Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

What a strange world

#1
~~The Past~~
In secolul 23,in lumea moderna s-a petrecut un cataclism ce a zguduit-o de tot ce avea ea.Putini oameni au ramas,iar animalele inca stapaneau planeta verde.Din cauza cataclismului tarmurile s-au prelungit,iar apa a mai scazut un procent de 55%.Ca oamenii sa supravietuiasca lumii vegetariene au combinat ADN-ul lor cu al diferitor animale.Primi 'cobai' nu au rezista acestor experimente,se zvonea ca au murit sau ca au fost ucisi.
In luna ianuarie 2046,un experiment numit dupa tanara franceza Jeanne D'thoaire,japonezi au hotarat sa duca pana la sfarsit capodopera ei.in cele din urma la o munca intensa de laborator de doar 3 luni au reusit,majoritatea oamenilor din intreaga lume au spu nu modificari genetici,aceasta dorinta l-ea fost indeplinita si ei nu au fost supusi testelor.Doar 74% din populatia intregi lumi a fost schimbata pe veci.In fata laboratorului Jeanne D'thoaire apare o masina neagra avand initiala organizatiei L'Arc.Ei,sa spunem ca aproape conducea lumea in sensul bun,dupa parerea lor.Pana si in anul 2046 luna mai se propune ca din cauza numarului de oameni raspanditi prin toate colturile lumii,ca orce familie bine instarita sa aiba,obligatoriu cate o menajera.De fapt spus menajerele erau mai mult considerate niste sclave,ele aveau drepturi si puteau lupta pentru ele,dar aveau probleme cu bani,asa ca nu prea se gasea alta cale.

~~The present~~

La o familie din capitala Japoniei Tokio in care se aflau cele mai multe organizat L'Arc a trebuit spus sa-si vanda fiica pentru 3.000 lire.din aceea zi fata nu a mai zambit sau ras,avea o expresivitate a fetei de tristete si spaima pentru ceva sau cineva.
Flash back
"Intr-un apartament saracios se auzeau diferite zgomote.Usa aproape sa se rupa era intredeschisa,iar un baiat cu parul blond scurt,culoarea ochilor de un albastru spre portocaliu a urmarit intreaga scena.O fetita de aceasi varsta ca si el,de doar 10 ani se certa cu tatal ei pentru a nu fii vanduta....
Fata:tata nu..te rog nu vreau
Tatal:te gandesti numai la tine
Si acesta ridica palma si ii inrosise obrazul fetei,ea nu a mai zis nimic,a tacut.Lasand capul in jos suvite din parul ei brunet i se asezau in fata ochilor,in ochi parca cineva iar fi presarat doua perla de ocean ce isi schimba culoarea.Pe fata testele s-au facut si ADN-ul ei a fost combinat cu cel al unei pisici[...]"

Capitolul 1:O noapte cu peripetii
La familia Usari,fata a fost data fiului lor drept un cadou de ziua lui de nastere.De doar 4 ani la rand fata la servit.Ea statea intr-o incapere mica,pereti erau de un alb imaculat,geamul tot timpul deschis aducea in incaperea fetei cate o briza de vant rece,parca ii stergea de pe inima toate intamplarile petrecute candva.Razele soarelui ii mangaia fata fete,chipul ei angelic arata cum copilul de demult traieste si acum in ea,bunatate,singuratate si inocenta aceste trasaturi se gaseau pe fata ei.Timp de 3 ani fata nu a mai zambit,glumele pe care le faceau stapani erau de-a dreptul fara semns,dar nu acesta era motivul pentru care nu zambea.In fiecare dimineata la ora 7:30 se scula si pregatea micul dejun baiatului.Intr-o zi de iunie toate intamplarile ei petrecute la familia Usari s-au schimbat.O femie de varsta a doua ce avea intre 25 si 30 de ani,parul blond,avea un temperament aproape copilaresc,dar seriozitatea nu se prea gasea la ea in vocabular,se numea Yamane Usari.Ea era acompaniata de un barbat inalt,parul il avea un pic lung dar gri,ochi acestuia arata seriozitatea lui,avea un temperament de om autoritar si rau dar defapt era buna la suflet si mereu ingaduitor cu fata,Akira ii spunea Oshi-can,dar el se numea Yuki Usari.
- Ayame...Striga o doamna frumos imbraca intr-o rochie rosie,simpla si tot odata simpla.
- Da doamna.Spune o fata de doar 13 ani,pe o voce blanda si ingaduitoare
- Ayamete rog ii spui tu lui Akira ca in aceasta seara noi nu suntem acasa si vom lipsi 2 saptamani.
- Da doamna am sa-i spun imediat cel vad.
Facand o plecaciune fata se intoarse catre bucatarie,cu pasi mici si inceti.
- Si Ayame...
- Da doamna?
- Te rog sa gatesti tu in aceasta seara bucatareasa este bolnava si nu vreau sa infecteze bucatria cu gripa sau raceala ei.
- Imediat doamna
Ayame vroia sa pregateasca ceva special pentru stapan.Usa de la intrare suna,fata lasa totul de-o parte si se duce sa deschida usa.Era Akira impreuna cu o alta fata.
-Ayame unde sunt parinti mei ?!Spune acesta pe un ton autoritar si de superioritate
- Au plecat 2 saptamani
- Ayame.
Fata ridica oarecum inspaimantata ochi de jos catre Akira
- Da s-stapane?
- In seara aceasta nu voi fi aici asa ca poti sa te culci
- Dar stapane parinti tai au spus sa nu plecati dupa ora 10:00 pe afara singur neinsotit
- bine
- "Of...am scapat usor"Pe cine chem?
- Tu
- Eu nu pot stapane trebuie sa pregatesc masa
- Lasa masa o pregateste Berta dute sa te schimbi
- Berta este bolna
- Ce nepolitete,du-te sa te schimbi,acum.
- Dar...stapane
- Comentezi?
- Nu,stapane
Fata urca treptele sari,cu pasi mici si inceti.Ajungand in fata unei usi maroni deschise facuta din stejar,apasa pe cleanta si pasi inauntru.Acolo pe scaun statea o femeie,parul il avea incaruntit de vreme,ochi albastri ai acesteia aratau catre persoanele ce o privesc bunatate si seriozitate.
-Ce este Ayame?Spune aceasta pe un ton ridicat si tot odata bland
-Stapanul vrea sa-i tin de companie cu pritena lui
-Dute si spunei ca nu ai voie sa iesi afara,mai alesc ca nu ai haine
-Imediat doamna
Ayame face o plecaciune si iese pe usa,coborand scarile vede ca stapanul Akira nu mai este cu prietena ei.
- Au plecat.
Incet coboara scarile si se indreapta spre bucatarie,acolo pe canapea statea impreuna cu Akira fata cu care venise.
- Asa vi?Spune acesta iritat
- Nu pot sa vin pentru ca nu am voie
- Ehh..bine eu am plecat
-Sa va intoarceti repede stapane
Baiatul ignora spusele fetei si pleca impreuna cu ceea cu care se tinea de cot.Ayame se intoarse in bucatarie si pregatio reteta secreta pregatita de mama ei.Erau ingrediente simple,si durata de preparare nu era mai mare de 30 de minute.Trecuse deja o ora si Akira nu se intorsese fata incepuse sa aiba deja banueli si griji in privinta lui.
- "Dar de ce sa ma tem,nu am de ce...cred"
Telefonul suna,Ayame se duce sa raspunda la el raspunde o voce de fata speriata.
- Familia Usari?
- Da.
- Ajutatima Akira sa luat la batai cu cineva si-l caftesc..va rog repede
- Imediat
Fata nu stia ce sa faca mai intai,speriata alerga de la un colt al incaperi catre celalalt.Se imbraca repede,pe ea lua o pe ea un tricou mulat alb si o pereche de pantaloni scurti.Isi lua gheata si pleca pe usa.Ea ajunse la locul unde ii spuse fata de la telefon.Era foarte straniu si intunecat pe acolo,gunoaie si tot felul de resturi de mancare erau aruncate pe jos de fiecare data cand batea vantul se simtea un miros de mortaciune.Flosindu-si simturile de pisica si-a dat seama repede unde se afla,acolo era o bucata de carne din care mancau cu salbaticiune niste caini,intorcanduse o zarira pe Ayame care se uita la ei,ei luara forma unor baieti ce afisara pe fata un zambet pervers,fata nghiti in sec si o lua la fuga.O urmarira sub forma de caini si ea se chiocni de Akira care mergea razand pe strada.
- Ce faci aici?Spune acesta oarecum uimit de prezenta fetei
- Stapane Akira nu ati sunat dumneavoastra,ca aveti probleme?
- Nu eu sunt bine
- Imi pare rau
Akira isi intoarse privirea catre fata ce parea captivata de telefonul baiatului.Caini care o urmareau pe Ayame se oprira la ceva distanta de ei,unul se apropie de Ayame si ii pune mana pe umar
- Pisicuto nu esti prea departe de casa?Spune acesta tragand-o mai aproape de el.
- Lasa-ma in pace.Ayame pleaca de langa el,dar este oprita de altul
- Pupusa nu ai invata sa vorbesti?Se uita acesta uitanduse in zona pieptului
Akira urmareste u coada ochiului,si o trage pe Ayame langa el.Cealalalta devine geloasa si o impinge pe Ayame care aceasta cate peste uni dintre baieti.
- Imi pare rau.Facandu-se la fata rosie
- Lasa ca chiar imi place
Fata se ridica si se indrepta in spatele lui Akira,El isi intoarse privirea catre roscata care parea cu totul de pe o alta lume.Plisctisindu-se fata il saruta pe buze si pleca acasa nepasatoare de cele petrecute.Akira indignat de cele vazute o lua de mana pe Ayame si plecara,calea lor fu imediat intrerupta de unul dintre baieti.
- Pleaci asa de repede?Si l o trage pe bruneta langa el
- Las-o in pace.Spune Akira care era suparat si nervos
- Ce patisi ma te imflasi ca-ti lan iubita?Orcum un prapadit ca tine nu are nevoie de o asa frumusete
- Va rog,lasatil.Spune fata incercand sa-si fereasca privirea ei de ceea a baiatului
- Pentru tine il lasam dupa ce ne jucam un pic,caineste
- Nu,Akira pleaca acum
- Asai Akira mai bine ai ascultao daca iti vrei binele
- Eu nu fug,niciodata potaie pe doua pisicoare.Baiatul parea foarte increzator in spusele lui,oare asa sa fie?
Aceste cuvinte il enervara foarte mult,sotand un cutit de o dimensiune medie se lua la bataie cu el.Ceilalti doi stateau si il priveau avnd grija de 'premiul' lor.Il lovi pe Akira pe partea stanga a stomacului,acesta reactina cu o lovitura sub centura,enervanduse pana la culme il lovi in continuare pe Akira,care statea jos si strangea din dinti.Ayame se smuci din mainile baieilor il impinse si se duse langa Akira care zacea pe jos.Doua lacrimi i se scursera fetei pe obraz si ii atinsera buzele baiatului.O prinse de par si o ridica de langa Akira,apropiinduse langa ureche soptindu-i ceva.
- Daca vrei acolo ajungi
- Lasal in pace
O arunca pe Akira,aceasta se spriji in maini si-l apara.De fiecare data cand o lovea o durea ma mult,dar asta acuma nu prea conta singurul lucru la ea era sa-l vada pe Akira in siguranta.

Akirala :la 11 ani
[Imagine: sachiyo.jpg]
Akira:la 15 ani
[Imagine: gba.png]
Ayame:la 10 ani
[Imagine: LittlePinkGirl.jpg]
Ayame:la 14 ani
[Imagine: 3.jpg]
Yamane Usari:
[Imagine: 506516m67o3z9xc1.jpg]
Yuki Usari:
[Imagine: 2-4.jpg]

#2
Iti lipsesc semne de punctuatie, ai greseli de tastare. Am impresia ca tu ai mai inceput chiar ieri un fic. Nu crezi ca te ingreunezi?
Dialogul mi se pare,... si faza cu " ce patisi " e cam penibila, nu crezi? " Ce ai patit " :-??
Eu te sfatuiesc sa nu mai faci si al 3-lea fic : o sa devina din ce in ce mai greu :)) Ai grija la tastare. Figuri de stil? Pauzaa,...
- Ce patisi ma te imflasi ca-ti lan iubita? => Ce pot eu sa inteleg? Ca s-a umflat ca a avut langa lan iubita?:)) Si mai e acolo " pisicoare ". Pff... N-am auzit de acest cuvant. Ce limba folosesti? Vreau pe viitor sa-mi cumpar un dictionar ^__^
Nu te-am criticat, cum inteleg unii, ci sunt niste corecturi si sfaturi :))
Atentie la exprimare ca se intelege cu totul altceva.
Astept cap 2 >:d< See ya!

#3
mersi pentru critici....*sad and cry*,si acolo am vrut sa scriu:Ce patisi ma,te umflasi ca-ti iau iubita?
Si chestia cu lanul ma dadusi chiar pe spate :ask:,si sunt sub presiune,dictionar scump cumpar unul online ieftin si pe gratis :D:D:D[posturi unite]
pe mine ma intereseaza un lucru,am facut bine?Ca mama:Diana nu-i bine uite acolo gresisi,ba nu acolosi acolo...
P.S:data viitoare ma las de sub presiune si o las pe mama sa tasteze

#4
N-ai inteles ce am vrut sa zic :)) Ai avut niste greseli de exprimare, dar asta nu inseamna ca imi displace complet.
Si nu te-am criticat pe tine: omg, ce am eu cu persoana ta? Eu am criticat capitolul, nu persoana ta. Si ti-am dat niste sfaturi :)) Eu nu consider ca fiind o crima, dar fiecare o ia ca pe o pofta diferita :))
In afara de greselile pe care le-am specificat, totul e ok :)) Si tine minte: eu nu critic persoana ta, ci un capitol, iar "plusurile" alea pe care unii le considera bazaconii sunt niste sfaturi pe care daca vrei le iei in calcul :)) Depinde de ce intelege fiecare.
Nu intelege gresit :d Dar ma rog, treaba ta :-?? Eu nu sunt un om mort pentru atata :p
See ya!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stranger in a Strange Land Wolves 0 1.769 22-04-2011, 12:19 AM
Ultimul răspuns: Wolves
  Stranger in a Strange Land Wolves 0 1.743 22-04-2011, 12:19 AM
Ultimul răspuns: Wolves
  my strange story [nu e de groaza ce iubire, dar marog) hinata4ever_alinutza 21 17.543 21-05-2009, 02:43 PM
Ultimul răspuns: ady_x


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)