Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yaoi] Ghici cine te priveste?

#1
Am modificat. Am decis sa modific intregul fic, deoarece pe alt forum am ajuns deja la cap X. O sa fac o a doua varianta. Sper sa reusesc!
Gen: yaoi/yuri/drama/horror
Continut: fantome, strigoi
Limba: romana
Tip de comentariu solicitat: simplu

Capitolul I Provocarea!

Doar o zi de scoala obisnuita. Sau cel putin asa credeam. Impreuna cu prietenii mei si cu inca 2 colegi am iesit in curtea scolii. De ce? Poate vor sa ne batem, ceva ce chiar nu-mi doresc in momentul asta. Si asa am destule probleme cu mama si cu directorul.
-Hey! Ati auzit zvonurile despre casa parasita? Se zice ca bantuita! spune un baiat inalt cu ochii negri. Numele lui era Mark.
-Probabil ei nu asculta astfel de zvonuri! Nu o sa mai doarma de frica! spune Red, prietenul lui Mark.
-Nu sunt fricos! striga Lexx, prietenul meu cel mai bun.
-Aaa nu? Pai de ce nu mergeti acolo?
-Voi de ce nu mergeti? intreaba Anda.
-Noi am fost acolo si nu e nimic. Cred ca fantomelor le e frica de noi, de aceea nu se arata! spune Mark razand.
-Hmpf! Cum sa nu! raspund eu.
-Art! Te provoc pe tine si gasca ta sa mergeti acolo si sa inregistrati tot ce se intampla. Asta doar daca aveti curaj! spune Mark.
-Bine, fie!

E ora !9:00! Nu puteam sa stau deloc linistit. Nu cred in fantome dar cine stie ce o sa gasim acolo. La cum arata casa...cine stie cine a locuit acolo. Poate un om nebun sau un criminal. Ce a fost in capul meu cand am acceptat provocarea stupida a lui Mark?
-Hai Art! Grabeste-te! striga Alice.
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#2
Hey^^ Iata-ma si pe mine pe aici, sper sa nu se supere nimeni:)) (asta in nici un caz...:D).
Case bantuite, hmmmm, da de banuit si imi place ideea.Cum sa nu-ti placa daca este pe ici pe colo yaoi, deci nu se poate. (glumeam, orice este posibil).Bun, acum sa trecem mai serios la continut.O chestie cred ca minuscula, nu stiu cad de folositoare este, poate o parere: Capitolul este cam scurt, nu dezlegi nimic asa legat despre fiecare trasatura a personajului pentru ca sunt ceva mai multe si nu sunt individualizate (asta poate lasi cititorul sa-i observe mai tarziu).Imi cer scuze daca intru in detalii, nu sunt un geniu cu gramatica, dar observ unele lucruri ce nu prea au sens cum ar fi asta: el incerca sa le calmeze, sau mai degraba sa se calmeze. - probabil din neatentie.
Hmmm, nu prea ma ajutat dialogul, mai trebuie lucrat, dar incetul cu incetul ai sa te perfectionezi, oricum ideea este buna si nu trebuie sa te dai batuta, ci sa continui. Bafta^^



P.S. Sper ca nu te-ai suparat, nu am facuto cu rautate si sper ca te ajuta cu ceva^^
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#3
Uite daca vrei sa citesti mai multa mergi pe [FARA RECLAMA] acolo am intreg ficul, ah bine nu e complet, si cred ca e putin cam incurcat, dar nimeni nu m-a criticat, de asta am vrut sa postez si aici, pentru ca stiu ca nu sunt prea buna si vreau sa ma perfectionez. Multumesc mult pentru critica.
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#4
Foarte, foarte, foarte in mare:

Bineinteles, (virgula) de fiecare data cand apare cate un zvon legat de chestii paranormale, apar si persoane curioase, care vor sa vada si sa demonstreze cat sunt de ,,curajoase'' si ca fantomele, strigoii, vampirii sau zombii, (fara virgula) (sa nu vad unul ca fac infarct) nu exista.
1. "Bineinteles" e cuvant incident, deci se izoleaza de restul propozitiei prin virgula.
2. Ultima virgula e pusa prost. Intre subiect (fantomele, strigoii, vampirii si zombii) si predicat (nu exista), mai precis.

"am decis sa le dovedim tuturor fricosilor ca nu exista fenomene paranormale" (deci cei cinci nu cred in existenta fantomelor, strigoilor, vampirilor sau a zombilor), iar un caracter mai tarziu dau peste "Ne-am echipat cam cu tot ce ar fi nevoie, lanterne, franghii, spray cu piper(ideea Andei), un briceag, si un GPS." Sau asta era asa... pentru orice eventualitate? + Virgula dinaintea lui "si" e in plus.

Asa-zisa casa bantuita era chiar pe strada noastra asa ca nu ne-a luat mai mult de 7 minute sa ajungem acolo.
Um... si la ce intentionau sa foloseasca GPS-ul? + De obicei, in texte ca asta al tau, cifrele se scriu cu litere.

Casa era veche, darapanata, geamurile erau sparte, si peretii desenati cu desene pe care nu le intelegeam, copacii erau lipsiti de viata, la fel ca si restul plantelor care inconjurau casa, in curte se afla un balansoar vechi, iar langa el o papusa murdara cu ochii albastri care iti dadea impresia ca e vie.
Daca nu ar fi fost desenati cu desene, atunci cu ce? Asta lasand la o parte faptul ca de obicei cand folosesti prepozitia "cu" te (ma? Ca poate tu nu te.) gandesti la cu totul altceva. Cum ti se pare "foaie desenata cu copaci"? (fie desenezi impreuna cu copacii, fie desenezi cu copacul pe post de creion/pensula/chestie)

David...el incerca sa le calmeze, sau mai degraba sa se calmeze.
Nu-i nicio problema cu sensul aici, da' e cu virgulele.

Cu fiecare pas pe care il faceam se facea mai frig, lucru extrem de ciudat deoarece era iunie.
In majoritatea caselor mai vechi vara (ziua) e racoare/frig.

Am deschis incet usa neagra care parea sfasiata de o pisica turbata, cu mici picaturi rosiatice si niste afise vechi lipite pentru a acoperii gaurile.
1. Turbata sau nu, pisica e totusi doar o pisica si, in general, pisicile nu sfasie usi.
2. A acoperi (un singur i). E infinitiv. (Se scrie cu doi i doar la perfect simplu, persoana I singular: eu acoperii)

In filmele de groaza e o regula : sa ramnem toti impreuna orice ar fi.
Um, esti sigura?

Am urcat cu totii pe scarile prafuite care duceau la etaj, unde am dat de mai multe camere a caror usi erau incuiate cu lacate, lucru mult prea ciudat.
1. Daca au urcat, nu ma asteptam sa ajunga la subsol.
2. Camere ale caror usi. Doar intrebi "ale cui usi" si raspunzi "ale camerelor", nu?

-Bine, nu e cazul sa ne alarmam, dar hai sa : O LUAM LA FUGA , striga si D.j.
E suficient ca ai spus ca striga, intelegem.


Chestii si mai generale:

- nu vad rostul folosirii ghilimelelor la inceput
- punctele de suspensie sunt trei, intotdeauna, altfel nu mai sunt puncte de suspensie
- uneori legi prea multe propozitii si te alegi cu o fraza imensa si cam trasa de par
- ai probleme cu virgulele + inainte de conjunctia "si" se pune virgula (special pentru "si") doar daca are valoare adversativa
- sunt cazuri in care dupa semnul intrebarii sau cel al exclamarii se continua cu litera mica, dar "ma rog, se presupune ca e o casa bantuita, ce naiba? deci lucrurile stranii ar trebui sa fie la ordinea zilei, nu? corectati-ma daca gresesc" nu e unul dintre ele
- ai niscai repetitii suparatoare

Spor la scris!

#5

#6

#7
Buna.
Critica? Umm faptul ca userii iti lasa comentarii spunand ceea ce trebuie sa iti spuna este un avantaj, doar asa poti sa te "perfectionezi" desi nu exista perfectiune.
Titlul nu ma atrage deloc, am intrat doar pentru ca banuiam despre ce este vorba si am avut dreptate. Titlul este foarte important, iti sugereaza povestea si in cel mai bun caz e cel care te atrage sa citesti un fic/carte/film sau ce vrei tu. Al tau, este prea lug si chiar nu atrage, in plus, ii lipsesc semnele de punctuatie ._. ceea ce iti da inca un motiv sa nu vrei sa citesti acest fic, " Ghici cine te priveste? Shh, liniste, sa nu trezesti! sau " Ghici cine te priveste, shh, liniste sa nu trezesti!". Acum ca l-am citit din nou vad ca este chiar incorect o.o sa nu trezesti ce? In orice caz nu conteaza ce, pur si simplu pot spune ca e gresit si asa cum am mai spus nu atrage.
Ficul are un inceput banal, gen compunerile din clasa a iv. Actiunea se desfasoara mult prea repede, dialogul este putin sec , descrierea e cam absenta iar naratiunea nu ma fascineaza, deoarece incurci semnele de punctuatie, incepi cu litera mica o propozitiem, bine, asta doar intr-un loc ._. , e posibil sa fi fost o greseala de tastare. Scrii in paranteze iar acest lucru este deranjant, la fel si faptul ca vorbesti cu cititorul in fic si folosesti punctele de suspensie pentru a spune o alta idee, cum a fost cea cu Arturh si acolo "de frica sa ... nu stiu ce ._.". Ai scris de asemenea si cu litere mari " sa o luam la fuga", de ce? Nu vad importanta acestor cuvinte pentru a fi scrise cu litere mari, bine, o luati la fuga, se intelege ideea, dar nu e atat de grozav incat ca necesite folosirea literelor in majuscula. ._.
As putea spune mai multe, dar nu vreau sa par rautacioasa, deci ma opresc aici.
Sper sa iti fie de folos comentariul meu.
Ja ne! >:D<.
Pe aici a trecut micuta
Turta Dulce :-$



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cine ar fii crezut?[Naruhina] Ino.O_Me 1 2.981 11-02-2012, 12:10 AM
Ultimul răspuns: Diz
  Priveste-mi sufletul de copil..+16 [SasoSaku] Elyy 7 4.151 02-09-2011, 09:30 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Cine-i el? ..Poate n-ar trebui sa stiu.. pandora96 26 13.397 27-06-2011, 02:56 PM
Ultimul răspuns: Ada


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)