Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

XXXHOLiC

#1
Xxxholic este unul din anime-urile mele preferate si il recomand cu placere.
Este o poveste comica, dar si serioasa, in principal despre psihologia vietii. Punctul central fiind ca nimic nu e intamplator si tot ce primim sau dorim trebuie si platit.
Personajul principal este un baiat care vede spirite si acestea sunt atrase de el, creindu-i o multime de probleme.
Baiatul se numeste Kimihiro, si de mic are abilitatea de a vedea spirite, iar acest lucru ii aduce o gramada de probleme, in principal fiindca spiritele malefice se simt intr-un fel atrase de el si mereu il urmaresc, asaltandu-l. Cand se afla pe strada, acestea tabara pe el, facandu-l sa para nebun in fata celorlalti oameni, care nu vad aceste spirite.
Intr-o zi, in timp ce fugea de o gloata de spirite malefice, ajunge in dreptul unei case iar spiritele care-l urmareau au disparut, apoi o forta invizibila il impinge in acea casa. Inauntru o intalneste pe Yuko Ichihara, o femeie cu puteri spirituale care-i spune ca acolo este un magazin de "implinit dorinte" si ea ii poate indeplini dorinta de a nu mai fi urmarit de spirite, dar in schimb trebuie sa fie platita cu o valoare egala cu energia necesara indeplinirii dorintei. Kimihiro neavand cu ce sa plateasca, se inteleg sa lucreze in casa ei pana va acoperi cu munca depusa pretul ce trebuie platit.

#2
Ma mir ca nu a tercut cam nimeni pe aici o.o Anime-ul este unul frumos, fiindca este original. Magazinul de implinit dorinte in schimbul "sufletului" celui cu pricina. Acest suflet era un obiect important celui ce vrea sa i se implineasca dorinta. De la un ceas vechi, la altele. Nu am terminat prima serie, si habar n-am cand o voi face. M-am apucat deja de a doua, din acre am vazut un singur episod. Nu ma grabesc sa il privesc. Au fost faze foarte intereasnte in el, cum ar fi acea papusa: ii rupeai unul din bete si ti se indeplinea o dorinta.Dar bineinteles, ca ce i s-a intamplat tipei ce cumparase papusa mi-a placut. Si'a dorit la final sa dispara... si asta s-a si intamlat. Au fost multe episoade interesante imbinate in mister. E un anime frumos, ce merita sa fie vizionat.

Psycho XD

#3
Spre rusinea mea nu am citit inca manga, care am auzit ca e geniala, dar am vazut xxxHolic si xxxHolic Kei, si de asemenea Tsubasa Chronicle unde cele cateva universuri CLAMP fuzioneaza intr-unul singur. Am prins o faza anime foarte puternica in timpul vizionarii, eram moe, debitam numai fraze cute si ma holbam la ecran urmarind episod dupa episod, pixel cu pixel. L-am adorat, personajul meu preferat fiind Amewarashi, Yuuko deja devenise un ideal, ii adoram costumele in ciuda faptului ca grafica mi se parea ciudatica pe alocuri.

Toate conceptele din xxxHolic m-au invatat cate ceva despre Japonia si cultura, chiar si in afara emisferei asiatice, de multe ori ajungand dupa fiecare episod sa stau ore intregi intinsa pe pat si gandindu-ma la diverse idei.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)