Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: XXXHOLiC
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.

HidingPM

Xxxholic este unul din anime-urile mele preferate si il recomand cu placere.
Este o poveste comica, dar si serioasa, in principal despre psihologia vietii. Punctul central fiind ca nimic nu e intamplator si tot ce primim sau dorim trebuie si platit.
Personajul principal este un baiat care vede spirite si acestea sunt atrase de el, creindu-i o multime de probleme.
Baiatul se numeste Kimihiro, si de mic are abilitatea de a vedea spirite, iar acest lucru ii aduce o gramada de probleme, in principal fiindca spiritele malefice se simt intr-un fel atrase de el si mereu il urmaresc, asaltandu-l. Cand se afla pe strada, acestea tabara pe el, facandu-l sa para nebun in fata celorlalti oameni, care nu vad aceste spirite.
Intr-o zi, in timp ce fugea de o gloata de spirite malefice, ajunge in dreptul unei case iar spiritele care-l urmareau au disparut, apoi o forta invizibila il impinge in acea casa. Inauntru o intalneste pe Yuko Ichihara, o femeie cu puteri spirituale care-i spune ca acolo este un magazin de "implinit dorinte" si ea ii poate indeplini dorinta de a nu mai fi urmarit de spirite, dar in schimb trebuie sa fie platita cu o valoare egala cu energia necesara indeplinirii dorintei. Kimihiro neavand cu ce sa plateasca, se inteleg sa lucreze in casa ei pana va acoperi cu munca depusa pretul ce trebuie platit.
Ma mir ca nu a tercut cam nimeni pe aici o.o Anime-ul este unul frumos, fiindca este original. Magazinul de implinit dorinte in schimbul "sufletului" celui cu pricina. Acest suflet era un obiect important celui ce vrea sa i se implineasca dorinta. De la un ceas vechi, la altele. Nu am terminat prima serie, si habar n-am cand o voi face. M-am apucat deja de a doua, din acre am vazut un singur episod. Nu ma grabesc sa il privesc. Au fost faze foarte intereasnte in el, cum ar fi acea papusa: ii rupeai unul din bete si ti se indeplinea o dorinta.Dar bineinteles, ca ce i s-a intamplat tipei ce cumparase papusa mi-a placut. Si'a dorit la final sa dispara... si asta s-a si intamlat. Au fost multe episoade interesante imbinate in mister. E un anime frumos, ce merita sa fie vizionat.

Psycho XD
Spre rusinea mea nu am citit inca manga, care am auzit ca e geniala, dar am vazut xxxHolic si xxxHolic Kei, si de asemenea Tsubasa Chronicle unde cele cateva universuri CLAMP fuzioneaza intr-unul singur. Am prins o faza anime foarte puternica in timpul vizionarii, eram moe, debitam numai fraze cute si ma holbam la ecran urmarind episod dupa episod, pixel cu pixel. L-am adorat, personajul meu preferat fiind Amewarashi, Yuuko deja devenise un ideal, ii adoram costumele in ciuda faptului ca grafica mi se parea ciudatica pe alocuri.

Toate conceptele din xxxHolic m-au invatat cate ceva despre Japonia si cultura, chiar si in afara emisferei asiatice, de multe ori ajungand dupa fiecare episod sa stau ore intregi intinsa pe pat si gandindu-ma la diverse idei.