Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Yumeria [terminat]

"Atmosfera incarcata, adevaruri nespuse, atatea minciuni pentru ce? doar pentru protejarea cristalelor. " Anastasia se comporta ciudat in ultimele doua zile. Somnul era imens si de multe ori ajungea sa doarma si cu ochii deschisi. Incepusa sa urasca faptul ca ea trebuia sa o ajute pe Yume, desi in mod egal, si vrajitorul si gardianul cristalelor era responsabile de moartea mamei ei.
Trupa se pusese din nou in miscare, era inevitabil sa nu se vada lacrimile amare ce salasluiau in ochii lui Yume. Kana fusese prima, si chiar parea ingrijorata, pe cand Anastasia parca era un corp secat de suflet, ce mergea doar mult prea ganditoare.
"Deci, acum totul incepe..." iesisera din buzele rosii ale zanei, nedandu-si seama ca vorbea cu voce tare. In mod ciudat, simti privirile tuturor asupra sa. Kana se uita surprinsa si imediat sari cu intrebari, desi, ironica, zana nu ii raspunse, ignorand-o, privirile fiindu-i atintite asupra ingerului ce privea uimita si ale lui Yume. Cu totii realizara ca Anastasia stia mai multe decat vrea sa lase de-nteles.
Anastasia rase in sinea ei . "Se pare ca am reusit sa ii fac din nou prevazatori desi as vrea sa tip in gura mare cat il urasc pe acel asasin "
Drumul continua, parasind acel tinut indreptandu-se in continuare, in cautarea vrajitorului. Multe lucrui nu se stiau, dar erau convinse ca trebuie sa isi realizeze telul propus.

Acelasi apus nostalgic,aceleeasi priviri,aceleeasi ganduri triste...Acum Hinaria a devenit o calatoare in lumea gandurilor..nici nu mai vedea ce se intampla in jurul ei.Cele trei prietene s-au intains e pamant acoerindu-se cu o patura calduroasa.Ca deobicei Hinaria a ramas sa le vegheze somnul...cu toate ca nu stia de ce plangea, se gandea la Yume la cristale si la minciuna pe care o purta. Tocmai ea care ura minciuna acum trebuia ..privirea Anastasiei o intrista cu toate ca de atate ori era sa deschida gura sa le spuna,se gandea la Yume...asa ca nu a spus nimic. Pic,pic,pic...erau stropi de ploaie ce stergeau lacrimile ingerului.
--Perfect ploua!Acum ce facem?!la tresarit Kana trzind-o pe Anastasia si Yume.
--Am vazut eu o lumina,uitati un han, haideti acolo. Cuvintele nici nu se auzeau iar ingerul era trist si ingandurat dar nu lua in seama incerca sa zambeasca dar nu reusea pur si simplu daca o facea mai degraba lacrimile ii inundau ochii.
Hanul s-a dovedit a fi o casuta,casuta unei batranele care s-a oferit sa le gazduiasca in aceasta noapte.Privirile Hinariei si ale Anastesiei s-au intalnit de multe ori iar ingerul suferea la fiecare privire dezamagitoare.Se pare ca cele doau dorm in aceeasi camera.Aceea tacere insportabila pana la urma Hinaria adoarme iar in timp ce visele puneau stapanire pe ea o auzise pe batrana care le-a gazduit intrand in camera:
--Yume ,tu esti Yume nu?...am cunoscut-o pe bunica ta si vreau sa iti spun cateceva despre trecutul ei.
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



Yume privea uimita spre batranica.Inca mai era ceva de aflat despre bunica ei?
-Sti ca bunica ta a folosit puterea cristalelor pentru a salva Yumeria,insa vreau sa sti impotriva cui,spuse batranica.
-Impotriva intunericului,raspunse Yume.Stia deja aceste lucruri de la Yunis.
-Da...impotriva intunericului,mai precis impotriva vrajitorului
-Cum?spuse Yume speriata.Nu-i venea sa creada,parintii ei si alte zane fusese ucisi de vrajitor si dupa cativa ani a inceput dinnou sa ucida.
-Multe zane puternice s-au aliat cu gardianul cristalelor,printre care si parintii Anastasiei.Mama ei a fost ucisa incercand sa salveze cristalele si gardianul,iar tatal ei a disparut,spuse batrana privind-o cu tristete pe Anastasia.
-Ea stie acest lucru?intreba Yume trista.
-Da,bunica ta i-a spus inainte de a muri.
Acum intelegea comportamentul Anastasiei,ura vrajitorul la fel de mult ca ea.Yume era hotarata ca sacrificiul tuturor sa nu fie in zadar.Era timpul ca vrajitorul sa fie invins o data pentru totdeauna.Isi dorea sa-i protejeze pe toti,tristetea din ochii ei disparand.
-Daca vom ramane uniti,vom invinge,zise Yume.
Intre timp celelalte ascultasera discutia si erau de acord cu decizia lui Yume,inclusiv Anastasia.
[Imagine: Untitled-1.png]

Kana ,dupa ce sta cateva secunde gandindu-se la cele auzite , se ridica cu ochii inchisi de la masa si pleaca spre o fereastra .Ochii celorlalte trei ii urmaresc fiecare miscare ,iar cu un gest simplu Kana da la o parte draperia . Picaturi fine cad pe sticla si rasuna in camera golita de zgomot .Ploaia se intetise ,iar Kana nu scoate un sunet.
Anastasia se uita la Yume care o urmareste ingrijorata pe Kana . Hinaria sta in acelasi loc ,privind in jos . Batranica insa rupe tacerea:
-Deci? Cred ca e timpul sa ne culcam..

Toate patru dorm in aceeasi camera si isi zic 'noapte buna' una alteia .In drum spre camera s-au mai inveselit spiritele ,dar Kana tot nu a spus nimic . Nici dupa ce toti s-au invelit , Kana tot aceasi privire are, o privire goala si rece . Ca cea pe care o are in forma de animorf...

Seijuru astepta ca mistica sa-i raspunda... nu extraordinar de multa vreme, pentru ca pana la urma Reisui isi reluase ocupatia de a pregati cina si semizeita se aseza langa foc incantata, incercand sa ignore linistea care se lasase...

"Da, bine..." izbucni intr-un final. "Reisui s-a nascut cu ajutorul Inimii Demonice... de-aia poate face asta cred... si e singurul demon capabil de asta... dar asta nu inseamna ca... ai de gand sa mananci sau nu?" marai ea, aratand spre ultima pulpa de caprioara ramasa: devorase aproape tot.
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

Nici nu avuse timp sa i sa faca foame,ca toata mancarea disparuse ca prin miracol.Cand in cele din urma,Seijuru a avut delicatetia de a o intreba daca totusi mananca,demnitatea ii sugera sa refuze,dar stomacul se razvratea.Cu un oftat prelung,mistica apuca ultima bucata de carne ramasa si o devora pe loc.
~Si eu care speram sa ai ceva informatii de folos,spuse in cele din urma Shaliel,inca luptandu-se cu o bucatica de carne mai tare,uitand cu totul de eticheta pe care puneau atata importanta stramosii sai.Dupa ce in sfarsit castiga crunta batalie cu mancarea,se ridica lent si face o reverenta cat de cat adanca.
~Ar fi cazul sa ma prezint asa cum cer legile poporului meu.Ma numesc Arasyl Ekt Tuurl Sharanelitreviel Und Beruziene Indertydelle,mandra membra a clanului Aerynelle,sefa a ordinului Pheor al casei Termys,care din pacate a fost decimat in timpului razboi.Mai pe scurt,Shaliel.
Isi termina prezentarea cu o inclinare scurta a capului si se indrepta spre dragon.
~Si acesta e Bell'hunder,dragonul meu.Si atat.
In acel moment simti cum Bell o sageta cu privirea.Neluandu-l in seama,merge si se aseaza langa semizeita.
~Si ce sugerezi sa facem in continuare?
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

Kadomy: CUM DE AM AJUNS IN SITUATIA ASTA?
Silver: Nu ma intreba pe mine!
Kadomy: Atunci pe cine?

Se pare ca tigroaica noastra era intr-o situatie nu prea roza. Sa mergem putin in trecut sa vedem cum au ajuns aici.

Kadomy: Kana!!! Kana unde esti? Firar am pierdut-o, am ramas singura ca deobicei *sigh*!
Silver: Nu chiar!
Kadomy: Pentru mine tu nu existi! (enervata) Si apropo tu cine esti? Ce esti? De unde vi? Si ce treaba ai cu mine?
Silver: Perminte-mi sa ma prezit ma numesc Silver! Din cate vezi sunt un om lup! Vin de foarte departe, nu trebuie sa sti de unde! Iar in cea ce priveste treaba cu tine... nu stiu despre ce vorbesti, eu am venit dupa celalalt lup!
Kadomy: Da si eu trebuie sa te cred! Te-am vazut la cafenea, am spionai!
Silver: Cum eu?
Kadomy: Da tu si persona ta si ai putea sa nu te mai holbezi la pieptul meu?
Silver: Da, dar pot sa il ating? (atingand...)
*BUM*
Kadomy: BAKKKKKAAAAAAAA!!!!!!
....
Silver: Sti a cam durut! (avand un cucui de marimea unei mingii de baschet)
Kadomy: Asa si trebuia!
Silver: Acum ce facem? Nu putem sta aici e periculos!
Kadomy: "Facem", "putem"? O nu, nu, cred ca ai inteles gresit NOI nu facem nimic, eu fac ceva!
Silver: Adica nu pot veni cu tine?
Kadomy(chibi style): Desigur ca nu!!!
Silver: Imi pare rau sa iti spun, dar orice ai zice eu vin cu tine, vezi tu eu trebuie sa o urmaresc pe Kana, iar tu vrei sa iti gasesti prietena... deci orice ai zice mergem in aceasti directie! And anyway nu ti-am spus ca sunt cineva care te iubeste? printesa Kadomy a planetei Nekodorastor...
Kadomy (socata): De unde sti asta? Nici macar Kanei nu i-am spus de identitatea mea!
Silver: Sa zicem ca sunt bine informat... *ranjind diabolic...*
Kadomy: Deci nu am de ales! Poti veni cu mine, dar numai dac incetezi sa imi spui ca ma iubesti, daca ce spui e adevarat, faptul ca imi sti identitatea, atunci sti prin ce am trecut... nu vreau sa dezgrop amintiri... dureroare...
Silver: Bine, dar pot sa te ating... (atingand stiti voi unde...)
*BUM*BUM*BUM*
Kadomy: BAKKKKAAAAAAA!!!!

va continua...

Writer's note: Nu, nu i-am schimbat personalitatea lui Silver... stiti el poate fi pervers ca un lup si misterios ca un lup... desigur e misterios mai rar in preajma lui Kadomy... poor girl T.T

Seijuru incerca sa para cat mai atenta la insiruirea titlurilor lui Shaliel, redevenind atenta atunci cand mistica parea a concluziona. Saluta cu mana dragonul, chicotind. Stia deja cum il cheama... Shaliel mentionase deja mai inainte... si i se parea ciudat ca se repeta, dar nu se concentra prea mult asupra subiectului, mai ales ca i se dadu imediat altceva la care sa mediteze.

Tacu, privind flacara la care Reisui pregatise carnurile si impinse cu un bat jarul inapoi la locul lui.

"Din moment ce Cristalele pot fi identificate numai de aproape, ar fi mai intelept sa le aducem pe ele la noi decat sa le cautam... mai ales ca, dupa ce mi-ai spus, timpul ne cam preseaza. Insa nu stiu daca purtatorul lor e constient de prezenta lor... asa ca trebuie gandita bine o metoda de ademenire care sa momeasca persoana potrivita si nu utilitatea cristalelor... Dar bine ca avem o mistica si un dragon care sa ne ajute sa concepem un plan atat de complicat, nu?" chicoti ea nu tocmai relaxata si impunse din nou jarul ganditoare.
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

deci e un labirint aici. Va pot spune ca peretele de sus invizibil de care s-a lovit Amaliela e ceva de natura energetica si se poate dezactiva. Dar dezactivarea necesita eforturi mari, asa ca o vom face doar daca alte solutii nu mai sunt. Intai sa incercam ce putem face cu ce avem la indemana.

-Bloomela! Zici de pestera si lampa? DAr de ce sa aduc lampa si sa o frec cand esti tu, care ai asa de multe puteri, si sti sa faci asa de multe?
Un pic mai deaprte de Bloomela era Amaliela care se uita la mine. Apoi am continuat:
-Sau o avem pe Amaliela, inger care poate patrunde acolo unde nu poate nimeni dinnoi patrunde. Tu de exemplu poti sa vezi totul unde e ascuns, de la distanta.
Sau ce sa mai zic de Aris. La valoarea voastra mai trebuie djin? In plus de asta daca zici tu Bloomela ca iti citeste gandurile, va afla ce vrem si nu ne va dezvalui. In cel mai bun caz ne va dda indicatii eronate in mod voit.

DAr cel mai aproape eram de Bloomela. I-am spus asa in soapta repede ca sa nu auda Amaliela, ca poate o fac geloasa:
-sa lasam lampa unde este, ai tu multe puteri, de ce ai vrea ca altcienva sa te eclipseze? cred ca ne putem descurca asa cum suntem, iar tu... cu tine chiar putem multe face.
Am privit-o un timp asa mai scurt, as fi vrut sa ii mai spuin ceva dar nu mai stiam ce, incepeam sa ma pierd, dar asteptam sa zica ea ceva.

Da Amon ai dreptate aici. Noi daca ne unim fortele eu Amaliela si toate celelalte zane care suntem, puterile noastre fa mai mult decat puterile unui djin. Si observ ca ma apreciezi foarte mult si iti multumesc.

Intre timp veni Amaliela care se apropie de Bloomela si Amon.

De cealalta parte a pesterii am vazut ca sunt pegasi. Cea mai buna varianta e sa o luam pe deasupr pesterii.

Astfel Bloomela si Amaliela il tineau pe Anakin de cate o mana si zburau in fata iar celelte zane zburau in spatele lor. O data ajunsi de cealalta parte a pesterii vazura un taram foarte frumos. Un fel de padure tropicala cu un rau ce isi avea izvorul in interiorul pesterii si e malurile raului erau o multime de plante frumoase de diverse culori.

Nu asteptara prea mult si... incepura sa se auda tropote de cai si falfaituri puternice de aripi.

Bloomela:

Vin pegasii sa sa adape din acest rau

Pegasii sunt foarte blanzi ii putem convinge usor. Nu sunt la fel de salbatici precum unicornii.

Amaliela trebuie sa mergi in cautarea hranei pentru a gasi. Se tie ca cine ii serveste o data cu mancare acela va deveni stapanul lor.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Yumeria- character's descriptions Shiva 11 11.353 21-11-2007, 09:20 PM
Ultimul răspuns: JavaLeen


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)