Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata dubla [+16]

#31
Cap 13



-Mama , s-a intampla ceva ?
-Tatal tau …spuse ea inecandu-se in lacrimi.A avut un accident.

Am ramas stupefiata . Stiam foarte bine ca tatal meu e un sofer foarte atent , care respecta mereu legea . Trebuia sa fie in regula , nu-i asa ? Nu se poate intampla nimic rau cu el .

- Cum e ? Unde e acum ?
- E in coma . Medicii nu prea ii dau sanse .

Mi-a explicat ca trebuie sa ne intoarcem in Romania , deoarece erau cateva probleme cu asigurarea de viata a tatalui. NU am inteles prea multe , dar nici nu m-am straduit . Imi doream doar sa-l vad , sa-i mai pot spune doar o data cat de mult il iubesc ... Asta s-a si intamplat . Mai aveam destul timp pana ce avionul nostru decola , asa ca am mers impreuna cu mama la spitalul unde era tatal meu internat.

Alergam printre asistente , medici , pacienti , nerabdatoare sa-l vad , sa-i spun ca totul va fi bine . Ajunsa in salon , am inlemnit la vederea lui. Conectat la o multime de aparte ce il tineau in viata , tatal meu parea atat de fragil . Barbatul pe care-l credeam invincibil , puternic asemenea unui gladiator era acum ... pe patul de moarte .

- Papa ! Imi pare ata de rau ! Te iubesc ! strigam eu cu lacrimi in ochi . Imi pare rau pentru toate lucrurile rele care ti le-am spus . Te rog , nu pleca ! am spus eu cu glasul stins .

- Stii ce-ti spuneam cand erai mica ?Oriunde ar fi , el te iubeste si se gandeste mereu la tine . Sunt sigura ca si acum e la fel , chiar daca nu ne poate auzi , spuse mama luandu-ma in brate.

Nu mai aveam putere sa zic nimic . Simteam ca o data cu el , ma duc si eu , imi pierd energia cu fiecare clipa in care el trece in nefiinta . Cu lacrimi fiebinti in ochi , l-am sarutat pe frunte . Sufletul imi era mai indurerat ca oricand , simteam ca lacrimile ce-si croiesc calea pe obrajii mei ard totul in calea lor .

- O sa se faca bine , nu-i asa ? am intrebat eu cu o licarire in ochi .

Nu mi-a raspuns , iar tacerea ce a tinut locul vorbelor sale m-a nelistit , a inceput chiar sa ma irite . Nu vroiam sa cred ca e adevarat , vroiam sa ma trezesc , ca totul sa revina la normal , sa fie totul ca inainte , sa mai pot sa-i spun cat de mult il iubesc , sa-i multumesc pentru sfaturile sale , pentru timpul care mi l-a acordat.

- Trebuie sa plecam

I-am sarutat obrajii reci ...Atat de reci . In bratele mamei mele am iesit din salon , pentru a ne indrepta spre aeroport . Priveam in gol , oriunde imi erau ochi , pareau ca il cauta . Nu putea fi adevarat ,strigam eu , incercand sa-mi mentin flacara sperantei aprinsa . Se spune ca fiicele sunt mai apropiate de tati . Am fost , sunt si voi fi mereu fetita lui tati , chiar daca am 16 ani . Niciodata nu a vrut sa am un frate , mereu a spus ca nu vrea sa imparta dragostea lui pentru mine .

Oricat as fi incercat sa ma gandesc la orice altceva , nu reuseam sa mi-l scot din minte . Areori mi se parea ca-l aud , ca intr-un vis , ca-mi sopteste ca totul va fi bine ...iar mai apoi ma trezeam la realitate , cruda realitate.

- Adelle , am ajuns .

Am pasit pe meleagurile romanesti fara vreo reactie , fara vreo mimica a fetei , fara sa gesticulez ceva . Nu simteam nimic , nici un sentiment de melancolie , nici ura pentru tara ce m-a gazduit atatia ani , nimic . Vroiam doar sa stiu ca tata va fi bine ... Am incercat sa-mi gasesc refugiul in muzica , dar n-am reusit . Ajunsa acasa , am avut ciudatul impuls de a-l suna pe Edy . De ce el ? Asta ma intreb si eu ...Poate el e singurul care ma asculta fara sa zica ceva , fara sa ma contrazica , fara sa ma condamne pentru ceea ce am facut . Poate el e cel care tine cel mai mult la mine .

L-am sunat , si dupa mai putin de 10 minute , eram in fata scolii .

- Cat ma bucur ca te-ai intors , spuse el cu o amabilitate excesiva , imbratisandu-ma cald.
- Tata ... spun eu facand o pauza lunga . E in coma , zic eu cu vocea stinsa.
- C-c-cum s-a intamplat ? spuse el stupefiat.
- Un accident . Sunt sigura ca el nu avut nicio vina . Au fost cateva probleme cu asigurarea , de aceea ne-am intors .
- Sunt sigur ca va fi bine ! Spuse el incercand sa ma linisteasca
- Daca l-ai fi vazut ... raspund eu absenta.
- Ella , crede-ma ! Va fi bine ! Stii ca nu-mi place sa te vad trista . Ochii tai sunt superbi atunci cand sunt inundati de veselie . Zambeste ! Voi fi mereu alaturi de tine , spuse el sarutandu-ma ocrotitor pe frunte.

Am zambit ... Pentru ce as avea nevoie de un frate , cand stiu ca el va ramane mereu alaturi de mine ? Nu stiam de ce , dar il credeam . In pofida comportamentului sau din primele zile in care ne-am intalnit , stiam ca exsita in caracterul sau loc si pentru un Edy calm , mereu gata sa-ti vina in ajutor.Cineva spunea ca nu poate exista amicitie intre un baiat si o fata . Daca in relatia lor isi face loc si respectul si un dram de abtinere din parteaa amandurora , totul e posibil , Astfel am trecut noi doi de la stadiul de iubiti , amanti , la frate si sora , cei mai buni prieteni . El m-a ajutat sa ma cunosc mai bine , el imi stia caracterul , defectele , punctele slabe si calitatile mai bine ca oricine si a reusit sa mi le scoata la iveala .

- Ai vorbit cu Alex ? Sunt sigur ca ar fi foarte bucuros sa afle ca te-ai intors . De cand ai plecat , vorbeste doar despre tine.
- Raman doar cateva zile .
- Ce conteaza ? Vorbeste cu el , astfel iti mai iei gandul de la tatul tau.
- Da , cred ca ai dreptate , spun eu in timp ce pe chipul sau se ivi un zambet . Hai , nu te umfla in pene ! spun eu lovindu-l usor . Ce mai face Karissa ?
- Sunt oficial indragostit de ea ! Nu credeam ca o sa existe vreodata o fata care sa ma imblanzeasca.
- Partial , spun eu .
- Ma cunosti prea bine !

Am zambit amandoi . E atat de bine sa stii ca ai pe cineva alaturi de tine .Am palavragit aproape o ora , cand mi-am dat seama ca trebuia sa vorbesc si cu ceilalti doi . L-am imbratisat pe brunet , l-am sarutat pe obraz de trei ori , obiecei specific frantuzesc , pe care nu l-am putut uita. Ne-am despartit , el mergam spre parcul central , unde trebuia sa intalneasca cu iubita lui . Eu m-am indreptat spre casa , de unde am plecat la Clara . Vazandu-ma la usa ei , prietena mea a inceput sa tipe de bucurie

- ELLA ! Cat ma bucur ca te-ai intors .
- Daca ai sti ce s-a intamplat ... spun eu relatndu-i tot ceea ce se petrecuse .
Auzind astea , bruneta a ramas stupefiata , dar a incercat sa-mi ia gandul de la tatal meu , asa ca a inceput sa-mi povesteasca tot ceea ce s-a intamplat in lipsa mea , care cu cine iese . Printre altele , mi-a spus ca iese cu Dan , colegul nostru . Mai bine spus un fost coleg ,cunoscut pentru numarul urias de prietene care i-au trecut pragul .

- Clara , draga mea , daca eu nu sunt in toate mintile , tu esti nebuna rau de tot .
- Poftim ?
- Chiar vrei sa se repete scenariul lui Edy ? El s-a schimbat , dar ma indoiesc ca Dan sa fi facut acelasi lucru . Stii bine ca nu vreau sa te raneasca cineva ...
- Ella , crede-ma , de data asta e altfel . In plus pot sa-mi port singura de grija .

Nu i-am mai spus nimic . Stiam ca e foarte irascibila cand e vorba de iubitii ei , asa ca am preferat sa nu-mi stric seara . Am stat de vorba cu ea , i-am spus ce s-a intamplat , fara insa sa reamintesc intamplarea cu Karl . Nu as fi suportat sa am mustre cineva in situatia de fata . Nu am mai zabovit mult , fiind nevoita sa ma intalnesc si cu Alex . Aveam noroc ca mama era plecata pentru a rezolva acea problema , asa ca l-am invitat la mine . Nu a durat mult si brunetul se afla la usa mea , imbratisandu-ma .

- Daca ai sti cat de dor mi-a fost de tine ...
- De mine , sau de corpul unei fete , spun eu aratand spre muscatura de pe gatul sau . Chiar nu va puteti abtine ?
- Vezi tu , beitilor le place sa simta adrenalina in sange . ASa cum s-a intamplat atunci cand parintii tai trebuia sa fie plecati , dar nu au fost . Ne place sa traim viata la maxim , s-o gustam in toata splendoarea ei .
- Hmm, pentru un baiat ai vorbit foarte frumos , spun eu tachinandu-l .

A zambit pervers , dupa care m-a sarutat lung , luandu-mi orice farama de aer ce i-o puteam darui in acel sarut . L-am intrerupt, explicandu-i ca de data aceasta nu putea sa simta ca-i curge adrenalina prin vene . Ar fi fost mult prea mult pentru mama mea . Astfel am continuat sa discutam , i-am spus ce s-a intamplat , fara insa sa-i relatez intalnirea mea cu Karl , cu Antoine sau chiar cu Edy . Tineam la el , intr-un mod ciudat , dar tineam . Daca Edy era fratele meu , Antoine amantul perfect , Alex era cobinatia aproape ideala intre cele doua extreme . Nimic nu e perfect , exista doar persoane mai aproape de aceasta notiune , sau oameni care n-o pot atinge .

- Cand te intorci ?
- Se pare ca nu peste mult timp , spun eu auzind soneria telefonului .

Dupa o scurta discuutie cu mama , am aflat ca vine acasa si ne intoarcem in FRanta.La-m scos afara din casa pe Alex , nu inainte de a-i mai fura un sarut ce trebuia sa-l memorez pana la urmatoarea mea intoarcere .

Mama nu a intarziat mult , dupa mai putind e o jumatate de ora , se afla deja in casa , strigand la mine .

- Vii odata ? Te-am sunat in urma cu o jumarate de ora , nu ai reusit sa te pregatesti ?
- Defapt douazeci de minute , spun eu doar pentru mine , continuand sa ma aranjez .
- Ella , pierdem avinoul din cauza ta , spuse ea scotandu-ma cu forta din baie.

Off ! Ce ma enerveaza cand exagereaza . Normal ca nu l-am pierdut , ba chiar am stat in aeroport aproape 20 de minute . Calatoria nu a durat mult , sau am incpeut eu sa ma obsinuiesc cu ea . Era innorat , asa ca nu puteam admira privelistea . Prin urmare , mi-am luat o revista , si am rasfoita pe toata pasrtile pana ce am ajuns in FRanta . Imediat ce am aterizat , mama incepe agitata sa caute telefonul in geanta .

- Oare ce nu se gaseste in geanta unei doamne , mama ?

Mi-a aruncat o privire ce m-a sagetat , dar mai apoi a zambit dulce ,semn ca a gustat gluma mea . Insa zambetul sau nu a durat mult . Imediat ce inchis telefonul , fata sa s-a intristat brusc . Cine a sunat-o ? CE se intamplase ?


stiu e mai scurt decat ultimele :D Poate e cam mult dialog , dar nici prea multa descriere/naratiune nu-i place cititorului :P cel putin mie :D

Sper sa va placa
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic


#32
Ai dreptate, prea multa descriere strica.
Insa mi se pare ca ai cam grabit lucrurile, un pic , dar totusi se simte.Postezi cam rar si am inceput sa mai uit din firul povestirii:)) abia imi aduc aminte de Edy, parca el nu era Bogdy?In fine, asta tine de memoria mea...so ...
Cat despre acest capitol, ai vrut sa introduci un pic de dramatism, insa totusi sper ca tatal se va face ine, insa sunt sigura ca va murii.
Cam multi baieti are fetita asta pe cap, cel putin povestea cu tatal ei o va mai departa de "aceste creaturi".Critici nu prea am, dialogul a fost bun, nici prea mult dar nici prea plictisitor si fara farmec.
Astept continuarea, si sper ca lui Antoine sa-i redeai din nou aceasi latura romancita si misterioasa pe care o avea in Romania, deoarece sincer, in Franta este foarte sec.
Pune continuarea repede, si sper ca noul fic pe acre l-ai postat sa nu marea asteptarea.
[Imagine: c2a0c0530aa349b5ea812cc0f25d1c261282427224_full.png]
Tnx nibbles:X
[Imagine: ss-sig.png]
[Imagine: ss34ef-sig.png]
In the deep darkness the only light is you.
I am lost in my dark memories and in my foolish illusions.
In my dark world full of suffering and tears you are my way to happiness.

#33
da , sadic_soul ... Edy era Bogdy ... Bogdy e defapt un personaj foarte aproape de relaitate , asa ca atunci cand i-am unei prietene sa-l citeasca , i-am schimbat numele - ca sa nu se inteleaga gresit :D . Scuze pentru confuzie :D
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic


#34
Hi! Este prima oara cand iti citesc ficul si,trebuie sa recunosc ca te straduiesti mult!
Cand am gasit ficul tau la FanFiction si am citit cateva capitole,mi-am dat seama ca,deodata ce ai citit titlul,este ca si cum ai povesti intreg ficul;se potriveste foarte bine!
Imi place ca nu grabesti actiunea(bine,poate ca in ultimul capitol postat intamplarile s-au derulat mai repede),descrierea e la locul ei si dialogul se impleteste cu celelalte moduri de expunere de minune!!
Am vazut cateva greseli de ortografie,dar acestea nu ma opresc sa te felicit din toata inima pentru ficul tau reusit.
Acum,asta a fost impresia.Sa trecem la continutul textului ;) :
->dupa cum l-ai descris,Antoine pare a fi un tip care te vrajeste numai prin charmul si privirea sa.Imi place asta!
->Tu,(cea descrisa in fic ma refer) esti o fire mai zburdalnica,cu capul in nori si gata mereu de actiune.Prin asta il completezi pe Antoine.
->faptul ca tu esti indragostita de Alex arata ca este inca nehotarata,dar ca tii la amandoi foarte mult.Inima ta este inca impartita pe mai multe carari,iar tu nu stii pe unde s-o iei.Incurcata rau treaba!

Dar,spre sfarsit,inchei prin faptul ca te oblig sa pui continuarea cat mai repede si sper ca acest urmator capitol sa ma uimeasca la fel de mult ca si celelalte.
Ai un punct + la reputatie din partea mea!

P.S.:pune si poze cu personajele, te rog!!

Chuuuuzz!!!
2 squirrels: one english, one romanian. Each squirrel in her tree . E. squirrel was fucking a nut. R. squirrel ask: - Are you fucking crazy? E. squirrel answer: - No, I`m fucking nuts .

#35
Hi !! :)) ,... imi pare rau ca nu ma prezint inca cu o continuare ,... dar mintea mea bolnava are cateva idei ... Si as vrea sa aud parerea voastra . Nu stiu cati de pe aici au citit celalalt fic al meu [ First Love ] . Ce mi-a venit mie in cap ?? O combinatie intre cele doua ... nu va pot da mai multe detalii . De ce as vrea sa fac asta ? Pai ... la V.D nu prea mai am idei si F.L mi se pare un pic cam monotona -_-'' . Stiu ... fiecare are farmecu' ei , sunt legata sentimental de amandoua [ mai mult decat va puteti imagina :)) ] dar am intrat de-a dreptu intr-o pana de idei pentru V.D . As vrea sa va aud parerea ;;) . Ms anticipat
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic


#36
Phewwwww am terminat si eu de citit intr-un final totul cap coada. :D
Atatea combinari posibile aici incat zau daca as vedea un sfarsit! Ar putea fi un never ending fic! :)) Saraca eroina s-a cuplat si rascuplat de atatea ori incat nu mai stiu ce sa cred! Pe cine naiba iubeste fiinta asta? :)) Mi s-a parut destul de aiurea cand ea se simtea victima vazandu-l pe Alex in compania altei fete atata timp cat ea era si cu Antoine in acelasi timp. Adica muuult prea aiurea. Trebuia doar sa scot lucrul asta in evidenta pentru ca mi-a ramas intiparit in cap. :D
Per total, imi place mult ficul - si ca dovada am tot citit azi si m-am straduit sa-l termin in timp ce nspe telefoane imi sunau in cap si zeci de hartoage ma asteptau pe birou. :))
Ei bine, acum da, pot as spun ca eu personal as vrea sa vad o combinatie intre cele doua ficuri. Mai ales daca ficul final va fi prezentat sub forma de jurnal. :D

Spor la scris si sa nu ne faci sa asteptam mult!! :D
I wish people would stop telling me what to do. I can make mistakes on my own too!
Genius by birth, lazy by choice. Mendokusai...

My anime wallpapers blog: http://animefact.wordpress.com/



[Imagine: lcopy.jpg]

#37
So, pres.mar.only.me ,te rog,press the button "Raspunde" and then,REPLY!!
Adica,astept acest capitol(urmator) de peste o luna.Am ajuns sa mai citesc ficul inca o data zilele astea:)).
So,te rog din tot sufletul,continua ficul,pentru ca este minunat,super,original&adevarat(ma refer la intamplarile din el).

Chuuzz si te rog ca in scurt timp sa vad aici un post in care sa scrie:" pres.mar.only.me: Am hotarat sa continui ficul meu SuperGigaMegaTare deoarece niste useri draguti m-au rugat sa fac asta si pentru ca vreau cu tot dinadinsul s-o fac " :)).
Deci,ceva de genul vreau sa fie urmatorul tau post.

P.S.:Daca se poate,postul includa si capitolul o//o
2 squirrels: one english, one romanian. Each squirrel in her tree . E. squirrel was fucking a nut. R. squirrel ask: - Are you fucking crazy? E. squirrel answer: - No, I`m fucking nuts .

#38
so ... voi continua ficurile ... cum ? Asta nu stiu :)) . Si e posibil sa aveti parte de un alt fic [ care probabil va fi postat pe un blog , sau cv :-?? ] care sa le combine pe cele doua . [ mama aare dreptate ... sunt catastrofa ... Da' totu' incepe de la parinti :)) ]

Sper sa postez nextu' cep tarziu saptamana viitoare :*
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata Dubla L'pti.chat 20 13.194 20-03-2011, 03:09 AM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)