toaleta de dimineata.Intra dinou in camera si se imbraca cu hainele alese,apoi isi prinse parul intr-o coada,lasand o suvita sa-i mangaie chipul.Se machie natural si cobora scarile pana in bucatarie,unde o astept Sai.
-Iar nu te-ai dus la facultate,draga?intreba fata putin buimaca.
-Azi am liber,si m-am gandit sa-ti fac micul- de- jun.Avem clatite cu gem.
-Unde-s mama si tata?Iar au plecat de acasa cu afacerile alea tampite ale lor?
-Asa se pare.Nu mai bodogani si mananca,n-ai mai mancat de doua zile,ce-i cu tine Saku?
-Sai,nu mi-e foame,intelege,ma descurc.Sunt o fata mare acum.spuse aceasta printre zambete.
-O fata mare care nu mai mananca.Surioara n-am chef sa te vad moarta de foame.Inca mai am nevoie de tine.
-Nee…nu mor eu asa de repede,dar hai sa mancam pana la urma.
-Bine,pofta buna!
-Mersi la fel,fratioare.Si totusi,nu-ti mai face atatea griji pentru mine.Ma descurc,draga.N-ai vrea cumva sa-mi iei si bodyguard?zambi Sakura.
-Heh…n-ar fi o idée rea.Acum taci si mananca ,caci o sa intarzii la liceu.
-Of,bine.
Dupa ce a termiat de mancat, si-a luat la revedere si a plecat spre usa.Acolo s-a incaltat cu o pereche de sandale fara toc de culoare mov si si-a pus pe umar un ghiozdan.
Mergea asa de plictisita spre scoala.Era cufundata in gandurile ei.Dupa scurt timp ajunse si in fata liceului.Nu se sunase inca,dar nici mult nu mai avea.Urca scarile spre clasa ei,iar cand deschise usa,mai avea putin si cadea din picioare.Era asa un dezastru acolo.Parca o petrecere avuse loc si ea nu stiuse.Se indrepta spre banca ei si isi lasa ghiozdanul.Nu dupa mult timp Hinata si Naruto au venit si au salutat-o.Aceasta a salutat la randul ei plictisita si s-a indreptat spre geam.Din spate auzea clar criticile lui Karin si ale asa ziselor ei prietene.Sakura isi zicea in gand”N’au si astea ce sa faca si s-au gandit sa ma barfeasca pe mine.Doamnee..ce ne facem noi cu creaturile aste?Inafara de barfit nu mai stiu alt ceva.Oo,scuzati,gresesc,si baieti.Barfit si baieti.Asta e programul lor zilnic.Huh..ce ratate..”Linistea fu perturbata de strigatul pitigaiat al lui Karin:
-Iubii!Ce bine imi pare ca ai venit.Mi-a fost asa de dor de tine.
Sakura mormai in gandul ei:”Ce idioata.Sincera sa fiu mi-e mila de bietull Sasuke.N-as vrea sa fiu in locul lui.”Un zambet vicleam se afisa pe fata Sakurei.In timp ce se indrepta spre Naruto,Gaara,Neji si Hinata,Sakura zise cu o anumita ura in glas:
-Cat de proasta poate fi Karin?Nu-si da seama ca se face de ras?
-Nu fi asa rautacioasa Sakura,nu toata lumea are parte de o anumita doaza de inteligenta,iar Karin este cel mai bun exempl.incepu Hinata sa izbucneasca in ras.
-Sakura,ce bine arati azi.mormai Naruto.
-Mersi,scumpule.Dar asa arat in fiecare zi,nu vad o anumita schimbare..Am uitat cumva sa-mi pun camas ape mine sau ce?
-Nu,esti imbracata.Nu-ti face griji.zambi Neji.
Pe langa adolescenti trecu cu viteza idioata de Karin alauri de saracul baiat,care era vizibil iritat de apelativele date de roscata.Cu sila Sakura ii zise lui Karin:
-Draga,ai grja sa nu te impiedici cu tocutile alea de douazeci de centimetri,caci daca iti rupi tu gatul cum mai putem trai noi fara tine?
-Hmp..spre deosebire de tine,scumpa mea Sakura,sunt mult mai inteligenta.Nu cred ca ma inveti tu cum sa merg pe tocuri ,cand tu porti o pereche de sandale fara toc.ranji Karin.
Dupa apelativele adresate de cele doua fete,Karin se impiedica de o punga si se dadu cu capul de o banca.Sakura zambi pervers,in timp ce toti ceilalti radeau,si zise.
-Scumpa mea Karin,daca tu esti inteligenta eu sunt Miss Piggie.Si din pacate nu prea seman.Ce pacat,ce ne facem noi acum fara tine?
-Sak’ra!Numai din vina ta m-am impiedicat.Esti o proasta!spuse nervoasa Karin.
-A,da?Daca eu sunt”proasta”tu ce mai esti,domnisoara care se impiedica de pungi.
Clasa incepu si mai tare sa rada,insa distractia le-a fost stinsa de profesoara de franceza care isi facu aparitia.Au trecut toti la loc si au ascultat discutiile doamnei.Dupa ora de franceza urmau limba romana,muzica,dirigentia,matematica,chimia si sportul.Dupa terminarea orelor de curs, fiecare se grabi sa iasa din liceu.Cand aproape iesea pe poarta liceului,Sakura a fost oprita de Karin si dragutele ei prietene.
-Sakura,m-ai facut de ras, idioata mica.Cu cine crezi tu ca te pui,huh?
-Cu cineva care se impiedica de o punga,spuse plictisita Sakura.
Karin se indrepta cu viteza spre fata ,vrand sa-i dea o palma.Sakura reactiona imediat si de dadu la o parte din drumul lui Karin,care,cu atata inteligenta cu care alerga,s-a busit fix de copacul din fara ei,spargandu-si ochelarii.
-Karin,poate nu stiu sa ma bat asa de bine,dar am inteligenta care te-a parasi pe tine.
Stupefiata Krin se ridica de jos si se indrepta spre “prietenele”ei.Toti radeau de ea,deoarece,cu mersul ei de gasca si cu un toc rup nu aveai cum san u te bufneasca rasul
Spre Sakura se indrepta grabit iubitul lui Karin,Sasuke, si ii zise:
-Hei,multumesc ca m-ai scapat cateva zile de Karin.M-ai ajutat mult,Sakura.
-N’ai pentru ce Sasuke .Oricum ma enerva.Deci ,ti-a placut izbirea lui Karin de pomul acela?
-Desigur,m-a bufni rasul.Inc-odata mersi,Sakura.
-Nu’mi mai multumi atat,n’am facut nimic asa special.
-Ba pentru mine este,ce’ai zice sa te duc acasa,in semn de multumire.
-Sigur,si asa ma plictisesc singura pe drum.
Dupa un drum de zece minute in care eu discutat diverse lucruri importante sau mai putin importante,au ajuns si in fata casei Sakurei.
-Hei,ce’ai zice daca am sta si am mai vorbi putin.Probabil ca frate’miu nu e acasa si sunt iarasi singura..
-Orice petru tine,Sakura.
Au stat si au discutat in jur de doua ore,dar pentru ei timpul trcea asa de repede.Se intelegeau chear bine.Sakura isi zicea in mintea ei”Cine s-ar fi gandir ca Karin m-ar ajuta sa ma cunosc mai bine cu Sasuke.In plus e destul de dragut.Taci Sakura,ce te-a apucat.Acum te mai indragostesti si de asta dupa o ora de discutii.Nu fi asa de stupida!Heh,mereu am dreptate,sa nu ma avant asa de tare.”Vorbeau numai prostii,nu le pas ace scoteau pe gura,dar se simpteau bine unul langa celalat.Sasuke rupse tacerea zicand:
-Sakura,m-am simptit foarte bine cu tine, si as vreau sa te intreb ceva.Ce crezi despre…

Cam atat..va las in suspans:))!For Debby:X
" Ce crezi despre mine?" asta este continuarea nu?
Povestea ta este grabita, daca nu pui cateva cuvinte o sa-ti dea ce scriu aici. Saskura se trezeste si isi face siesta dupa care se imbraca, cand coboara jos Sai ii spune sa manance, Dupa multe isistente ea mananca, pleaca la scoala si se ia la harta cu Karin care cade din cauza unei pungi, cand pleaca iar se cearta cu acesta, merge acasa impreuna cu Sasuke si se simt bine, il invita la ea acasa si vorbesc pe diferite teme. Sa sti ca nu este bine, toate aceste lucruri s-au intamplat in acelasi capitol, ai grabit mult actiunea, si acest lucru se observa usor daca citesti mai sus. Iar dialogul ocupa 90% din capitol, daca nu ai avea atata dialogl nu ar mai parea atat de grabita actiunea.
Eh iata'ma din nou p'aici :> Ce sa zic ai mai pus descriere ici-colo fata de capitolele anterioare dar tot mai mergea.Actiunea e putin cam grabita.Mai pune descriere pentru a o incetini.Dialogul este cam mult si uneori sec.Am ras la cearta Saku vs Karin :)). Am vazut greseli de scriere dar nu e asa rau. Ce m-a deranjat a fost cacofonia ,,ca Karin (...)" mai bine puneai ,,ca roscata (...)".Suna mai bine asa.In rest cam atat.Astept nextu` si anunta-ma cand il pui.
Pagini: 1 2 3