Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va place ficul?
Da , mult
50.00%
1 50.00%
NU
50.00%
1 50.00%
Total 2 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Viata nu e mereu roz

#1
Buna . acest a e al doilea fic al meu sper ca o sa va placa.

Varsta minima:--
Gen: fiction
Limba: Romana
Observatii cu privire la continut: --
Tipul de comentariu solicitat: simpla


Elvira Pov :
Mici petale de ghiocei zbor in bataia vantului. Soarele zambeste orbitor ca un rege al tuturor. Razele de soare isi fac simtita prezenta si in camera mea.Pomi imbobociti par a reinvia. Cobor in bucataria casei unde se simte un miros dulce amar de la prajitura care abia , o scoasa din cuptor , Ana , ea fiind singura care gatea in aceasta casa.Dar ceilati fiind pusi la masa la discuti.
Ana cand m-a vede pe fata ei a aparut zambetl prin care intelegeam ca sunt iubita ca o sora si ca aceasta este familia mea naturala.
daca v-ati intrebat cine sunt si cine va comunica?
Atunci a sosit timpul sa imi arat identitatea :
Numele meu este Elvira Maria Sterling , am 17 ani , am parul rosu precum focul , ochii ca un rubin abia descoperit . Mai am impreuna cu mine in aceasta casa cativa prieteni foarte aprpriati care i-am cunoscut la orfelinatul din care provin , acestia mi-au devenit in timp ca o familie . Cand am intrat in bucatarie le-am auzit discutand un subiect aprins , mai precis acomodarea noastra in aceasta tara , si noul nostru liceu .
Imi plimb picioarele spre masa si ma asez la masa, iar Ana imi pune in fata o farfurie cu mancare.
Satu si ma uit la Ana , pare a fi ingriorata pentru nelinistea mea . Prima zi de liceu se aproprie cu pasi grabiti. Incepem discutia:
- Elvira ce se intmapla cu tine , esti ingrijorata?
- Ma tot gandesc ca mai este o zi si incepem primul nostru an de liceu .
- Asta te nelinisteste pe tine? Nu-ti face griji ne vom descurca daca suntem toti impreuna.
Nici bine nu termn propozitia ca ma trezesc in bratele Anei . Ii raspund la imbratisare cu aceeasi dragoste care mi-o poarta si ea
Astazi ne gandeam sa mergem sa vedem drumul pe care vom merge spre scoala.
dupa ce termina de mancat micul dejun mergem sus pentru a ne pregati de drum.
Eu ajung ultima in camera dar cand ajung la usa camerei mele nu apuc s-a deschid deoarece aud un strigat din capul holului era Ana . Se speriase de un soricel pe care il vazuze alergand prin dulapiorul ei de haine .
Eu vazand toate acestea il chem pe Seth care reuseste sa prinda soricelul. Ana mi-a spus ca are putina nevoie de parerea mea pentru ca nu stie cu ce sa se imbrace .
Eu ii arat niste pantaloni de blugi albastri stramti si o bluza neagra mulata iar incaltaminte sunt niste ciszulite albe cu blanita.
Dupa aceia ma duc sa ma imbrac si eu . Imi iau pantaloni de piele mulati pe corp si o bluza mulata pe corp si decoltata din piele un colier negru , o geaca de piele , o esarfa neagra cismulite de piele neagra cu toc .Dar nu am ajuns la machiaj. Ma dau cu putin , rimel , creion de ochi si un glos stralucitor pe buze . imi indrept parul si il las pe spate vazandu-se rosu ca focul .
cobor jos so o gasesc pe Maira imbracata in blugi negri cu multe taieturi un pluovar cu un craniu alb , cercei neghri , un lant argintiu , care atrna la pantaloni , un mic lantisor auriu care il asvea la gat. si tenesi negri cu puncte albe .
Langa ea mai eraui si Sam si Seth imbracat intr-un tricou alb si pantaloni negri , iar Sam in tricou negru si pantaloni albastri si in picioare purtau amandoi tenesi , albi .
Imipreuna o asteptam pe Ana care intarzia sa apara . Acum coboara si ea , iar apoi mergem spre usa si iesim din casa .

Ps: e mic el ,dar partea a doua e mai lunga . As dori macar sa fie citit si sa-mi spuneti ce parere aveti despre el .
Viata nu e mereu ceea ce ne dorim.
[Imagine: 686175405_303846.gif?4]

#2
Te rog sa treci pe la Reguli generale Fan Fiction si de asemenea pe la Ghidul incepatorului si sa te conformezi. Nu este mult de citit, si trebuie aplicate de fiecare data cand mai postezi ceva, indiferent daca este oneshot sau poveste in sine.

Multumesc.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#3
Buna!...Am trecut si eu pe aici si am citit ce ai scris.Ai dreptate este destul de scurta si nu prea am inteles petru ca nu toate personajele au fost descrise, probabil le vei descrie pe parcurs.Intriga imi place ca ai descris personajul principal(si Elvira ca are parul rosu...ador culoarea asta.:P) .Actiune a fost cam rapida si la sfarsit haine si iar haine.....cam mult:))..In rest totul OK sunt curioasa ce va urma..
Bye bye...
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#4
Draga Maria, dat fiind faptul ca ai ales tipul de critica simpla o sa ma conformez.
O sa incep prin a-ti spune ca mi se pare un capitol banal, "fara personalitate", si pe deasupra si scurt, nu pot intelege de ce anumite persoane se feresc sa scrie capitole lungi
Actiunea e grabita.Treci foarte repede de la un subiect la altul.Incearca sa detaliezi mai mult si lasa lucrurile sa mearga de la sine,nu le mai grabi.
Desi personal nu ma dau in vant dupa prea multa descriere aici ii duc dorul.Faptul ca spui cum e afara,ce culoare are parul ei si cu ce se imbraca nu inseamna descriere.Nu ai conturat absolut deloc personajele.Practic nu am aflat nimic despre ele.Pe viitor ,atunci cand vrei sa creezi un personaj incearca sa pui accent pe ceea ce vrei sa evidentiezi :personalitate,suflet,aspect fizic,etc.
Faptul ca narezi la persoana I te "obliga" sa dai mult mai multe detalii.Evita sa repeti cuvintele si ai grija la folosirea timpurilor verbale.
In mare cam atat am avut de spus.Astept continuare,care sper ca va veni.As fi destul de dezamagita sa vad ca ai renuntat la fic.

[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Mereu Impreuna [NaruHina] adina.sweet43 24 13.047 07-09-2013, 05:26 PM
Ultimul răspuns: Sindori
  Mereu impreuna yaoi maniac 3 2.986 27-10-2010, 05:48 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)