Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

To remember the past.

#1

Sunt noua pe acest site desi am mai avut ficuri(nu aici postate)..
Anyway.Nu scriu de foarte mult timp.Deci please critici.sunteti rautaciosi,asta e,spre binele meu!

[/i]Capitolul 1



Din cauza ca tatal meu a murit acum cativa ani...situatia noastra financiara a avut de suferit asa ca eu si cu Magie,ne-am hotarat sa ne mutam la bunica,in lashville,un mic orasel de provincie care avea deschidere la Oceanul Pacific
Magie este mama mea dar....nu prea am obsinuit sa o numesc "mama" pentru ca...In marea parte a timpului imi ascundea lucruri,doar tata era cel care ma alina atunci cand indiferenta mamei isi facea efectul asupra mea
Sunt doar o adolescenta de 16 ani,care nu s-a indragostit niciodata,care a avut doar putini prieteni desii..putea sa aiba mai multi..desi putea sa ramana acasa alaturi de ei a ales sa mearga impreuna cu fiinta care i-a dat viata....la draga ei bunica..Deci da,asta sunt eu...
Lipeam cutiile cu cartiile vechi groase si urat mirositoare ale mamei care imi erau interzise..cand deodata o aud ca striga
"Doamne cat ma enerveaza!Zici ca nu locuim in aceeasi casa" imi spun nervoasa in minte..dar cand sa dau sa ies pe usa un aer polar mi-a mangaiat ceafa.M-am uitat in stanga,in dreapa,nici urma de cineva iar toate geamurile erau inchise afara fiind totusi canicula.. noi fiind in toiul verii ,iar eu in al doilea an al meu de glorie,mai pe scurt penultimul meu an de liceu.Ooo da,maxima distractie va fii intr-un orasel uitat de lumee,din fundul pamantului,unde daca nu stii drumul,vapoarele sunt singura iesire...si intrare din acel labirint minuscul
Inchid usa sufrageriei unde pachetele noastre se aflau,dau in hol unde valizele cu haine erau unele peste altele apoi cu pasi marunti ajung in bucatarie,unde mama bea o cafea.Mi-am scos telefonul din buzunar,am intrat putin pe facebook sa imi actualizez starea,si locatia unde traiesc apoi,mi-am tras din buzunar pachetul de tigari.Mama mi-a intins o bricheta desi,cu tinere de inima chiar daca eu nu inteleg de ce ii e greu sa ma vada ca fumez...avand in vedere ca ea nu prea mi-a fost mama
-Multumesc mama..i-am spus si i-am zambit fortat iar ochii ei de caprioara...negrii....si limpezi sau luminat
Cand sa dau de rotita brichetei un foc imens si-a facut aparitia..eu nici macar miscandu`mi degetele...In secunda doi,mama a tipat la mine si a zis sa las bricheta jos,atunci si focul a disparut.Mi-am intors privirea la ea...avea o expresie pe care nu o mai vazusem...parca...parca avea un deja-vu sau cam asa ceva..Parca mai vazuse chestia asta,o simtea...Puteam sa jur ca stiu la ce se gandeste..
Magie isi intoarce privirea catre mine se uita cateva secunde,se intoarce si isi baga portofelul in geanta ei de o culoara nasoala..
-Haide Annie,sa caram putinele cutii ramase...cat mai repede
-Cat mai repede..tot mai repedee,ma mir ca nu imi cer sa zbor..sa vad viitoru sa fac sa ploua si toate prostiile astea..nu sunt superwoman,vre`o ciudata sau vre`o vrajitoare daia ca in cartile pentru copii,spun eu iritata apoi incep sa rad sarcastic flafandu`mi manecile de la camasa.
Motorul mamei "torcea ca o pisica fericita"..Chiar daca strada noastra pe care locuiam dura 1 km pana la cel mai apropiat supermarket,chiar si de acolo puteai auzi melodiile de rock ale mamei..Cred ca pe bancheta din spate se aflau cel putin 6 albume ale diferitilor cantareti de rock cum ar fi nirvana..sau queens si alte trupe dastea care chiar daca imi e rusine sa o zic cu voce tare......Erau foarte tari
Imi pun mainile pe fata si imi frec ochii cu degetele aratatoare ,nu ma machiam...spre norocul meu ca sa nu mii se intinda totul pe fata ; apoi imi leg centura
imi bag mana putin in par si asta a fost..
La revedere dragule Washinghton..Welcome Lashville,da tu,oras saracacios.Pur si simplu nu eram deloc incantata de ce avea sa fie...faceam 6 ore pe drum,o daa 6 ore lungii si plictisitoare de infern alaturi de aceasta femeie imposibila
Cred ca am trecut pe langa cel putin 5 paduri,soarele debea se facea cunoscut pe bolta cereasca iar traficul era infernal pentru ca.pe acest drum sunt o gramda de firme importante cum ar fii faimoase firme care fac incaltamine..sau firme de hartie si prostii dastea iar oamenii merg cu masina pentru ca intre Washinghton si prima benzinarie sunt 200 km.....fara transport in comun.
Mai ma uit o data ,imi scot castile din ruxac,mii le pun urechi si inchid ochii..presimt ca voi avea un somn bun timp de 5 ore.
[/b]


Sfarsitul Capitolului 1...



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  The past is the new future Alexi 36 17.192 27-01-2012, 07:29 PM
Ultimul răspuns: Alexi
  Do you remember? [yaoi +18] October 17 8.466 12-07-2011, 10:42 AM
Ultimul răspuns: alexutzy97
  Past vs .Future Lara 2 2.372 08-01-2011, 11:01 AM
Ultimul răspuns: Addeh
  Lost remember... Pixxie.' 5 5.318 20-10-2010, 03:30 PM
Ultimul răspuns: Pixxie.'
  A night to remember![+16] Ryuu 3 3.330 11-08-2010, 10:49 PM
Ultimul răspuns: A'Svear
  A Past and Future Secret Nidryne 1 3.124 21-04-2009, 09:33 PM
Ultimul răspuns: Nidryne
  Forgot the past Corina. 9 6.143 19-12-2008, 04:41 PM
Ultimul răspuns: Dizzy


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)