Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Pro sau contra manele?
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Citat:oamenii nu recunosc dacă ascultă manele şi le şi plac pe deasupra

Jignesti etimologia cuvantului "om", atat eu cat si zerou..am mai ascultat manele din cand in cand.Depinde de starea de spirit pe care o ai,de ce nu as recunoaste?
"Circopitecus urangutanus" nu o sa recunoasca niciodata ca a ascultat manele,asta e intr-adevar sigur.
Sa va zic ceva. Eram clasa a patra si invatatoarea ne- a pus sa cantam ceva, pentru cor, nu mai stiu, si ma rog am cantat ceva, parca ce mica- i vacanta mare ( 21 ) ( nu- mi venea nimic). O alta colega stiti ce a cantat? A cantat " Hei tanti, tanti, da- mi mie fata, ca ti- l dau si eu la schimb pe tata.." Initial m- am uitat la ea ca la felu' paispe, ca dupa sa incep sa rad, si nu numai eu, ci toata clasa. Dupa mi- am cerut voie la baie, ca nu mai puteam 24 .
Mie manelistii mi se par niste clovni iar melodiile lor " opere de arta". Sincera, mai nimeresc pe taraff si stau si ma uit la prostia lor. Cand ascult melodiile lor incep sa rad, si nu ma mai opresc prea repede. Sa zicem ca sunt si ele bune la ceva: sa amuze publicul, sau sa ma amuze ( cel putin pe mine) 21
Acum nu vreau sa par rea sau ceva de genul insa eu una sunt contra manelelor.

Desi, recunosc daca acestea nu ar exista in clasa mea nu am mai avea de ce sa radem. In toata clasa avem un singur manelist din 27 de elevi. Ma rog mai sunt vreo 5 cel mult care asculta doua manele cel mult.
Si faza tare de anul acesta. Eram la ora de fizica iar profa era nervoasa pentru ca noi eram galagiosi. Dupa ce ne ameninta cu testarea nu se mai auzea nici musca. Insa cinci minute mai tarziu incepe sa-i sune telefonul lu' nenea manelistu cu "Suna telefoanele". Ne-a bufnit rasul rau de tot. 20 de minute, adica pana la sfarsitul orei nici macar profa nu s-a mai putut concentra din cauza ca radea mult prea mult de intamplare.
Si tot anul asta eram la geogra cu profa noastra cea mai tare si nu am facut ore pentru ca facusem intr-o saptamana vreo trei care nu erau in orar din cauza faptului ca ne pregatisem pentru o ora deschisa (ne-a ales pe noi dintre toate clasele de-a 7-a pentru ca suntem cei mai tari). Si am inceput sa povestim chestii pana am ajuns la faza cu manele. Atunci cand a auzit profa a inceput sa rada si la facut captoman manelist sau invers pentru ca nu suporta manelistii.
Cat am putut rade in ziua aia. Intr-un fel mi-e mila de el pentru ca este singurul din clasa care pateste asa ceva insa ma bucur ca nu-s mai multi pentru ca as innebuni.
Mi se pare mie sau lumea e in general contra pentru ca asa a fost invatata? Pe ideea ca cine asculta manele e prost...
Eu n-am nimic cu voi da' Inna nu are versuri mai complexe ca Guta. Si Maili Sairus nu canta rock. Si intre Inna si Maili nu-i mare diferenta.
Sunteti patetici si dati dovada de lipsa de educatie (cel putin muzicala) cand spuneti ca nu ascultati manele pentru ca sunt pentru prosti.
Credeam ca aici e vorba de manele nu de Inna. Si mi se pare normal ca lumea sa fie contra manelelor daca asa a fost invatata. De vreme ce parintii, sau cei din jur ( ma refer la pers. apropiate) , nu asculta manele, le urmezi exemplul, nu? Sau invers, daca asculta, asculti si tu ( nu in toate cazurile).
Si cine a zis ca manelele sunt pentru prosti? Ca au manelistii niste versuri nu prea complexe e altceva.
Eu mai ascult din cand in cand manele, cand mai nimeresc pe taraff, si ma amuza. Acum sa fim seriosi... ce vezi? Un gras care canta si in spate niste fete care danseaza ( sa nu zic altfel) . In general, adica dupa parerea mea, manelistii au voce, dar si- o folosesc in melodii, hmm.. ma abtin.
Si sa inteleg ca manelele sunt pentru doctori? Dar ce sa asculte unul de doua clase, daca habar n- are engleza? Asculta si el manele ca sunt in romana... am dat un exemplu, si nu zic, ca manelele sunt pentru prosti, dar mai rar vezi un om invatat ascultand manele...
Si Kashim, lasa- ne pe noi patetici si lipsiti de cel putin educatie muzicala ( subliniez cel putin) .
Citat: De vreme ce parintii, sau cei din jur ( ma refer la pers. apropiate) , nu asculta manele, le urmezi exemplul, nu
Nu neaparat,gusturile se formeaza-n timp.Nu este nevoie sa-ti spuna mami ce trebuie sa asculti.
Citat:Eu mai ascult din cand in cand manele, cand mai nimeresc pe taraff, si ma amuza.
Le faci rating atat direct cat si indirect.Sa ai grija pe viitor!
Citat:Si sa inteleg ca manelele sunt pentru doctori?
Si sa inteleg ca exista un gen muzical aparte pt. aceasta clasa bugetara ce se afla in nomenclatorul de meserii?! Din 89 incoace ne-am divizat in caste observ 24
Hai ca ma amuzi..
Citat:si nu zic, ca manelele sunt pentru prosti, dar mai rar vezi un om invatat ascultand manele
Deja ai spus asta Assyria,jignesti acel 50%+ din populatie care asculta.


off:
Uite unde se afla eruditul si eu nu l-am remarcat,pe animezup..el este un specimen aparte ce asculta doar opera si jazz.

kthxbye.
Ahh.. numai atat te deranja din ce am scris eu mai sus? Ma mir. Acum sincer eu chiar cred, ca unii de aici, iau fiecare cuvintel in parte al userului de mai sus si incep sa gaseasca greseli, cat de mici or fi ele. Si asa in loc sa dezbata tema, dezbate ceea ce nu i- a convenit din ce a scris userul precedent. In fine...
Si sa stii pffboy, ca am precizat ca nu in toate cazurile preluam sau nu ceva de la parinti. Da, gusturile se formeaza in timp, n- am zis eu ca nu, insa daca ai modele gusturile se formeaza mult mai repede. Si hai ca faza cu mami m- a lasat gata.
La rating ai drepate... 10
Am zis eu ca exista un gen muzical pentru fiecare categorie in parte? Nu. Am zis doar ca manelele nu sunt IN GENERAL pentru " doctori" ( am dat un exemplu, atunci) . Acum zi tu: Pe cine vezi ascultand manele pe strada? Cu siguranta ai sa vezi un doctor. Ahh.. ma bucur ca te amuz.
Si vrei sa spui ca nu- i adevarat? Ca aproape ( subliniez aproape) toti cei care asculta manele nu au o cultura generala mai redusa, exista si exceptii. Acum ai sa spui ca jignesc pe cei care au o cultura generala mai redusa... daca asa este, ce vrei acum sa ma mint si sa zic ca " Haideti fratilor, putem asculta manele, ca ne invata multe" .
Iar acel " off" .. pot spune si eu ca m- ai jignit indirect. Da, nu m- am documentat in legatura cu manelele pentru ca imi dau seama si singura care este parerea mea despre ele 24 , nu trebuie sa mi- o spuna altcineva. Sa ma documentez despre manele.. pfff..
Aw, come on guys, la o petrecere merge bine o manea. Mai ales cand te simti foarte bine. Cand eram la balu' bobocilor si au pus unii "Dansul Pinguinului" toata lumea dansa, inclusiv astia care se laudau ca nu asculta manele. Come on, cui ii mai pasa ce asculta dupa cateva sticle de alcool? : )). Te simti foarte bine in momentul ala pentru ca, pur si simplu iti da dispozitia aia buna si nu-ti mai pasa daca dansezi pe manele sau orice alt gen de muzica.
Asa ca, stati chill ^^.
E ca si cum ai zice pro si contra muzicii de oricarui gen. Lame guys. E doar un gen muzical ascultat de unii si de altii. Nu sunt nici pro nici contra, ca n-am cum sa-i zic lu' Justin Bieber da-te jos de pe scena. De obicei persoanele care contesta un anumit gen de muzica - aici se specifica manele - nu sunt cu nimic mai sus decat cei care asculta. So, girls, relax, nici pop-ul nu e muzica pentru intectuali, daca ati ajuns sa impartiti genurile pe cat de destept e x si y. Si mai jalnic de atat, sunt persoanele care iau in ras genul : ] Amuzament ca amuzament dar devine boring.

Citat:Come on, cui ii mai pasa ce asculta dupa cateva sticle de alcool? : ))
Indeed *laughs*
^ Putine genuri permit transmiterea unui mesaj creearea de melodii care sa te faca sa gandesti, si si mai putine melodii din astea chiar transmit un mesaj.
Muzica e in general o modalitate de relaxare. Si dupa ce esti intr-o anumita starea chiar nu conteaza ce se aude.

@Assyria: reciteste-ti posturile si vezi cate contradictii ai.
Si cand dezbati o tema ajungi automat la pareri contradictorii si automat incepi sa arati de ce "teoria" celuilalt nu e buna. Maturizeaza-te.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16