Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

me and the exorcist

#1
Ei bine sunt noua ma numesc Alice dar mi se spune Essy am 16 ani si vreau sa ma introduc in anime.ul Ao no exorcist nu vreau sa fiu jignita pentru modul in care scriu mai ales ca sunt noua deci sper sa va placa dar vreau sa ma corectati cand gresesc este divers XD ... aa da eu sunt in locul lui
Rin Okumura si sora mea imaginara Yuu in locul lui Yukio Okumura :D.


Cap.1 Micile vieti
Buna ma numesc Okumura Alice am ochii mari si caprui , parul saten pana la umeri si pielea foarte alba , 16 ani si traiesc impreuna cu tatal si sora mea Okumura Toshiro si Okumura Yuu . Mergeam in drum spre parcu-l unde ma jucam cand eram mica , in final am ajuns ma-m asezat pe leagan gandinduma cand dintro data aud niste rasete , erau doi baieti ce trageau in porumbei cu bile de vopsea. Ma-m dus spre urland:
- Incetati , sunt si ei mici vieti ! ei se uita la mine pentru cateva secunde dupa care au inceput sa rada in hohote eu imi spuneam in minte :
"Monstrilor, sunteti doar niste copii care cred ca vor fi bagati in seama facand rau la niste mici vieti ". Spunand asta cu lacrimi am fugit spre unul dintre ei si ia.m dat o palma , corpul meu tremura asa de tare iar inima batea repede e se uita catre mine ma prinse de mana si imi trase un pumn in burta dupa care pleca cu prietenul lui lasanduma pe jos . In final ma-m ridicat plecand spre casa , locuiam intr-o biserica ,toti ma asteptau sa vin la masa , deschid intru salut si ma pun la masa tata ma intrebat:
-Alice unde ai fost?eu ma-m uitat la el si ia-m raspuns.
-In parc de ce? chipul meu nu schita nimic.
-Mincinoaso!Te-ai batut iar cu cineva! urla tata infuriat.Eu chiar mai nervoasa ia-m urlat:
-DA! Care e treaba ! ridicanduma dupa scaun am vrut sa ies afara dar el ma oprit tragandumi o palma si spunandumi sa ma asez si sa mananc zis si facut.
Dupa ce am mancat ma-m dus in camera mea care avea pereti maro un pat si un dulap facute din cires di un birou .M-am dus spre dulap , la-m deschis si mi-am luat o pereche de colanti maro lungi pana la genunchi si un maieu tot maro si asa mam aruncat in pat.
A doua zi ma-m trezit, mi-am facut rutina dupa care am deschis dulapul si mi-am luat uniforma care era o fusta neagra o camasa alba cu o jacheta neagra si o cravata neagra cu dungi rosi si albea mi-am luat ghiozdanul sii am plecat sora mea nu era a casa fusese acceptata la o academie eram geloasa nu aveam nici o calitate fata de ea . In ore nu puteam sa stau atenta ma gandeam la acei baieti ce impuscau porumbei cat de crud eu iubesc animalele si natura atunci aud vocea profesoarei ce ma scoala:
-Gata pe azi , puteti pleca acasa ! auzind asta imi ia-u geanta si plec repede .
In sfarsit am ajuns acasa eram obosita , intru ii salut pe toti ma pun la masa si incep sa mananc dupa ce am terminat am auzit un zgomot puternic di subsol ma duc sa vad ce e, am coborat incet incet , cand am ajuns am vazut un demon ochii mei incepura sa lacrimeze ,corpul sa tremure iar inima sa bata tare , am inceput sa fug sus pe scari urland dupa tata .El urla:
-Alice ce se intampla!eu raspunzandui
-Un demon ! atunci el zise
-Vad ca n-a renuntat la tine.Atunci luo o pusca si ma inpinse intro camera secreta , auzeam inpuscaturile ma uitam in sus si urlam sa ma lase sa ies sal ajut dar am cazut pe scari atunci ma uit in spate si vad o sabie cu teaca maro ca si parul si ochii mei o iau si rup usa reusind sa ies .Cand am iesit ma-m uitat la tata cum se lupta cu baiatul care ziua trecuta tragea in porumbei dar era divers avea coarne de demon si limba ca de sarpe era posedat de catre Satan!
Atunci tata urla catre ceilanti :
-Ajutatima sa scot demonul din pustiul asta !in timp ce el si Haruko ziceau rugaciunea ceilanti se luptau iar eu, eu stateam si ma uitam uimita in timp ce lacrimile curgeau ,dar totul se terminase ei reusise chiar daca spiritul lui Satan inca era in camera si putea sa ne posedeze in orce moment tata veni catre mine si spune:
-Trebuie sa pleci e periculos pentru tine aici.Dar eu ii raspund
-De ce nu mai sunt un copil lasama sa te ajut ! insa el urla
-Nu poti tu esti fiica lui Satan te vrea pe tine casa creeze o noua lume ! cand am auzit am ramas muta am inceput sa ma cert cu el urlandui de ce nu mea supus si de ce ma mintit nu mai puteam sa ma calmez atunci el imi da o palma si ma scuala ma uit catre el dupa care ma intorc si incer sa ies pe usa dar .... [s]Veti afla in urmatorul capitol pentru ca akm sunt prea obosita gomenasaai [/s[/i]
Eto :eto: ... I :love: smoke...?" [Imagine: images?q=tbn:ANd9GcQT-h_17ThbY_B48KEV9WF...VnpiajfeKL]

#2
O sa-ti corectez tot prin quote, pentru ca nu am cheful necesar sa scriu prea mult, dar sper sa vezi ce greseli ai si sa le corectezi in capitolul viitor. [ Cele cu Blod sunt corectate de mine ]

(11-10-2012, 01:43 AM)essyXD A scris: Cap.1 Micile vietii
Buna ma numesc Okumura Alice. Am ochii mari si caprui , parul saten pana la umeri si pielea foarte alba.Am 16 ani si traiesc impreuna cu tatal si sora mea Okumura Toshiro si Okumura Yuu . Mergeam in drum spre parcul unde ma jucam cand eram mica. Intr-un final am ajuns sim-am asezat pe leagan gandindu-ma cand dintr-o data aud niste rasete. Erau doi baieti ce trageau in porumbei cu bile de vopsea. M-am dus spre urland:
- Incetati , sunt si ei mici vieti ! ei se uita la mine pentru cateva secunde dupa care au inceput sa rada in hohote.Eu imi spuneam in minte :
"Monstrilor, sunteti doar niste copii care cred ca vor fi bagati in seama facand rau la niste mici vieti ". Spunand asta cu lacrimi am fugit spre unul dintre ei si i-am dat o palma.Corpul meu tremura asa de tare iar inima batea repede.El se uita catre mine si ma prinde de mana.Imi trase un pumn in burta dupa care pleca cu prietenul lui lasandu-ma pe jos . In final m-am ridicat plecand spre casa care-mi era o biserica. Toti ma asteptau sa vin la masa. Cand deschid , intru , salut si ma pun la masa.Tata m-a intrebat:
-Alice unde ai fost?eu m-am uitat la el si i-am raspuns.
-In parc, de ce? chipul meu nu schita nimic.
-Mincinoaso!Te-ai batut iar cu cineva! urla tata infuriat.Eu chiar mai nervoasa am tipat:
-DA! Care e treaba ? m-am ridicat de pe scaun si[/b am vrut sa ies afara[b], dar el ma oprit tragandu-mi o palma si spunandu-mi sa ma asez si sa mananc. Zis si facut.
Dupa ce am mancat m-am dus in camera mea care avea pereti maro, un pat, un birou si un dulap facut din cires .M-am dus spre dulap , l-am deschis si mi-am luat o pereche de colanti maro lungi pana la genunchi si un maieu tot maro si asa m-am aruncat in pat.
A doua zi m-am trezit, mi-am facut rutina dupa care am deschis dulapul si mi-am luat uniforma care era formata dintr-ofusta neagra, o camasa alba cu o jacheta neagra si o cravata neagra cu dungi rosii si albe. Mi-am luat ghiozdanul sii am plecat. Sora mea nu era acasa prentru ca a fost acceptata la o academie. Eram geloasa pentru ca nu aveam nici o calitate fata de ea . In ore nu puteam sa stau atenta.Ma gandeam la acei baieti ce impuscau porumbei.Cat de crud! eu iubesc animalele si natura atunci aud vocea profesoarei ce ma scoala: sa mor de am inteles ceva
-Gata pe azi , puteti pleca acasa ! auzind asta imi i-au geanta si plec repede .
In sfarsit am ajuns acasa si desi eram obosita , intru si ii salut pe toti. Ma pun la masa si incep sa mananc. Dupa ce am terminat am auzit un zgomot puternic din subsol si ma duc sa vad ce e. Am coborat incet, iar cand am ajuns am vazut un demon. Ochii mei au inceput sa lacrimeze ,corpul sa tremure iar inima sa bata tare. Am inceput sa fug sus pe scari urland dupa tata .El urla:
-Alice, ce se intampla?eu raspunzandu-i
-Un demon ! ii spun acestuia
-Vad ca n-a renuntat la tine.Atunci lua o pusca si ma impinse intr-o camera secreta. Auzeam inpuscaturile si ma uitam in sus. Urlam sa ma lase sa ies sa-l ajut, dar am cazut pe scari . Atunci ma uit in spate si vad o sabie cu teaca maro ca si parul si ochii mei.O iau si rup usa reusind sa ies .Cand am iesit M-am uitat la tata cum se lupta cu baiatul care ziua trecuta tragea in porumbei, dar era divers. Avea coarne de demon si limba ca de sarpe.Era posedat de catre Satan!
Atunci tata urla catre ceilalti :
-Ajutati-ma sa scot demonul din pustiul asta !in timp ce el si Haruko ziceau rugaciunea, ceilalti se luptau iar eu, eu stateam si ma uitam uimita in timp ce lacrimile curgeau ,dar totul se terminase ei reusise chiar daca spiritul lui Satan inca eram in camera si putea sa ne posedeze in orce moment.Tata a venit catre mine si spune:
-Trebuie sa pleci e periculos pentru tine aici.Dar eu ii raspund
-De ce?Nuu mai sunt un copil! Lasa-ma sa te ajut ! insa el urla
-Nu poti! Tu esti fiica lui Satan! Te vrea pe tine ca sa creeze o noua lume ! cand am auzit am ramas muta.Am inceput sa ma cert cu el spunandu-i de ce nu mi-a spus si de ce m-a mintit .Nu mai puteam sa ma calmez. Atunci el imi da o palma si ma ridica.Ma uit catre el dupa care ma intorc si incet sa ies pe usa dar .... [s]Veti afla in urmatorul capitol pentru ca akm sunt prea obosita gomenasaai [/s[/i]


O sa continui cu corectatul maine, dar in ansamblu ai probleme cu gramatica. M-am si plictisit sa-ti corectez aceleasi greseli din nou si din nou si din nou si din nousi din nou si din nou si din nou si din nou si din nou si din nou si din nou PUNCT.

Edit.
Da, chiar ai o scuza. Dar nu aveam de unde sa stiu ca tu esti din Italia. Trebuia sa scrii acolo undeva ceva, nu stiu. Astfel o luam si eu mai usor putin. Scuze daca te-am suparat cu ceva, dar sa stii ca eu mereu ma gandesc de 2 ori inainte sa scriu ceva.

' dar vreau sa ma corectati cand gresesc este divers ' < - asta e din descrierea ta.

Tot ce ti-am spus si ti-am corectat a fost pentru a te ajuta sa-ti perfectionezi modul de a scrie, nu fac pentru a fi rautacioasa sau ceva. Nu trebuie sa renunti la fic pentru ca cineva ti-a spus ce-ai gresit sau ceva de genul. Tu trebuie sa te perfectionezi, de asta userii comenteaza, pentru a te ajuta sa-ti dai seama ce-ai gresit si ce nu.
Iar, Aly, daca te refereai la mine, imi pare rau, dar nu aveam de unde sti ca respectiva era din alta parte. Nu am vazut daca a mentionat pe undeva.
[Imagine: Hm757.png]





#3
Mlutumesc dar nu este vina mea ca am crescut in Italia cred ca voi renunta sa fac povestea si gata ...
[Posturi unite]
gandestete de doua ori si dupa scrie pt ca am motivele mele pentru care nu stiu bine romana !
Eto :eto: ... I :love: smoke...?" [Imagine: images?q=tbn:ANd9GcQT-h_17ThbY_B48KEV9WF...VnpiajfeKL]

#4
Nu este vina noastra ca am crescut in Romania si vrem sa vorbim, auzim, scriem si citim limba romana. Puteai sa scrii povestea in engleza daca romana nu ti se potriveste bine.
Ai postat ficul aici pentru a fi citit si apreciat, nu? Ei bine aprecierile pot fi si pozitive si negative, iar daca tu nu iti respecti cititorii prin felul in care scrii lucrarea, nu vad de ce ai pretentia sa fie trecut lucrul acesta cu vederea.
Cel mai bine ar fi sa iti directionezi eforturile spre invatarea limbii romane si sa corectezi ceea ce ai gresit.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#5
Eu fiecare zi din viata mea aud persoane vorbind in
Italiana si nu imi aduc aminte cum se pronuntau anumite cuvinte pe care le foloseam cel mai des si nici nu stiu ce inseamna prietenie adevarata pentru faptul ca toti ma critica dar, asta nu va intereseaza pe voi asa ca renunt la fic si gata . Si imi respect foarte mult cititorii chiar daca nu am avut nici odata !!
[Posturi unite]
si credema ca nu imi place ca nu stiu bine limba mea imi este foarte rusine de asta dar nu pot face nimic pentru ca de cand aveam 9 ani nu am mai fost in Romania ma intreb cum de mai reusesc sa vorbesc in
romana .
Eto :eto: ... I :love: smoke...?" [Imagine: images?q=tbn:ANd9GcQT-h_17ThbY_B48KEV9WF...VnpiajfeKL]

#6
Sarind pe fiecare user nou care calca in buclucuri, fara ai explica si a o ajuta cu sfaturi, e chiar de-a dreptul aiurea din partea unora, mai ales ca vor useri pe forum si cand vin, le sar in cap.

Nu e unica care nu stie romana, macar ea are o scuza, nu sta in tara si toata ziua vorbeste italiana, dar sunt atatea persoane care stau in tara si scriu cu picioarele. Cel mai bun exemplu, ziaristii/comentatorii/tot ce e pe la tv.


@Essy, imi pare rau pentru comportamentul anumitor persoane. Daca doresti ca sa ai la dispozitie un "verificator" [proofreader] care sa iti editeze erorile inainte de postare, atunci poti continua postarea/scrierea povestii tale si daca e ceva, te rog frumos sa faci click pe butonul care scrie PM in stanga jos la postul meu si sa imi trimiti ce problema ai.

#7
Multumesc pentru ajutor si pentru instructiuni esti foarte draguta :love:
Eto :eto: ... I :love: smoke...?" [Imagine: images?q=tbn:ANd9GcQT-h_17ThbY_B48KEV9WF...VnpiajfeKL]

#8
Te rog frumos sa iti pui Disclaimer.

*Disclaimer:Nu detin nici un personaj si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari.
[Imagine: Jun0xCa.png]

#9
:...::help::help:Buna:)... ijn primul rand:) ador animeul BE si deaccea am accesat aici. Deci sa inteleg ca tu, incarci sa intri in rolul pers. Rin Okumura?
Serios? Deci nu cred:))
Nu te critic pe tine sau ficul tau, dar eu sincer.... nu am cuvinte. Descrierea e varza:) si mai trubie putin( mooree) lucrat la dialog naratiune si alte alea pe acolo. Daca este primult tau fic.. imi pare rau daca am fost prea dura.. nici primul mau fic nu e prea starlucit dar asta este.
N-o luat ca pe o amenintzare sau ceva gen sa nu mai continui oki?
Pt. ca vreau sa vad cum evolueaza acctiunea:X:bye:
[Imagine: b8f65f542abd0505e12f6004548c5ee1-d3li7a9.png]


#10
imi pare rau dar am renuntat de mult la fic nu sunt buna la asta si nu ma.m suparat defapt nici nu imi pasa .
Eto :eto: ... I :love: smoke...?" [Imagine: images?q=tbn:ANd9GcQT-h_17ThbY_B48KEV9WF...VnpiajfeKL]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)