Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Credeti ca merita sa continui acest fic ?
Nu ! Cum sa il lasi ?!
33.33%
5 33.33%
Nu stiu ce sa zic .
20.00%
3 20.00%
Da ! Nu ai nici o sansa cu el . Ideea e fumata . Ai auzit vreodata de cuvantul " ORIGINALITATE " sau " IMAGINATIE " ?!
46.67%
7 46.67%
Total 15 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

ficul meu Naruto

#1
Disclaimer:Nu detin nici un personaj. Toate apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac/profit de pe urma acestor personaje/intamplari.



Cap.1 Plecarea la scoala



“ Maine se deschid scolile . Nu cred sa fi asteptat cineva ziua asta ca mine . Noaptea , care trebuie sa-i faca loc pe pamant , ramane alba . Nu pot sa inchid ochii . Un framant , o nerabdare ciudata imi fura somnul . Cand zorile surad la fereastre , sar din asternut si primul meu gand e sa aflu cat e ceasul . Pendula , draga mea prietena , mi l-a citit . Bate patru lovituri sonore , prelungi , care rasuna prin toata fiinta mea . “ Peste o ora trebuie sa plec la scoala .
Salut ! Sunt Haruno Raluca ! Am unsprezece ani si sunt mezina familiei . Am parul saten , ochii caprui si uneori verzi , pielea alba , dar vara cand ma bronzez sunt mai mult ciocolatie . Sunt o fire ambitioasa , baietoasa si o prietena adevarata .
Acum sa va vorbesc despre familia mea . Am o sora de aceeasi varsata cu mine . Numele ei e Hinata . Are parul albastru inchis , ochii lila si pielea galbuie . Este o fire care nu te lasa la greu si un pic timida . Am inca o sora , dar mai mare ca mine sau Hinata . Al ei nume este Sakura .
Are parul roz , ochii verzi si pielea palida . Este o fire cu care se poate discuta deschis si care daca ai spus ca e secret , poti sa o bati si cu biciul caci nu iti zice . Mama are trezeici si sase de ani . Are parul rosu aprins , ochii roz si pielea ciocolatie in permanenta . Aceasta ne-a invatat ca ea este cea mai buna prietena a noastra si ca ii putem spune orice . Tatal meu a murit intr-un accident de masina cand aveam un an , deci nu l-am cunoscut niciodata .
So . . . ce sa va mai spun despre familia mea ? Aaaa , da ! Sora mea , Hinata , e indragostita lulea de Uchiha . Nu este popular deloc . Toata lumea il badjocoreste , desi este deschis , amuzant si nu are fite . Sunt prietena cu el , dar nu iubita lui . Il las Hinatei . Are parul negru ca abanosul , ochii ca taciunii si pielea alba ca spuma laptelui . Este mereu hiperactiv , nu prea stie ce vrea de la viata si nu are note “ grozave “ . Sakura e indragostita de Uzumaki . Uzumaki Naruto , baiatul linistit , calm , rece si nepasator . E cel mai popular elev din scoala ! Toate fetele il admira ! Exceptiile fiind eu si Hinata . Hai eu il mai agreez cat de cat , dar sora-mea il uraste de cand o stiu . Biata mea sora Sakura , . . . iubire ei nu e impartasita .
Eu sunt singura care nu e amorezata .
Dar am vorbit destul despre mine si familia mea . Acu’ tebuie sa ma imbrac pentru scoala .
M-am imbracat cu un maieu mulat , niste pantaloni negri mulati si ei si mi-am pus o bratara de aur . Hinata s-a imbracat cu un maieu negru mulat si niste pantaloni albi mulati si si-a pus o bratara din argint .
Am plecat amandoua agale spre scoala . Pe drum , discutam diferite subiecte “ fierbinti “ .
Discutand , discutand , nici nu ne-am dat seama ca am ajuns la scoala . Ne-am indreptat spre un grup de fete de aceeasi varsta cu noi . Ne-am salutat si am indrebat unde sunt prietenele mele , Temari si Ten Ten . Acestea mi-au raspuns politicos ca inca nu au ajuns .
Am decis sa le astept . Insa nu stand in soare ca fraiera . M-am ascuns de razele discului rosu ce ne oferea caldura si lumina neconditionat , sub un ciresi . Pret de cateva clipe am ramas uitandu-ma numai la florile acestuia si gandindu-ma : “ Ce i-ar fi placut Hinatei sa vada florilre de cires . Sunt preferatele ei . “
Mie , personal , imi placeau florile de mar sau trandafirii si Sakurei albastrelele .
Fara sa imi dau seama , o fetita cam de aceeasi varsta cu mine , se furiseaza in spatele meu . Insa daca voia sa ma sperie nu i-a reusit . De ce ? A calcat pe o crenguta ce a facut destul de mult zgomot incat sa o aud .
- Hei ! Ce voiai sa faci ? ma rastesc eu la ea .
- Nimic . Scuze . . . am vrut sa vad cum te cheama si daca vrei sa fi pritena mea . Eu sunt noua aici .
- Nu . Eu sunt cea care trebuie sa-si ceara scuze . M-am rastit fara sa stiu care iti este intentia . Numele meu este Raluca . Imi poti spune Ralu . Asa ma striga toata lumea . Cum te cheama ?
- . . . Angelia . Vrei sa fim prietene ?
- Da , sigur ! Incantata ! spunem amandoua in cor .
Am intrebat-o daca vrea sa ii prezint cativa colegi . Am inceput cu fetele .
- Aceea e Hinata , sora mea , cealalta fata e sora mea si mai mare , pe nume Sakura , ea e Mitzuki , fata de langa ea e Naruka si acelea sunt Ten Ten si Temari . Hai sa faci cunostinta cu ele .



****************************************


- Acela e Sasuke , el e Naruto , el Shikamaru , acela Kabunto , Itachi . . . spun eu multe nume gesticuland .
In a doua pauza , Naruto vine la mine si purtam o mica conversatie “ banala “ .


*************** La sfarsitul orelor de curs***************


La’s ca iti arat eu tie , Raluca . Mu-Ha-Ha-Ha ! spune Ino ca pentru ea .
Nu stiam ce am facut , dar am facut ceva ? De ce avea acea fata si acea sclipire in ochi .


Ino a facut ceva . Insa ce ? Asta veti afla in capitolul urmator .
Sper ca v-a placut . Astept critici , chiar daca sunt dure sau nu . Asa ma perfectionez . : P

#2
Ficul nu l-am mai vazut la altcineva. Sunt unele lucruri care deranjeaza:
- descrierea pielii: alba, ciocolatie si altele.
-repetarea de 4 ori a adjectivului "mulati". Bleah!
In rest nimic, nu am observat greseli. Descriere ai, naratiune, dialog cam putin, dar in rest e bine. Bafta la noul capitol.
Sper ca nu te-ai suparat pe mine. Cya!
[center][Imagine: 21o7brq.png]
[Imagine: znu7vk.png]
bzzw,i felt how the darkness came in my world when Itachi,one of the most powerful characters from Naruto died.Sasuke,come to kick your a*s!
smash the bug
[Imagine: bug.gif][/center]

#3
Daca nu iti place postul meu nu-l citi.
Pot sa spun ca la final n-am scris nimic.Angelia e cea care apare in spatele Ralucai? In fine. Greseli de tastare aii foarte multe asa ca nu le enumar. E fic la persoana intai, deci ar fi trebuit sa fie mai multa descriere, dar nimic. Faptul ca spui ceva despre anumite persoane nu se numeste descriere. Si mai e un lucru care nu-mi place. Ai schimbat chiar radical caracterul personajelor. Hai sa zicem ca il puteai face pe Sasuke putin mai dragut, Hinata mai putin timida, etc... dar nici chiar asa. Asta e cam tot ce am de spus.

Daca ai ceva sa-mi spui trimite un PM. Postul meu n-ar trebui sa te supere, pentru ca asa te perfectionezi nu prin comurile alea de genul :" cel mai tare fic".
Read my fics: One life One love ( a sasusaku love story) (finished): http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=3807
Psihologia dragostei: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=4333
Love or Blood: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=4471 ( lasati si un com, arigatou)
[Imagine: Jana_sig.png]

#4
(24-06-2009, 07:36 PM)Sakura_night_girl A scris: Maine se deschid scolile . (nu suna bine)
Salut ! Sunt Haruno Raluca ! Am unsprezece ani si sunt mezina familiei . Am parul saten , ochii caprui si uneori verzi (hotarasete-te...) , pielea alba , dar vara cand ma bronzez sunt mai mult ciocolatie .(nu inteleg cum se poate schimba atat de mult culoarea pielii daca te expui razelor UV; pielea alba se inroseste putin, dar nu capata un bronz puternic)
So . . . ce sa va mai spun despre familia mea ? Aaaa , da ! (nu se face ! daca scrii o poveste, actiunea trebuie sa fie cursiva, doar nu vrei sa para ca ai scris un lucru superficial, nu? )
Mie , personal , imi placeau (acum nu-ti mai plac ? ) florile de mar sau trandafirii si Sakurei albastrelele .

Ok, actiunea e slabuta, adjectivul 'mulat' e prea de tot, descierile sunt pline de epitete 'expirate', iar partea cu aia e nu-stiu-cine, ala e nu-stiu-cine suna rau de tot (era mai bine daca ai fi mers pe la 2-3 persoane si le-ai fi prezentat-o; sau mai bine vorbeai mai mult cu ea; sau lasai un paragraf mai lung prezentarilor). Te contrazici cu ce-ai scris inainte, cum ca Hinata nu vede ciresul si imediat i-o arati... de undeva. Inainte sa pui fic-ul aici, incearca sa-l recitesti cu atentie, ai avut greseli (nu mai stau sa le ingros si pe acelea). Ai putea face ceva nou, socant, drama, actiune, dar nu uita, nu schimba caracterul personajelor (prea mult) si nici nu trebuie sa ai tentatia de a cupla personaje care nu pot fii impreuna. Si incearca sa scrii cu diacritice.
Sper ca nu te-ai suparat, am incercat sa-ti atrag doar atentia acolo unde ai gresit. Spor in continuare la scris!
Zelia on: DeviantArt & MAL

[Imagine: fiveofusweremeanttobeby.jpg]

#5
an[D] Iti multumesc pentru com .

JustLove Iti multumesc pentru com , insa daca nu schimba caracterul personajelor mai mult unii imi spuneau ca au mai va zut ideeea . In rest rhanx .


Seiren Daca nu schimba caracterul personajelor mai mult unii imi spuneau ca au mai va zut ideeea . Daca as putea sa scriu cu diacritice , as scrie insa cap e prea mare sa am rabdare .
" Maine se deschid scolile . Nu cred sa fi asteptat cineva ziua asta ca mine . Noaptea , care trebuie sa-i faca loc pe pamant , ramane alba . Nu pot sa inchid ochii . Un framant , o nerabdare ciudata imi fura somnul . Cand zorile surad la fereastre , sar din asternut si primul meu gand e sa aflu cat e ceasul . Pendula , draga mea prietena , mi l-a citit . Bate patru lovituri sonore , prelungi , care rasuna prin toata fiinta mea . " Fragmentul este minunat mi se pare mie si l-am pus intre ghilimele deoarece face parte din opera scriitorului Mihail Drumes , respectiv cartea " Elevul Dima dintr-a saptea " .




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)