Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Voi oamenii distrugeti, iar eu adun.

#1
1. "Fericirea-i un lucru marunt
E o aripa care vibreaza
Fericirea-i un lucru mic
Un pitic ce danseaza"

Asa ziceau unele versuri..E adevarat?Da..Fericirea-i greu de obtinut si trebuie sa ai grija de ea cand o ai.E ca un diamant..Trebuie slefuit mereu ca sa isi pastreze stralucirea..Oh,dar si cand ai fericirea,nimic nu te mai poate opri in a realiza tot ceea ce vrei.
Dar iubirea?Iubirea ce e?Imi spui?Ce e iubirea?Nu stii..Ai putea sa imi raspunzi prin alta intrebare.Iti spun eu ce e iubirea!Iubirea e un scurt metraj.E o fericire in picaj.Geh,asa e..Majoritatea oamenilor iau iubirea ca pe o gluma.Daca ar fii asa vreau sa fi gluma mea pentru totdeauna.Sa glumesc cu tine iubindu-te.Sunt doar false proectii.
Esti o imagine fara culori pe fundal.Esti un curcubeu fara culoare.Dar de ce?Tu trebuie sa ai incredere in tine.Macar tu,macar voi.Voi sa nu ma dezamagiti.Ma hranesc cu fericirea voastra.Cu sentimentele voastre.Sunt un xerox sentimental.[am copiat termenul de "xerox sentimental" de la Efi,ca sa stiti ^_^]Poate ca sunt un xerox sentimental dar nu sunt un xerox sentimental insensibil.Sunt eu.Eu care iubeste sa iubeasca.Tot aceasi eu,Pukky.

2. Sufletul meu se zbuciumă mai rău decât valurile mării. Simt că vreau să evadez din monotonia asta, simt că vreau să fac ceva nou. Vreau să evadez şi să trăiesc vara asta ca şi cum ar fi ultima.

Nu, chiar nu îmi pasă de ceea ce crezi tu, tu lipsitule de suflet care nu ştii să faci nimic decât să critici. Nu ştii să priveşti lucrurile dintr-un alt unghi. Nici eu nu ştiam, nici eu nu ştiu, de fapt, dar sunt pregătită să mă schimb, sunt pregătită să mă schimb doar pentru a-mi demonstra că totul nu e ceea ce pare. Da, a-mi demonstra mie, mie, pentru că tu, adică voi, nu contaţi. Voi aveţi viaţa voastră, aveţi viaţa voastră pe care vi-o irosiţi uitându-vă la alţii ce fac şi cum fac. Aşa am fost şi eu, am fost subjugată propriei mele persoane, dar acum s-a terminat. Acum, acum eu vă arăt vouă cum se trăieşte, acum eu vă arăt vouă cum să fiţi fericiţi, eu vă învăţ reglulile vieţii. În viaţă nu trebuie să joci murdar, ci să fi rece, să fi rece cu cei care merită, cu cei ce nu au suflet.

Tu, tu ăla care ţi-ai bătut joc de viitorul meu sau cel puţin ai încercat să faci asta, află că eu m-am schimbat. Eu am învăţat să fiu dură, să fiu rea. Am învăţat că în viaţă nu tot ce e bun se găseşte în ţine. Tu eşti doar un el care crede că poate juca orice fată pe degete, dar nu e aşa. Am fost naivă, recunosc, dar mi-a trecut. Acum, sunt atât de naivă încât o să te fac să te întorci la mine, o să te fac să mă iubeşti, iar apoi, o să mă comport cu tine jalnic. De ce ? De ce îţi fac ţie asta ? Pentru că meriţi ! Tu ai fost ăla care şi-a bătut joc de toate, acum cele pe care le-ai rănit, mă susţin, mă susţin să te distrug. Mă susţin să te omor cu sânge rece.

Nu mai sunt aşa cum mă ştiţi voi. Nu, acum eu sunt cea care vă va NIMICI !
3. Vreau mai mult. Vreau ceea ce viata nu poate oferi, vreau ceva doar al meu, ceva ascuns de care sa nu stie nimeni, de care sa stiu numai eu. Cand ma uit la el vreau sa ma faca sa zambesc, sa ma simt bine, sa-mi sterg lacrimile si sa pot merge la departe. Cum sa pot merge incontinuu daca mie mi s-au terminat bateriile? Nu e nimeni aici care sa mi le incarce, sau cel putin sa impartim aceasi baterie. Sa fim lipiti pentru totdeauna, sa ne lege viata, mai bine zis .. bateria.

4. Incerc sa-ti zambesc, dar privirea ta ma impiedica si incepi sa te plimbi ca un bezmetic prin mintea mea, incerci sa-mi pui capat. Imi zbori superficial prin ganduri si incepi sa razi cand afli decentele-mi conceptii. Acum sper sa intelegi cate prejudecati imi impune mediul, imi impun oamenii, poate chiar eu. Te fumez din priviri, iar apoi vii si-mi umpli plamanii cu scrumul de tigara, innecandu-ma cu.. tine

5. Fumez privindu-te pe tine si ignoranta pe care-o emani cand bati din palme. As fuma, doar de dragul de a stii ca fumez, doar de dragul de a stii ca sunt calma si pot sa imi temperez sentimentele. Poate ca fumez de dragul de a-mi potoli lascivitatea sau puerilitatea, dar oricum, fumez de dragul de a nu te scuipa cu vorbe grele.
E apasator sa-mi duc tigara la gura si sa te trag in piept, doar din placerea de a te stii consumat. Dar... inainte sa ma gandesc la iubire, ar trebui sa stiu ca ea se invata fara manual

6. " Spun ca plec azi, dar o sa ma intorc intr-o zi! "

Uite, sunt aici, destul de aproape cat sa iti scriu. Motivul pentru care scriu nu e pentru a face totul mai romantic ci doar pentru a iti reaminti cat de mult de urasc. urasc e un cuvant puternic, dar inima mea e dispusa sa il asocieze cu numele tau. Mi-ai facut destul rau pentru a te mai iubi, si nu, n-am sa ma intorc la tine. Nu mai mai meriti, sau poate ca nu m-ai meritat niciodata, dar eu, cum m-am subapreciat, niciodata nu mi-am dat seama de asta, dar acum sunt destul de constienta. Sunt lucida, crede-ma, destul de lucida incat sa ma intorc si sa te scuip. Nu, nu o zic din rautate, nu o zic de dragul de a parea superioara, ci din suflet. Acum, dragul meu, care inca ma asteapta in gara si spera sa iau primul tren spre "fericire" , afla ca prefer singuratatea. Sunt o solitara, care umblu de nebuna pe strazi cu gandul la o cafea. Totusi.. sper sa nu fie atat de amara ca gustul buzelor tale!

7. Promite-mi un singur lucru! Doar unul .. Promite-mi ca orice s-ar intampla o sa ramai cu mine, sa-mi tii pasurile in brate si sa le aperi cand au nevoie de protectie . Doar promite-mi ca o sa-ti lipesti mana de a mea si ca nu imi vei da niciodata drumul, ca mereu o sa fii aici cand am nevoie de tine! Doar stii ca nu sunt genul de persoana care sa impresioneze sau sa se lase impresionata, dar acum inca astept ceva neasteptat . Stii tu fiorii aia de copil indragostit ? Stii timiditatea cu care abordezi un tip vai de capul lui sa-i reamintesti ca e un fraier, dar .. il iubesti ? Acum nu am nevoie de toti insensibilii care vor sa te guste bucata cu bucata pentru a-si umple lista cu "fete consumate" . Acum te vreau doar pe tine, sa-mi opresti tremuratul si sa-mi zici ca totul va fii bine, cu toate ca poate nu e asa. Stiu ca asta nu se va intampla, o stiu, dar ... inainte sa imi dai drumul mainii si sa ma lasi sa cad, imi vei zice macar un adio incurajator ?

8. "... calcai discreta printre scuze cu un secret pe umeri si unu-ntins pe buze "

Si.. de ce toti avem secrete si remuscari ? Nu e doar vorba ca un om care nu are secrete face totul la plesneala, ci e vorba de .. idealism. Suntem fixati pe niste idei preconcepute, cu care am fost invatati de mici, de mici ni se zice " nu pune mana ca te arzi " si nimeni nu ne-a oferit o a doua optiune, nimeni nu s-a chinuit sa ne largeasca orizonturile, sa avem puterea de a alege, sa avem puterea ne a ne forma propriul caracter, propriile idealuri, sau chiar propriile temeri. Mergem nonsalati pe contrasens, fiind izbiti de un singur lucru .. viata! De ce toti simt nevoia sa ne masoare pulsul cu picatura ? De ce toti incearca sa ne tachineze de dragul de a ne vedea ca suferim, ca ne dam sufletul si .. unde-i ambitia aia de alta data ? Inefabili ne plimbam prin viata, fara a stii ce inseamna de fapt veleitatea in adevaratul sens al cuvantului. Degeaba ne mai chinuim sa ne luptam cu sine insine, cand sufletul iese din cutia toracica si sopteste un " Adio, Octavian! "

9. Ne place sa jucam leapsa uneori, sa pasam stressul de la unul la altul, pana cand cineva "isi rupe piciorul" , cade, se loveste si preia toata responabilitatea . E o lupta pentru supravietuire, unde daca nu esti puternic, nu ai sanse, nu rezisti, pici de la prima rasuflare, asta in cazul in care tu nu esti cel care face regulile jocului. In orice caz, regulile sunt facute pentru a fi incalcate, dar nu incalcate asa, intr-un mod cat mai discret, ci fara jena, cu un tupeu nesimtit, astfel incat sa ajungi sa scuipi in jurul tau pentru a supravietui. Dar tine mine, ai grija sa nu fii tu cel scuipat!

10. Hai .. strange pumnul si mergi mai departe. Adica, doar n-o sa stai suparat tot timpul , nu ? E timpul sa lupti, ba. E timpul sa te ridici dracu' si sa te pisi pe toti ceilalti. Nu te-ai prins inca? Nimeni nu mai e acum langa tine, esti pe cont propriu, stii tu, invingatorul reuseste intotdeauna singur, asa ca ce mai astepti ? Poate ca de data asta nu o sa mai fiu aici si n-o sa te mai strang in brate zicandu-ti " Hai ma, ca o scoatem noi la capat cumva! Nu-ti pierde inca speranta". Poate ca acum eu prefer sa stau si sa vad daca te-am invatat ceva pana acum, pentru ca nu te vei putea baza pe mine la nesfarsit.

11. Parca mi-e din ce in ce mai bine cand imi calc pe orgoliu. N-o pot numi demnitate, ci un ego mare. E ca si cum ai deschide o paranteza si ai uita s-o inchizi, si ea s-ar dezvolta asa, s-ar lungi doar de dragul de a face-o, de dragul de a progresa. Poate ca ma apuca cateodata conceptualitatea si stiu ca e doar un moment al meu, dar simt nevoia sa ma afirm si sa garantez ca asa e, si daca e vorba de un fir de praf pe care nu-l putem vedea.
N-am mai simtit demult furnicaturile alea in talpi, indragosteala asta de colt de strada. Si poate ca mi-e dor sa ma mai zbat sa obtin pe cineva, sa il primesc dupa atatea chinuri, iar apoi sa constat ca totul a fost degeaba, ca tipul e un porc, asa ca mai bine stau pe tusa si ii vad pe altii cum sufera.

12. Imi va fii dor sa iti zambesc, sa te pup pe frunte cand ma duci acasa, sa iti spun noapte buna, ai grija de tine. Ma pot obisnui cu asta, pot sa o fac, jur! Pe cine pacalesc eu? Ma enervez si imi stric ziua doar cand te vad ca vorbesti cu alta. Nu, nu ma enervez neaparat pentru ca sunt posesiva cand vine vorba de persoane, doar ca.. Te iubesc! Si sper sa-ti dai seama, ca si tu, inca o mai faci..
Am impresia ca deja sunt 7 luni. Si am impresia ca te stiu de-o vesnicie, stiu fiecare pas al tau, te cunosc mai bine decat mine, dar tu cat de bine ma cunosti, cat de bine ne cunosti?

Azi simt nevoia sa nu vorbesc eu, sa-mi vorbeasca inima si sa-si zica toate pasurile. Sa zica cum a trecut prin toate fara ajutorul meu, sa zica ca ii e bine. Sa zica ca ii merge super si ca are tot ce vrea.

Deocamdata doar atat. Primele sunt foarte vechi si prea putin inspirate ( sau chiar deloc ). 8-ul e cel mai nou XDD
[Imagine: 1fw7j9.jpg]
it's not too late, it's never too late!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Oamenii de hartie Nevermind 0 1.831 08-05-2010, 08:59 PM
Ultimul răspuns: Nevermind
  Oamenii se schimba si eu la fel *Saiko* 6 5.699 29-01-2010, 07:55 PM
Ultimul răspuns: *Ella*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)