Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Tii la viata ta?

#11
Daca as fi intr-un pericol, as incerca sa ma salvez, cred. Nu am fost pana acum intr-un pericol de moarte, dar banuiesc ca as reactiona din instinct.
Tin, intr-o oarecare masura, la viata mea. I mean, nu mi-ar placea sa se termine, chiar daca uneori imi plang de mila. ^^' De obicei, cand sunt suparata, incerc sa ma mentin optimista, caut ceva de care sa ma agat. Banuiesc ca asa as proceda si intr-o situatie de viata si de moarte.
Dar, cum am zis, asta din instinct. De multe ori ma intreb ce e dupa moartea sau chestii de-astea. Daca nu ar include durere fizica, cred ca as renunta usor la viata mea.
Dar, in fine, cum am mai zis, nu m-am aflat intr-o situatie concreta, asa ca nu am de unde sa stiu cu adevarat. Ce am zis pana acum, nu au fost decat presupuneri.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#12
Eu cred ca viata traita din plin si dupa cum a spus si metal este cel mai pretios dar pe care il poti primi. In momentele in care sunt suparata foarte tare chiar ma gandesc in timp ce ascult muzica cum ar fi daca as muri si nu as mai avea probleme si as scapa de toate porcariile astea si nu ma mai gandesc ca familia mea ar suferi si ce daca, pana la urma e viata mea, oricum nu merita sa te omori sau sa te lasi omorat/a. Probabil ca daca as fi intr-un moment de suparare as fi spus altceva dar asta este ce gandesc pe moment. Probleme se pot depasi mai ales daca ai prieteni care te sustin, si cea mai importanta e familia, care se pare ca uneori sau mai tot timpul e contra ta.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#13
păi...să presupunem că sunt seara pe o stradă pustie şi vine unu cu un cuţit
mă prinde şi mă întreabă ,,bani sau viaţa"
E ... uite că acum el nu a pus bine întrebarea
eu aş răspunde bani(mai exact telefonu)decât viaţa
Dc? Pt că nu îmi prea preţuiesc eu viaţa iar dakă aş ajunge acasă fără telefon mama m-ar decapita fără să întrebe ce s-a întâmplat aşa că as muri automat.
dar dacă i-aş spune că vreu bani in loc de viaţă m-ar omorâ el primul
Soluţia : Îl ,,##%"¤%¤¤"&$#" şi vreu să îmi păstrez telefonul şi viaţa(nu viaţa şi telefonul)...aşa că o iau la sănătoasa ca atunci când aş fi urmărită de un păianjen de pe viţa de vie (urăsc păienjenii ăia verzi cu picioare păroase si groase...să nu mai vb de corp !!) 4
~~THE END~~

#14
eu as alege sa traiesc,ma apuca imediat instinctul de supravietuire pentru ca sunt obijnuita de la injectii sau analizeZuppy03 asa ca nu am probleme cu asta.Problema este ca ma apuca prea repede si nici macar n-am timp sa ma panichez21
Daca vine un hot,folosesc instinctul meu de ferire-lovire care merge de minune pe oameni,mai ales pe sarmanii mei colegiZuppy08
Deci eu nu am nici o problema si il mai dau si pe ala pe mana politiei.....^_^
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#15
(19-08-2010, 02:40 PM)Bloody Mary A scris: păi...să presupunem că sunt seara pe o stradă pustie şi vine unu cu un cuţit
mă prinde şi mă întreabă ,,bani sau viaţa"
E ... uite că acum el nu a pus bine întrebarea
eu aş răspunde bani(mai exact telefonu)decât viaţa
Dc? Pt că nu îmi prea preţuiesc eu viaţa iar dakă aş ajunge acasă fără telefon mama m-ar decapita fără să întrebe ce s-a întâmplat aşa că as muri automat.
dar dacă i-aş spune că vreu bani in loc de viaţă m-ar omorâ el primul
Soluţia : Îl ,,##%"¤%¤¤"&$#" şi vreu să îmi păstrez telefonul şi viaţa(nu viaţa şi telefonul)...aşa că o iau la sănătoasa ca atunci când aş fi urmărită de un păianjen de pe viţa de vie (urăsc păienjenii ăia verzi cu picioare păroase si groase...să nu mai vb de corp !!) 4
~~THE END~~

Mie mi se pare că de fapt nu îţi ştii priorităţile. Viaţa este cu mult mai importantă decât un amărât de telefon şi crede-mă că şi mama ta ar crede acelaşi lucru.
Pe de altă parte, nu cred că e bine să nu ţii la viaţa ta, I mean, e viaţa ta şi e singurul "lucru" ( dacă îl pot numi aşa ) care este al tău şi doar al tău , şi trebuie preţuit ca atare. Ce mă enervează grozav când văd situaţii de genul acesta pt. că alţii ar dar orice să trăiască şi unii din noi nici măcar nu sunt conştienţi de cât de norocoşi suntem că putem să respirăm aerul ăsta, infect, poluat, distrus, oricum ar fi, suntem norocoşi că ne putem bucura de viaţă. Ar trebui cu toţii să ne preţuim vieţile, adică pe noi înşine.

În orice caz, cred că ai gândit cam iresponsabil şi imatur în situaţia asta, dacă vine unu' şi te întreabă: banii sau viaţa?! trebuie să ai vână-n tine să poţi să-i ţi-i piept, şi de regulă persoanele astea cu atât curaj sunt şi cele care ţin la propria viaţă. Gândeşte-te că poate nu ai unde să fugi, că poate singura metodă de a te salva e de a-i da un amărât de telefon, dă-l naiba că nu trăieşti după el. Ce faci? " Nu merci, mai bine omoară-mă" ? Ei bine, şi atunci cât de bine te vei simţi să ştii câţi vor plânge după tine, câţi vor suferi şi cât de mizerabilă le vei face viaţa, unora? Nu cred că ai putea avea pace în lumea de apoi * laughs* just saying.

#16
Intr-o zi tot trebuie sa mor, si daca Dumnezeu vrea asta nu ma opun. "Prieteni" o sa ma uite si o sa isi gasesca alta fata de care sa rada si sa o jicneasca, o povara minus. Parinti o sa scape de o gura in plus de hranit. Stiu acum toti o sa incepeteti cu ceva de genul "viata e prea frumoasa, si altele..."
dar daca asta vrea soarta nu ma pot impotrivi ca tot mor pana la urma, sa ii dau si alcuiva sansa sa traiasca. Orce e trecator== Orcum daca as ajunge in rai cred ca atunci as fi mult mai fericita (motivele mele) si daca as ajunge in rai (daca exista) o sa accept consecintele.
Ce as putea facea daca ar veni la mine un om care sa ma omoare cu un cutit, poate prea speriata as tipa sau as incerca sa il lovesc sub centura...
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#17
Interesant topic'ul acesta.Este un subiet foarte bun de dezbatut.Ei bine,nu am citit chiar toate comentariile voastre dar am sa vin si eu cu unul nou.

Tii la viata ta? Hmm,nu am pus niciodata aceasta inntrebari ciuva si nici mie insami.Daca stau bine sa ma gandesc,eu tin la viata mea,la viata pe care Dumnezeu mi'a dat'o si intotdeauna am fost multumita de ea si cu bune si cu rele.Nu am fost niciodata intr'un pericol de moarte..dar,daca as fi intr'un asemenea pericol,as incerca sa ma salvez.De ce? Pentru ca atunci actioneaza acest instinct uman..de a te salva.Acest instinc il are toata lumea..de a de salva,oricine intreg la minte vrea sa se salveze atunci cand este in pericol de moarte.Oricum...fiinta umana are acest instinct si cred ca oricine de pe aici ar incerca sa se salveze doamne fereste cand este in pericol de moarte.E bine,fiecare gandeste cum vrea,dar eu una as incerca din toata puterile sa ma salvez din fata mortii.

Pai sa dau un exemplu...de exemplu esti cu colegi intr'o excursie la munte...si urcati pe munte intr'o zi de iarna.Doamne fereste...se produce o avalansa de zapada coborand dinspre muntele cel inalt...ce puteti sa face'ti in momentul acela? Sa stai intr'un loc si sa zici "Ei bine asta mi'e sfarsitul,mor,pentru ca asa a vrut Dumnezeu" ....nu cred in aceste vorbe,in aceasta replica,este absolut absurda dupa parerea mea.Incerci din rasputeri sa se salvezi,sa te ascunzi intr'o suburbie undeva,dupa un copac..oriunde,ca sa te salvezi impotriva avalansei.Este si chestia de supravietuire stiti?! In momentul acela suntem ca si animalele,supravietuirea conteaza,sa te salvezi,sa faci tot ce'ti sta in puteri sa iesi de acolo cumva.
Cam asta am avut de zis,si sper sa fiecare de aici sa..tina la viata lui :]]:d
[center][Imagine: 517p75.jpg]
When I Get Home.[/center]

#18
(26-08-2010, 07:29 PM)»-(¯`v´¯)-»DeYa A scris: Intr-o zi tot trebuie sa mor, si daca Dumnezeu vrea asta nu ma opun. "Prieteni" o sa ma uite si o sa isi gasesca alta fata de care sa rada si sa o jicneasca, o povara minus. Parinti o sa scape de o gura in plus de hranit. Stiu acum toti o sa incepeteti cu ceva de genul "viata e prea frumoasa, si altele..."
dar daca asta vrea soarta nu ma pot impotrivi ca tot mor pana la urma, sa ii dau si alcuiva sansa sa traiasca. Orce e trecator== Orcum daca as ajunge in rai cred ca atunci as fi mult mai fericita (motivele mele) si daca as ajunge in rai (daca exista) o sa accept consecintele.
Ce as putea facea daca ar veni la mine un om care sa ma omoare cu un cutit, poate prea speriata as tipa sau as incerca sa il lovesc sub centura...



Intradevar toti o sa murim dar de ce mai devreme si nu mai tarziu cat despre replayul tau Deya vreau sa te intreb cati ani ai? Prietenii care rad de tine si te jignesc sunt alesi de tine , daca tu ii consideri prieteni si chiar mai ai intentia sa vorbesti cu ei e vina ta3...trebuiesc alesi cu atentie. Parintii tai daca vroiau sa scape de o gura in plus puteau de cnd te-au facut sa te dea la camin ....si sincer daca nu erau parinti buni si nu te iubeau nu mai aveai internet 3 sau calculator ce sa mai vorbim de net, deci nu trebuie sa gandesti asa sau cel putin sa nu dai astfel de argumente.Spui ca daca ajungi in rai vei fi fericita ? de unde sti cum e raiul? doar asa din auzite nu?

Faza cu atacul cu un cutit cred ca oricine ar fi speriat cat de cat cel putin pentru ca nu se stie ce poti pati fiecare s-ar apara cum ar putea si mai ales cum ar reactiona instinctul de autoaparare. Eu una ori as fi negociat i-as fi zis exact cand nu ar fi atent ca ii dau banii si as luao la sanatoasa sau daca omul e cam prostut asa as fi folosit atuurile de fata1515....de nu i-as fi dat cu acel cutit chiar eu si as fugi direct4. Dar depinde cu cine as avea de a face.

Chiar daca sustii ca nu ti la viata ta pun pariu ca daca ai fi intr-o situatie deasta te-ai ruga sa scapi cu viata mai mult de cat cel care sustine ca tine la viata sa. Viata e daruita, deci nu o aruncati degeaba inainte de vreme3. Eu una nu pot sa zic ca tin la viata mea ci o pretuiesc buna rea e a mea si dc sa mor daca inca pot sa traiesc? Cine stie ce ma asteapta dupa? Poate o sa raman numai la 2 m sub pamant cu o cruce deasupra deci mi se pare normal sa iti fie frica de moarte si nu cred pe nimeni care imi spune ca nu i-ar pasa sau nu i-ar fi frica de moarte pentru ca nu ar avea argumente serioase care sa ma faca intradevar sa cred acest lucru.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea
influenta personalitatea,
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii.

Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru,
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva
ore,
De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai
nimic de dat,
Cand te striga un prieten, vei gasi puterea de a-l
ajuta.
Am invatat sa iubesc
Ca sa pot sa fiu iubita.




The rest is still Unrwitten

#19
Da, defapt toata lumea "tine" la propria viata, e instictiv, nu e nimic de dezbatut, nimic interesant. Sinuciderea e o anomalie, apare doar in cazuri speciale(?).
Abia astept sa cresc mare.
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#20
Îh, nu o să critic pe nimeni, ok ?
Btw, Teh, Stella, Elena, Crazy~Tenshi and co . Ăh, de ce dramatizaţi atât ? O.O . E un subiect cam stupid, nu trebuie să săriţi atât de pline de emoţie .


Singurul post ... ăh... mai normal a fost cel al lui Ladd Russo :
Citat:Da, defapt toata lumea "tine" la propria viata, e instictiv, nu e nimic de dezbatut, nimic interesant. Sinuciderea e o anomalie, apare doar in cazuri speciale(?).
Abia astept sa cresc mare.
În rest, mi s-au părut cam deplasate. E o chestie ipotetică, nu vine acum moartea cu o coasă să vă taie sprâncenele şi apoi gâtul 24. OMFG, tâmpesc.

Citat:Când aveam vreo 13 ani şi eram tembelă, mai ziceam: nu mai mor odată!
.
Greşit . Fetiţele de vârsta asta spun "VREAU S MOR FTH." . E o diferenţă . o.o
Plus că nu înţeleg de ce tot spuneţi că ar fi persoane care ar suferi. 29. Dudes, nu mai fiţi atât de altruişti . Dacă persoanele ălea vor să vă ţină cu forţa în viaţă , înseamnă că sunt puţin cam egoiste. Nu iau în calcul decizia voastră.

Citat:Intradevar toti o sa murim dar de ce mai devreme si nu mai tarziu cat despre replayul tau Deya vreau sa te intreb cati ani ai?
.
Fetiţa aia are doişpe ani, şi este în criza "VREAU S MORR" . Plus că nu prea .. gândeşte .
Citat:Orcum daca as ajunge in rai cred ca atunci as fi mult mai fericita (motivele mele) si daca as ajunge in rai
. Dacă ajung în rai sunt happy dacă ajung sun saaad. Fail .

Cum a spus şi Ladd Russo, aia e şi părerea mea . E instinctiv, nu e ceva care decizi sau nu . Ăia care se sinucid sunt ... nu foarte lucizi .
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.







Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)