Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

printesa ratacita(sasusaku)

#1
Capitolul1

Sakura:Buna numele meu e Sakura Haruno .Eu am 19 ani si sunt in clasa aXII lea la liceul Spiru Haret din Tokio.Eu am parul roz ca o flore de cires si ochi verzi ca doua smaralde.
M-am sculat la 9:00 si mi-am facut patul si pe urma am mers la baie si am facut un dus si dupa am mers pana la dulapul meu si de acolo am ales o pereche de pantaloni trei sferturi albi si un maieu fara bretele de culoare roz.Mi-am luat niste slapi in picioare de culoare rosie,m-am machiat cu un fard roz,fond de ten,rimel negru si un ruj rosu.
Am coborat la masa pentru ca ma chemat sora mea vitrega din cauza ca mama mea a murit si tata s-a recasatorit cu o zgripturoaica rosacata pe pe nume Amelia,ea are ochi ochi albastri si are o fata re care ea si masa cer numai bani.Pe fisa o cheama Karin,ea are parul roscat si ochi caprui.
Eu sunt o printesa dart nu vreau sa stie lumea sa profite de mine ,sora mea vitrega se da mare si il place pe cel mai frumos baiat din clasa pe nume Sasuke Uchiha.El are 19 ani,parul negru ca pana corbului si ochi negri ca onixul.
Pe tatal meu il cheama Ryo Haruno,el are parul saten si ochi verzi ca smaraldul.
Pe mama mea care a murit o chema Camelia Haruno,ea avea parul roz ca o floare de cires si avea ochi albastri ca cerul senin de vara.
E sunt printesa si Karin vrea sa ajunga regina si sa se marite cu logotnicul meu,nu stiu prea multe despre el doar ca e fiul lui Mikoto Uchiha si a lui Fukaku!Dar Karin nu poate sa ajunga regina pentru ca mama mea a facut un testament in care scrie ca eu voi ajunge regina la varsta de 20 de ani chiar in aceeasi zi in care ma voi marita cu printul Chinei si ca voi primi toata averea familiei .Sunt printesa Japoniei si stau in palatul meu,palatul este tot de culoare roz si inauntru tot roz si rosu.Mie imi place sa stau in curtea palatului pentru ca este plina de crini ,trandafiri,ghiocei,lalele,zambile si ciresi.
Dupa ce am maicat am urcat di nou la mine in camera si mi-am facut ghiozdanum si am fugit grabita la limuzina.Limuzina era alba cu geamuri negre.
La ea era Marius,el are parul negru si ochi caprui si este soferul nostru.
Buna ziua domnisoara Sakura!spuse soferul
Buna Marius si te rog nu vreau ca lumea sa stie ca esti soferul meu si ca eu sunt printesa.
Am inteleles domnisoara .Sora dumneavoastra se afla in limuzina.
Am inteles!
Am urcat in limuzina si acolo se afla Karin.
Ce iti i-a atata timp?
Ce te intereseaza pe tn?
Numai ca pe tn te cheama Haruno sa sti ca eu sunt cea mai mare si la mn tin mai mult parinti!
Eu sunt viitoarea regina a Japoniei si nimeni nu poate shimba asta,asa scrie in testamentul mamei si fiinca sunt fata doar mama mea adevarata care a murit a putut hotara asta mai ales maicara.Si pentru stirea mea eu sunt printesa care are sange regal si asta nu se poate cumpara.
Si mare chestie si se poate sa fiu regina daca mori tu.
Cuvintele lui Karin mi au dat o idee,ca eu sa plec pentru un an ca sa devin cantareata si sa o las pe Karin sa isi faca de cap pana in ziua nunti si sa ii distrug viata asa cum a facut ea cand a aparut in viata mea.
Am ajuns la scoala si am mers la fete.Ele sunt cele mai bune prietene ale mele .Prima este Hinata ,ea are parul negru si ochi gri si porecla ei e zana luni.A doua este Ino,ea are parul blond si ochi albastri.A treia este Tenten ,ea are parul saten si ochi caprui.Iar ultima este Temari ,ea are parul blond cu ochi negri.
Buna fetelor!Ce faceti?
Bn!Tu?
Pai ma enerveaza Karin si am un secret.
Ce secret Sakura?
Pai sunt printesa Japoniei,sunt logodita cu Sasuke Uchiha.
Chiar in momentul ala cand Sakura zice acel lucru gasca lui Sasuke trec pe acolo si toti raman foarte uimiti.Gasca lui Sasuke face parte din el pe care o conduce,Neji,Naruto,Shikamaru.Neji are parul saten si ochi gri.Naruto are parul blond ca spicul graului si ochi albastri ca o mare cristalina si porecla lui e steaua luni.Shikamaru are parul saten cu ochi caprui.
Aha insfarsit facem cunostinta cu logotnica lui fat frumos!spuse in soapta Naruto spre Sasuke
Taci Hinata!spuse Neji lui Naruto
Cine vorbeste?Tenten!spuse Shikamaru
Taci Temari! supuse tot Neji
Taceti!spuse intr-un sfarsit si Sasuke
Ha ha ha zici ca sunteti babe!spuse fetele amuzate de situatie
Si voi o sa va casatoriti cu babele alea!
Da dar dupa baba mea toate fetele mor dupa ea chiar si sormea vitrega care e o proasta,dar cand va auzi ca eu sunt logodita eu cu tine Sasuke si de la varsta de un an.supe Sakura rosie ca un rac
Sakura vrei sa mergi cu mine la o intanlire?o invita Sasuke pe rozalia
Sasuke mi ar face o deosebita placere!
De odata se aude sunetul asurzitor al clopotelului scolar,asa ca toti elevi inclusive sora mea vitrega si gasca mea se indreapta spre salile de clasa in care vom desfasura cursurile.
Ajunsa in clasa ma asez langa Sasuke pentru ca nu vroiam sa stau cu Justin si oricum Karin va sta cu el.
Justin are parul gri ca norul de fum si ochi negri ca o margea,lui ii place de Karin totusi nu e la fel ca ea.
Ajunsa in clasa Karin era nervoasa ca eu stateam cu Sasuke si ca ea va sta cu Justin.
A venit profesorul asa ca am inceput ora de chimie.Dupa ce am terminat orele mi-am luat ghiozdanul si am plecat acasa.
Chiar cand imi scoteam cartile am gasit un billet.



Draga mea Sakura
Esti dulce ca o bomboana
Frumoasa ca o zambila
Ai ochi ca smaraldul
Si parul ca ciresul
Cu rag un atmirator secret


Ne intanlim in fata scolii la ora 18:00.
Ma it la ceas si acesta arata ora 16:00,asta inseamna ca mai am 2 ore.
M-am apucat sa imi fac temele asa ca mai am timp o ora dup ace le termin.Le am terminat asa ca m-am imbracat cu un sarafan de culoare neagra,un maieu pe gat roz si niste sandale de culoare albe.
Am mers in fata scoli si acolo era Sasuke sprijinit de un copac.Copaculera unul dintre cei mai batrani din scoala noastra.
Sasuke se apropie de mine cu pasi marunti.
Esti foarte frumoasa ,floarea mea de cires!
Cand am auzit asta am incremenit pentru ca singurul care imi spunea asa era cer intunecat si logotnicul meu.
Mersi cer intunecat!
Sakura am aflat ca tu esti logotnica mea si viitoarea mea sotie.
Da dar tu nu sti ca Karin e sora mea vitrega si va trebui sa ma lupt cu ea,daca vreau sa stau cu tine sis a iti devin sotie.


[/align]
Viata e plina de surprize.

#2
Este o idee originala, si eu m-am gandit la printese si dastea dar, mi-ai luat-o inainte. La dialog nu mai trebuie sa scri cine spune, asta se face pe sup nu si aici. Mi se pare in regula doar ca ai grabit actiunea, nu are descriere, in rest e bine. Nu te supara dar sa sti ca eu sunt blanda, cand vei primi niste com dalea grele sa te ti.

#3
deci...pentru ca nu ai specificat ce fel de critica vrei sa primesti, am sa fiu sincera cu tine (pt. ca acesta este felul meu) iti voi spune ce m-a deranjat si ce mi-a placut.
Nu ai disclaimer.
Titlul trebuie scris cu litere mari <Printesa Ratacita (Sasu-Saku) > arata mai frumos asa (parerea mea) .
Descrierea este seaca, descrie mai mult personajele, sentimentele, etc.
Dialogul este si el sec, nu trebuie sa mai scrii in fata persoana care vorbeste, linia de dialog era deajuns.
Dupa fiecare semn de punctuatie se lasa spatiu; "Mi-am luat niste slapi in picioare de culoare rosie,[space] m-am machiat cu un fard roz,[space]fond de ten,[space]rimel negru si un ruj rosu."
Nu se foloseste limbajul de messenger.
Ai greseli de tastare "dart" - dar, etc. (nu stau sa le enumar pe toate).
Repetitia este prezenta "M-am sculat la 9:00 si mi-"am facut" patul si pe urma "am mers" la baie si "am facut" un dus si dupa "am mers" pana la dulapul meu si de acolo am ales o pereche de pantaloni trei sferturi albi si un maieu fara bretele de culoare roz." Cred ca ar trebui sa ma opresc.
Imi place ideea, este originala. Dezvolt-o si o sa fie perfect.
Daca ceva din postul meu te-a deranjat da-mi un pm si voi modifica.
Succes si pune next-ul, vreau sa-ti vad evolutia :D .
Bye :-h
Q: 'Ce ' EsTe ' PumNuL ?
A: 'PumNuL ' EsTe ' ParTeA ' De ' VorBirE ' CaRe ' ItI ' MuTa ' MaXiLaRuL ' Si ' ItI ' PuNe ' InTrEbAReA ' MaI ' VrEi ' ?
15

#4
Capitolul2
Cum nu vrei sa fii sotia mea?curios
Nu!
Cum adica?
Te am pacalit,normal ca vreau sa fiu sotia ta si chiar daca nas vrea nu pot sa schimb trecutul!razand
Sasuke avea un zambet pervers pe fata aia a lui draguta.Cu zambetul Sasuke da orice fata pe spate,cum ma dat sip e mine la varsta de 9 ani la fel si pe scorpia aia de Karin.
Eu ma uitam in marea aceea de smoala si ma pierdeam in abisul ei,pierduta in ochi lui nici nu imi dadeam seama ca eram la el imbrate,si ca mainile lui albe ca neaua imi atingea fata cea firava.
Esti asa de usoara!
Da!Sasuke ma intreb cum va reactiona Karin cand va afla ca sunt logodita cu tine..
O sa se dea la mine si o sa ma sarute.cu o fata de baiat rau
Ce?Si tu o sa ii permiti?
Da!
Sasuke ma apuca de barber si imi cuprinde buzele intr-un sarut tandru si atat de romantic era momentul,de parka nu vroia nici unu dintre noi sa se mai termine.Sarutul a tinut 10 minute fara oprire,pana cand il rup pentru ca aud un blit de la un telefon mobil.
Ma intorc cu fata sis a vezi,erau prietenele sorami.Ele sunt la fel ca Karin niste scorpi.Kim ea are parul gri si ochi caprui si ea il iubeste pe Naruto.Alisa ,ea are parul saten cu ochi caprui si il iubeste pe Neji.Malina are parul un roscat spre visiniucu ochi verzi spre caprui si il iubeste pe Sai.
Abea astept sa aflu ce ii face Karin fufei de sorsa ca sa sarutat cu gagicasu.spuse Kim
Sa afle ca sunt cu sorsa si sunt logodit cu florae mea de cires!
Malina ii trimite poza cu mine si cu Sasuke sarutandune lui Karin.
Sasuke eu plec ,e cam tarziu!
Stai ca te conduc.
Tie frica fufo!spuse si Alisa insfarsit
Nu-mai am rezistat si mi-am activate shambyakul.Eu la ochi zica ca era machiata si parul il aveam negru.
Va provoc la lupta fraielor!
O sa fie usor!
Eu dau cu pumnul in pamant. Abea incearca sa faca diferite skeme,dar Sakura se apara foarte usor.Sakura pocneste din deget si din degetul ei iese un trandafir rosu aprins ca sangele si aceasta cade jos deodata din trandafir sar un fel de oameni numai din spini si le prinde pe proastele de proetene ale sorami.
Va ajuns?
Da!Recunosc esti foarte puternica.spuse Kim
Asta nu e nimic!Vrei sa va demonstrez?
Nu!spuse Malina
Asa ma gandeam eu.
Sakura isi revine ,si Sasuke o conduce acasa tinando de mana!Cand sa plec in casa Sasuke ma saruta asa de pasional si plin de dragoste.
Ajunsa in casa Karin si mama sar pe mine.
Cum ai putut Sakura sa te saruti cu iubitul lui Karin?imi spuse si mama vitrega
Ia lasama!Ce te intereseaza pe tine cu cine ma sarut?spuse Sakura suparata
Sasuke sti ca e iubitul meu!Si ne intereseaza de tine.aproape lovindo
S:Unu Sasukr nu e iubitul tau si logotnicul meu!Si voua nu va pasa de mine doar de bani familiei care e pus pe cecul din banca pus pe numele meu si codul e pus in lantisorul mmeu la medallion care se afla in el o poza cu mine si cu Sasuke si euna cu mama mea si cheia e pierduta!Din partea voastra as muri ca sa ajunga Karin regina da dar nu se va intampla.prinzandiu mana
Tata auzind circul vine la noi si vede ca Karin cu mana ridicata la mine si eu care se vedea pe fata mea ce draci aveam si mama prinzando pe Karin de mana cu care vroia sa ma loveasca.
Ce se intampla aici ?Sakura ce este?spuse Ryo
Tata eu nu am voie sa ma intalesc cu un baiat .Si Amelia,Karin sunt tare nervoase ca eu ies cu iubitul ei!
Cum il cheama pe acel baiat?
Tati Sakura s-a sarutat cu acest baiat uite dovada.spuse Karin
Karin ii arata tatalui meu poza cu mine si cu Sasuke sarutandune.
Bravo Sakura!
Cum adica?
Acest baiat e Sasuke Uchiha logotnicul Sakure!
Eu numai mananc !Asa ca noapte buna!
Viata e plina de surprize.

#5
incearca sa renunti la scrisul de messenger.ideea e originala si sa o dezvolti in continuare,ok?deabia astept sa citesc in continuare....apropo..in primul capitol ai avut la inceput acel ''si'' repetat care bate la ochi si te cam enrveaza la un moment dat ....treci si pe la ficul meu cu o parere ;) http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=23928
[Imagine: 4sb4lf.jpg]

"Love is always patient and kind. It is never jealous. Love is never boastful or conceited. It is never rude or selfish. It does not take offense and is not resentful." ♥♥

#6
Am ajuns si pe aici dupa o lunga absenta pe forum.
So, let's start:
1.Descriere- nada. E plecata in vacanta. Mai ai de lucrat la asta. Incearca sa mai adaugi niste figuri de stil pe acolo.
2.Dialogul- sec, in exces! Peste tot unde ma uit, vad numai dialog si iarasi dialog. Incearca sa mai scapi de el. Ai probleme cu liniile de dialog. Numele alea nu au ce cauta acolo. Un dialog se incepe cu linie de dialog, adica chestia asta '-'.
3.Te-ai repetat de nenumarate ori. Ai grija! Strica estetica fic'ului. Poti inlocui prin sinonime sau virgule, unde e necesar.
4.Actiunea- e alergata de caini saraca. E un dute-vino constant. Ideea aia cu fugitul si cariera de cantareata a fetei puteai s-o pui peste cateva capitole, nu sa ne-o arunci din prima.

Ai nenumarate greseli de tastare si de punctuatie.
Imi pare rau daca am fost prea dura, insa mai ai de lucrat. Nu am spus tot ce aveam de spus, dar m-am axat pe lipsurile cele mai importante. Daca ai vreo problema cu (,) comm'ul, trimite un PM si se rezolva. Bye. :)
"Time present and time past
Are both perhaps present in time future,
And time future contained in time past.
If all time is eternally present
All time is unredeemable." T. S. Eliot

Check it out

#7
Fara suparare dar ar trebui sa faci ce am facut si eu cu pov mea, nu mai copi pov de pe sun si o transformi pe asta. Nu ai critici dure asa ca sincera sa fiu esti norocoasa.
Sa incepem:
Descriere: nu am vazut deloc, de ce nu pui mai multa descriere.
Actiune : E prea grabita, gata sunt impreuna, gata il iubeste, gata se saruta.
Dialog: Prea mult. Daca copi de pe sun nu rezolvi nimic.
Cam atata.
Pune la primul capitol disclaimer ( ia-l de la mn), altfel iti sterge pov.

#8
Pune`ti disclaimer asa cum au toate ficurile altfel ajunge inchis.
-

#9
capitolul3

Am urcat la mine in camera .Si am inceput sa sun niste oameni;Takumi,Hinata
-Alo!Sakura ce este?
-Takumi mi ai zis ca pot deveni cantareata.
-Deci te ai gandit?
-O sa devin!Dar nu vreau sa afle alcineva,tata va sti ca sunt moarta si Karin va sta cu Sasuke pana in ziua nunti cand ma intorc.
-Bine dar nu te vor recunoaste?
-Nu pentru ca numele meu de scena va fii Saku Haru si ni ca voi purta o peruca bruneta.Ne vedem maine.
-Pa!
Am vorbit cu Takumi ,acum Hinata.
-Buna Hina!
-Alo!Ce sa intamplat?
-S-a intamplat ca maine voi pleca la Paris sa devin cantareata si toata lumea vor sti ca sunt moarta doar tu Takumi ,Naruto,Nana veti sti ca sunt vie.
-Da dar la anu de ziua tan u te vei marita?
-Ba da!Dar o sa ii narui viselelui Karin.
Am vorbit cu toti si o doua zii am mers cu Naruto si Hinata la aeroport si acolo era Takumi si Nana.
-Buna Takumi Nana!
-Buna Sakura,Naruto,Hinata!
-Unde mergeti cu Sakura?spuse Naruto
-La Paris!spuse Takumi
-Dar de ce tocmai la Paris?spuse Hinata
-Pentru ca acolo este Michael Jackson!spuse Nana ,verisoara Sakurei
-Bravo Sakura!O sa fii invatata de Michael.
-Asta nu e tot Sakura!Michael e bunicul tau si o sti pe Saya.
-Da e iubita lui Itachi!
-E sora ta mai mare!
-Da dar dece nu am aflat pana acum?
-Pai matusa a murit cand tu aveai 2 ani si Saya 3,unchiul sa insurat peste o luna cu Amelia si ea a trimiso pe Saya la bunici.
-Pa Naruto Hinata!
-Pa Sakura!O sa vorbim la telefon!
A sosit avionul spre Paris si ei am plecat cu Takumi si Nana la Paris la bunicul meu Michael.
Dupa un an. am devenit cantareata si acum ma intorc in Japonia.Eu citeam un ziar la care prima pagina era nunta lui Sasuke cu Karin.Am aflat ca Karin zice ca o cheama Haruno.Cat eu am aflat toate astea Takumi vorbea la telefon.
-Bine domnule!
-Ce sa intamplat?Cu cine vorbesti la telefon?
-Cu Ryo.Vrea sac anti la nunta.
-Super!O sa il sun pe Naruto ca sa faca niste videoclipuri cu poze cu mine si cu Sasuke.Si cand Sasuke va asculta Noapte de vis o sa ii dea papuci lui Karin.
-Da dar cand vei canta melodia Noapte de vis sa o canti fara peruca.Asta o so inebuneasca pe Karin si o sa creada ca esti o fantoma.
-Dupa ce am vorbit cu Takumi l-am sunat pe Naruto.
-Alo!Cine e?
-Naruto idiotule!Eu sunt!
-Sakura tu esti?Cand te intorci?
-Da!Pai ma intorc azi.
-Super!Unde vei dormi?
-Nu stiu inca!
-Ce zici sa dormi la noi?Maine e nunta lui Sasuke cu Karin si eu l-am ajutat pe Ryo la cantareti!Si m-am ocupat de melodi.La ce ora ajungi?
-Da mi ar face placere.Pai pe la 19:00.
-Pai o sa venim sa te luam.
-Tu cu cine?
-Cu sotia mea!
-Cand te ai insurat?Si cu cine?
-M-am insurat acum o luna .Cu Hinata.
-Felicitari!Casa de piatra!
-Cu cine vorbesti?spuse Hinata care se afla langa Naruto
-Naruto damio pe Hinata la telefon!
-Alo!Cine e?
-Buna Hinata!Sunt Sakura!Casa de piatra!
-Sakura!Cand te intorci?
-Diseara la sapte sunt acasa.
-Si unde vei dormi?
-La voi.Ma invitat Naruto sa dorm la voi.
-Super atunci il trimit pe Naruto la Sasuke si chem. Fetele pentru o petrecere.
Viata e plina de surprize.

#10
Nu ştiu câţi ani ai dar asta nu se cheamă nici pe departe fic. Nu ai linie de dialog şi să ştii şi tu se învaţă de la clasa a treia să pui o linie de dialog în faţă atunci când două sau mai multe personaje poartă o conversaţie. Nu mai zic nimic de descriere fiindcă e lipsă totală şi aşa îmi bat gura degeaba că dacă nu ai făcut nu ai cum să ştii cum stă treaba la capitolul descriere.
La tine nu se înţelege care - i dialog sau naraţiune e o învălmăşală totală aici. Ar trebui să-ţi pui cap coadă ideile că în stilul ăsta nu trece nimerica pe aici dat fiind că zici că e un coctail de cuvinte şi fraze puse aşa laolaltă. Nu se pricepe absolut nimic aici care-i dialog sau naraţiune-
Cu exprimarea stai foarte prost. Nu ştii să compui fraze şi nu eşti coerentă în ce scrii.

Baftă. Mai citeşte, dar nu Harap Alb că nu faci nimic şi nici ficuri în genul a ce scrii tu.
Edit : Şi ca să ştii şi tu un titlu se scrie cu literă MARE. Aia chiar se învaţă la clasa a treia.
-



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.694 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  Petala Ratacita.. Yin 17 9.572 09-06-2011, 05:09 PM
Ultimul răspuns: Debb.'
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 3.898 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 2.908 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence
  Printesa lebedelor goddess 23 13.447 26-07-2009, 07:40 PM
Ultimul răspuns: goddess


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)