Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Today a girl,tomorrow a vampire

#1
[edit Aly]Tip Critica Permisa: Stil / Limbaj / Idei / Forma / Gramatica.

Today a girl,tomorrow a vampire

Cand sfarsitul va veni nimeni nu va putea scapa din acel abis in care vom cadea cu totii,in care fiecare rand pe rand isi va gasi sfarsitul.
Ce amuzant toti vorbesc despre sfarsit de parca nu le-ar pasa,ca si cum nu le-ar fi frica,dar de fapt sunt ingroziti numai la gandul ca existenta lor mizerabila si nesemnificatica va lua sfarsit.
Sunt atat de speriati incat au speranta ca cineva ii va salva,ca cineva ii va cruta
Si nici macar nu stiu cata dreptate au,pentru ca intr-adevar cineva va veni pentru ai salva, dar va mai veni cineva care ii va distruge.



-Ela trezeste-te, e timpul sa mergi la scoala,haide draga ca daca nu vei intarzia iarasi.
-Vin imediat doica.
Am avut din nou acelasi vis in care eu ma luptam cu niste creaturi,cred ca niste varcolaci dupa cum aratau,dar oricum a fost doar un vis ,si eu trebuie sa ma trezesc la realitate,iar in realitatea mea azi trebuie sa ma duc la scoala,asa ca ma dau jos din pat,ma duc la baie sa-mi fac toaleta,dupa care ma imbrac cu o pereche de pantaloni scurti de blugi,un maieu dragut alb cu un fel de vestuta tot alba, cu mici modele pe ea si o pereche de sandale negre si ma duc sa iau micul dejun.
In bucatarie o gasesc pe doica mea,o femeie in varsta de vreo 40 ani,care a avut grija de mine dupa moartea parintilor mei.
-Buna dimineata doica Isabela !
-Buna dimineata,somnoroaso,grabeste-te si ia micul dejun ca altfel intarzii din nou la scoala si nu prea cred ca ai chef de o predica despre punctualitate din partea dirigintelui tau inca o data,sau gresesc ?
-Ok,ok doica iti promit ca de data asta nu voi mai intarzia.
Am luat micul dejun si am plecat spre scoala care nu era chiar asa departe
Si astfel am ajuns repede nu ca as fi prea dornica sa ajung.
In fine am ajuns mi-am salutat colegi si m-am asezat in banca.
Dupa un timp in care au ajuns toti colegii,in clasa a inceput sa fie o zarva de zile mari,asa cum era obisnuinta la clasa a-11-a B.Am uitat sa mentionez ca eram cea mai rea clasa din toata scoala si partea cea mai rea era ca noi ne mandream cu chestia asta in loc sa ne para rau.
Dar ce sa ne faci asa suntem noi adolescentii, mai nebuni.
Din pacate zarva pre mult iubita de toti nu a durat mult din cauza dirigului care a intrat in clasa si ne-a distrus toata distractia ca intodeauna.
-Buna dimineata clasa,vad ca galagia si in aceasta dimineata e punctul vostru forte.
-Da asa e domnule,,prefesor’’,spunem noi in bataie de joc.
-Gata,gata cu glumele si haideti sa strigam catalogul :Alrres John............... Eilen Miller nu este, asa e?
-Cum sa nu fiu domnule, nu ma vedeti aici,nu credeam ca sunt asa de mica incat sa trec neobservata,spun eu cu o tenta usoara de ironie.
-A domnisoara Miller, cum se face ca sunteti in clasa la ora asta mult prea matinala pentru dumneavoastra ?
-Pai vedeti domnule ,am avut un cosmar ingrozitor.
-Da nu mai spune si nu ai vrea sa ni-l impartasesti si noua.
-As face asta domnule prefesor,pardon profesor,daca mi-as aminti ceva.
-Am inteles aluzia Miller, asa ca mai bine stai jos.
-Daca spuneti dvs.
Asa a trecut ora plictisitoare de dirigentie,cu multe ironizari din partea dirigului,
dar si a noastra, doar noi nu putem fi mai prejos.
Cand credeam ca am scapat de acea tortura,domnu,,prifisor’’ accentuez ultimul cuvant,ne-a dat o veste nu prea placuta.
-Elevi, sa stiti ca maine veti avea un coleg nou care vine de departe si vreau sa va purtati frumos,ati inteles,nu vreau sa faca infarct sau sa pateasca ceva, ai inteles Miller ?
-Dar de ce va referiti la mine ,domnule,doar fata mai cuminte ca mine nu exista in scoala asta.
-Cu siguranta nu mai exista fata ca tine,dar asta pentru ca tu esti cea mai rebela pe care o cunosc.
-Si asta e de bine,nu e asa domnule,sau gresesc ?
-O, Doamne Miller, tu o sa sfarsesti sa ma bagi in pamant cu comportamentul tau.
Astea fiind spune domnul diriginte,mai bine zis asa numit,,Capcaunul’’cum il numeau cei de a 9a, a plecat din clasa lasandu-ne in aceeasi galagie ca si atunci cand a venit.
Asa s-a terminat si ziua de luni cu prostii si boacane facute de clasa,ai ghicit 11 B.
Am ajuns acasa,am salutat-o pe Isabela si m-am dus direct in camera la mine,unde din nefericire a trebuit sa-mi fac temele pentru ca desi aveam destui bani ca sa traiesc linistita trebuia sa-i fac pe plac doicii si sa invat.Mi-am terminat temele si apoi m-am dus sa-mi iau ceva de mancare din bucatarie dupa care m-am intors in camera, unde m-am uitat la un film pe calculator ceva despre vampiri si alte chestii,dar oricum eu nu cred in astfel de chestii.
Dupa ce s-a terminat filmul pentru ca deja se facuse seara,mi-am luat pijamalele formate dintr-o pereche de pantaloni scurti si un maieu ,si m-am bagat la pat gandindu-ma la ziua de maine si la colegul nou despre care am o presimtire ca-mi va schimba viata.

,, Ela=prescurtare de la Eilen''





2.Noul elev,sau ar trebui sa spun noul ,,Don Juan’’.

O nu ,o sa ma prinda, trebuie sa fug cat mai repede,dar nu pot sa-l las acolo pe el,cel care m-a salvat mereu ,desi nu i-am vazut niciodata fata,dar chiar si asa m-am dus spre el ,l-am luat de acolo si am inceput sa fugim,dar ceva se intampla simt ca el imi scapa din mana si incet incet il pierd in ghearele acelui monstru,nu,nu pot sa permit asa ceva nu acum cand sunt pe cale sa descopar cine e,nuuuuuuuuuuuu.....
-Ce bine,doar un vis,oare o avea vreo semnificatie,nu, nu probabil e numai vina acelui coleg care presimt ca o sa-mi schimbe viata.Al naibii idiot, din vina lui am eu cosmaruri,acum sunt 100% sigura ca nu ne vom intelege prea bine.
-Trrr,trrr ,suna ceasul.
-Acum te-ai gasit sa suni ceas nenorocit,,nu puteai sa suni mai devreme sa ma trezesti din cosmar,am spus eu in gura mare ca sa ma auda pana si vecinii.
-Draga,esti bine te-am auzit tipand ?striga doica din bucatarie.
-La naiba se pare ca tipetele mele au avut o sonoritate cam inalta,daca a auzit doica din bucatarie.
-Nu am nimic doica Isabela,e doar ceasul care m-a trezit din somn.
-Bine draga dar mai bine te-ai face gata,ca daca nu vei intarzia la scoala.
-Ok.strig eu in gura mare.
Ma dau jos din pat,ma duc la baie sa-mi fac toaleta,apoi vin inapoi in camera,ma imbrac,imi fac o coafura draguta si ma machiez natural,pentru ca spre deosebire de celelalte fete nu aveam nevoie de tone de machiaj pe fata pentru a arata bine.
Se pare ca desi nu doream sa atrag atentia,la scoala toti baietii au inceput sa fluiere chiar mai rau ca ieri.Dar ce sa-i faci,deja m-am obisnuit,si nu e ca sa ma dau mare dar intotdeauna baietii au fost atrasi de mine,unii chiar mai mult spre neplacerea mea.
Oricum sa nu credeti ca a fi placuta de toti baietii e asa de bine cum pare,pentru ca nu e ,deoarece ei ma plac doar pentru ce vad la exterior si nu sunt interesati de altceva.
Ma rog ,asa e specia masculina,toti sunt niste plante de fapt acest termen e prea frumos mai degraba ei sunt niste buruieni.
Dar gata cu palavrageala,pentru ca acum trebuie sa ma duc in clasa sa-l intalnesc pe noul colegut.
Asadar intru in clasa,spunund doar ,,neata’’,imi duc ghiozdanul in banca,iar apoi ma duc si ma asez pe catedra,langa alti colegi,asteptand sa se sune.
Iata ca ajungem si la sunat caci nici nu s-a sunat bine si dirigu deja a venit in clasa sa ne prezinte cica noul coleg.
-Buna ziua,elevi sunteti pregatiti sa va intalniti noul coleg ?
-Nuuuuuuuuu,am spus toti in cor .
-Incetati cu glumele si ati fac e bine sa nu va purtati urat cu el,ai inteles Miller?
-Dar,domnu profesor,de ce va referiti inca o data la mine ?
-Pentru ca din cate imi amintesc tu ai fost cauza pentru care majoritatea din elevii noi au parasit aceasta scoala.
-Eu ?spun eu pe un ton nevinovata.
-Da tu,dar lasa asta, acum dati-mi voie sa vi-l prezint pe noul vostru coleg Josh Haliwell.
Josh poti intra.
Atunci l-am vazut, era un baiat brunet, cu ochii verzi,pielea alba la fel ca a mea,un corp dupa care orice fata ar fi murit,ma rog in afara de mine,o privire patrunzatoare care le-a intimidat pe toate idioatele din clasa de la mine si o atitudine foarte superioara si indiferenta.Presupun ca era un tip de genul,,Don Juan’’,dar las ca-i scot eu toate fumurile astea din cap.O sa vada el,nimeni nu o priveste cu superioritate pe Eilen Miller.

I'm an angel from heaven who lives in hell.


My life is so empty
I want to go far away from here
But I can't
Because he is here
I want to go in a diffrent place
But I can't live them alone
Especially she is so weak
That thing make me
Want to protect her.
[Imagine: chibi_3654.gif]
, chibi-ul lui anaid_angel









#2
Mai mai, dar multe fic-uri cu vampiri apar in ultimul timp, ma intreb de ce?
Oricum, sunt obsedata dupa astfel de demoni si unde vad scris vampiri, hop si eu! ;))
Dar sa trecem la tine.

Dialogul, exagerat de mult, chiar plictisitor. Detalii multe, proaste si inutile. Descrierea, unde e? am observat o tentativa acolo de descriere dar si aceea pusa in batjocura. Actiunea mult prea grabita, acum erai acolo peste putin timp te-ai teleportat dincolo. Ai o problema cu semnele de punctuatie, in special virgulele, care au stricat mult. Visele pe care fata le are, chiar nu am inteles nimic din ele, puteai da si tu mai multe detalii. Acelasi lucru privind viata fetei, trecutul ei, cum au murit parintii ei, de ce era o fata bogata. Nu am inteles de ce profesorul era poreclit in modul acela, ai vreo idee de ce?

Ai avut greseli, incep cu prima parte din fic: nesimnificatica - nesemnificativa
intradevar - intr-adevar
timplus - timpul
dimineta - dimineata
asi - aici cred ca ai vrut sa spui as < corect cu diacritice as, >
premult - preamult
intodeauna - intotdeauna
aceasi - aceiasi sau aceeasi

Partea a doua: ghiarele - ghearele
abisnuit - obisnuit
intodeauna - intotdeauna
defapt - de fapt
spunund - spunand
datimi - dati-mi
idiotele - idioatele

Atat am vazut, greselile sunt obisnuite dar fi mai atenta pe viitor.
Pe mine m-a deranjat faptul ca ai facut acest fic in batjocura, doar ca sa ai si tu un unul acolo. Cred ca ai facut o combinatie intre viata reala si imaginara. Nu ca asta ar fi rau, dar tu ai pus parti din viata ta reala, si asta l-a cam stricat, inimaginabil de mult. ( Spune-mi daca gresesc. )
Scris in graba, fara potential, fara un fir pe care sa-l urmezi, nimic.
Eu spun sa mai lucrezi la el, sa fi mai atenta cand scri si sa ai grija ca fic-ul sa aiba toate cele necesare.
O, si incearca sa nu faci de ras vampiri, consultate cu cineva inainte sa postezi urmatorul capitol.
Bafta si spor la scris!

#3
off topic :

Citat:O, si incearca sa nu faci de ras vampiri, consultate cu cineva inainte sa postezi urmatorul capitol.

Sorry că îţi spun cu atâta nesimţire, da tu eşti mare critică de poveşti cu vampiri cumva ? Ce naiba mă. Să facă vampirii de râs. Dacă ea vrea să scrie un fic cum are chef, să o facă, dar nu are nimeni vreun drept să îi spună ei despre ce să scrie, atâta timp cât nu încalcă regulile. dacă ea vrea să scrie un fic despre un vampir prost ca noaptea e problema ei, nu a ta.

on :

Nici nu am mai încercat să mai citesc. Ai multe greşeli şi foarte multe lucruri de făcut la fic. Mai întâi citeşte ceva bun şi după apucă-te să scrii. Sunt multe chestii pe care trebuie să le rezolvi, inclusiv estetica care nu îmi place deloc. Semnele de punctuaţie nu sunt puse calumea şi ai multe virgule puse nelalocul lor.
Descrierea e la fel ca naraţiunea...seacă şi plictisitoare. Prea mult dialog sec de altfel
-



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  ~Vampire~Knight ~The love between a human and a vampire~ Iryna 5 4.647 09-07-2010, 05:08 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Prisoners of today Yaku-chin 15 7.413 05-07-2009, 04:24 PM
Ultimul răspuns: Dark~Melody
  The girl and The vampire misery.loves.company 28 12.205 30-05-2009, 10:59 AM
Ultimul răspuns: misery.loves.company


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)