Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un pic de ajutor, please?

#11
Nu am avut niciodată probleme aşa de grave, cu aspectul meu.Ok, nu sunt mulţumită de cum arăt uneori, adică gosh, fiecare are momentele sale, dar hei, te vei căsători ? Ai 16 ani, mai calmează-te.Eu cred aşa : "Dacă cineva mă iubeşte, mă va iubi indiferent de felul în care arăt." Dacă nu e vorba de iubire, gândeşte-te că cei care nu-ţi vorbesc doar pentru felul în care arăţi sunt nişte proşti.Suntem oameni, ce naiba ? Toţi avem aceeaşi construcţie, toţi avem un nas, 2 buze, 2 mâini şi etc -bine, exceptându-i pe cei cu malformaţii ...-.Nu te mai considera aşa, nu ai ce să faci pentru 'a te mulţumi'.Omul mereu e indecis şi nemulţumit de ce are.Pune-te în situaţia în care aveai un nas de 3 ori mai mare decât îl ai acum, că ai fi avut dinţii strâmbi, că ai fi obeză, etc.Eu de exemplu nu iau în considerare aspectul fizic la o persoană pentru că nu are rost.De ce să categorizezi o persoană după felul în care arată ? Este cel mai stupid lucru, reprezentând imbecilitate.Cum am mai zis, suntem oameni.Tu eşti frustrată şi complexată.Uite, eu te-am văzut în poze (editate sau nu) şi nu eşti urâtă.Nu aş avea motive să mint, nu-mi place să mint, mai ales că tu eşti în situaţia în care eşti şi cu siguranţă nu ai avea nevoie de o minciună acum.O să te maturizezi şi o să mai creşti, linişteşte-te.Uite, şi eu vreau să am 1.72 şi să am 50 de kg, să am părul negru şi drept din naştere, ochi albaştri, nasul Angelinei Jolie, buzele lui Jenifer Aniston, sânii nu mai ştiu cui.Crede-mă, arăti normal, nu eşti rahitică, nu eşti obeză, nu eşti urâtă.Încearcă să nu te mai ascunzi după nişte culori numite make-up, pentru că-ţi faci rău.Lasă oamenii să te vadă aşa cum eşti tu cu adevărat, nu-i minţi cu make-up-ul.Fiecare om are ceva frumos, chiar şi cei obezi sau cei care au malformaţii.Dar tu nu ai vreo problemă dinasta, eşti adolescentă, arăti bine, nu ai vreo malformaţie.Noi nu te minţim pentru că ţi-am face mai rău şi nu acesta este scopul nostru.-gosh, parcă am fi o organizaţie 21-
Ai grijă de tine.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#12
Iar eu sunt exaaaact ca tine. xD
In primul rand, nu te consideri frumoasa si nu esti multumita de fata ta? o.O Cand am vazut poze cu tine, mi-am zis ceva in gen "omg, she must be sooo popular 8->". Sincer, nu as fi zis ca ai aceasta problema.. Chiar nu te inteleg. xD Nu esti in niciun caz urata, Doamne fereste!
Cat despre chestia aia cu 'subiect de barfa', si eu gandesc la fel dar imi alung repede gandurile pentru ca mi s-a zis de multe ori ca sunt paranoica si ma comport ridicol in legatura cu acest lucru.
Cand am vorbit cu tine pe mess am ramas cu impresia ca esti, din contra, genul de persoana care isi face prieteni foarte repede, in jurul careia vrea sa stea toata lumea and so on. Am inteles ca iti e mai usor pe net, dar incearca sa gandesti la fel si in viata reala. Nu e sfarsitul lumii daca o dai in bara sau daca nu stiu cine nu te place. :-j Multi am trecut prin asta macar o data, and guess what, we're alive. : ))

p.s. Ok, ma simt ca o ipocrita dupa ce am zis aceste lucruri, avand in vedere ca si eu ma comport la fel uneori.:|
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#13
http://www.youtube.com/watch?v=nPxY80-DV4E
Uire aici. Piesa este de la kazuki, a pus-o la topicul cu recomandă o piesă. E foarte tare piesa, sper să te simţi mai bine.
-

#14
Sincer, nu sunt eu aia cea mai bună în dat sfaturi, şi oricum nu te-ar ajuta să îţi spun : nu te mai subestima. Tu o vei face în continuare.
Să îţi spun ceva, acum multă vreme, acum câţiva ani, eu nu eram narcisistă. Acum sunt, mă iubesc, mă înţeleg, mă apreciez şi am încredere în mine, lucruri foarte importante. În orice caz, nu am fost mereu aşa. Mă consideram urâtă, naşpa, proastă şi aşa mai departe. Şi adevărul este că nu eram. Mă subestimam prea tare. Nu înţeleg de ce dar a fost cea mai grea perioadă a vieţii mele de până acum, plângeam din orice şi eram cea mai nesociabilă şi neprietenoasă persoană din colectiv. Şi totuşi, într-o zi mi-am dat seama că aşa nu o să îmi meargă bine, că prietenii mei doar se folosesc de mine şi defectele mele şi că dacă vreau să trec peste toate trebuie să mă schimb. Să mă apreciez, să mă cunosc. Nu să mă supraevaluez, ci să mă înţeleg aşa cum sunt cu adevărat. Schimbările de acest gen ori se întâmplă de la sine, ori îţi trebuie voinţă şi caracter. Uneori, e chiar bine să te prefaci în faţa altora că nu te interesează părerea lor. Ştiu că asta înseamnă să nu fii sinceră, urăsc minciunile, dar asta e mai mult un fel de prefăcătorie necesară în unele cazuri. Pt. că atacurile la persoana cuiva vin atunci când se observă slăbiciunea. Dacă nu eşti slabă, sau nu arăţi că eşti, poţi supravieţui şi fără a te iubi prea tare.
TOtuşi, mie mi se pare o problemă destul de gravă a multor adolescenţi din zilele noastre. Nimeni nu e urât ! Evident, unele persoane au unele calităţi fizice mai bine accentuate, dar au multe lipsuri în alte părţi, ştii? Adică, o persoană trebuie să fie completă ,nu o să găseşti niciodată o persoană perfectă din toate punctele de vedere. Poate că nu ai cea mai frumoasă faţă din lume, aşa şi ? Nu ai calităţi? O să îmi zici nu, sau care că eu nu am ! dar adevărul este că ai şi nu le vezi, trebuie să le cauţi înăuntrul tău, să îţi transformi defectele în calităţi, calităţile în super calităţi. De ce sunt alţii mai buni ca tine? Nu sunt ! Şi ce crezi că narcisiştii îţi sunt superiori? Uneori şi narcisismul este o mască, pentru a scăpa de anumite traume sau probleme ale vieţii, şi totuşi... dacă te subestimezi, ce câştigi cu asta? Te amărăşti degeaba ! Trebuie să înveţi să te cunoşti, să te accepţi aşa cum eşti şi să te placi. Să te placi şi apoi ajungi să te iubeşti. Îţi zic un secret, dacă nu te iubeşti tu, atunci cine să te iubească? Mai întâi te accepţi, te înţelegi şi apoi te placi, vine de la sine.
Makeup-ul e bun dar dacă îl foloseşti mereu nu. Pt că îţi formezi o altă faţă, o altă personalitate. Ceva ce nu eşti. Simţi o nevoie prea disperată de afii acceptată şi nu pui problema cum trebuie. De ce să fii tu cea acceptată şi să nu fie ceilalţi acceptaţi de către tine ? Aşa se pune problema. Nu trebuie să fugi după x şi y, fie că e în calitate de prieten sau iubit, să te accepte, sau să te ascunzi că pesemne eşti urâtă. Fii serioasă, dragă ! Nu merge aşa. Tu trebuie să îii accepţi pe ceilalţi din jurul tău .Dacă cineva nu te place, e pierderea sa. Şi apoi, băieţii nu sunt totul, ai dreptate, dar avem nevoie de ei ca să trăim cum şi ei au nevoie de noi. Dacă te face să te simţi mai bine machiată, nu ai decât să apari aşa în faţa lor dar nu le arăta că te subestimezi. E cea mai mare greşeală pe care o poţi face. Pentru că ei profită de slăbiciunea asta, te modelează, te umilesc şi nu e frumos. O fac fără intenţie uneori. Şi altora chiar le displace asta, niciodat nu ar trebui spus în faţa unui băiat: sunt urâtă! Şi nu eşti, înăuntrul tău tu te consideri urâtă? Ai un suflet urât? O personalitate urâtă? Nu cred, pari genul de persoană de treabă şi ascultătoare, nu un uragan care se subestimează, nu? Şi atunci, ce te opreşte să devii o alta? Doar să te accepţi dacă să nu te placi?
Nimeni nu e mai bun ca tine atâta timp cât nu îi dai voie, eşti mai presus de oricine din viziunea ta, asta trebuie să ştii. Pentru tine, tu eşti cea mai importantă. Şi crede-mă, tu eşti cea care contezi cel mai mult. Nu cei care te acceptă sau nu. Ei sunt alţii. Persoane cu care ai nevoie să fii pt. că nu e bună singurătatea. Dar tu o să faci ceva cu viaţa ta, nu ei o să facă ceva din viaţa ta. Ai grijă să fie aşa. De subestiamt probabil că te vei subestima în continuare, deşi eu o consider o greşeală, nu se poate repara peste noapte. trebuie să înveţi să te accepţi, cred că am repetat-o de o mie de ori.
Dă-ţi o şansă, doar una. Dar cu voinţoă şi caracter, nu doar de ochii lumii. Dă-ţi o şansă ţie, una sinceră !

#15
Bun, deşi au fost mulţi alţii care-au postat pe-aici înaintea mea, m-am gândit să-ţi spun totuşi şi eu părerea mea.

Din câte am înţeles, te consideri o persoană plină de defecte. Perimte-mi să te contrazic: sunt convinsă că eşti o persoană minunată, cu foarte multe calităţi. Pun rămăşag că nu mă-nşel.
Vezi tu, Sinderella, asta-i problema cea mai des întâlnită la adolescenţi, în special la partea feminină. Majoritatea fetelor sunt nemulţumite de aspectul lor fizic şi vor siluete trase prin inel ş.a.m.d., dar este evident că nu toate au parte de aşa ceva. Asta poate fi catalogată ca o problemă psihologică, aşa cum a spus şi Lynn.
Well, şi eu am avut momentele mele îndoielnice, în care mă credeam în fel şi chip, dar am privit partea plină a paharului şi m-am văzut într-o altă lumină.

Văd că şi ţie-ţi cam lipseşte încrederea în tine însăţi, ceea ce nu-i tocmai bine. Din moment ce eşti complexată de propria-ţi persoană, presupun că nu-ţi vezi decât defectele. Asta e o problemă.
Îţi recomand să-ncerci să-ţi vezi şi calităţile, să fii mai optimistă şi să laşi pesimismul. Te vei privi cu alţi ochi.

Şi apropo, am văzut o poză cu tine la threadul cu pozele userilor şi mi-a plăcut la nebunie cum arătai / arăţi. Vorbesc serios, eşti drăguţă, şi crede-mă, nu te-aş minţi, n-am nici un interes.

Revenind. Cum s-a mai spus, nu contează numai aspectul fizic, ci şi cel interior. Dacă te placi pe tine însăţi aşa cum eşti, vei vedea că şi ceilalţi te vor aprecia pentru ceea ce eşti.

Hmm, cât despre timiditate... Well, şi eu-s timidă, deşi cei care mă cunosc pot să-ţi confirme contrariul. În orice caz, ar trebui să încerci să fii ceva mai curajoasă, să treci peste teama ta constantă.

Asta ar fi cam tot, deşi cred că ceea ce ţi-am spus eu mai sus ţi s-a mai zis. Sper doar să-ţi fie de folos.

Mult succes în continuare şi, dacă vei mai avea nevoie de cineva, voi fii acolo.
Edmond: [pauses, remembering what Fernand said when he asked why he betrayed him] It's complicated. Let's just say it's vengeance for the life that you stole from me.

#16
Şi eu am o problemă asemănătoare, deci nu cred ca ar strica să îmi spun şi eu părerea.

Păi în primul şi în primul rând viaţa nu se rezumă doar la aspectul fizic, contează şi personalitatea ta ( care după mine e mult mai importantă decât felul în care arăţi ). Tu spui că eşti urâtă, de ce ? Cu ce sunt alţii mai deosebiţi de tine ? La urma urmei toţi avem două mâini, două picioare etc. M-am uitat la nişte poze pe care le-ai postat şi mie sincer nu îmi pari urâtă. Încearcă să îţi descoperi calităţiile, mie de exemplu îmi plac foarte mult ochii tăi şi ai şi un păr frumos, iar forma feţei e destul de drăguţă. Nu te mai subestima şi cere şi părerea celorlalţi ( doar din curiozitate) ca să vezi ce cred şi alţii despre aspectul tău.
Ar trebui să fii mai încrezătoare, găseşte ceva care îţi place la tine, fă o listă cu toate calităţile tale ( fără să te subestimezi! întreabă-ţi şi prietenii dacă vrei ). Uită-te în oglindă cu încredere şi repetă că nu arăţi rău, că eşti ca toţi ceilalţi. De fiecare dată când îţi pierzi încrederea, citeşte lista aceea şi te vei simţi mai bine ^.^.
Uite ... pune accent şi pe prietenii tăi, I mean ... dacă ei te acceptă aşa cum eşti înseamnă că ştiu ei ce fac. Ţine capul sus şi nu te lăsa doborâtă de propriile presupuneri, nu te ambala pentru aşa ceva.
Fiecare are o frumuseţe specifică, tu doar trebuie să o găseşti pe a ta ( nu cred că îţi va fi greu ). Dacă eşti tu însăţi, totul va fi în regulă ( sunt sigură de asta ).
Îţi voi recomanda şi eu o melodie, pe mine cel puţin mă ajută destul de mult, sper să aibă acelaşi efect şi asupra ta ^.^.
http://www.youtube.com/watch?v=Y5lFMB3knPA

Mult succes şi sper să treci de faza asta. Sper că te-am ajutat cât de cât ( nu mă prea pricep la sfaturi, dar măcar am încercat ).
Succes !
[Imagine: 2cr0ksm.png]

But I don't wanna go on living
Being so afraid of showing
Someone else my imperferctions
Even though my feet are trembling
And every word I say comes stumbling
I will bare it all , watch me unfold

#17
Inteleg prin ce treci,nici eu nu sunt multumita total cu aspectul meu.Am cosuri,si totusi sunt integrata in grupuri,si mereu imi spun ca cei care ma plac trebuie sa ma placa pentru ceea ce sunt.Daca cineva te doreste in compania lui/ei,nu inseamna ca ii place neaparat numai aspectul.Poate esti inteligenta,esti blanda,ai un suflet bun.Trebuie sa fii puternica,sa zici ca poti chiar si cand esti in genunchi si cand crezi ca viata ta e la sfarsit.Increderea de sine e cea mai intalnita problema a adolescentilor,nu esti singura care are problema asta draga mea.Trebuie sa inveti sa te respecti pe tine insati,asa te vor respecta si ceilalti.Trebuie sa fii indiferenta la barfele unor persoane,ele te barfesc pentru ca vor sa fie ca tine.De-aia te barfesc.Daca ai dat-o in bara,asta e,nimeni nu-i perfect,si mai degraba ai face haz de necaz cand patesti ceva,asa oamenii isi vor da seama ca ai umor,si nu ti-e frica sa faci misto si de tine din cand in cand.Arati ca nu esti o tipa perfecta asa,si ca nu esti o fiinta superioara sau inferioara.Toti suntem egali,si trebuie sa crezi in tine,nu trebuie neaparat sa-ti pese de ce zic cei din jur,pentru ca esti ce vrei tu sa fii,nu ce vor ei!Astea fiind spuse,nu-ti fie frica sa fii tu insati,oamenii care te plac te plac pentru ceea ce esti!
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski



#18
Ai incredere in tine.
Nu lasa pe nimeni si nimic sa te descurajeze. Aspectul fizic nu este tot ce are omul. Presupun ca tu ai calitati foarte bune si sufletul conteaza.
Incearca sa te gandesti ca nimeni nu este perfect si treci peste toate. Nu te complexa. Sper sa ai parte numai si numai de incredere si sa nu o pierzi.
Nu cred ca fata ta este urata. Si chiar daca tu crezi asta si alti cred tot asta, tu esti unica in felul tau si atat. Smile
Succes la incredere 3
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  ajutor help me zumy-chan 3 2.752 20-11-2010, 09:53 PM
Ultimul răspuns: zumy-chan
  Putin ajutor ?! kame. 3 2.792 03-05-2010, 10:09 PM
Ultimul răspuns: kame.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)