Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vocaloid - PCs can sing too! 8D

#1
Ce scrie pe site-ul programului: A scris:VOCALOID is a vocal-synthesizing software that enables song writers to generate authentic-sounding singing on their PCs by simply typing in the lyrics and music notes of their compositions.

In alte cuvinte , iti poti face propria muzica fara sa folosesti o persoana reala pentru versuri si melodie 8D E foarte interesant conceptul , iar uneori , cand melodia este foarte bine realizata , poti uita ca nu este cantata de o fiinta umana , asa de performant este Vocaloid. Numai in Japonia se putea face asa ceva!

Dupa parerea mea , Vocaloid reprezinta inceputul unei revolutii in industria muzicii 39 Programul are cred 6 personaje , daca nu mai mult , fiecare diferit de celalate. Nu am programul , dar imi place foarte mult sa ascult melodiile create de cei care il au. Un exemplu: http://youtube.com/watch?v=0Js3051fPgw . Numele personajului e Kaito si e baiat ( stiu ca arata gay 21 ) Personajele care apar la inceput sunt Meiko (cea in rosu) si Miku .

Voi ce parere aveti despre noua 'revelatie ' in materie de muzica? :]

#2
Sunt surprinsa ca nu sunt foarte multe posturi aici XD
lol@Kaito. He looks so funny xD

Nu pot sa spun ca sunt chiar "fana infocata" Hatsune Miku asa cum am vazut la alte persoane [omg @.@] insa canta uber cute <3 desi vocea ei este cam subtire si la unele cantece suna aiurea xD Imi place Levann Polka cantat de ea [is that how you write it? O.o nevermind ^^'].
Imi place si vocea lui Len [Kagamine Ren <33]. Am ascultat OP'ul de la F/SN, Disillusion cantat de el ^^ His voice is so cute [ca si el defapt ^.^].

Oh, si trebuie neaparat sa ascultati Hatsune Miku - Heaven is a place on earth! XD [melodia originala este cantata de Belinda Carisle ^^]. My God, are un accent atat de uber cute ^.^
Love me or hate me. Either way I'm on your mind.

#3
Pe mine unul Vocaloid ma sperie:it gets terribly cute! :3

Iar icisha niste contributii de la chanelul meu(ultima e mai rara pe youtube!)

Hatsune Miku - Stargazer
Hatsune Miku - Miracle Paint
Hatsune Miku - Joker
Hatsune Miku Animation(Vocaloid 2)
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#4
omg nu-mi vine sa cred ca este un topic cu noua mea obsesie 4

mie mi se pare o inventie deosebita care o sa aiba succes. dupa cate stiu eu e numai din 2007 sau 2008, si deja miku este foarte cunoscuta.
aici spune cam tot: http://www.youtube.com/watch?v=xBZOlipfjkQ (n-am gasit cu subtitrare in engleza, cautati voi daca vreti.)
au avut deja un concert (http://www.youtube.com/watch?v=zWq3LoLg4Vo) si s-ar putea sa mai aiba unul cu ocazia zilei de nastere a lui miku (31 august).
btw:
s-ar putea sa se lanseze un nou vocaloid,lily. nu se stie inca nimic despre ea...dar oricum nu prea imi place designul ei.

cam atat am de spus, daca aflu ceva nou, o sa poztez.
[Imagine: 72802840.png]
Merci Mimi ^^
[Imagine: 28940614.png]
"Imagine all the people
Living life in peace"
[Imagine: Shiny_La_by_SmilingMuffin.gif]
[spoiler]
so cool like
[Imagine: tumblr_lgw3mu5Ho51qatkou.gif]
[/spoiler]

#5
Ma gandeam sa reinviu eu thread-ul.

Navigam eu linistita pe internet pana cand dau de un AMV cu UlquiHime si melodia era Kokoro de Rin Kgamine. Am ascultat-o si apoi am inceput sa mai caut. Asa am aflat eu de Vocaloid. Si apoi am aflat ce este. Cat despre donsoara' Hatsune Miku, nici eu nu sunt o fana infocata. Vocaloizii mei preferati sunt Nekomura Iroha si Utatane Piko. Adorrr cum canta Piko Monster de Lady Gaga. Iata cateva cantecele care-mi plac mie [ sunt multe deci le-am pus in spoiler ]

[spoiler=Vocaloid songs]Dearest
Dazs is Cold
ICE!
Po Pi Po
Butterfly on Your Right Shoulder
SPICE!
Love is War
Matryoshka
Panda Hero
Destruction
Song of Robot's Ear [ remix ]
Song of Robot's Ear [ remix ]
Paranoid Doll
Insomnia
The Dark Alice
Nostalgic
Yung Moonlight
Iroha Uta
Go Google It
Dacing Samurai
Madness of Duke de Venomania
Evil Food Eater Conchita
The Tailor Shop on Enbizaka
Karakuri 卍 Burst
Fluticasone
secret
Corruption Garden
KISS
Mozaik Role
Mr. Music
Real And Unreal[/spoiler]
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#6
Vom discuta in acest thread muzica realizata cu software-ul Vocaloid (stiti voi, Hatsune Miku etc). Cat ascultati, va place sau nu, ce artisti cunoasteti. Si o sa revin cu o surpriza de aici de la noi din RO.
"I decided to always have as much fun as I can. That way, I'll be happy with my life no matter when I die."

#7
Vocaloid, heh? Imi place.

Hatsune Miku in schimb nu imi place. Prea comerciala. Desi e cea mai ieftina Crypton FTM a comercializato la maxim. Figurine, jocuri, plushuri, de toate pentru toti. La fel si cu Megurine Luka si Kagamine. Totii Vocaloizi de la Crypton sunt super-comercializati. Preferatii mei sunt cei de la AH Soft dar si 1st place pare promitator, am auzit ca ea o sa o scoata pe Aria [well, VO knows ^^].
Ii stiu cam pe toti, si pe britanici [Lola, Leon, Miriam, Prima, Tonio, Sweet Ann etc] asta pentru ca frecventez Vocaloid Wika.
Imi plac multe cantece. Alea pe care le produc ryo si mothy. Dupa parerea mea sunt cei mai buni producatori VO-music din toate timpurile. Imi e greu sa enumar cantece acum, poate dau edit.

Totusi, nu mai era un thread ca asta?
Si despre ce surpriza vorbesti?
M-ai facut curioasa.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#8
Ceva proaspat:

La fel ca toate celelalte de pe pagina mea de youtube, Made in Romania ≧ω≦
明日があるさ ≧ω≦

#9
Într-adevăr, surpriza este că neutrino aici de faţă, într-un parteneriat peste Ocean, realizează nişte minunăţii de melodii cu vocaloide, apreciate chiar si în Japonia. X3

Da, mai era un thread pe la pagina 3, pe care l-am bumpuit cu un link la ăsta, ca toată lumea să de bucure de surpriză. 4

De asemenea, ai dreptate că sunt prea comercializate, dar asta pentru că au foarte mulţi fani, nu numai printre otaku.
"I decided to always have as much fun as I can. That way, I'll be happy with my life no matter when I die."

#10
(02-12-2011, 09:23 PM)Azazel A scris: Nu,that's bulshit...ce rost ar mai avea muzica daca nar mai fi un om so cante....te-ai duce la concertele unei imagini proiectate?Cred ca atmosfera ar fi super fail.
Da e incredibil ce poate face systemul dar...mi se pare umpic cam "ugh"
Sti cumva de unde il pot downloada sa ma joc umpic in el?

Asta se numeste piraterie. If you want to play, buy it.
Alzo, mai exista un program numit UTAU care e similar doar ca e gratis. Am impresia ca Shiva o are pe Crina, primul UTAU roman.
E cam greau sa te "joci" avand in vedere fonetica, tollurile, vibratia, accentul, tempoul. Plus ca totul e in japoneza. If you don't belive me just take a look. This is the last version of Vocaloid.

Si sincer da. M-as duce la concertele unei imagini proiectate. Acea imagine nu se impiedica, nu cade de pe scena, nu ii cad extesiile si cu siguranta nu uita versuri. Si atmosfera e minunata. Daca ai vedea cum tipa fanii si o intampina pe Miku cu jucarii luminoase si sar si canta cu ea. Sunt fanii adevarati din acest punct de vedere.

Am plecat de la asta si am ajuns la asta. I mean, dude, they are on the stage!
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)