Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: O viata noua...o noua persoana:x
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3
Hei ! I'm here my dear ! >:D< Well.. prima data iti urez : Merry Christmas ca doar e Craciunul ! ^^
Asa.. ficul acum. Cum a zis si Myranda. Actiunea este destul de grabita... si cam seaca daca pot zice asa. Ti-a dat ea deja explicatia. Descrierea.. sincer mi se pare ca o dai doar vestimentatiei sale. In fine.. la partea cu descrierea chiar nu ma pricep. Sincer -.- Probabil am zis o prostie.
Asa.. greseli. Am vazut cateva dar se rezolva ele cu timpul nu-i asa ? ;]
Multa bafta in continuare si multa, multa inspiratie ! ;]
:bye:
Deci, am ajuns pe aici , cu intarziere dar asta e. scz pt asta.
Sa vedem: descrierea e in regula, cu toate ca n-ar strica ceva mai mult; dialogul merge, dar cate o data a avut o tenta plictisitoare, a fost sec sa fiu mai explicita si uite un exemplu:
<-Nee…nu mor eu asa de repede,dar hai sa mancam pana la urma.
-Bine,pofta buna!
-Mersi la fel,fratioare.Si totusi,nu-ti mai face atatea griji pentru mine.Ma descurc,draga.N-ai vrea cumva sa-mi iei si bodyguard?zambi Sakura.
-Heh…n-ar fi o idée rea.Acum taci si mananca ,caci o sa intarzii la liceu.
-Of,bine.> sincer iti spun ca m-am plictisit cand am citit randurile astea, abia asteptam sa se termine.
Naratiunea e buna si ea, actiunea a fost ok, mie nu mi s-a parut grabita, doar ca trebuie sa mai bagi niste descriere a sentimentelor personajelor si nu va mai parea asa grabita. sper ca ai inteles ce-am vrut sa spun. Capitolul asta a avut o tenta spre amuzament, unele faze au fost chiar frumoase.
Cam atat am avut de spus spor in continuare la scris si astept sa mai cresti.... :x


:bye:
Hye dear ^_^ după cum am spus sunt aici pentru a-mi spune părerea.
haide să le luăm încetul cu încetul
Un mic/mare reproş în legătură cu titlul,de fapt să zicem un sfat:
Ar fi trebuit să te gândeşti încă de la început despre ceea ce este vorba în fic-ul tău,titlul ar fi trebuit să reprezinte fiecare capitol,o temă care este prezenţa în şirul acţiuni.Ai făcut o greşeală pe care nu ştiu cum ai putea să o schimbi acum.Un singur capitol nu poate reprezenta estena titlului,nu trebuia să te grapesti,iată rezultatele.Sper că pe parcurs să găseşti o portiţă de scăpare,crde-mă sunt destule şi chiar acum eu ţi-aş putea spune trei,deci pune-ţi mintea la contribuţie,nu este chiar atât de greu.
Descrierea trenuie cu mult inbunatatita,dacă spui cu ce este îmbrăcat fiecare personaj nu înseamnă descriere ,aici trebuie să lucrezi,dacă exersezi o să reuşeşti,deci nu te da bătută.Despre descrierea sentimentelor aş putea spune că nu este existentă,scuză-mă dar acesta este un adevăr.Nu pot să citesc bine o frază că deja începe o altă acţiune,cineva face altceva,trebuie să scri totul mult mai detaliat,astfel acţiunea nu va mai fi grăbită.Cum ţi s-a mai spus acţiunea este grăbită,dar dinou îţi spun că dacă ai să exersezi şi o să munceşti pentru a te perfecţiona totul o să-ţi iasă mult mai bine.
Greşeli de tastare am văzut destul de multe,dar dacă mai dai un ochi peste capitol se rezolvă.
Ceea ce m-a nedumerit este totala schimbare a personalităţi lui Sasuke,totuşi am să mă abţin de data aceasta,am să trec peste acest aspect =_=
Tind să menţionez că prin comentariul meu nu sugerez că eu aş fi mai bună sau că sunt atotstiutoare şi îmi permit să te critic drastic,nu fac asta eu doar îmi exprim propia-mi părere.Acestea fiind spuse aştept următorul capitol.Spor la scris ^__^
Continuarea…

Va multumesc mult Soph.,Myranda si Moon..ce ma faceam eu fara voi..si in aceeasi masura va dedic voua acest capitol si urmatoarele!


Sakura:
-Ce parere ai despre mine,Sakura?
Raman stana de piatra la auzul acestor cuvinte, nici macar aerul din piept parca nu il mai simt, sunt intr-un vis atat de dulce si de frumos, dar este doar o iluzie a mintii mele. Probanil el se refera in calitate de aminc, iar eu cred ca el ar putea simti ceva pentru. mine, eu care nu sunt atat de frumoasa. Are toate fetele la picioare si sa ma alaega pe mine. Ce fraiera sunt.Cum pot sa ma gandesc la asa o prostie?Doamne,nu ma mai recunosc,de ce sunt asa de vulnerabila,e doar un baiat pana la urma.Doar ca,are acea sclipire’n ochi,ma vrajeste,nu pot sa’i rezist.Si de ce ma pierd asa de prosteste in ochii lui?Si de ce cred ca se va uita vreo data la mine,tocmai la mine…o fata ca toate celelalte.Vise…sperante…Pana acum o zi el nici nu stia cum ma chiama,si acum,sa ma intrebe asa de repede daca’i accept prietenia?Si cum as putea sa’I zis ca simpt totusi ceva pentru el,ceva mai special.M’ar crede o fraiera pe care o poate pune la picioarele sale oricand vrea.Dar eu nu sunt asa,chear daca il plac,nu m’as injosi intratat sa fac orice vrea el.Huh?Ce se intampla?Ce e acest sentiment?Parca ma azuduie cineva?Dar de ce?Ince,incet aud din ce in ce mai clar cateva cuvinte:<Sakura,trezeste’te,ma asculti macar?”Acel vis frumos se pare ca se spulberase,ce pacat.Huh?Sa’l ascult,dar ce a zis?Ii zic putin timida,dar totusi optimista:
-Scuza’ma,ai zis ceva?N’am fost atenta,imi pare atat de rau…Da,am ajuns sa imi cer scuze si in halul asta..
-Te’am intrebat daca vrei sa ma ajuti cu costumul pentru balul de la sfarsitul anului scolar.Nu ai ascultat nimic din ce ti’am zis?Aud o schimbare in vocea lui.Ce se intamplase,cat de mult visasem?Dar de ce e asa de nervos?
-Uh,ce bal?
-Ai uitat de balul de care ne-a anuntat Kakashi?
Cat de tampita pot fi sa uit si asta.Unde’mi era gandul?
-Oh,am uitat.Sigur ca tea jut,dar acum trebuie sa plec,e destul de tarziu,si..Si ce?De ce nu am mai zis nimic?Acum sigur rade de mine.Mai bine intru mai repede in casa.
-Stai,ne vedem maine la 8 la mine,ok?
Nu sctitez mai mult decat un zambet aiurit pe fata,care ii da de inteles ca accept.
Ajunsa in camera mea imi asez ghiozdanul l-a marginea patului si ma trantesc brusc in pat. Aceasta incapere in care dorm si imi fac temele este de culoarea crem, o culoare atat de pasnica, care ma face de multe ori sa scot un zambet, dar azi nimic nu ma poate face fericita. Patul rotund care este asezat in mijlocul camerei mele imi da o priveliste spre tot ce cuprinde incaperea. Usa de pe care am intrat este foarte apropriata de cea de la baie, si opusa cu cea care duce la balcon. Biroul de culoarea stejarului pe care scriu atat de des incat parca face parte din viata mea, si deasupra lui geamul care imi racoreste mintea cand patez foaia alba de cerneala. Dulapul din stejar care cuprinde toate imbracamintele mele, tot ce port.
Sunt invadata de anumite ganduri.Nu’mi dau pace.Dar ce este cu sentimental asta?Nu l’am mai simptit.Simpt fiori in fiecare particica a corpului cand imi vorbeste.Oh,ma urasc!Probabil daca ar afla ca’l plac,si’ar bate joc de mine.Din tot ce am auzit despre el nu se da in vant dupa ele.O noapte ii este de ajuns si apoi le paraseste.Se zvoneste ca mai toate fetele au trecut prin patul lui,apoi au fost parasite.Ce poate fi oare in sufletul lui?Cat de rece poate fi?Oh,decat sa ma plang mai bine as scrie.N’am mai scris versuri de mult.Cu gandul la toate cele petrecute azi,creionul aluneca usor pe foaia de hartie.Parca e mai usor sa’mi exprim sentimentele asa.Versurile scrise pe foaie imi exprima perfect sentimentele.Cum pot sa fiu asa de ravasita de un baiat?Se ce daca l’as iubi?Lui sigur nu i’ar pasa,as fid doar o aventura de’o noapte si atat.La acest gand o lacrima se strecura pe chipul meu,udand foaia pe care scria:
Creatia imi arata ce sa fac,
Dansez pe ringul de dans cu tine,
Si cand imi atingi mana,inebunesc.

Muzica imi spune ce sa fac,
Ca tine acum,
Cand spunem noapte buna,
Voi sti daca e bine.

Si simt ca vi prin venele mele,
Sunt in tine sau e muzica de vina?

Cine imi detine inima,
Este dragoste sau este arta,
Felul in care te misti,
Imi este confuz,
Si nu pot spune,
Este bataie sau scantei?

Se pare ca am ceva inspiratie.Am scris destul de frumos.Sa merg la el acasa?Dar nici nu stiu unde sta..sa nu’mi zici..ah,trebuie sa’i dau un mesaj.Ah..ce tastatura tampita…asa,si ce sa’i scriu..?<Buna,Sas’ke,sunt Sakura,da’mi te rog adresa ta,caci altfel nu am cum sa ajung la tine maine.>.Eh,destul de scurt dar merge..ce e asta?Iar vibreaza telefonu,un mesaj de la Sas’ke.<Nu’i nevoie sa’ti zic,te i’au maine de acasa la ora cinci,ok scumpo?>.Ce naiba,scumpo,de unde atata?<Ok.Noapte buna Sas’ke!>.Uh,dar ce se intampla,nu ma mai pot misca,sunt asa de obosita.Cred ca ar trebui sa ma culc.Ah,iar am primit un mesaj..<Bine draga,te i’au la cinci.>Dar cum pot sa dorm,cand el imi razbate prin minte?Gandul imi zboara la el si…
so.. i'm first'.. just liKe y0u:):))


eeeh... ti-am zis ca nu imi place suspansu' dar tu te incapatanezi sa il aduci, haa?;)
a fost destul de scurt capitolul acesta, si sincer nu prea am vazut greseli, decat cateva de tastare, probabil din graba[ asa fac si eu]:))
data viitoare vreau un capitol mai lung ca sa te revansezi ca e asta ata de scurt, oKe?:D
meRci ca m-ai anuntat, si sper sa faci acest lucru si la capitolul urmator;)
acestea fiind spuse, rostite sau mai bine zis.. scrise... doar atat mai adaug:
neXt:X:X:X;;)
wow da imi p-lace draga:X
Mi-ai dedicat mie acest capitol..:X ce onoare! ma faci sa rosesc :">
Deci, capitolul asta mi-a placut... asa aiurita e Sakura, e o mare visatoare...chiarcrede ca Sasuke s-ar uita la ea/ hmmm.. nush ce sa spun..viitorul e imprevizibil tot timpul. asa ca nu se stie ce se poate intampla in urmatorul capitol..........
pai, descrirere ai multa, dialog sec... este asa ceva?, nu, n-am vazut asa ceva! naratiune frumoasa am vazut. Actiunea nu este grabita, ideea capitolului este usor amuzanta.. :bv:
bv te descurci astept urmatorul cap care sper sa fie la fel de lung ca acesta, sau chiar mai lung
cam atat am avut de spus asa ca Gambate! :* :X

:bye:
Ok cum am spus o sa trec pe aici. Ai mai pus descriere din cate am observat dar mai trebuie. Actiunea este putin grabita. Dialogul..hmmm...este ok dar unele replici puteai sa le inlocuiesti cu descriere. AI mult greseli de scriere dar nu stau sa le enumar. Greseala care m-a enervat a fost la verbul ,,a simti". Se scrie ,,a simti" nu ,,a simpti". In capitolul asta ai stat foarte prost la capitolul semne de punctuatie. Pui virgule unde nu trebuie si unde trebuie nu pui. Si pe unde pui tu virgula de obicei trebuia ori punct ori semnul intrebari. In rest nimic. Astept next:*

*ILY Yaoi Maniac*

»Yosh xD
»I'm , finally ...HERE , people , here...eu micutsa de mine xD
»Să comentăm >:) :
1.Titlul este simplu ÅŸi sugestiv .
2.Ideea , genială my little artist >:D< originală , Sakura să leşine , şoc , vis , cei mai buni prieteni Naru şi Hina , o umileşte pe Karin >:) Îmi place mult atitudinea ei :> Şi ultimul capitol este fenomenal :X Am văzut câteva greşeli în primu` capitol , după nu am mai căutat xD
3.Descrierea : e bunăăă xD dar vreau şi mai mult de la tine , little , pentru că ştiu că poţi mai mult xD
4.Naraţiunea : e foarte bună xD =D>
5.Dialogul , a fost putin sec în câteva locuri , da` nu`i nimic xD
»Îti urez spor la scris şi imaginaţie în continuare >:D<
Capitolul 4.
Huh,ce’i asta?Ce este cu zgomotul asta insuportabil?Aaah,ce naiba se intampla?Ma simt asa de ravasita,ce e asta?Asta imi tot ziceam,nu stiam ce se petrecea.Deaodata ma ridic in sezut si strig cat pot de tare Aaah!Ce naiba am mai facut acum..sau,nu..,ba da,a fost iar un afurisit de cosmar.Imi omoara noptile aceste vise,huh..si..de ce?Ce am facut eu sa mi se intample asa ceva in fiecare seara?Ma rog,acum s-a sfarsit.Ce naib..e deaja 7:33?!Intarzii la liceu..cat doamne iarta’ma am dormit?Nici n’am timp sa imi aleg niste haine cat de cat mai deosebite,arunc pe mine pur si simplu cateva lucruri gasite pe scaun.Ma duc repede la baie pentru a’mi face toaleta de dimineata si..ce e asta?Sa nu’mi zici,acum nu avem nici apa calda?!Ah,presimpt ca ziua asta o sa fie una din cele mai urate ale vietii mele,dar poate ma insel..Hmp..eu stau la taclale si intarzii dea binelea la liceu.Ma indrept repede spre oglinda,vrand va-mi asez parul.Ce?!E asa de aburita,nu vad nimic..asta inseamna,sa nu’mi spui…v’a trebui sa ma pieptan pe ghicite.Wof,urasc asta.Sa speram ca sta cat de cat.Jos ma asteapta Sai cu micul-de-jun pregatit.Trec pe lanca el cu viteza luminii,nu inainte sa’I zic vreo’doua:
-Idiotule,de ce nu m’ai trezi!Acum intarzii la liceu.Ai face bine si m’ai duce cu masina.Hai,misca’te!
Ce face asta acum,schiteaza doar un zambet ironic,strangand din dinti si zicandu-mi:
-Idioata in aceasta familie esti tu,draga.Azi e sambata,si din cate stiu eu n’ai scoala.Sau la voi la liceu se fac ore ca pe vremea lu’Pazvante chioru’?
Huh,cee?E sambata deaja!Da’ce zi a fost ieri…ah,am uitat si zilele saptamanii.Imi las ghiozdanul la marginea canapelei si ma urc pe aceasta.Acum ma aflam in binecunoscutul nostrum living.Destul de mare,chiar prea mare zic eu.Peretii sunt vopsiti cu un crem spre roz,ceea ce creaza o armonie foarte frumoasa in casa,sau cum ii zice mama”Feng Shui”.Canapeaua pe care m-am trantit mai devreme este alba cu cateva floricele crem,asortandu-se de minune cu mobila din lemn de pin.Pe ici,pe colo zaresti tablourile colectionate de tata,un mare fan al acestor vechituri,dar pe mine nu ma fascineaza chear deloc.Macar daca aducea si el o Mona Lisa sau un Bar la Folies-Bergere,asa a adus numai tablouri de care n’am auzit nimic in viata mea.Era sa uit,langa tablourile acelea enervante este,sigur ca este,o poza cu mine.Imi place sa ma admir,e chear interesant..asta si uitatul pe pereti sau pe tavan,n’ati incercat nici odata?Langa canapea se afla doua chivece cu flori,si cred ca asta da cel mai mult culoare locului.Pe jos sta intins bine mersi un covor alb cu dungi negre,ce bine i’o fi,cand altii muncesc el sta de geaba.Chear sunt invidioasa pe el.Hai c’am zis’o si p’asta..invidioasa pe un covor.Doamne nici nu pot sa cred cate imi ies pe gura.Se vede ca nu am dormit bine azi-noapte.Pe o noptiera ,mai in spate,sta si papagalul nostru Kuky.Saracutul,noroc de Sai ca’i mai da de mancare,caci eu mereu uit.I’au de pe masuta telecomanda si incep sa ma holbez la canale si ele la mine.Ce interesant!Pe canalul patru, unde era Prima TV parca,se auzea in continuare:”Ooo maa gaa!”Ah,iar Mondenii.Incep sa schimb canalul din ce in ce mai repede,chear nu am observat cat de repede trecuse timpul.Nu stiu cat este ceasul,dar vreau sa ma culc.Ah,ce’I zgomotul asta?Se pare ca vine de la telefonul meu.Il scot din buzunar si ma uit la apelant..cine alt cineva decat Sas’ke.Huh,e deaja cinci?!Raspund cu un simplu “Alo!”parca printre gafaituri.Vocea cealalta imi zice:
-Coboara ,caci te astept in fata portii.
Am si uitat de faptul ca trebuia sa ma duc la Sasuke acasa.Ce aiurita’s azi.Ies din casa si ma indrept spre poarta.Cand deschid poarta zic un Wow!Era atat de..
Eh..sper sa va placa si lectura placuta>.>!
Atat? Cam scurt. Descriere am observat ici-colo dar tot ar mai merge. Actiunea este grabita. Se trezeste la 7 si 33 vorbeste cu Sai, se uita la televizor si deja se face 17? O.o Mai usor ca nu te calca trenu....Sau da? Glumeam. Greseli de tastare am vazut dar mi-au sarit in ochi neplacut doar 2: verbul ,,a presimti' si cuvantul ,,ghiozdan". Tu ai scris ,, a presimpti" si ,,chiozdan". In fine. So, astept nextu si sa fie mai lung ca te mananc :-w
Pagini: 1 2 3