Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 5 anime

Sincera sa fiu nu am mai vazut un anime intreg de mult timp, dar topurile mele mereu se modifica. Let's start with :


1. Nana
L-am vazut acum ceva timp si mi-a dat o lectie de viata. Foarte sensibil animeul, m-am cam enervat ca nu l-am vazut mai dinainte. Elementul acela al balantei ce era atotprezent a facut tot animeul + povestile de dragoste. Sper ca-l voi revedea.


2. Vampire Knight
Cred ca va ramane mult timp pe locul 2. Mi-a placut plot-ul, cu toate ca mi-a fost mai greu sa inteleg unele legaturi. A fost cam complicat, dar m-a pus pe ganduri si mi-a placut. Nu toate personajele mi-au placut, asta cred ca e evident, dar pe Aidou-Sempai nu-l pot uita. xD

3. Naruto Shippuuden
Nu m-am mai uitat de mult, dar nu pot uita cate emotii mi-a transmis acest anime. Nu pot spune care e personajul meu favorit, am mult la cate caractere poate avea animeul asta. Si povestea in sine imi place, chiar daca e cam exagerata uneori. xD

4. Uraboku
E un anime recent pe care inca nu l-am terminat. Il clasez aici pentru plot, grafica, aparitia unui micut yaoi si pentru personajele frumos desenate, cat si caracterul lor. Sper sa-l termin mai repede.

5. Junjou Romantica
Pe care vreau sa il revad curand, dar acum depinde si de timp. L-am vauzt mai de mult si i-am cam uitat povestea, dar cu siguranta se claseaza in topul meu.

NANA.
O poveste adolescentiva foarte realistica care poate sa fie urmarita si de un baiat. Povestea mi-a deschis un drum in fata si... grrrrr, l-as urmari si pentru a patra oara. TT^TT
The Space Between.
Stiu ca deja exasperez cu anime-ul, insa primele ova-uri nu sunt cine stie ce, insa sfarsitul m-a emotionant si a devenit anime-ul meu preferat (ca si NANA, insa NANA e si mai si decat Ai no Kusabi -cred).
Special A.
Nu e cel mai nempomenit anime, insa e foarte dragut si e vorba despre rivalitatea celor doi. Insa intre ei se naste ceva, iar sfarsitul e putin amuzant (oricum genul animeului e comedie si school life).
Kaleido Star.
Cand urmaream acest anime, in acea perioada, doream sa devin trapezista. Acest anime mi-a dat putere si m-a facut sa zambesc, sa ii urmaresc povestea Sorei si sa rad de Spiritul Scenei care ajungea lipit cu schotch de dulapuri sau usi. 24
NO6.
Merita sa fie vazut pentru povestea originala (cred eu) si... oh! T___T Vocea superba a lui Nezumi. Seamana cu povestea NANA, insa in varianta boy. Daca in NANA era vorba despre muzica, iubiri, sprijin, aici e vorba despre o lume corupta, unde trebuie sa lupti ca sa supravietuiesti si suspansul de ce o sa aleaga Shion.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

E destul de greu sa realizez un top, sunt multe care imi plac...
1. Naruto
E lung, deci dupa un timp creaza dependenta. Fiecare personaj e realizat in cel mai mic detaliu, practic nu exista personaje negative (toti au si parti bune). E complet si complex, imi place ca intr-un episod mor de ras si in urmatorul nu mai pot de plans. Are de toate. E absolut genial din toate punctele de vedere.

2. Vampire Knight
In primul rand, grafica e superba. Toate personajele au chipuri atat de frumoase. Iar ca decor, nicio culoare nu e pusa la nimereala. Este un anime frumos si emotionant, care aduce vampirii intr-o lumina noua. Pot spune ca aproape m-am intragostit de Zero.

3. Umineko no naku koro ni
Inteligent realizat, desi destul de greu de urmarit. Are multe mistere, cateva personaje exceptionale si tinute superbe. E crud si sadic, dar in acelasi timp sensibil si romantic. Te pune sa gandesti si iti ofera nenumarate metode mai mult sau mai putin elegante de a ucide. (ultima parte nu e neaparat un lucru bun)

4. Death Note
E genial, povestea e interesanta, personajele complexe si foarte diferite (dupa parerea mea, personajele valoreaza mai mult decat povestea in sine), iar faptul ca apare lumea shinigami este un mare plus.

5. Shaman King/ Lovely Complex
Nu ma pot decide care imi place mai mult. Acum cativa ani eram obsedata de Shaman King. Actiunea, personajele, totul e uimitor. Lovely Complex este adorabil. Are cea mai draguta poveste, amuzanta si emotionanta.

Ordinea e total aleatorie

1. Nana - nu mai e preferatul meu, dar este unul dintre ele si timp de multi ani a fost primul. Anime-ul asta m-a impresionat atat de mult pe cat m-a dezamagit. Povestea e incredibila, am avut atatea emotii pe parcursul seriei... In schimb, sfarsitul e dezamagitor... Se termina asa brusc cand mai ai atat de multe de aflat...
2. Dragon Ball Z - cand eram mai mica am vazut cateva secvente dintr-un episod. Mi s-a parut o tampenie si am zis ca n-o sa ma uit niciodata la el. Dupa multi, multi ani, am decis sa-i dau o sansa. Nu m-am mai putut opri din vizionat. Ce sa mai, e un clasic, unul foarte bun care are cate putin din toate in el - drama, actiune, comedie...
3. Wolf's Rain- Am un singur cuvant pentru el: extraordinar. Si 'Heaven's not enough' - ce piesa minunata !
4. Air - Gao ! Misuzu a fost adorabila, iar povestea foarte impresionanta. Am plans la anime-ul asta cat nu am mai plans la niciun altul.
5. Code Geass: Hangyaku no Lelouch R2 Cand am vazut primul sezon am fost extrem de dezamagita si nu mi-a placut deloc , dar am zis sa-i dau totusi o sansa celui de-al doilea. Si totul s-a legat atat de bine in poveste incat a devenit instant unul din favoritele mele. Ca sa nu zic ca si la asta am plans (am o slabiciune pentru anime-urile care ma fac sa plang aparent Zuppy05 )
6. Fullmetal Alchemist: Brotherhood 'Genial' e cuvantul care defineste cel mai bine anime-ul asta.
7. Steins;Gate. Pe asta l-am terminat de curand. A fost ca o gura de aer proaspat, ceva nou pentru mine si mi-a placut foarte mult.
8. Hellsing Alucard is a beast and that says it all 4
9. Bleach Faptul ca l-am pus ultimul nu inseamna nici pe departe ca e cel mai putin preferat. Din contra ! Iubesc Bleach, imi pare foarte rau ca s-a terminat... Dar ma multumesc si cu manga doar 4

Cam asta-i topul meu si sunt foarte mandra de el. 4

Nu stiu daca am mai postat aici, dar un lucru e sigur:
1. Naruto Shippuden - ma declar super-fana si totodata obsedata de acest animeu.Niciodata nu stiu ce se va intampla in continuare.Este pur si simplu cel mai bun animeu la care m-am uitat 444
2.Death Note - prima data l-am vazut pe Animax si a fost destul de interesant.Personajele sunt destul de ciudate,dar subiectul e interesant.Nu mai am nimic de comentat la acest animeu.
3.Vampire Knight -Ce sa spun ... subiectul e cool si personajele inspaimantatoare.Mai are cateva defecte sau probleme,dar in rest este perfect.
4.Elfen Lied- Da...cred ca m-am uitat o data la el din curiozitate pentru ca aparea pe toate site-urile.Pot doar sa spun m-a impresionat, dar intr-un mod aparte.
5.Jigoku Shoujo - Am fost fana la un moment dat, dar acum nu prea l-am mai urmarit.Este plictisitor cat timp animeul vorbeste despre ceilalti si nu despre Enma, dar apoi devine mai interesant.
Si lista poaaaaaaaaaate continua la nesfarsit,cat timp inca voi mai sti titlurile animeurilor.Bye!!
[Imagine: ItachiSig.jpg]






1.One Piece.. Plot-ul, personajele si tot ce tine de el e epic, lasand la o parte arta, care si ea are la randul ei unicatul ei. Mi-a placut extrem de mult deoarece totul e ca un plan elaborat, m-a facut sa rad, sa plang si toate emotiile in acelasi anime.
2.Code Geass.. O poveste geniala, putin asemanatoare cu Death Note. A fost minunat deoarece protagonistu are acel caracter de malefic si e si frumos, iar pe langa puterea lui poate face planuri elaborate. Cine a facut anime-ul trebuie sa fie un geniu.
3.Kuroko no Basket... paii, basket, baieti draguti, plot super, aici e locu meu 4
4.Katekyo Hitman Reborn! - pai repet ce am zis si la nr. 3, plus ca aici mai avem si puteri speciale si mafie
5.Junjou Romantica 1 si 2- primul meu anime yaoi, a piece of cake :X
--
Mi-a fost destul de greu sa fac topul fiindca am o groaza de anime`uri care mi-au placut mult. La nr.2, ca e Code geass sau Death note, pentru mine e acelasi lucru.
[Imagine: 6sc1l3.jpg]
For every 99 times, you looked me in the eye,
swore you weren't lying and I was so blind..

1: Death note: Pentru ca e death-note,chiar mai tre' sa explic? Au explicat destui inaintea mea. Personajele sunt realizate perfect, anime-ul este unul destul de realist din punct de vedere al desfasurari intamplarilor.
2: Code Geass/R2: Multa strategie,lupte bune,dar cel mai mult,ce face mereu un anime bun....un story-line exceptional. Actiunea e ok,ceva neexplicat la final,in fine e pe locul 2 pentru ca la-s reviziona oricand fara sa ma plictisesc de el.
3: [C]:Money and soul of posibility: - Are ceva special,povestea e una deosebita si se vorbeste de lucruri care cel putin pe mine ma intereseaza. Felul ed gandire al personajelor e interesant,nu sunt luptele punctul forte al acestui anime,dar nici nu era nevoie de asta.
4,5 si restu: Claymore,Chobits,Final fantasy Advent Children,Black Cat
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

I hope your life more wonderful’s a Very good, very useful to me, Thank you very much post.

Uite si topul meu:

1. Shaman King -> The Best Ever, e primul anime pe care l-am vazut si imi aminteste mult de copilarie, pe langa asta mi se pare cel mai fain anime creat vreodata.
2.Death Note -> Insasi povestea in sinte cu cazul lui Kira, detectivi si polititisti ma atrage. Pe langa asta e uimitor cum cele doua genii lucreaza fiecare incercand sa-l distruga pe celalalt.
3.Yu Yu Hakusho -> O poveste frumoasa, originala, si o prietenie de nedespartit.
4.Ginga Nagareboshi Gin -> Imi place idea cu lupta dintre caini si ursi care vroiau sa apere atat locul in care traiau cat si pe oameni.
5.Wolf's Rain -> Determinarea si vointa lupilor de a gasi Paradisul caruia ii apartin e uimitoare si pe langa asta, stand impreuna invata ca nu pot supravietui singuri unul fara celalalt.
Cam asta ar fi topul meu.
[Imagine: ma_bike__s_epic_by_jackroono-d4k64fi.gif]
My bike is epic, bischez b-)

My top :

1. Soul Eater - Il ador ! Este anime-ul care mi-a placut cel mai mult. Nu nu mai ca este foarte interesanta povestea, ci are si multe scene amuzante, care m-au facut sa rad pan' la lacrimi .. 78

2. Naruto / Naruto Shippuden - Trecutul, visul si luptele dintre ninja m-au atras foarte mult. Mi-a placut ca personajele nu s-au dat batute niciodata, luptand pana la capat, o poveste atat de superba despre prietenie, ura si razboi.

3. Vampire Knight - Este o poveste frumoasa de iubire intre vampiri, si sunt foarte sweet personajele. Unele personaje sunt atat de misterioase, cu siguranta cu un trecut sters ..

4. Death Note - Ideea cu ucisul persoanelor printr-un caiet ce a cazut din cer neintentionat, cu politisti si mai ales L. si Light, doua genii incercand sa se distruga unul pe celalalt a fost foarte fain. Te tinea in suspans, si asta ma facea sa plac si mai mult acest anime grozav.

5. Yu Yu Hakusho - Ce pot spune .. foarte misto 21. Yusuke nu s-a dat batut, si a incercat din rasputeri sa fie cel mai bun, pentru a-l multumi pe tatal sau. Aici, intervine si relatiile de prietenie dintre ei, foarte stranse. Nice !
[Imagine: tumblr_m9o59mWzcL1rdjmj7o1_500.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)