Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

chestii

#1
[Imagine: proxy.php?image=https%3A%2F%2Fscontent.f...edf5a0c2d7]

[Imagine: proxy.php?image=https%3A%2F%2Fscontent.f...143d1867cd]

[Imagine: tumblr_omqymjmIpp1w3bghao1_540.jpg]
[Imagine: tumblr_omqymjmIpp1w3bghao2_540.jpg]
[Imagine: tumblr_omqymjmIpp1w3bghao3_540.jpg]

[Imagine: tumblr_olcwgumShH1w3bghao1_540.jpg]

[Imagine: tumblr_olks4omjWi1w3bghao1_540.jpg]

#2
Wooow, Alexa O_O. Am ramas fara cuvinte, sincer iti spun, desenele tale sunt ex-cep-tio-na-le. Nu as putea sa imi dau parerea despre tehnica sau alte chestiuni din domeniu, gen geometrie, contrast, umbre, anatomie, deoarece chiar nu ma pricep, dar ca simplu privitor care vrea sa i se ofere o senzatie de bine cand admira o opera de arta, desenele acestea ale tale ma obliga (nu ca m-as plange xd) sa le privesc cu delectare. E grozav de asemenea ca toate sunt in stil anime, se observa ca esti destul de confortabila cu acest stil si ai acumulat ceva experienta deja.

Acum ca ma uit si mai bine la aceste "chestii" 10, observ ca toate personajele tale zambesc, ceea ce cred ca este si motivul principal pentru care imi ofera aceasta senzatie pozitiva cand le privesc, le da un aer de umanitate si astfel par mai vii si mai dinamice, de asemenea cred ca acest lucru poate oferi un indiciu si asupra personalitatii artistului Smile Poza 4 este preferata mea, pare un fel de Harley Quinn in varianta anime, are o mimica atat de expresiva incat ma cam intimideaza sincer cand o privesc 21;

Ai talent, sa nu te indoiesti vreodata de el si sper ca voi mai avea ocazia sa mai vad lucrarile tale pe viitor (poate si cu niste personaje masculine in stil anime? As fi curios sa vad cum iti ies Smile ), deoarece eu unul am fost fermecat

P.S. Ai o semnatura bestiala, improvizatia cu cheia sol la sfarsit e geniala (ca tot vorbeam noi de originalitate xd)
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#3

Iti multumesc ! Am sa fiu sincera , la cristal am trisat . Ai crede ca gasesti de totate pe youtube/ internet , dar nu e asa. Eu una nu am putut gasii un tutorial care sa ma invete /arate cum sa desenez acel cristal din Sailor moon . Despre anatomie sunt multe greseli , dar cea mai evidenta e in ultimul desen : picioarele lui Saturn sau mai bine spus Mistress9 sunt prea scurte => nu am paginat bine . Si am uitat sa ii desenez si mana 21

Poza 4 trebuia sa fie CC ( din Code Geass) imbracata ca Harley 21 Cred ca m-ar fi intimidat mai tare daca as fi reusit sa surprind mai bine aerul misterios al lui CC .

"cred ca acest lucru poate oferi un indiciu si asupra personalitatii artistului" - Depinde de lucrare .
[Imagine: tumblr_omwgby8bXf1w3bghao1_540.jpg]
[Imagine: tumblr_omwgiozT651w3bghao1_540.jpg]
Acestea sunt mai vechi .

Chiar am sa incerc sa desenez si persoanje masculine. Daca stau bine sa ma gandesc nu cred ca am desenat vreodata .

21) Multumesc ! Prima data cand am creeat-o nici nu mi-am dat seama ca facusem cheia sol .

#4
Ei bine, nu cred ca a existat vreodata un mare artist care sa fie pe deplin multumit de lucrarile sale, mereu exista acel spirit autocritic la acestia care tinde mereu spre perfectiune indiferent daca sunt ovationati sau luati in ras de restul lumii pentru creatiile lor. Eu unul am privit fiecare desen al tau in ansamblu, dintr-o perspectiva mai larga, de aceea poate nici nu am observat lipsa mainii la ultimul desen 21, insa asta inseamna ca restul elementelor s-au imbinat atat de bine incat a ascuns aceasta lacuna de ochiul meu, dar si al tau din moment ce zici ca ai uitat sa o mai desenezi xd. Inainte tineam si eu mult la detalii, dar de multe ori ajungi sa te incurci atat de mult in acestea incat pierzi esentialul lucrurilor, cateodata intregul chiar este mai mare decat suma partilor sale atat in desen cat si in viata Smile.

Observ ca la ultimele doua desene ai abordat un cu totul alt stil, ceva mai matur si mai abstract, o imbinare de expresionism si suprarealism unde culorile sunt mai reci, iar atmosfera este mai intunecata. Sincer, sunt un pic surprins de aceasta abordare, mai ales dupa pozitivismul si inocenta (exceptand privirea lui CC 21 ) celorlalte desene. Totusi cred ca acestea sunt opere mai personale si considerand ca sunt mai vechi, probabil facute in adolescenta cand trairile sunt multiple si intense. Imi da o senzatie de mister, singuratate si angoasa cand le privesc, foarte interesant. Ador cum ti-a iesit figura mecanizata din spatele personajului aflat in prim plan. Ma bucur ca le-ai impartasit si pe acestea cu noi Smile
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#5

Ai dreptate .

Desenele sunt facute in liceu cand eram scarbita de lumea din jurul meu ( nu ca acum ar fi diferit ), cand eram dezamagita ca nici un profesor nu era dispus sa ne ajute sa desenam anime/manga , dar am gasit o doamna care ma tolera si am integrat cumva acel cap in lucrare .

[Imagine: tumblr_on04epr3BJ1w3bghao1_540.jpg]
[Imagine: tumblr_on04pyRUpk1w3bghao1_540.jpg]

Initial am vrut sa lipesc pe masca rotite de ceas dar nu am gasit, sau nu am stiut unde sa caut , asa ca m-am rezumat in a le picta .Masca e partea mea preferata din lucrare .Am tot incercat sa vand tabloul dar am esuat 21

#6
Masca din centru sus este intr-adevar elementul care iese cel mai bine in evidenta din tablou, deoarece se observa detaliul cu care ai lucrat la aceasta, avand tot felul de ornamente grafice interesante pictate pe suprafata ei, in comparatie cu celelalte care sunt mai unidimensionale, insa ma gandesc ca ai facut deliberat acest lucru pentru a sublinia importanta ei in tablou. Remarc ca mastile si gentleman-ul singuratic sunt elementele recurente din ultimele desene si probabil ca vin cu simbolistica lor in aceste decoruri fantastice.

Daca as fi pictat eu tabloul, nu stiu daca m-as fi indurat sa il vand cuiva, insa recunosc ca sunt si genul care se ataseaza cateodata destul de usor de anumite obiecte21. Ciudat este faptul ca nu ai gasit cumparator pentru acesta, din pacate se pare ca am avut dreptate ca societatea noastra din Romania inca mai are drum lung pana sa dobandeasca o cultura necesara pentru a putea aprecia si alte metode de exprimare artistica decat cele obisnuite, gen: portrete, tablouri cu flori sau peisaje din natura. Dar tu nu renunta, continua sa desenezi ce simti daca asta te face fericita sau implinita (fie doar spiritual, daca nu financiar) indiferent de circumstante! Eu unul voi fi interesat de aceste desene ale tale cu siguranta dupa tot ce am vazut pana acum 067
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#7
Tabloul este atestatul meu.
Moto-ul era:
Citat:Mi-am dat seama ca viata este ca un bal mascat:dupa ce toata lumea si-a scos masca, distractia s-a incheiat.
Nu am reusit sa gasesc autorul 2
Daca doresti am sa iti prezint in detaliu filosofia din spatele lui. Initial am gandit tabloul fara a ma gandii si ce voi scrie despre el, dar am incropit ceva destul de fain, dupa parerea mea.

Intr-un fel nu ma mira ca nu am gasit un cumparator. Adica unde ai aseza o asemenea lucrare ,plus ca dimensiunile sunt foarte mari (130cm/80cm). Sincer imi place mai mult schita decat produsul final , dar aici ma refer strict la mastile din fundal.Poate intr-o zi am sa refac lucrarea.

Nu am sa renunt! Multumesc pentru incurajari ^^

#8
Sincer, chiar as dori sa aflu mai multe despre filozofia din spatele tabloului, deoarece sunt sigur ca as putea invata ceva de pe urma acesteia, de pilda o noua perspectiva la care poate nu m-am gandit pana acum.

Citat:Intr-un fel nu ma mira ca nu am gasit un cumparator. Adica unde ai aseza o asemenea lucrare ,plus ca dimensiunile sunt foarte mari (130cm/80cm)

Umm, pe un perete? 10 De obicei peretii unui apartament au peste 2 metri, asa ca nu cred ca acest lucru ar fi un impediment, spatiu sunt sigur ca s-ar gasi daca intr-adevar s-ar dori, deoarece observ ca pentru un LCD de 120 de cm se gaseste loc in mai toate locuintele fara nicio problema 21, prin urmare va trebui sa cauti un alt albi pentru respectivii xd. Crede-ma, tabloul nu are nimic, vina e in alta parte Smile
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#9
Am atasat aici un document despre tablou , sper sa mearga .
Citat:observ ca pentru un LCD de 120 de cm se gaseste loc in mai toate locuintele fara nicio problema
21 adevarat

#10
Foarte revelator textul scris de tine in a-mi permite mai bine sa inteleg tema tabloului. Chiar m-a pus pe ganduri ultima idee din text:

Citat:Dar care este pretul pentru o astfel de creatie ? Putem fi distrusi de propria noastra creatie ?

Daca luam masca sau mastile, pe care le utilizam in viata de zi cu zi pentru a fi conformi cu asteptarile celor din jurul nostru sau pentru a nu ne compromite vulnerabilitatile in fata acestora si le consideram ca fiind creatiile noastre, oare acestea, odata cu folosirea lor repetata, nu vor ajunge sa inlocuiasca, sa distruga, cum ai scris si tu, ceea ce trebuia protejat initial? Daca ai stat indeajuns de mult pe acea banca, deoarece apa din jurul ei a fost mereu agitata, iar in tot acest timp ai si uitat cum se mai inoata pentru a mai putea sari in ea si a nu te scufunda, oare mai doresti tu sa parasesti acest refugiu? Cred ca acesta e un bun exemplu in care creatia poate distruge creatorul si e un gand destul de inspaimantator sincer.

Stiam eu ca o sa invat ceva interesant 4 Arigato!
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)