Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Violenta in familie

#21
@ Yaoi's Maniac share.
O Doamne, Doamne, Doamne!!
Cum de se poate intampla asa ceva Yaoi? Povestea ta m-a lasat masca, sa treci printe atatea greutati la o varsta atat de frageta si totul sa fi capabila de iertare...CE caracter domnule! Ce spirit crestin avem printre noi. Consider ca toti ar trebui sa invete de la tine, si sa fim recunoscatori, pana una alta, ca in timp ce unii copchii de 13 ani sunt batuti de soarta, noi astialalti-majoritatea avem o viata scuipata din basme si o familie bogata unde primim toaaati shaormili pe tava, nici macar nu trebe sa decidem daca sa fie cu sau fara ceapa :X (Da' adevaru e, acuma pe fata, ca nici nu suntem in stare!)

Doar pentru ca ai reusit sa mai respiri, dupa povestea asta ce-ti taie rasuflarea , eu propun ca in cinstea ta, sa ti-se construiasca o statuie in mijlocul Bucurestiului, asa ca doar...meriti!

Nota: Sper ca am inteles bine mesajul si eu, ca un bun cetatean ti-am oferit exact ceea ce doreai cu atata ardoare. Smile
Cu stima si respect, W.

Edit:
Citat:As for the subject: it builds character... or it fucks you up.
Ambele 10
Do not speak unless you can improve the silence.

#22
You people are really intense.

As for the subject: it builds character... or it fucks you up. I should say more... after i take a power-nap maybe.
We can't stop here, this is bat country!

#23
(30-04-2012, 04:58 AM)Wunderbar A scris: @ Yaoi's Maniac share.
O Doamne, Doamne, Doamne!!
Cum de se poate intampla asa ceva Yaoi? Povestea ta m-a lasat masca, sa treci printe atatea greutati la o varsta atat de frageta si totul sa fi capabila de iertare...CE caracter domnule! Ce spirit crestin avem printre noi. Consider ca toti ar trebui sa invete de la tine, si sa fim recunoscatori, pana una alta, ca in timp ce unii copchii de 13 ani sunt batuti de soarta, noi astialalti-majoritatea avem o viata scuipata din basme si o familie bogata unde primim toaaati shaormili pe tava, nici macar nu trebe sa decidem daca sa fie cu sau fara ceapa :X (Da' adevaru e, acuma pe fata, ca nici nu suntem in stare!)

Doar pentru ca ai reusit sa mai respiri, dupa povestea asta ce-ti taie rasuflarea , eu propun ca in cinstea ta, sa ti-se construiasca o statuie in mijlocul Bucurestiului, asa ca doar...meriti!

Nota: Sper ca am inteles bine mesajul si eu, ca un bun cetatean ti-am oferit exact ceea ce doreai cu atata ardoare. Smile
Cu stima si respect, W.

Edit:
Citat:As for the subject: it builds character... or it fucks you up.
Ambele 10

I cannot offer a bigger enough tumbs up for you. I'll try, but I don't think I can.

Acum, pe subiect, habar nu aveti ce e aia violenta in familie si credeti ca o palma doua peste fund va da dreptul sa va plangeti in gura mare peste tot ca sunteti maltratati. Ma bucur in schimb, ca doar de asta va plangeti, considerati-va norocosi ( da Yaoi, vorbesc de tine ).

So, as the sig two posts above says: don't speak unless you can improve the silence. You kids don't even know how good you've got it.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#24
^ *blushin'*
Lia A scris:
Citat:Ce naiba e asta pana la urma?! Eu spun ca anturajul in care cresti te face omul care esti.

Personal, Roz'kichou, e cea mai mare tampenie pe care ai spus-o pana acum, si ai zis destule.

Daca iei ideea asta separata din context, poate sa fie destul de corecta.
Suntem ceea ce gandim iar ceea ce gandim e influentat de factori fizico-psihici, de familia pe care o ai, de oamenii pe care-i intalnesti de cartile pe care le citesti, etc. Tot ce ar putea sa tina de tine(desi nici aici nu sunt foarte sigura) e ce selectezi din asta si cum reactionezi la anumite situatii- ceea ce poate sa faca toata diferenta! Dar asta nu tine numai de copilarie-> "anturajul in care cresti" si de asemenea nic nu "te face omul care esti" - pentru ca eul e in continua schimbare. Sa spunem doar ca are o amprenda mare asupra ta, as in...te lasa cu anumite fixatii/traume de care scapi greu.
Do not speak unless you can improve the silence.

#25
The individual has always had to struggle to keep from being overwhelmed by the tribe. If you try it, you will be lonely often, and sometimes frightened. But no price is too high to pay for the privilege of owning yourself.-Friedrich Nietzsche

#26
@Flash iti dau dreptate. Violenta in familie nu se refera cand iti bati copilul pentru prostioarele facute! Mi s-au lungit urechile cand ma pedepsea tata pentru stricaciunile facute! o.o
Mi se pare o absurditate ca unul dintre soti sa vina acasa baut si sa isi verse nervii pe partener sau mai rau pe copii. Partenerul de viata poate e altceva , dar nu pe copii. Sa ii bagi in speriti apoi a ii umplii de vanatai si sa ii trimiti asa la scoala a doua zi, iar apoi sa vada ceilalti copii din grup! Din puctul ala pleaca anxietatea unor copii inca de varste fragede! Un copil de frica nu spune la nimeni de frica (.) ca "ma bate tata/mama" !!
In plus o persoana violenta se comporta asa pentru ca in aceasta atmosfera crescut si al el/ea in familiei, cum au mai zis altii e eretidar, dar poate fi si o problema psihica! Depinde de la caz la caz insa un lucru e cert, nu ajuta la nimic sa iti maltratezi familie din cauza unor chestii stupide, ca banul de exemplu!
Problemele se pot rezolva si fara urlete si lovituri!
[Imagine: tumblr_mr6iorgamH1r9w3pqo1_500.gif]

"Sounds like fun!"

#27
Nu poti sa folosesti fraze de genul nu stii cat de bine o ai pentru ca ti-a tras doar o palma peste fata sau doar te-a injurat, pe cand altul...nu asa merge treaba. Fiecare persoana se dezvolta emotional intr-un mod diferit, tocmai de aceea aceea actiunea poate sa aiba un impact puternic sau unul mai slab asupra lor. Abuzul e abuz, fie ca sunt doar palme sau batai in toata regula. Si nu cred ca devii ceea ce parintii tai au fost, asta nu e o regula, in nici un caz. Schimbarea e posibila in foarte multe cazuri. E nevoie de multa munca si auto-control dar cat timp stii ca ceea ce au facut cei ce te-au abuzat pe tine sau pe alte persoane e gresit, atunci stii unde vrei sa ajungi. Bataia, in mod si-gur, nu e rupta din rai si cum bine spunea Ed Sheeran intr-o melodie, what didn't kill me never made me stronger at all. Ca stii ce sa faci data viitoare cand stii ca o capeti, asta da. Ca poti sa strangi din dinti si sa reactionezi mai bine, mai cu capul pe umeri, da. But it fucks you up, for good.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#28
Eu unul sunt ferm convins ca omul prin natura sa invata si asculta cel mai bine daca stie de frica, iar violenta este una din cele mai simple si eficiente metode de a o impune, mai ales daca esti obisnuit cu ea de mic si nu ai pe nimeni care sa te sustina in a o combate. Comunismul, fascismul si nazismul reprezinta pledoarii inexorabile in acest sens, unde frica de repercursiunile acestor regimuri ii tineau pe oameni la respect, insa pentru ca s-au gasit oameni curajosi si solidari care sa lupte impotriva acestora , ele au putut fi infrante. Din pacate cand vinde vorba de violenta domestica, de obicei aceste acte raman nedivulgate, in mare parte tot din cauza temerii pentru posibile acte de violenta ulterioare facute din razbunare si astfel raman in multe situatii nerezolvate pana cand in cele din urma se lasa cu fatalitati umane in cele mai rele cazuri.

Eu unul sunt total impotriva acestor metode de a instaura autoritatea si respectul in sanul familiei, deoarece indiferent de conflict sau probleme, in opinia mea mereu se poate gasi o cale rationala si civilizata mult mai buna in rezolvarea divergentelor dintre parti, fie ca e vorba de relatia barbat-femeie ori parinte-copil. Insa din moment ce violenta nu necesita multa materie cenusie pentru a fi folosita si cum lumea aceasta e plina de oameni saraci cu duhul, din pacate, de cele mai multe ori, este preferata in dauna altor solutii de bun simt.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#29

Ce parere am? Pai, ce fel de om sa fii sa lovesti alt om pe care ai pretins odata cel putin ca-l iubesti?!

Altceva nu am ce sa spun. Banuiesc ca am fost norocos sa nu am parte de asa ceva. Am un amic care, atunci cand era micut, si-o fura grav de la ma-sa dupa orice tip de boacana. Ne vizita dupa cateva zile de pedeapsa cu vanatai...

Nu cred ca asta intareste caracterul. Mai degraba lasa sechele.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071

#30
Din pacate actiunile parintilor lasa traume, iar de multe ori acestia nu sunt constienti de consecintele uriase pe care le pot avea chiar si o cearta sau o palma asupra unui copil. Multi dintre ei isi pun problemele in fata si actioneaza dintr-un egoism extrem, sau poate chiar din nebunie sau din mania de a controla pe cei slabi. Detest toti oamenii care apeleaza la violenta asupra oricui, nu numai asupra familiei, existand atatea metode mult mai civilizate de a-si rezolva problemele. Apeland la violenta nu numai ca isi arata caracterul de nimic, dar si dovedesc cat de barbari sunt, ajungand sa detina un rang mai jos decat acela de animal.

Mi-as dori din tot sufletul meu ca mai multe victime ale violentei sa aiba curajul sa apeleze la ajutor, sa ia initiativa, pentru ca merita mult mai mult decat sa fie umilite si injosite de persoana pe care o iubesc/o iubeau candva.

Bataia nu e rupta din rai.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)