Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yaoi] Tampeniile unor ADOLESCENTI /rapiri instante

#1

#2
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#3
Buna. Lasand la o parte ironiile ce-mi stau pe limba, as vrea sa iti ofer cateva sfaturi care sper sa iti ajute pe viitor, pentru ca probabil esti (foarte, foarte) incepatoare in ale scrisului :)
1. Pastreaza formatul normal al forumului, este indeajuns. Asta e atat un sfat, cat si un avertisment si o trimitere spre regulamentul sectiunii. Nu folosi bold, italic sau alte culori care nu sunt necesare, incearca sa transmiti altfel cititorului cine ce replica are sau din ce perspectiva este povestit totul. Si, mai presus de toate, nu folosi smiley-uri in cadrul capitolului tau. Nu suntem pe messenger, totusi.
2. Revizuieste-ti gramatica, ortografia, tot. Nu stiu cati ani ai si sincer, poate ca e si irelevant. Ideea e ca textul tau e plin de greseli care mai de care, de la cratime lipsa (iubitasa in loc de iubita-sa) la cuvinte inexistente (destuli in loc de destui nervi). Si scrierea cu majuscula la inceputul propozitiei! Serios, chestia asta e una dintre cele mai elementare reguli, o inveti fix de atunci cand inveti sa scrii: incepi o propozitie noua, atunci o incepi cu litera mare.
3. Ai grija si cu punctuatia. Punctele de suspensie (da, alea pe care le folosesti tu mult prea mult) sunt doar trei, nu mai multe, pauza se pune mereu dupa ele, nu inainte. Folosesti un singur semn de intrebare atunci cand ai nevoie si, din nou, pauza se pune dupa el, nu inainte. Si nu uita de pauza de dupa liniile de dialog.
4. Incearca sa te folosesti de virgule, serios. Contrar a ceea ce ai putea crede, chiar ajuta. Iti delimiteaza ideile, fac textul mai usor de citit. Basca, mai sunt si obligatorii in unele cazuri, cum ar fi cand folosesti adresarea directa (Ce faci (virgula) Rose? - aia e adresare directa).
5. O ultima idee ar fi sa incerci sa combini putin modurile de expunere, nu sa trantesti doar un bloc de dialog daca nu are un scop anume. Descrie ceva, ai putina actiune, introdu apoi iar dialog, apoi iar naratiune. Fa sa fie totul mai armonios si mai... literar. Altfel e doar un amalgam de idei scrise asa cum iti vin, fara cap, fara coada, si fara forma. E ca o discutie intre copii prost redata.
Oh, si te rog eu mult, reciteste inainte sa postezi. Inversezi litere, le inlocuiesti, le uiti cu desavarsire. Eu inteleg ca scrii repede si cu patima, dar corecteaza inainte de a posta, e dovada de respect pentru posibilii cititori.

P.S.: Editeaza-ti si postul de la celalalt topic. Fara text ingrosat, inclinat sau marit, daca nu are un scop anume formatarea.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#4
Buuun. Am trecut si eu pe aici. Fontul mi-a atras atentia. E foarte....colorat ^^ Ar fi bine sa te rezumi la o singura culoare. Sa fiu sincera, culorile astea ma cam orbesc. Vreau sa mentionez ca Yno se scrie ''Ino'' . E similar cu ''inu'' care inseamna caine. Um, exprimarea ta e una destul de neobisnuita pentru mine, dar fiecare scrie cum vrea. Asculta si sfatul moder-ului. O sa-ti prinda bine. Se lasa spatiu dupa ce ai pus punct, virgula sau liniuta de dialog. De precizat ca dialogurile se incep cu litera mare.Gramatica ta e cam dezordonata, dar in viitor o sa devii mai buna In rest, nu mai am ce sa zic... Doar ca ai gresit categoria. Aici e ''yaoi''(boyXboy love = gay). Spor la scris~ Ciuss^^
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Confesiunile unor iubareti ^Ciresica^ 34 25.701 19-12-2011, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Povestea unor stele. BlackER 4 4.076 10-12-2011, 04:17 PM
Ultimul răspuns: BlackER
  Fantome vs. Adolescenti Rocky. 1 2.040 23-09-2010, 08:24 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)