Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vocaloid - PCs can sing too! 8D

#11
Acest cantec este despre bucuriile verii (peste tot in lume se pot tine festivaluri cu specific de vara XDDDD )

Sunt totusi curios, este pana la urma cineva interesat de Vocaloid? Se va putea organiza la anul un panou dedicat Vocaloidelor? Daca da, imi voi da tot concursul pentru a face ceva demn de admirat (ca iesit din comun este din start haha) ... dar pentru asta am nevoie de colaboratori! Singur nu voi reusi, asta e clar, la fel cum nu as putea sa produc aceasta muzica fara partenerul meu care imi face textele ...
Astept reactii si daca e posibil, doritori sa incepem sa construim ceva si la noi, nu doar sa privim cum altii au si noi nu....
明日があるさ ≧ω≦

#12
(02-12-2011, 10:55 PM)Lily A scris:
(02-12-2011, 09:23 PM)Azazel A scris: Nu,that's bulshit...ce rost ar mai avea muzica daca nar mai fi un om so cante....te-ai duce la concertele unei imagini proiectate?Cred ca atmosfera ar fi super fail.
Da e incredibil ce poate face systemul dar...mi se pare umpic cam "ugh"
Sti cumva de unde il pot downloada sa ma joc umpic in el?

Asta se numeste piraterie. If you want to play, buy it.
Alzo, mai exista un program numit UTAU care e similar doar ca e gratis. Am impresia ca Shiva o are pe Crina, primul UTAU roman.
E cam greau sa te "joci" avand in vedere fonetica, tollurile, vibratia, accentul, tempoul. Plus ca totul e in japoneza. If you don't belive me just take a look. This is the last version of Vocaloid.

Si sincer da. M-as duce la concertele unei imagini proiectate. Acea imagine nu se impiedica, nu cade de pe scena, nu ii cad extesiile si cu siguranta nu uita versuri. Si atmosfera e minunata. Daca ai vedea cum tipa fanii si o intampina pe Miku cu jucarii luminoase si sar si canta cu ea. Sunt fanii adevarati din acest punct de vedere.

Am plecat de la asta si am ajuns la asta. I mean, dude, they are on the stage!

Oare cati ani au fanii.....ehh lasa....
Mie unu nu imi place robotizarea asta excesiva.Mie playback-ul in concerte mi se pare o tampenie,dapai holograma aia.
si sar la ea...fara rost pentru ca sunt nite copii obsedati(cum sa admiri ceva digital 22)
A fost doar un reply nu il lua ca pe un atat or smth
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#13
Sunt un fan Vocaloid. Nu un fan urias dar imi place sa ascult ceva diferit din cand in cand. Am descoperit Vocaloid aproape imediat dupa ce am descoperit anime/manga si lumea aceasta. Nu stiam la inceput cine canta, cum are o asa voce, etc. Apoi dupa cateva cautari pe google, lol, mi-am dat seama despre ce e vorba. Ce mi se pare foarte dragut si chiar imi place foarte mult e SeeU, primul vocaloid coreean, so cute. Parca deja e pe yt si varianta ei masculina dar nu stiu cum l-au botezat, chiar nu stiu. Are o 'voce' foarte frumoasa.
Cred ca e ceva foarte interesant si nou, original.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#14
(03-12-2011, 11:50 PM)Azazel A scris: Oare cati ani au fanii.....ehh lasa....
Mie unu nu imi place robotizarea asta excesiva.Mie playback-ul in concerte mi se pare o tampenie,dapai holograma aia.
si sar la ea...fara rost pentru ca sunt nite copii obsedati(cum sa admiri ceva digital 22)
A fost doar un reply nu il lua ca pe un atat or smth

Cati ani? Intre 12 si 30 sau poate chiar mai mult.
Citez:
Citat:So what if she is not real? Yes her voice is computer generated , most pop idols autotune their voice too! And her songs have deep meaning. She doesnt sing nonsense. She sings about feelings that people dont wanna express.
http://www.youtube.com/watch?v=xBZOlipfjkQ

Deasemenea, majoritatea producatorilor Vocaloid au de la 20 in sus.
Sa nu ii uitam pe NNDS care au ajuns pro de pe urma acestui Soft, mai precis cantecele produse cu el. Vocaloid, nu, de fapt Yamaha promoveaza cantaretii amatori transfoarmandule vocea intr-un vocaloid. Astfel, ei devin mai populari.
Sa nu uitam ca (,) Crypton a comercializato pe Hatsune Miku la maxim. Plushuri, costume, jocuri, figurine.
Moejapan vrea sa lanseze proiectul "Vocaloid you can meet". Asta inseamna ca o sa-i avem pe viu.

In curand, sa asculti un om cantand sau un Vocaloid, va fi acelasi lucru. Vocile lor devin din ce in ce mai reale. Nu o sa mai avem parte de artisti reali. O avem deja pe Lady Luka, care dupa parerea mea o intrece pe GaGa de mii de ori. Aaa, si mai era Miku GaGa.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#15
Gusturile nu se discuta hahaha
Insa despre varsta: MAI CONTEAZA? *vorbeste un mosulica de aproape 40 de ani* XDDDD
Problema mea insa este proverbul "Profetul nu este bine primit in casa lui".... sper ca nu voi avea si eu acelasi tratament din partea voastra ^^
Oricum, Vocaloid este o latura a artei contemporane. Esta arta digitala in toata splendoarea ei. Dar trebuie inteles, in spatele muzicii si a desenelor, in spatele hologramelor, se afla artisti adevarati. Vocaloid nu va inlocui ceilalti vocalisti din lume. Nu. Vocaloid isi are partea sa, modul sau de exprimare, si propriul grup de fani (care de altfel asculta si altceva, nu numai Vocaloid Music). Pana si eu ascult Dream Theater si Shadow Gallery si nu ma mai satur de ei. <=== troll feed XDDD
Intrebarea mea ar fi urmatoarea: vom putea oare si noi sa facem un panou bazat pe Vocaloid? Asta presupune cam tot ce inseamna un anime con, poate face parte dintr-un anime con. Si mai inseamna jocuri, muzica, costume, cosplay... = FUN ^^ Ce ar fi sa incercam si noi, nu daor sa privim la altii cum ei fac si noi nu!

Initial vroiam sa ma "laud" cu toate realizarile mele de pana acum in acest domeniu, dar... cei interesati ma vor gasi oricum, asa ca ... astept raspunsuri ^^

Edit: Se pare ca proverbul se adevereste.... :s:
明日があるさ ≧ω≦

#16
Din punctul meu de vedere, Vocaloid nu presupune inlocuirea oamenilor cu talente sintetizate, ci mai degraba aduce in lumina mai multe talente. Gen, un exemplu incredibil de bun ar fi DECO*27. A inceput postand cantece cu Miku pe NND, a devenit celebru datorita versurilor sale dulci si acum lanseaza single-uri si albume . Interesant e ca el nu canta decat ca a doua voce, insa cantecele sale au "brandul" sau, nu depinde de cine le canta (pe albumele sale apar ca vocaliste marina, Tobi, mirto, etc, cantarete care au ajuns celebre tot datorita fenomenului Vocaloid, ele faceau covere la cantece cu Miku). Si videoclipurile sale sunt realizate de akka si mirto, care, ghici, au ajuns cunoscute tot datorita cantecelor Vocaloid, facand PV-uri animate la diferite cantece care le-au placut.

Vocaloid presupune colaborare inainte de toate xD

Neutrino-P, cantecul e super adorabil =w=bbbb GJ tie si lui Tempo-P!


#17
Din pacate observ ca postul meu a fost sters (stiu: double post)
Da, Vocaloid este o extensie a artei, si cuprinde mai mult decat voci sintetizate. Desenatori, coregrafi, instrumentisti, tehnicieni, animatori, sunt o multime de oportunitati care puse la un loc pot construi ceva superb. Nu succesul este cel care ma atrage, ci faptul ca pot sa imi exprim propriile idei muzicale, sa transmit propriul mesaj fara sa tin cont de "trend" sau de genul muzical in voga. Tot ce sper este ca si cei de la noi sa isi deschida ochii si urechile, si chiar sa adore un lucru atat de minunat la care contribuie o intreaga echipa de colaboratori. Chiar si in cazul meu, unora le place genul, altora nu. Unii se asteapta sa fiu mai "japonez", altii mai "modern"... eu sunt eu, si deja lumea a aflat de activitatea mea. De aceea, imi doresc foarte mult sa fac o echipa 100% romaneasca, si sa incepem si noi sa construim acest model de arta digitala.
Am auzit multe persoane spunand ca asta nu ar fi o arta. Si totusi este. Doar ca inca nu a fost observata la noi, si nici nu a ajuns sa fie degustata.
Si mai avem cale lunga sa atingem nivelul actual pe care il au cei din Japonia... si tehnologic, si artistic. E nevoie de adevarate talente ca sa sustina un concert in care instrumentistii sunt capabili sa cante perfect sincron cu diva digitala. Orice greseala poate fi dezastru total daca nu exista adevaratul artist in fiecare. Si pentru asta, pe langa o coregrafie si o executie demna de admirat, publicul care ar asista la concert are toate motivele sa ovationeze, ovatiile fiind indreptate nu doar catre diva digitala, ci catre toti cei care sunt pe scena si in spatele scenei. In fond si la urma urmei totul este o distractie pe cinste :bv:
P.S.: http://www.youtube.com/watch?v=dKP1TVYvK1c
si
http://www.youtube.com/watch?v=Et1E-WbuXIw
Sper ca va atrage atentia un pic asa... hehehe
明日があるさ ≧ω≦

#18
La cati fani par a avea vocaloizii printre otacii romani, threadul asta subtirel a fost destul de bine ingropat de altele. Anyway *pulls out res stone*
Imma fan. Prefer vocaloizii originali, insa, si nu ma dau in vant dupa UTAU, sadly. I-am descoperit acum mai multi ani, cand am dat peste Rolling Girl, care si acum e unul dintre my all time favorites in materie de cantece, dar nu am lurkuit mai mult dupa alte piese la vremea respectiva.

Dar acum un an or so, give or take, am dat accidental peste Message of Regret, partea a 3a din Evil Saga, and by god, twas a sob fest. So I started browsing, iar acum au ajuns un guilty pleasure. Sunt multe, foarte multe piese care ar putea fi adaptate in animeuri si care au ploturi mai bune decat destule porcarele la moda zilele astea. Evil Saga, Synchronicity, Alluring secret~Black Vow~, Kokoro, Sigh, Pierrot, Witch Hunt si astea-s doar primele care-mi vin acum in minte. De versuri faine nu mai vorbesc, se vede ca sunt facute de fani pentru fani. Si ca sa fiu sincera, suna mai bine decat piesele romanesti pe care le mai prind la radio, si cam la fel de uman. Hell, variantele Apend i-au facut sa sune....well, human mostly. Liek, listen, listen :3


Preferatii mei sunt gemenii, urmati de Luka si Miku. Also, pentru alti fani Synchronicity, s-a anuntat de ceva vreme ca partea a 3a o sa apara pe 19 dec si ca o sa fie inclus pe noul album HitoshizukuP si Yama△. Can't wait :3
Anyway, let's drop another 2 vids coz fuzz it:



Cat despre cei care nu pot trece peste voci, there are a lot of good covers out there, ca de exemplu cele cantate de Valshe sau Yamai, la care update-urile lui Sy nu ma lasa sa pun linkuri ~_~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)