Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Toti avem nevoie de prieteni...

#1
“ Viata nu e asa cum ne-o dorim noi si nu putem face nimic sa schimbam asta. Am ales sa nu vad viata ca pe un rai cum spun unii, pentru ca atunci cand voi cadea de pe norisorul meu lovitura nu va fi chiar atat de dura.”

Un nou an scolar incepe si ca de fiecare data eu sunt eleva cea noua. Anul acesta mi-am propus sa ma concentrez pe invatat si sa nu imi mai fac prieteni care oricum ma vor uita mai devreme sau mai tarziu. Intru in clasa si toti ma privesc cu atentie. Din spatele clasei se aude o voce de baiat care imi spune sa ma prezint.
- Ma numesc Yui Natsuki dar nu va deranjati sa-mi retineti numele, oricum nu am de gand sa-mi fac prieteni pe aici.
Gasesc o banca libera si ma asez aruncandu-mi geanta langa scaun. Imi scot un caiet de schite si un creion si incep sa desenez. Clopotelul anunta inceperea orei si primul professor isi face aparitia. Nu cred ca are mai mult de 25 de ani si se vede ca la mai mult de jumatate din fete le place de el. Incepe sa strige catalogul si cum observa ca sunt prea ocupata cu desenatul ca sa raspund se ridica incet de la catedra si imi tranteste o carte in cap.
- Papusa la ora mea vreau sa fi atenta.
- Ma scuzati, nu mi-am dat seama ca a inceput ora.
- De data asta te las dar data viitoare vei fi pedepsita.
- Multumesc.
Minunat, am reusit sa ma fac remarcata din prima zi si nu cu lucruri bune. Profesorul incepe sa predea si pune cateva intrebari destul de usoare dupa parerea mea, la care raspund imediat.
- Domnisoara Yui vad ca esti destul de inteligenta. O sa ma prefac ca am uitat de incidental de mai devreme imi spune profesorul facandu-mi cu ochiul.
- Promit ca nu o sa se mai repete.
Orele au trecut destul de repede si ma pregatesc sa ies din clasa cand imi aud numele. Ma intorc si observ un grup de fete.
- Yui vrem sa facem cunostiinta si poate vrei sa iesim pe undeva acum ca am terminat orele.
- Nu prea am chef de iesit si cu atat mai putin de facut cunostiinta cu cineva asa ca am plecat.
Fara a mai astepta un raspuns parasesc in graba clasa. Ajung acasa, ma trantesc in pat si privesc pierduta tavanul pana cand adorm.
Soarele se inalta incet pe cerul senin si un telefon se aude sunand. Intind mana pana la noptiera si caut telefonul fara a-mi ridica capul de pe perna. Observ un numar necunoscut si il inchid. As mai dormi putin insa mi-a pierit somnul. Jigodia care ma deranjat o sa plateasca cand o sa aflu cine era. Ma ridic din pat si imi tarasc picioarele pana la baie, ma spal lenesa pe fata si pe dinti apoi ma intorc in camera si dau drumu la calculator si bag muzica in timp ce ma gandesc cu ce ma imbrac azi. Deschid usile dulapului de haine si privesc rafturile pline “ mama iar a exagerat cu cumparaturile”. Imi aleg o fustita scurta maro si o camasuta de aceeasi culoare apoi ma trantesc pe scaunul de la calculator citindu-mi mesajele. “ Un concert Dio peste 3 zile in Tokyo” nu pot sa pierd concertul asta. Privesc ceasul si observ ca mai am mai putin de o ora pana incep orele asa ca ma duc repede in bucatarie si imi iau cateva sandwish-uri dupa care imi iau geanta si ma indrept spre scoala. Cand ajung imi vad colegele stranse la o banca vorbind despre ceva insa nu am vrut sa trag cu urechea la conversatia lor asa ca m-am asezat in banca mea aruncandu-mi privirea pe geam. Nici nu am observat cand una dintre fete s-a apropiat de mine.
- Yui, iti place trupa Dio?
- Oarecum, daca urmeaza sa ma intrebi daca merg la concert iti raspund de pe acum ca da dar ca nu am de gand sa merg cu tine.
- De ce esti asa rece? Voiam doar sa stiu. Oricum ne vedem acolo.
- Mda, cum doresti.
Tot ce imi doresc e ca ziua de azi sa treaca cat mai repede…

Astept critici si sfaturi pentru a imi corecta ficul.

#2
ok, I'm the first. Pentru inceput, imi place ideea, simplu dar interesant. Dar... voi trece la critici:))
"- De ce esti asa rece? Vroiam doar sa stiu. Oricum ne vedem acolo."-> vroiam... ori scrii trecutul de la a vrea, care este vream, ori de la a voi, care este voiam.
"- Yui iti place trupa Dio? "-> Corect era: "- Yui, iti place trupa Dio?" adica,.... desparti subst. in vocativ de restul propozitiei.
Etoo, acum sfturi pt. viitor:
-prezinta un pic mai mult personajul. nu e gresit sa incepi direct, dar nici recomadat. Date despre vechiul ei mediu si noul nu ar fi de prisos. Ca si ceva descriere pe 'ici pe colo.
-fiindca relatezi la persoana I, personjul este privit din interior. Destainuie-ne si noua ce are ea pe acolo[nu o diseca:))]


In fine...sper ca nu te-ai suparat. Sunt chestii generale care se coreceaza prin exercitiu;)
Oricum, e primul fic normal p[e care l-am citit in ultimul timp si imi place. astept continuarea.
[Imagine: sigdn.jpg]

The old bastard left his ties and his suit
A brown box, mothballs and bowling shoes







#3
Lisistrata ms pt critici si sfaturi. Am corectat ce mi-ai spus si pe viitor voi incerca sa fiu mai atenta si voi tine cont de sfaturile tale.
"In fine...sper ca nu te-ai suparat." Nu am de ce sa ma supar, imi pun ficul aici sa imi spuneti ce gresesc si sa il corectez.

#4
interesant sa stii.Imi place mult, fiindca pare ceva, matur si deosebit.Avand in vedere ca greselile le-a mentionat Lisistrata,
pot sa iti urez mult succes penrtu fic si am sa citesc fiecare capitol sa vad cum evoluezi.Astept cu mare nerabdare sa alu ce se va intampla in continuare fiindca dupa cum ti-am zis este foarte interesant.Dar trebuie sa prezizez ca:

-trebuiai sa o descrii pe Yui mai mult decat spiritual!!!

In rest...=no coment=

>:D<
-

#5
Akasuna Lynn multumesc pentru comment, o sa incerc sa tin cont de sfaturile voastre.
Imi cer scuze pentru intarziere insa timpul nu-mi permite sa postez mai des.

“ Poti privi o persoana in ochi si sa o minti?”

O noua zi incepe si o data cu aceasta o noua speranta la o viata mai buna… Ma ridic incet din pat, ma indrept spre baie unde fac repede un dus si apoi ma aranjez putin pentru a iesi pe afara. Fiind sambata nu am scoala asa ca voi putea sa merg prin magazine pentru a-mi lua haine pentru concert. Imi gasesc in cele din urma o pereche de sandale negre, o fustita scurta neagra si un tricou negru cu scrisuri albe. La iesirea din magazin cineva ma prinde de mana si ma trage inapoi.
- Yui, tu esti nu?
- Da Kari eu sunt. Acum scuza-ma te rog dar ma grabesc.
- Daca tot am dat de tine vreau sa te anunt ca eu si fratele meu ne-am mutat aici si dupa cum cred ca ai auzit deja in seara asta va avea un concert cu trupa. Vei veni nu?
- Mda… Sti doar ca imi place cum canta.
- Si el? Nu te mai intereseaza? Sa sti ca a fost foarte suparat cand ai plecat si nu a mai iesit cu nimeni de atunci.
- Nu-mi pasa, bine?
- Uite-te in ochii mei si spune-mi ca nu il mai placi!
- Cu ce ajuta asta? Acum daca nu te deranjeaza ma grabesc.
Ii intorc spatele si plec lasand privirea in pamant. Are dreptate, nu l-am uitat, poate ca si din cauza asta inca mai merg la concerte dar nu o sa afle niciodata.
Ajungand acasa ma duc direct in baie si dau drumu la apa pentru a umple cada apoi arunc hainele in cosul cu rufe si intru in apa fierbinte. Dupa 20 de minute ies si ma imbrac cu hainele cumparate apoi ma asez in fata oglinzii. Nu pot spune ca sunt o fata frumoasa insa destui baieti intorc privirea cand trec pe strada. Am parul lung, negru, ochii de aceeasi culoare si un corp “demn de invidiat” cum spuneau fostele mele colege. Imi prind parul lasand cateva suvite sa-mi mangaie chipul si aleg un machiaj destul de simplu. Dupa de termin ies din casa si ma indrept spre locul unde urma sa aiba loc concertul. Nu stiu de ce mi-am luat bilet in primul rand insa nu am de gand sa-l privesc in ochi pentru ca mai mult ca sigur as ceda si asta nu se mai poate intampla iar.
Ma asez pe locul meu si astept sa inceapa concertul insa la un moment dat aud o voce cunoscuta langa mine si intorc capul. Imi vad una din colegele de clasa zambind. Incerc sa ma ascund sa nu ma observe insa imi si aud numele strigat.
- Yui, ma bucur ca ai venit. Pot sa ma asez langa tine?
- Presupun ca este ocupat locul.
- Nu-i nimic, daca vine cineva o sa-i spun sa stea in locul meu imi raspunde cu un zambet larg.
Cum poate o persoana sa zambeasca tot timpul? Ea chiar nu are nici o problema? Nu dupa mult timp trupa isi face aparitia pe scena si incep sa cante. Dupa prima melodie solistul intreaba cine vrea sa cante cu el apoi ma priveste insistent.
- Tu, fata bruneta, vino sus.
- Nu cant, mai bine alege pe alcineva ii raspund aratand spre colega mea.
- Bine, daca esti timida sa vina fata de langa tine.
Timida? Eu? De ce trebuia sa zica asta? Stie foarte bine ca nu sunt timida si ca ma enerveaza sa-mi spuna cineva asta. Anzu, colega mea se ridica entuziasmata de pe scaun si imi lasa geanta apoi urca pe scena si canta cu el pana la sfarsitul concertului. Minunat, acum trebuie sa o caut sa-i dau geanta. Presupun ca este in spatele scenei cerand autografe. O vad impreuna cu el vorbind asa ca ma indrept spre ea si le aud conversatia
- Uhm stiu ca probabil nu ai timp dar ce fel de fete iti plac? il intreaba Anzu
- Fetele care nu arata ca tine si care nu sunt obsedate ii raspunde el rece.
Vad cum pe fata ei se prelinge o lacrima asa ca nu mai suport si intervin.
- Asa sunteti voi vedetele, ingamfate, credeti ca totul se invarte in jurul vostru si ca puteti avea tot ce va doriti. Crezi ca esti cu ceva mai bun decat ea? Permite-mi sa te anunt ca nu-i ajungi nici la degetul mic. Hai Anzu, nu merita sa mai stam pe aici. A, si inca ceva, data viitoare cand va veti intalni sa sti ca o sa regreti tot ce i-ai spus.
- Ai ramas la fel Yui spune el schitand un zambet.
O iau pe Anzu de mana si o trag dupa mine. Nu stiu de ce m-am bagat si mai ales de ce am spus ca o sa regrete dar acum nu mai pot da inapoi, trebuie sa o ajut.
- Uite, vino la mine in seara asta si maine te voi ajuta sa-ti schimbi putin imaginea.
- De ce faci asta Yui? Parca nu vroiai sa iti faci prieteni. Si il cunosti pe solist?
- Daca vrei sa te ajut nu pune intrebari.
Ajunse acasa ii pregatesc repede o camera si ii fac un ceai sa se calmeze putin apoi o las sa doarma. Maine vom avea o zi lunga…

Astept critici si sfaturi :D

#6
As avea o singura observatie...
"tricou negru cu scrisuri albe"
Suna putin cam ciudat... Poate ca era mai bine daca spuneai "tricou negru cu inscriptii albe" sau "cu un text scris cu alb".
In rest imi place ^^
Sa ma anunti si pe mine cand mai postezi continuarea :D

#7
A sosit vremea fic-urilor mai originale :> Imi place atitudinea lui Yui :x O fi fost ceva intre ea si solist?:> " - Ai ramas la fel Yui spune el schitand un zambet. " Mamaaa :x Ador vorbele astea :> Sigur a fost o relatie intre ei :-ss Adica, sper :p
Greseli de ortografie / gramatica nu am vazut. Cum am mai zis, ideea e originala. Continua tot asa :> Ai avut descriere, dialogul nu lipseste deloc. Ai scris mult, deci, e totul ok dupa parerea mea :*
Astept continuarea :>

#8
Ana-chan,trebuie sa recunosc ,asta e o alta capodopera bine reusita a ta ^^~, sincer ideea mi-a placut mult si este originala, descrierile si actiunea se petrec asa cum ar trbui iar ficul in general este bine organizat,imi place faptul ca te incadrezi in timp,spatiu etc si nu treci de la o actiune la alta brusc si totul decurge lin.Partea a doua deja ma face sa doresc mai mult si de aceea iti urez 幸運は、あなたの最もよいアナをする!
Ja'

#9
heyyyyyyyyy am veni si eu cu vesnicile mele commuri
ficul tau e unul bun
mici greseli de tastare\ortografie dar nu are nimic
ai stiut sa-ti conturezi fff bine caracterul personajului ceea ce e de admirat
astept next cu nerabdare
ja ne
Leon Oswald Addiced=> My love, don't touch my boy, he's mine!!!



Fav quote: ''Maimutele cad din copaci, Leon cade de pe traprez''(Kaleido star)


[Imagine: chibi_1654.gif]
Miko, chibi-ul lui ayame_sasuke
- chibi and monkey

#10
eu sunt ultima :die: ha i can't belive it.
osz..sunt aici. :D
ce mi-a placut ca intodeauna dar cum tu stii asta, nu pot decat sa te felicit inca o data fiindca iar mi sa atras atenita ca un fik e bun, iar al tau e grozav.

Astept critici si sfaturi:d
ce critici? ai avut descriere, naratiunea si-a ocupat deja locul in fikul tau, dialogul este exelent, greseli de tastare so ortografie au zburat, a scapat textu de greseli.

Este incredibil >:D<
-



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yuri] Am nevoie de tine Akiraaa 3 2.874 13-04-2013, 10:56 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Misterele unei prieteni ohaio_angel 10 7.237 09-04-2011, 09:14 AM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  [ Bleach / DN ] - Iubire interzisa, Prieteni dar dusmani Liar 1 2.969 06-02-2011, 12:51 AM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Prieteni sau amici? Make-a-kiss 5 4.350 27-01-2009, 09:17 PM
Ultimul răspuns: Make-a-kiss


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)