Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The past is the new future

#31
Capitolul 16


- Îmi pare rău Matt, dar trebuie să stau cu fiul meu!
Mi-am dat capul pe spate şi am strâns receptorul în mână.
- Bine! Dar imediat ce Kyle vine acasă, te întorci la birou. Am să trec diseară pe la tine ca să semnezi nişte acte.
- Ne vedem diseară!
Am pus receptorul la locul lui şi am oftat. Mi-am ridicat capul şi mi-am oprit privirea pe oglinda din faţă. Ochii mei erau roşii şi cearcănele puneau stăpânire pe ei treptat.
Două zile de când a plecat. Două nopţi în care am plâns gândindu-mă la viitorul meu, viitorul nostru. Un viitor care nu o să mai existe. Dacă înainte speram să îl cuceresc acum şansele mele erau nule.
O să îmi ia copilul. O să îl facă să uite de mine.
Două lacrimi s-au rostogolit pe obrajii mei şi mi-am ridicat mâna pentru a le şterge. Am suspinat şi m-am îndepărtat de oglindă. Am păşit uşor pe holul luminat şi m-am îndreptat spre bucătărie.
Fiul meu stătea pe unul dintre scaunele înalte de la bucătărie şi se juca cu lingura în amestecul de clătite. Am zâmbit şi m-am apropiat de el, sărutându-l pe frunte. I-am luat lingura din mână şi am început să amestec din nou conţinutul din bolul de cristal.
- Când vine tati acasă? Mi-e dor de el!
Am oftat şi am luat bolul de pe blat şi m-am apropiat de aragaz. În timp ce turna compoziţia în tigaia pentru clătite, blondul mă întreba într-una de tatăl său. Mi-am închis ochii pentru a-mi reţine lacrimile şi mi-am dat capul pe spate.
- O să vină în câteva zile! A plecat să lucreze!
- Te-ai certat cu el şi nu o să se mai întoarcă?
Mi-am deschis brusc ochii şi mi-am întors capul. Jace era supărat şi mă privea trist. În acel moment inima mea a început să bată mai tare, iar mâna în care ţineam spatula a început să tremure. Am înghiţit în sec şi m-am întors cu privirea spre aragaz şi am întors clătitele.
- O să vină la sfârşitul săptămânii!
- De ce a plecat fără să îmi spună pa?
- Pentru că nu a avut timp. A trebuit să prindă avionul.
- Nu e adevărat! Tu l-ai alungat!
- Jason încetează!
Am lovit tava cu spatula din mâna mea şi m-am întors furioasă spre fiul meu.
- Nu ai nici un drept să mă acuzi de ceva ce nu am făcut! E alegerea tatălui tău dacă o să se întoarcă sau nu! Până atunci o să mă ai mereu pe mine! Acum taci din gură şi aşteaptă să mănânci micul dejun.
Blondul avea ochii mari şi lacrimile stăteau să iasă la iveală. Acesta s-a dat jos de pe scaun şi m-a privit.
- Te urăsc mami! Îl vreau pe tata! Vreau să rămân cu tata nu cu tine!
A ieşit din bucătărie, lăsându-mă singură cu inima care tocmai se frânsese. Am scăpat spatula din mâna şi m-am sprijinit cu spatele de marginea chiuvetei. Am lăsat lacrimile să se prelingă pe obrajii mei. Mi-am pus mâna în dreptul inimii şi am strâns uşor tricoul. Simţeam că lumea se prăbuşea peste mine. Cele mai importante persoane din viaţa mea mă urau. Amândouă!
Am întins mâna şi am închis aragazul şi m-am apropiat de uşa de la grădină. Am păşit pe gazon şi am tras aer în piept. Gâtul mă înţepa la fel şi toate locurile pe care le parcurgea aer în interiorul meu.
Ce puteam să mai fac acum? Kyle refuza să mă asculte şi voia să mă fac să dispar din viaţa lui, iar lucrul asta o să se întâmple în câteva zile. Fiul meu a cedat farmecului tatălui său şi m-a scos din viaţa lui. Nu o să îi fie foarte greu să mă uite. Kyle a reuşit să şteargă patru ani din viaţa fiului nostru în două luni.
A fost o mare greşeală să mă întors şi a fost o greşeală şi mai mare să îi spun lui Kyle de fiul nostru şi să sper că totul va fi ca în paradis.
Am căzut în genunchi şi mi-am acoperit faţa cu mâinile şi am început să plâng. Ar fi trebuit să rămân în Austria şi să îmi continui viaţa. Era bine atâta timp cât eram eu şi Jace. Era puţin nefericit, dar cel puţin mă iubea şi eram mama lui. Cel mai bun lucru pe care mi s-ar întâmpla în momentul acesta ar fi să dispar.




*



- Trebuie să venim şi noi două aici într-o escapadă, Chrissy! E minunat! Şi numai băieţi drăguţi!
- Să îţi amintesc că eşti în luna de miere şi căsătorită?
- Nu! Am avut o noapte incendiară! Abea aştept să mă întorc acasă şi să încep să redecorez apartamentului lui Jamie. Apropo ai vreo veste de la Kyle? Despre noul contract?
- Nu! Ce contract?
- Cel pentru care e plecat în San Francisco! Dake Corporation e dispusă să ofere un contract pentru cinci ani cu una dintre companiile aeriene. Dacă facem rost de el o să rămânem în top pentru următorii ani.
- Da, mi-a spus ceva de el, dar nu prea l-am ascultat. Am minţit-o, sperând că nu mă va descoperi. Dar nu, nu m-a sunat! Nu am vorbit cu el de când a plecat!
- Hm! Probabil e puţin tensionat, mai ales că trebuie să îl întâlnească pe Greg, acolo!
- Greg?
- Da! Şi compania lui a depus o cerere, dar sunt sigură că fratele meu o să îl lase din nou cu buza umflată. Am încercat să îl sun, dar are telefonul închis. Atât de tipic lui, urăsc să nu îl pot contacta!
Am oftat şi am continuat să privesc fereastra din birou, observând păsările care se plimbau în voie.
- Oricum o să vină acasă la sfârşitul săptămânii şi o să îi spun să te sune.
- Dacă nu o să obţină acel contract nu o să mă sune. O să înjure şi probabil o să strice ceva. Îţi recomand să îl trimiţi pe Jace la mama sau la Tom, pentru orice eventualitate.
- Nu o să o fac! Ar face bine să se comporte bine faţa de fiul lui. Şi în plus lui Jace nu i-ar face mult rău dacă tatăl său şi-ar arăta şi colţii, nu numai zâmbetul.
Şatena a început să râdă de celălalt capăt al firului. Am zâmbit uşor şi am tras aer în piept.
- Cum merg lucrurile între tine şi el? La nuntă aţi fost apropiaţi şi v-aţi zâmbit foarte mult. Mama a fost asaltată cu o mulţime de întrebări. Când s-a întors Christina Schyler? E adevărat că micul Jason e fiul lui Kyle? Arată aşa de bine împreună mă bucur mult că sunt din nou împreună. De ce nu ne-ai invitat la nunta lor? Şi aşa mai departe! Bârfitoarele nu s-au schimbat deloc în tot acest timp.
Am chicotit încercând să îmi amintesc evenimentele de la nuntă. Momentele în care Kyle mă strângea în braţe în timp ce dansam şi ne zâmbeam unul altuia, sărutându-ne din când în când. Cei care ne priveau puteau jura că sunt cel mai fericit cuplu, dar dacă ar şti adevărul nu le-ar veni să creadă. Apoi acel moment nefericit cu Greg şi discuţia de acasă.
Am oftat şi mi-am înclinat puţin capul, lăsându-mă pe scaunul de pielea din birou.
- Totul e bine! Aştept să vină acasă şi sper să îmi iau o vacanţă lungă.
Minciuna era minciuna doar pe jumătate. Imediat după divorţ o să trebuiască să dispar din nou şi să nu mă mai întorc niciodată. Cu siguranţă Hazel o să mă înţeleagă când Kyle o să îi explice totul şi o să îi spună de ce a decis să divorţeze de mine şi m-a alungat de lângă fiul meu.
O să îmi lipsească atât de mult micul meu blond. Cum o să mă pot obişnui fară zâmbetul lui, fără chipul lui, fără lumina pe care o aduce în viaţa mea? O să rămân singură în întuneric. Şi acel întuneric o să mă ţină prinsă în mrejele lui pentru totdeauna.
Înainte să aud ceva de la şatenă, un sunet s-a făcut auzit în living.
- Trebuie să plec! Probabil Jace a dat din nou peste o vază şi a spart-o.
- O să te mai sun săptămâna asta! Ai grijă de tine şi pupă-l pe nepotul meu. O să îi aduc ceva frumos din Bora-Bora.
Am zâmbit şi am pus receptorul la loc şi m-am ridicat de pe scaun. Am închis dosarele de pe birou şi m-am îndreptat spre uşă.
Am ieşit din încăpere şi am închis uşa în spatele meu. Am tras aer în piept şi am intrat în living. O vază neagră era făcută bucăţi, care se odihneau pe podea, iar florile albe era împrăştiate.
- Jason de câte ori să îţi mai zic să ai grijă unde te joci?
Înainte să apuc să fac un pas, o mâna mi-a acoperit gura, iar un braţ mi-a înconjurat mijlocul. Un trup mai puternic s-a lipit de al meu şi m-a imobilizat.
Frica a început să se instaleze în interiorul meu, în timp ce ochii mi s-au mărit. A slăbit puţin strânsoare şi mi-a strecurat un cuţit pe sub tricou.
- Nu vrei să te rănesc, nu?
Mi-am scuturat capul şi mi-am închis strâns ochii. Unde naiba erau acum toate lecţiile de autoapărare? De ce eram atât de incapabilă să reacţionez?
- Bine! O să îmi iau mâna! Dacă ţipi o păţeşti şi tu şi copilul tău!
Şi-a luat mana de la gura mea şi mi-am strâns buzele pentru a oprit tremuratul lor. M-am întors cu faţa la bărbat, dar nu puteam să îi văd chipul pentru că era acoperit. Putea să îi văd ochii verzi care mă priveau provocator.
- Mami?
Am înghiţit în sec şi inima mi s-a oprit. Bărbatul a chicotit şi s-a întors cu spatele la mine. L-a apucat pe blond de braţ şi l-a împins spre mine. M-am lăsat în genunchii şi l-am luat în braţe. Jace tremura şi lacrimile au început să se prelingă pe obrajii lui.
- Mami! Cine e el?
Am început să îl mângâi pe spate încercând să îl calmez. Dar eu eram mai agitată decât el şi mult mai speriată. Nu ştiam ce voia tipul acesta de la noi.
- I-a tot ce vrei! Bani, bijuterii, obiecte, dar lasă-ne în pace! Te rog!
Bărbatul a început să râdă şi s-a apropiat de mine. M-a prins de braţ şi m-a ridicat de jos, iar Jace s-a prins de piciorul meu şi a ţipat. Inima mea bătea ca o nebună, riscând să iasă din piept. Individul a început să îi plimbe lama cuţitului pe chipul meu, apoi a coborât pe gât şi din ce în ce mai jos.
Mi-am pus mâna pe capul fiului meu şi l-am strâns uşor de păr, iar acesta mi-a dat drumul la picior. Am înghiţit în sec şi i-am dat un cot în stomac. Bărbatul s-a ghemuit de durere şi am profitat de moment. L-am împins pe Jace pe la spate şi l-am scos din living.
- Târfo!
Înainte să ies din încăpere, lama cuţitului a străpuns pielea mea şi a intrat în trupul meu, oprindu-se între coaste. Am uitat să respir şi am căzut la podea, în timp ce durerea punea stăpânire pe mine. Individul a scos o înjurătură şi a fugit.
Jace a venit lângă mine şi m-a privit speriat, în timp ce eu încercam să respir. Am început să tuşesc şi un firişor de sânge s-a prelins în colţul gurii. Blondul s-a lăsat în genunchi şi m-a atins pe umăr. Lacrimile şiroiau pe obrajii lui, iar el era din ce în ce mai speriat. Am încercat să zâmbesc şi mi-am ridicat mâna, atingându-i obrazul.
- Te iubesc Jace! Şi o să te iubesc mereu! Ai grijă de tatăl tău, bine?
Mi-am închis ochii şi am lăsat ca mâna mea să cadă pe podea. Am putut să aud cum fiul meu mă strigă, dar sunetele se îndepărtau unul câte unul. Doamne! Se pare că poţi îndeplini şi dorinţe.
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!

#32
Capitolul 17
Kyle P.O.V


- Contractul îi revine lui Webster Corporation! Felicitări domnule Webster!
Am zâmbit şi m-am ridicat de pe scaunul din piele, dând mâna cu preşedintele de la Dake Corporation. Rând pe rând acţionarii şi ceilalţi adversari se ridicau de pe scaunele lor şi m-au felicitat, dând mâna cu mine. M-am uitat la bărbatul care stătea pe scaunul de la celălalt capăt al mesei. Îşi strângea puternic pumnii, în timp ce încerca să îşi adune hârtiile.
M-am apropiat de el cu zâmbetul pe buze, în timp ce unul dintre bărbaţi îi spuse-se secretarei să aducă şampanie. M-am aşezat lângă brunet şi i-am zâmbit ironic.
- Încă nu te-ai săturat să pierzi în faţa mea?
Bărbatul s-a ridicat brusc de pe scaun, lovindu-se cu pulpele de masă.
- Poate ai câştigat încă o luptă, dar războiul încă e în desfăşurare!
Şi-a luat mapa şi a ieşit din încăpere şi aproape a dat-o jos pe secretara care venea cu şampania şi paharele. Am dezaprobat din cap şi m-am ridicat de pe scaun, în timp ce femeia a lăsat căruţul lângă şeful ei şi a ieşit din încăpere.
Bărbatul în vârstă a luat sticla din frapieră şi a deschis-o, lăsând dopul să sară şi să se lovească de perete. A turnat băutura în pahare, apoi mi-a întins unul.
Am aprobat din cap şi după ce am ciocnit, am lăsat băutura dulce să alunece pe gâtul meu.
- Sper că o să ne însoţeşti mâine seară la aniversarea căsătoriei mele, Kyle. Tamara ar fi încântată dacă ai fi prezent!
Am zâmbit şi am băut din nou din şampanie, în timp ce bărbatul cărunt mă privea cu zâmbetul pe buze. Am lăsat paharul în mâna şi l-am învârtit uşor. Aş putea să rămân şi să mă distrez puţin. În fond la petrecerile lui puteam mereu să întâlnesc femei frumoase dispuse pentru o aventură de o noapte. Cred că fiul meu mai poate aştepta încă două zile. La naiba de ce nu?
- Mi-ar face plăcere Charlie!
Amândoi ne-am ciocnit paharele şi am băut din nou din băutură. Înainte să apuc să mai spun ceva, secretara a intrat ca un fulger în birou şi s-a îndreptat spre mine.
- Îmi pare rău că vă întrerupt, domnule Webster! Dar domnul Schyler e la telefon şi spune că vrea să vorbească cu dumneavoastră.
Mi-am ridicat o sprânceană şi am privit-o pe femeie. Ce naiba voia Tom acum? Micuţa lui prinţesă s-a dus să se plângă lui tăticu’?
Am dezaprobat din cap şi mi-am întors privirea spre Charlie.
- Sunt ocupat acum, orice ar fi poate să aştept!
- Spune că este vorba despre soţia dumneavoastră!
Mi-am dat ochii peste cap, dar în acelaşi timp un sentiment de îngrijorare şi-a făcut apariţia. Am oftat şi i-am spus secretarei să îmi facă legătura. În timp ce aceasta ieşea din cameră, am lăsat paharul pe masă şi am luat receptorul în mâna. Am aşteptat legătura, apoi am tras aer în piept.
- Tom, dacă e în legătură cu…
- Christina e pe moarte!
Cuvintele lui mi-au tăiat şi propoziţia şi aerul. Am căzut pe scaunul de piele din spatele meu şi am strâns receptorul în mână. Creierul meu încerca să asimileze cuvintele, dar inima mea i-a luat-o înainte şi a început să bubuie tare şi răspicat.
- Ce… ce ai spus?
- Eşti singurul care o poate salva! Trebuie să vii acasă chiar acum! Suntem la spitalul Central!
Am bâlbâit afirmativ şi am pus receptorul la loc. Mâna mea tremura şi nu era singura. Priveam în gol în timp ce încercam să mă calmez. Nu fac nimic dacă mă agit şi sunt nervos. Charlie a venit lângă mine şi mi-a pus mâna pe umăr. Nu mi-am ridicat capul, nu l-am privit. Nu puteam! Probabil arătam patetic şi uram asta mai mult decât orice pe lume.
- Trebuie să ajung în Boston cât mai repede. Charlie poţi să îmi împrumuţi elicopterul?
- Sigur că da! Haide!
M-am ridicat de pe scaun şi mi-am dat seama că tot trupul meu tremura. În mintea mea era numai Chrissy. Chrissy a mea pe care pot să o pierd! Doamne! Cum a putut să se întâmple asta?
În urmam pe bărbat, în timp ce acesta a ieşit din birou şi a cerut să vorbească cu pilotul său.
Ce naiba s-ar fi putut întâmpla? De ce soţia mea era acum pe un pat de spital, cu moartea în jurul ei? Era şi fiul meu rănit? Era şi el în pericol? Nu! Nu puteam să risc să îl pierd şi pe el. La naiba! Trebuie să ajung cât mai repede la ea. Să o văd, să ştiu că încă e în viaţă. Nu îmi mai pasă de ceea ce făcuse în trecut! De aventura ei cu Greg! Tot ce vreau acum e ca ea să fie în viaţă şi să trăiască. Nu îmi pasă dacă după asta mă părăseşte şi nu vrea să mă mai vadă.
- O să ajungi la Boston cât ai clipi! Mult noroc!
Când am revenit cu picioarele pe pământ am observat că eram pe acoperişul clădirii, iar elicopterul din faţa mea era gata de decolare. I-am strâns puternic mâna lui Charlie, iar acesta m-a bătut uşor pe umăr. Nu am mai stat mult pe gânduri şi m-am urcat în elicopter şi am tras uşa după mine. Mi-am cuplat centura, iar peste câteva minute, pilotul a ridicat elicopterul în aer.
Mi-am scos telefonul din buzunar şi am căutat în agendă numărul de telefonul al cumnatului meu. Trebuia să aflu dacă încă mai e în viaţă. Dacă încă mai trăieşte.
- Spune-mi că e bine! Te rog!
- Mi-ar plăcea! La dracu’ cât mi-ar plăcea să îţi spun asta! E grav Kyle!
- Ce naiba s-a întâmplat Matt? Cum a putut să se întâmple asta? Nu era la firmă?
- Nu a venit să lucreze de când ai plecat! A spus că vrea să stea cu Jace! Iar când am venit să îi aduc nişte acte am găsit-o într-o baltă de sânge, iar Jace era lângă ea şi o strigă disperat.
Inima mi s-a strâns, dar am respirat uşurat în acelaşi timp. Cel puţin fiul meu nu era rănit. Dar ea era rănită!
- Sunt în elicopter şi o să fiu acolo în curând!
Am închis apelul şi mi-am lipit telefonul de frunte. Aş fi vrut să mă transport prin el şi să fiu acolo în câteva secunde. De ce a trebuit să se întâmple asta? De ce a fost proastă şi nu s-a dus la lucru? Nu ar fi păţit nimic dacă nu ar fi fost acasă!

- Bine! Dar trebuie să ne ocupăm amândoi de Jace. Nu vreau să crească într-un mediu plin de servitori care au grijă de el.
- Nici eu nu vreau asta! Mulţumesc!

Am oftat şi mi-am închis ochii. E numai vina mea! I-am spus lucruri oribile înainte să plec şi i-am spus că o să îi iau fiul. Doamne! Încerca să fie aproape de el cât timp mai putea. Dumnezeule! Nu vreau să o pierd! Nu poţi să o iei de lângă mine! Nu o să te las să o iei de lângă mine.
După o oră pilotul a lăsat elicopterul pe acoperişul spitalului şi mi-a spus acelaşi lucru ca şi şeful său. Mi-am dat jos centura şi am deschis portiera, ieşind din vehicul. Am alergat spre uşa clădirii şi am început să cobor scările în grabă, sărind peste ultimele patru.
Am întrebat la recepţie de soţia mea, iar una dintre asistente mi-a arătat drumul. În faţa unei rezerve era aproape toată familia. Matt şi soţia lui, mama şi tata, iar fiul meu care stătea în braţele socrului meu. Când m-a văzut, blondul a coborât şi a venit la mine. L-am luat în braţe, iar acesta mi-a înconjurat braţele cu gâtul şi a început să plângă.
- Mami… o să moară! O să moară tati! Nu vreau! Nu vreau!
L-am mângâiat pe cap şi am încercat să mă calmez, dar eram mult mai îngrijorat decât el. Matt s-a apropiat de mine şi mi-a pus mâna pe umăr.
- A fost înjunghiată! Un bărbat a intrat în casă şi ea a încercat să îl protejeze pe Jace. A pierdut foarte mult sânge!
Nu am apucat să îmi deschid gura, uşa rezervei s-a deschis, iar Sean şi încă un doctor au ieşit din încăpere, însoţiţi de două asistente. L-am lăsat pe Jace în braţele cumnatului meu şi m-am apropiat de cei doi.
- Sean! Cum se simte?
Acesta a dezaprobat din cap şi l-a privit pe cel de lângă el. Acesta şi-a potrivit ochelarii şi m-a privit.
- A pierdut mult sânge, dar am reuşit să găsim un donator şi să o stabilizăm. Încă nu ştim dacă o să îşi revină. Atacul a fost lăsat consecinţe grave asupra ei şi nu ştim cât de afectat este copilul.
- Copil?
- Soţia dumneavoastră este însărcinată. Două luni de sarcină domnule Webster!
M-am sprijinit de perete şi am încercat să nu cad pe podea. Mi-am dus mâna la gură şi am început să tremur din nou. Copilul meu!

- Kyle, trebuie să îţi spun că…
- Nu mă interesează! Nu mai vreau să aud nimic de la tine! Când o să mă întorc o să divorţăm şi o să stabilim problema cu fiul nostru. Dar te avertizez, Jace o să locuiască nu mine.

Am lovit cu pumnul peretele de lângă mine şi am înjurat. La dracu’! De ce nu am putut să o ascult? De ce trebuie să mă las mereu orbit de gelozie şi să o rănesc? Inima mi s-a strâns în acel moment şi o lacrima mi s-a prelins pe obraz.
- Vreau să o văd!
Cei doi bărbaţi au aprobat din cap şi mi-au arătat uşa. M-am desprins uşor de perete şi am pus mâna pe clanţa uşii. Am deschis-o şi am intrat în încăpere.
Singura sursă de lumină erau razele soarelui care se strecurau prin geamurile camerei. Pe patul din mijloc era aşezată roşcata. M-am apropiat de ea şi inima mi s-a strâns când am văzut. Era palidă, iar buzele ei era albe ca varul. Inima mi s-a strâns şi mai tare, iar perfuzia pe care o avea în nas mă înfiora. Am tras un scaun şi m-am aşezat lângă ea. Am luat-o de mână şi m-am speriat de cât de rece era.
I-am sărutat mâna şi am mângâiat-o uşor pe cap, începând să plâng.
- Chriss! Îmi pare rău! Îmi pare atât de rău! Nu mă poţi părăsi iubito! Nu mă poţi lăsa!


- Ha! Ştii… cei mai mulţi îşi dau seama că iubesc persoana de lângă ei în momentul în care îi pierd. Sper doar ca iubirea ta să nu vină prea târziu.
- Nu o să vină niciodată!
- Înseamnă că voi dispărea la un moment dat! Şi o să fie perfect pentru tine pentru că nu va trebui să suferi.

Am strâns-o de mână mai tare şi am suspinat.
- Sufăr! Şi probabil dacă m-ai vedea ai spune ’ Ţi-am spus eu ’. Am nevoie de tine Chrissy! Nu îmi pasă dacă nu mă mai iubeşti sau dacă mă înşeli. Te iubesc şi am nevoie de tine şi de copilul nostru! Te rog! Nu mă poţi abandona! Nu poţi face asta!
Mi-am pus mâna pe abdomenul ei şi am strâns-o posesiv. O nouă fiinţă creştea în interiorul ei. Încă un copil al meu. Copilul nostru!


- Dacă i-aş face lui Jace un test de ADN te-ai împotrivi?
- Fă-o! Ca să afli odată şi pentru totdeauna că nu te mint, că nu am făcut-o niciodată.

Am zâmbit şi am privit-o din nou.
- Niciodată nu m-am îndoit că Jace ar fi copilul meu. Şi ştiu că nu ai cum să ai o aventură cu Tyler. Ştiu asta pentru că eu am fost în mintea şi în inima ta tot timpul. Trebuie să te faci bine, Chriss! Eu şi Jace te aşteptăm! Vă aşteptăm pe amândoi!
Mi-am lipit trupul de marginea patului şi mi-am pus capul pe abdomenul ei. Nu o lua de lângă mine Doamne! Nu îi lua de lângă mine! Am nevoie de ei!
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!

#33
Capitolul 18
Kyle P.O.V


M-am foit în canapea şi mi-am lăsat din nou capul pe braţul ei, încercând să adorm. Sunetul strident al aparatului care măsura bătăile inimii roşcatei mi se întipărea exact în creier.
Am oftat şi am dat la o parte cearşaful şi m-am ridicat în fund. Am privit patul şi nimic nu era schimbat. Soţia mea continua să fie inconştientă, însă încă era în viaţă.
Mi-am frecat ochii cu dosul palmelor şi m-am ridicat de pe canapea. M-am apropiat de pat şi m-am aplecat deasupra roşcatei. Am sărutat-o pe frunte şi mi-am trecut mâna prin părul ei, apoi am ieşit din cameră. M-am sprijinit câteva clipe de uşă şi am privit tavanul.
- Încă eşti aici?
Mi-am întors capul şi am observat că Sean era cel care îmi adresase întrebarea. M-am sprijinit cu umărul de tocul uşii şi mi-am pus degetul arătător şi cel mare pe ochi, frecându-i uşor.
- Nu am de gând să plec de aici până nu îşi deschide ochii şi mă scoate chiar ea afară.
Bărbatul a râs uşor şi m-a apucat de umăr. Mi-a făcut semn cu capul să îl urmez şi am aprobat din cap. Sunt sigur că şi el suferea pentru soţia mea. Mereu a iubit-o. Ştiu că a iubit-o ca pe o soră, dar niciodată nu am fost foarte convins de lucrul acesta.
A deschis uşa cafenelei şi mi-a arătat o masă. M-am apropiat de ea şi m-am aşezat pe unul dintre scaunele tari şi incomode, în timp ce bărbatul plătea cafelele.
S-a apropiat de mine şi s-a aşezat pe scaunul din faţa mea, punându-mi între mâini un pahar fierbinte. Am luat unul dintre pliculeţele cu zahăr şi am l-am turnat în băutură. Am început să amestec cu beţişorul alb şi am oftat.
- Am crezut că eşti plecat la lucru. Nu lipseşti nici când eşti bolnav.
- Am un personal foarte bine plătit care poate să aibă grijă de lucruri cât sunt aici.
Am turnat lapte şi cafea şi am început din nou să amestec. Brunetul a scos un oftat şi şi-a sorbit cafeaua.
- Credeam că nu o să îşi pese de starea Christinei! Am auzit că negocierea a fost un adevărat succes. Felicitări!
L-am privit în ochi în timp ce îmi duceam paharul la gură. Am sorbit băutura, apoi am lăsat paharul pe masă. Mi-am pus braţele lângă cafea şi m-am îndoit puţin.
- Hai să te scutesc de nişte apropouri, Sean! Până acum nu am dat doi bani pe viaţa mea. M-am culcat cu cine am vrut şi am făcut bani. Dar acum am o soţie, un copil şi unul care trebuie să se nască, care au nevoie de mine, nu de banii mei. Mereu am iubit-o pe Chrissy şi o să o iubesc toată viaţa. Nu îmi pasă de părerile tale sau ale altcuiva. Pot să par un ticălos în ochii tăi sau ai lumii, dar habar nu ai cum sunt acasă cu familia mea.
Mi-am luat din nou paharul şi mi-am băut cafeaua. Brunetul mă privea sceptic, în timp ce se juca cu paharul său. S-a sprijinit de spătarul scaunului şi şi-a trecut un braţ peste acesta.
- Ai obligat-o să se căsătorească cu tine. Nu mă poţi face să te cred că o iubeşti. În public sunteţi cei mai fericiţi, dar te-ai întrebat vreodată dacă ea e fericită şi acasă?
Am zâmbit şi am băut din nou din cafea.
- Nu trebuie să îţi dau nici un fel de explicaţie, Sean! O iubesc pe Chrissy şi după ce o să îşi revină o să continue să stea alături de mine şi o să ne creştem împreună copii.
- Orice bărbat ar da orice să aibă o femeie că ea lângă el. Ar trebui să profiţi de lucrul acesta şi să o faci fericită. Îţi vorbesc ca un frate, Kyle. Mereu am considerat-o pe Chrissy sora mea.
Am băut cafeaua şi am pus paharul gol pe masă. M-am ridicat de pe scaun şi m-am oprit lângă brunet. Mi-am pus uşor mâna pe umărul său şi l-am strâns.
- Îţi mulţumesc Sean! Şi chiar vreau că soţia mea să fie fericită.
L-am bătut uşor, apoi mi-am luat mâna, apoi am ieşit din cafenea. Chiar vreau să fie fericită. Am torturat-o şi am pedepsit-o până am adus-o pe patul de moarte. Nu pot să mai permit asta. Orice ar fi făcut în trecut nu îmi pasă. O iubesc. Pe ea, pe copilul care trebuie să vină şi pe fiul nostru. Vreau să am încredere numai în ea.
În acel moment mi-a apărut în cap momentul în care am găsit-o în braţele lui Greg. Momentul în care se sărutau. M-am oprit înainte să intru în camera ei şi am dat un pumn în perete. Nu! Momentul în care el o săruta. Am putut să văd clar că încerca să îl îndepărteze de ea. Dar m-am lăsat condus de gelozie şi am rănit-o.
Am tras aer în piept şi am deschis uşa, intrând în salon. Doctorul şi o asistentă se aflau lângă ea şi o priveau. Bărbatul şi-a întors capul şi mi-a zâmbit când m-a văzut. M-am apropiat de el şi am dat mâna cu acesta.
- Cum se simte?
- Totul pare să fie bine! Pulsul ei începe să revină la ritmul obişnuit, la fel şi inima. Dacă o ţine tot aşa o să se trezească foarte repede.
- Copilul?
- Este mult mai bine decât ea! Sean s-a speriat şi a crezut că lovitura o să îl afecteze. Când a verificat azi dimineaţă, totul era foarte bine. Nu ţi-a spus?
- M-am trezit acum câteva minute!
- Nu trebuie să te îngrijorezi Kyle! Ne-am alarmat la început pentru că a fost greu să găsim donatorul, dar acum nu mai avem de ce. Trebuie doar să aşteptăm să se trezească.
Am aprobat din cap, iar acesta m-a bătut pe umăr, exact cum am făcut mai devreme cu Sean. Doctorul şi asistenta s-au retras după ce au notat în fişa medicală, apoi au pus-o în suportul de la capătul patului. M-am aşezat pe scaunul de lângă pat şi mi-am pus mâna pe capul roşcatei. Mi-am strecurat uşor degetele printre firele ei de păr şi am oftat.



*



- Tati!
Blondul mi-a sărit în braţe şi m-a strâns puternic de gât. L-am privit uimit pe Tom, iar acesta şi-a privit fiica. S-a apropiat de ea şi s-a aşezat de cealaltă parte a patului şi a luat-o de mână. Lacrimile lui au ieşit la iveală şi a sărutat mâna fiicei sale.
Am îndepărtat uşor mâinile fiului meu şi l-am privit. Ochii lui erau roşii, iar chipul lui era trist. L-am sărutat pe frunte şi i-am pus mâna pe obraz.
- De ce nu eşti acasă, Jace?
- Vreau să fiu aici cu mami!
Am oftat şi l-am pus pe genunchii mei şi l-am sărutat din nou pe frunte. Micuţul s-a întins şi a atins-o pe mama sa pe abdomen. S-a uitat la chipul ei şi a început să plângă.
- Mami! Mami trezeşte-te! Te iubesc! Când ţi-am spus că te urăsc nu vorbeam serios. Te iubesc mami!
Şi-a lipit capul de abdomenul ei şi şi-a strâns pumnii pe cearşaful verde. În acel moment mi s-a strâns inima şi mi-am închis ochii pentru câteva clipe. Doamne, iubita mea! Cât de rău te-ai simţit când ţi-a spus asta? Cât de rău te-a rănit?
L-am luat pe fiul meu în braţe şi l-am dus pe canapea. L-am întins pe ea şi l-am învelit cu cearşaful şi l-am mângâiat pe cap.
- Culcă-te scumpule! Eu şi mami o să fim aici când o să te trezeşti!
A aprobat din cap şi şi-a închis ochii, suspinând. I-am şters lacrimile şi l-am sărutat pe frunte.
- Arată puţin mai bine!
M-am ridicat de pe canapea şi m-am întors cu faţa la socrul meu. Continua să îşi privească fiica şi să o mângâie pe cap. M-am apropiat de el şi m-am aşezat pe pat, punându-mi mâna pe umărul lui.
- Doctorul a spus că e mai bine acum. La fel e şi copilul!
- Nu îmi vine să cred că aşteaptă un nou copil şi nu ne-a spus!
Am oftat şi l-am strâns de umăr.
- E vina mea! A încercat să îmi spună în noaptea în care am plecat, dar nu am vrut să o ascult. Probabil i-a fost din nou frică.
Bărbatul mi-a pus o mâna pe genunchi şi m-a bătut uşor. A zâmbit şi i-a mângâiat mâna fiicei sale.
- Nu te poţi învinui de toate, Kyle! Ultima oară Chrissy mi-a spus despre Jace după patru luni. Probabil vrea să facă o tradiţie din asta.
Am oftat, iar zâmbetul i-a dispărut de pe buze.
- Vreau doar să se trezească şi să o văd din nou cu zâmbetul pe buze. Nu aş rezista să o văd mereu în starea asta. Matt nici măcar nu poate să lucreze şi stă închis în camera lui Sophie cu poza surorii lui în braţe. Iar Jace nu a dormit şi a plâns mereu. Şi dacă Hazel o să afle! Slavă Domnului că e în luna de miere. Tu eşti singurul care rezistă.
- Doar în aparenţă, Tom! Nu vreau decât să se trezească, să îi spun că o iubesc şi că abea aştept noul copil.
- Am auzit că Gregory Tyler a încercat ceva la nuntă!
- A sărutat-o cu forţa!
- Şi încă e viu?
- Nu puteam să mă dau în spectacol la nunta surorii mele, Tom! Dar abea mă abţineam să nu îi îndes sticla de whisky pe gât nenorocitului. Dar am avut grijă să îl rănesc în punctul lui sensibil.
- Mă bucur mult că ai pus mâna pe acel contract. Îl meriţi! Ai muncit din greu pentru el şi pentru tot ce ai realizat cu Webster Corporation.
- Când o să mă întors la birou o să mă aştepte o mulţime de dosare şi rapoarte. Dar nu vreau să plec de aici, decât dacă mă dă ea afară.
Tom a râs uşor şi m-a bătut din nou pe genunchi.
- Ar fi mândră de tine! Mereu a fost! Cu toate că a încercat să te uite nu a reuşit.
- Nici eu am uitat-o niciodată. A fost mereu în mintea mea şi în inima mea. Chiar dacă am urât-o pentru că a plecat, când s-a întors mi-am dat seama că nu am încetat niciodată să o iubesc. Când am aflat de Jace mi-am dat seama că o iubesc şi mai mult pentru că mi-a dăruit un fiu. Am fost nervos la început pentru că mi l-a ascuns, dar l-am iubit de când mi-a spus tati pentru prima oară.
Mi-am întors capul şi mi-am privit fiul care dormea în sfârşit. Am zâmbit şi mi-am întors din nou capul spre roşcată.
- I-am făcut viaţa un chin de când ne-am căsătorit, dar nu a încetat să mă iubească. Am avut capul plin cu îndoieli, dar acum îmi dau seama cât de mult am greşit. Când o văd pe patul acesta mi se rupe inima. Femeie pe care o iubesc era pe cale să mă părăsească pentru totdeauna. Nu mai am de gând să trec prin aşa ceva. O să lupt pentru căsnicia mea. O să îmi protejez soţia şi copii şi nu o să îi mai las pe nici unul dintre ei să mă părăsească.
- Vorbeşti ca un adevărat bărbat căsătorit. Ştiu foarte bine ce simţi. Când am pierdut pe Rebecca am simţit că m-a luat cu ea. Mi-am îndepărtat copii de lângă mine şi aproape am pierdut totul. Când m-am pus din nou pe picioare copii meu erau departe de mine şi nu voiau să audă nimic despre persoana mea. Mi-a trebuit mult timp ca să îi recuperez, iar acum nu mai am de gând să îi las să plece din nou. Au familiile lor şi sunt fericiţi. Asta e tot ce vreau pentru ei.
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!

#34
Aaaa...nu am mai postat de aproape un an pe acest site desi am mai citit fanfictionuri pe aici, si vreau sa iti spun ca pe al tau il urmaresc totimpul chiar abea astept sa postezi urmatorul capitol.
Sincer nu o sa ma apuc sa iti spun veche poezie cu "dialog,naratiune si descriere" sau ca "iti mai trebuie descriere" pentru ca eu nu vreau sa fac o critica ci doar un comentariu.
Hmm.. a da.. eu sunt fata care te batea la cap pe mess mai demult cu ficul acela T`n`T [sau ceva de genu *pierdere de memorie* >.<]
In fine,ti-am dat un coment ca sa stii ca nu scrii degeaba.
Abia astept continuarea>:D<

P.S.:Sper ca nu o sa-mi sterga unul din milioanele de moderatori comentariul:)

#35
Capitolul 19
Kyle P.O.V


- Nu ştiu când vin la birou, Michael! Soţia mea încă nu s-a trezit!
Am deschis uşa salonului şi am intrat înăuntru. Am tras aer în piept şi m-am apropiat de patul roşcatei. Kate stătea lângă patul ei şi îi pieptăna părul. Când şi-a întors capul i-am zâmbit şi am sărutat-o pe soţia mea pe buze.
M-am îndepărtat uşor de pat şi mi-am băgat mâna liberă în buzunar.
- Nu mai fac faţă, Kyle! Tu nu eşti aici şi Hazel e în luna de miere. Am mare nevoie de ajutor.
- Până acum ai stat degeaba şi eventual semnai două-trei hârtii. E timpul să arăţi că nu ai facultatea făcută degeaba.
- Înţeleg! Eşti nervos!
- Nu sunt! Dar de o săptămână întreagă mă sunaţi şi vă plângeţi că nu mai faceţi faţă. Până acum am muncit doar eu şi sora mea. E timpul să vă puneţi fundurile în mişcare şi să munciţi pentru salariul pe care vi-l plătesc. Şi care e destul de mare!
- Am înţeles şefu’! Nu o să te mai deranjăm!
Am închis convorbirea şi mi-am pus telefonul în buzunar, apoi m-am întors cu faţa la cumnata mea. Am zâmbit uşor şi m-am aşezat pe scaun, luând-o pe soţia mea de mână.
- Îţi mulţumesc că ai stat cu ea cât m-am dus până acasă să mă schimb, Kate! Mulţumesc de asemenea că tu şi Matt aveţi grijă de Jace.
Femeia a zâmbit şi a lăsat peria pe dulapul de lângă pat şi şi-a trecut mâinile prin părul roşcatei.
- Nu trebuie să îmi mulţumeşti, Kyle! Matt a lăsat baltă totul la companie şi are grijă personal de Sophie şi de Jace. Mă doare atât de mult să îl văd trist. De fiecare dată mă strânge pe mine sau pe Sophie în braţe gata să ne zdrobească. Să se asigure că suntem bine şi nu o să trecem vreodată prin chinul pe care îl treci tu.
Am zâmbit şi am sărutat mâna soţiei mele, apoi am început să o mângâi cu degetele.
- Matt nu te-a rănit niciodată! Nu te-a jignit niciodată! Eu am torturat-o pe Chrissy şi probabil o să mă urască când o să se trezească.
Femeia a chicotit şi s-a întins pentru a mă atinge pe mână.
- Nu ai dreptate. Înainte să ajung soţia lui Matt amândoi ne comportam ca şoarecele şi pisica. Caz clasic! Amândoi ne-am dat seama că ne iubim când am fost despărţiţi pentru un timp. Şi dacă nu era iubirea, acum eram soţia unui bogătaş din MonteCarlo. Mereu o să îmi amintesc momentul când Matt a intrat în biserică şi mi-a spus că mă iubeşte şi că vrea să fiu soţia lui.
- Chiar a făcut asta?
A aprobat din cap şi am zâmbit amândoi. Mi-am întors privirea spre roşcata mea şi am oftat.
- Chriss te iubeşte! Nu a încetat niciodată să o facă! De asta am păcălit-o să devină secretara ta.
Am privit-o pe Kate uimit. Aceasta mi-a făcut din ochi şi s-a ridicat de pe scaun.
- I-am spus doar că i-am găsit o slujbă. Şi de aici totul a depins de tine şi de ea. Ţinem legătura!
A plecat, lăsând mirosul parfumului său în urma ei. Am zâmbit şi am privit-o din nou pe soţia mea. I-am pus palma pe obrazul meu şi am început să o mângâi pe cap.
Înainte să spun ceva, degetele roşcatei s-au mişcat pe pielea mea. Am rămas împietrit pentru câteva clipe şi i-am pus palma în faţa ochilor mei. Degetele ei s-au mişcat din nou şi în acel moment m-am ridicat de pe scaun. Genele începeau să se mişte uşor. I-am pus mâna pe frunte şi m-am aplecat deasupra ei.
- Chriss?
Ochii ei au început să se deschidă treptat şi odată cu ei şi strânsoarea din jurul inimii mele începea să dispară. Când i-a deschis complet a clipit de mai multe ori, apoi s-au mărit.
S-a ridicat în fund şi a început să se uite speriată în jurul ei.
- Bărbatul cu mască! Nu! Copilul meu! Unde e copilul meu? Copilul meu?
Strigătele ei au început să se audă în încăpere tare şi răspicat. Mâinile ei se luptau cu ale mele care încercau să o calmeze.
- Chrissy calmează-te!
- Nu îmi răni copilul! Copilul meu! Nu îl răni!
A început să plângă în timp ce continua să ţipe şi să se lupte cu mine. În salon a apărut doctorul însoţit de două asistente. Nici unul dintre ei nu au putut să o liniştească. O asistentă s-a apropiat de pat cu o seringă şi i-am făcut semn să se oprească.
Mi-am pus mâinile pe capul roşcatei şi am făcut-o să mă privească în ochi.
- Uită-te la mine! Respiră adânc şi linişteşte-te! Jace e bine! E sănătos şi e acasă. Te aşteaptă acasă! Linişteşte-te iubita mea! Totul e bine!
Şi-a pus mâinile peste ale mele şi a încetat să mai ţine. Mă privea cu lacrimi în ochi în timp ce respira rapid.
- Kyle!
Am aprobat din cap şi am tras-o în braţele mele. Şi-a pus mâinile pe spatele meu şi mi-a prins tricoul între degete. Am sărutat-o pe cap, în timp ce roşcata suspina şi îmi striga numele.
Am răsuflat uşurat în timp ce inima mea cânta de fericire. O lacrimă mi s-a prelins pe obraz, în timp ce o strângeam mai tare în braţele mele. Mulţumesc Doamne! Mulţumesc că ai adus-o din nou la viaţă! Nici măcar nu pot să descriu sentimentul de uşurare pe care îl simt. Sentimentul de bucurie, de dragoste, de emoţie.
Doctorul m-a bătut uşor pe umăr şi mi-am dat seama că vrea să o verifice. Am slăbit strânsoarea şi am încercat să o îndepărtez, dar ea s-a lipit mai mult de mine şi m-a strâns mai tare în braţe.
- Chriss, doctorul vrea doar să te verifice! O să fiu cu tine tot timpul.
Şi-a luat mâinile de pe spatele meu şi a aprobat din cap. Am apucat-o uşor de umeri şi am întins-o pe pat. În timp ce bărbatul s-a apropiat de ea, i-am şters uşor lacrimile. M-am ridicat de pe pat şi am sărutat-o pe frunte şi l-am lăsat pe doctor să îşi facă treaba.
M-am îndepărtat câţiva paşi de pat şi mi-am scos telefonul din buzunar. L-am sunat pe Tom şi i-am dat vestea că fiica lui se trezise. De aici avea el grijă să îi anunţe şi pe ceilalţi. După ce am terminat am strâns telefonul în mâna şi mi-am ridicat ochii spre fereastră pentru a privi cerul. Mulţumesc Doamne! Îţi jur că nu o să o mai fac niciodată să sufere. Nu o să îi mai fac nici un rău. O să o fac fericită pentru tot restul vieţii. Mulţumesc că ai lăsat-o cu mine!
Am pus telefonul înapoi şi m-am întors lângă soţia mea.
- Totul pare în regulă. Mi-ar plăcea să mai rămâi aici încă câteva zile. Vreau să mă asigur că tu şi copilul sunteţi bine.
Chrissy şi-a întors brusc capul spre mine şi m-a privit speriată. Mi-am pus mâna în părul ei şi am sărutat-o scurt pe buze, aprobând din cap.
Bărbatul a aprobat din cap şi în scurt timp a părăsit salonul împreună cu asistentele lui. M-am aşezat pe pat şi m-am aplecat , sărutând-o pe roşcată. Am lipit-o de pat şi mi-am strecurat limba printre buzele ei. Am luat-o de mâna şi mi-am împletit degetele cu ale ei. Roşcata şi-a pus mâna pe obrazul meu şi mi-a răspuns la sărut.
Cât de mult aveam nevoie de asta. Mai ales după ce am crezut că am pierdut-o. Mai ales că ultimul care a sărutat-o a fost acel nemernic. Trebuie să îi şterg atingerea, gustul, amintirea de pe corpul soţiei mele, de pe buzele ei, din amintirile ei.
Mi-am despărţit buzele de ale ei, iar roşcata a tras aer adânc în piept. Am privit-o în ochi, iar i-a mi-a înconjurat umerii cu braţele.
- Kyle! Mi-a fost atât de frică. Am crezut că o să îl rănească pe fiul nostru. Am crezut că o să îi facă rău.
Mi-am pus mâna pe capul ei şi am început să o mângâi.
- Şşşş! Totul a trecut iubita mea! Acum tu şi copilul nostru sunteţi bine. La fel şi Jace.
M-a privit în ochi şi şi-a pus mâinile pe pat. Lacrimile au început din nou să curgă şi a suspinat.
- Îmi pare rău că nu ţi-am spus despre sarcină. Am vrut, dar după incidentul cu Greg nu am putut. Mi-a fost frică. Îmi pare rău Kyle! Nu mă urî! Te rog nu mă urî!
Mi-am pus mâinile pe obrajii ei şi i-am şters lacrimile.
- Dacă vrei îţi dau divorţul, dar lasă-mă să fiu aproape de copii mei! Vreau să fiu aproape de ei. Nu vreau să mă urască şi să mă uite. Te rog! Te implor Kyle!
Mi s-a strâns inima când am auzit-o şi am sărutat-o pe buze. Am mângâiat-o uşor pe cap în timp ce limbile noastre se reîntâlneau.
- Nu o să îşi iau niciodată copii, iubito! Te iubesc Chrissy!
M-a privit în ochi şi şi-a şters lacrimile. Mâna ei tremura şi un zâmbet timid a apărut pe buzele ei.
- Adevărat, Kyle? Nu mă minţi?
Am zâmbit şi am sărutat-o din nou pe buze.
- Am stat lângă tine zi şi noapte şi m-am rugat mereu să nu te pierd. Ai idee cum m-am simţit? Am venit de la San Francisco cu elicopterul şi nu m-am dezlipit de tine. Când am aflat că eşti însărcinată din nou am fost fericit şi trist în acelaşi timp. Eram trist pentru că nu voiam să păţească ceva. Nici tu! Doamne, scumpa mea! Sunt atât de fericit că te-ai trezit!
Roşcata şi-a întins mâna şi mi-a şters lacrima care s-a prelins pe obrazul meu.
- Deci nu mai vrei să divorţăm?
- Niciodată nu am vrut! Niciodată nu aveam de gând să o fac. Am spus acele lucruri pentru că eram condus de gelozie. Te iubesc! Pe tine şi pe copii noştri. Te iubesc şi nu o să te mai părăsesc niciodată! Niciodată!
Am sărutat-o lung şi apăsat, în timp ce o trăgeam în braţele mele. După ce am rupt sărutul ne-am privit în ochi pentru câteva clipe, apoi roşcata s-a cuibărit în braţele mele. Mi-am pus capul pe capul ei şi am început să o mângâi pe cap.
- A meritat să mă trezesc! După ce ai plecat nu am vrut decât să mor. Tu ai plecat şi ai spus că vrei să nu mă mai vezi niciodată. Apoi Jace mi-a spus că mă urăşte şi că vrea să stea cu tine. Nici măcar nu m-am gândit la copilul din pântecele meu.
Am strâns în braţele mele şi am sărutat-o pe cap.
- Nu mai are nici o importanţă. Acum o să aşteptăm să ieşi din spital şi o să aşteptam cu copilul cu braţele deschise.
Roşcata s-a ridicat şi m-a sărutat pe buze, apoi s-a aşezat cu spatele, în braţele mele. Mi-a pus mâna pe abdomenul ei şi am strâns-o uşor halatul pe care îl purta. Şi-a lăsat capul pe braţul meu şi a suspinat.
- Te iubesc Kyle! Şi vreau să fiu fericiţi în sfârşit!
- O să fim iubito! Pentru totdeauna!
I-am dat capul pe spate şi am sărutat-o. Limba mea s-a strecurat printre buzele ei, în timp ce îi strângeam abdomenul.
O să fim fericiţi! Acum şi tot restul vieţii pe care ni-l vom petrece împreună.
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!

#36
Hey... mi-am facut cont de putin timp insa iti urmaresc ficul de la inceput si pot spune ca il ador. Povestea e geniala, imi place tot la acest fic naratiune, dialog, descriere iar pe kyle il iubesc mai ales de cand a inceput sa se poarte asa dragut :x, nu ca ceilalti nu mi-ar placea ,inafara de Greg bineinteles (imi vine sa il omor :)))
Eu te pup si sper sa postezi next-ul cat mai repede :*

#37
Capitolul 20


- Totul e din ce în ce mai bine. Mâine poţi să pleci acasă!
I-am zâmbit doctorului, în timp ce acesta nota evoluţia mea în fişa medicală. Amândoi ne-am întors privirile spre bărbatul care tocmai rostise o înjurătură. Kyle vorbea la telefon, în timp ce îşi freca ochii cu degetul mare şi cel arătător.
S-a apropiat de canapea şi a început să îl mângâie pe cap pe fiul nostru, care dormea.
- A stat cu tine tot timpul! Nici măcar nu s-a dus la serviciu! Şi el niciodată nu a lipsit. Nici măcar când era bolnav.
Am aprobat absentă din cap şi am continuat să îmi privesc soţul. Viaţa mea chiar începe să se schimbe, nu? Dacă aş fi ştiu că aveam nevoie de un accident ca să îl fac pe Kyle să mă iubească, intram într-un stâlp cu maşina. Îţi mulţumesc Doamne! Kyle a uitat de gelozia lui şi acum face orice ca să îmi arate că mă iubeşte.
Am zâmbit şi mi-am lăsat capul pe pernă, privindu-i pe cei doi bărbaţi din viaţa mea. Blondul şi-a dat capul pe spate şi a ridicat un pumn în aer, ca şi cum ar fi vrut să pocnească pe cineva. Şi-a întors capul şi m-a privit. S-a ridicat de pe braţul canapelei şi s-a apropiat de pat. S-a aplecat asupra mea şi m-a sărutat. Mi-a despărţit buzele cu limba şi s-a strecurat în gură. Puteam să aud vocea plângăcioasă a bărbatului de la celălalt capăt al convorbirii, în timp ce sărutul blondului mă făcea să tremur.
A rupt sărutul şi m-a privit în ochi cu zâmbetul pe buze.
- Michael ţine-ţi gura şi munceşte! Săptămâna viitoare mă întorc.
A închis telefonul înainte să primească o replică. S-a aşezat în faţa mea şi m-a sărutat din nou. Şi-a pus un braţ pe bara patului şi s-a apropiat mai mult de mine. Mi-am pus mâinile în părul său, în timp ce limbile noastre se reîntâlneau. Mâinile mele au coborât pe obrajii lui şi s-au oprit acolo.
Ne-am despărţit buzele şi am continuat să ne privim în ochi. Am început să îl mângâi pe obraji şi pe buze.
- Poţi să te întorci şi astăzi la companie! Eu mă descurc!
- Chiar crezi că o să te las singură?
Am zâmbit şi i-a tras capul pentru un nou sărut. Mi-a înconjurat talia cu ambele braţe şi mi-a lipit trupul de al lui. Una din mâinile lui a început să urce pe spate şi s-a oprit pe locul unde era cicatricea. Am rupt brusc sărutul şi mi-am lăsat capul în jos.
- O să am mereu cicatricea asta! O să arăt oribil!
M-a întors cu spatele la el şi mi-a ridicat halatul verde. Şi-a trecut buzele peste cicatrice, ceea ce mi-a trimis un fior în tot corpul. Am înghiţit în sec şi mi-am închis ochii, în timp ce blondul continua să mă sărute.
- Cicatricea asta o să fie dovada iubirii tale pentru copilul nostru şi consecinţa acţiunilor mele violente.
- Kyle…
- Ai fost rănită pentru că nu am fost în stare să te protejez. Ai fost rănită pentru că ai încercat să îl protejez pe fiul nostru. O să te iubesc mereu pentru asta.
Mi-am deschis ochii în timp ce lacrimile au început să se prelingă pe obrajii mei. Strângeam în pumni cearşaful patului, în timp ce suspinam. Blondul mi-a lăsat halatul pe spate şi m-a întors cu faţa la el. Mi-a luat obrajii în mâinile lui şi mi-a şters lacrimile.
- Te iubesc Christina Schyler!
- Christina Webster!
Am zâmbit amândoi şi ne-am sărutat. Mi-am pus mâinile pe pulpele lui şi m-am apropiat mai mult de el. Şi-a pus mâna în părul meu şi şi-a trecut degetele prin şuviţe. Limbile noastre se împleteau şi în timp ce mâna lui a coborât pe spatele meu, apoi s-a aşezat pe abdomenul meu.
- Vreau să fie fată!
L-am privit surprinsă şi am chicotit. Mi-am aşezat mâna peste a lui şi am tras aer în piept.
- Mie mi-ar mai plăcea încă un băiat. Încă unul ca tine. Crezi că Jace o să fie încântat de copilul acesta?
Amândoi ne-am întors privirile spre canapea. Micul blond dormea pe burtă şi din când în când mai scotea câte un sunet. Am zâmbit şi l-am privit pe soţul meu, dare continua să îşi privească fiul mândru. După câteva clipe şi-a întors privirea spre mine şi şi-a strâns mâna pe abdomenul meu.
- E mai mult decât încântat. I-am spus înainte să intre la tine şi să te vadă. A sărit în sus şi a început să ţipe că o să aibă o surioară.
- De asta a sărit pe mine şi m-a ţinut mereu de burtă.
- Deja a început să caute nume. De la Alisson până la Zoe.
Am chicotit şi l-am privit câteva clipe pe fiul meu, apoi mi-am întors privirea la soţul meu.
- De asta vrei şi tu o fetiţă?
- Hei, tu ai copia mea fidelă. De ce să nu am şi eu copia ta? Mama cu băiatul, tata cu fata.
- Aşa e! Dacă o să avem o fată, sper doar să nu aibă aceeaşi soartă ca mine.
- O să îl omor pe nenorocitul care încearcă să îmi rănească fiica.
- Şi dacă o să fie unul ca tine? Să o rănească, apoi să o iubească!
- Trebuie să o iubească de la început. Copii nu trebuie să repete greşelile părinţilor.
Am zâmbit şi m-am aplecat ca să îl sărut. Ne-am privit în ochi, iar blondul s-a întins pe pat şi şi-a pus capul pe abdomenul meu. Mi-a înconjurat talia cu ambele mâini şi a oftat.
- Noi am trecut prin multe greutăţi, iar când ne-am întâlnit a doua oară, ne-am întâlnit ca să ne iubim pentru totdeauna.
Am zâmbit şi mi-am pus mâinile în părul lui, începând să mă joc cu părul lui.
- Ai fost singurul bărbat din viaţa mea şi vei fi mereu. Te iubesc!
- Te iubesc!




*


- E atât de bine să fiu acasă!
Am tras aer în piept şi m-am aşezat pe canapeaua din sufragerie. Jace a sărit în braţele mele şi şi-a pus capul pe genunchii mei. A început să mă mângâie pe burtă şi să chicotească.
- Când o să vină surioara mea? Vreau să o văd! Să mă joc cu ea!
- Va trebui să aştepţi şapte luni!
- Eşti grasă!
- Jason! Nu trebuie să spui niciodată asta la o fată!
- De ce?
- Pentru că o să o jigneşti, scumpule! Şi poţi să faci o fată să plângă. Nici să o loveşti.
- Îţi promit că nu o să lovesc sau nu o să fac să plângă o fată niciodată.
S-a pus în genunchi şi şi-a pus mâna la inima ca şi cum ar jura. Acel gest mi-a topit inima şi l-am sărutat pe frunte. A continuat să mă mângâie, când tatăl său a apărut o tavă. A lăsat-o pe măsuţă şi mi-a întins un pahar de limonadă. Înainte să îl ating telefonul m-a făcut să tresar. Am zâmbit şi mi-am întins mâna pentru al lua.
- Alo?
- Chriss sunt însărcinată! O să am un copil! Un copil cu Jamie!
- Hazel? O Doamne! Felicitări!
- Acum sunt la aeroport şi aştept să vin acasă. Doamne nici nu ştii ce fericită sunt. Eşti prima care află!
- E minunat Hazel! Kyle, Hazel e însărcinată!
Blondul m-a privit uimit în timp ce a căzut pe canapea lângă fiul său. Mi-a făcut semn să îi dau telefonul, în timp ce a zâmbit larg.
- Felicitări răzgâiată mică. Dar şi eu o să mai am un mic Webster. Ca de obicei sunt înaintea ta!
A început să râdă şi l-a ciufulit pe fiul său.
- Vină acasă şi o să vedem! Te iubesc Haz! Salută-l pe Jamie din partea noastră. Pa!
Mi-a dat telefonul şi l-a pus pe Jace pe genunchii lui. Am pus telefonul la locul lui, iar blondul m-a tras în braţele lui. Mi-am înconjurat umerii cu braţul său şi m-a sărutat pe buze.
- Nu e plăcut cum totul se aranjează? Tu şi eu şi familia noastră, iar Hazel şi Jamie cu a lor.
- De acum înainte o să fim împreună şi fiecare o să fie fericit.
- Am găsit numele perfect pentru sora mea!
L-am privit amândoi pe fiul nostru şi am zâmbit.
- Savannah! Vreau să o cheme Savannah!
- Şi dacă o să fie băiat?
- O să fie fată! Vreau să fie fată!
- Şi o să fie fată!
Micul blond a zâmbit şi s-a dat jos din braţele tatălui său. A ieşit din sufragerie, spunând că se duce în camera lui. Am zâmbit şi l-am îmbrăţişat pe soţul meu. Acesta m-a sărutat pe frunte şi şi-a lăsat obrazul pe capul meu. Mâinile noastre s-au unit, iar degetele ni s-au împletit.
- Peste câţiva ani o să fim exact ca părinţii noştri. O să trebuiască să ne luăm la revedere de la copii noştri ca să îi lăsăm să îşi construiască propriile familii.
- Ştiu! O să îmi fie tare greu să accept că au crescut şi că sunt gata să înfrunte lumea.
- Dar atunci o să fim numai noi doi şi o să ne bucurăm de fiecare moment.
- Sper că nu mai vrei încă un copil când o să avem cincizeci de ani.
- Nu! Mă gândeam atunci când avem şaizeci să mai facem vreo doi.
- Kyle!
A chicotit şi mi-a dat capul pe spate. Şi-a apropiat faţa de a mea şi ne-am sărutat. I-am strâns mâna şi am închis ochii, lăsându-mă pradă sărutului. Acum puteam să fiu fericită. Să fiu cu adevărat fericită!




*


- Jace nu o lăsa pe Savannah singură în piscină!
- Nu o să păţească nimic, mamă!
Am oftat şi mi-am privit copii. Dorinţa lui Kyle şi a lui Jace s-a îndeplinit, iar Savannah e copia mea fidelă. Însă nu ştiu de la cine are părul creţ.
Mi-am pus mâinile în sâni şi m-am întors la bucătărie pentru a mă ocupa de mâncare. Nu am crezut niciodată că Jace o să îşi iubească atât de mult sora. Sau cele două verişoare ale lui. Sophie şi Ria sunt încântătoare, iar Jace învăţa să fie din ce în ce mai responsabil şi mai respectuos cu fetele. Având în vedere că trebuie să aibă grijă de trei, poate nu o să fie atât de rău.
Peste câţiva ani o să vorbesc cu fiica mea despre băieţi şi despre iubire. Şi atunci când o să mă întrebi cum l-am cunoscut pe tatăl ei, va trebui să îi povestesc ore întregi povestea noastră de dragoste. Lăsând la o parte lucrurile negative.
Am început să mestec în tigaia de pe aragaz, iar lângă mine şi-a făcut apariţia dădaca fiicei mele.
- Am terminat de aranjat lucrurile în noua cameră, doamnă. Marrie a plecat acum câteva minute să facă cumpărăturile. Vreţi să vă ajut cu ceva?
- Să stai cu ochii pe copii, Rana! Sunt la piscină!
Femeia a aprobat din cap şi a dispărut. Telefonul a început să sune când ajustam flacăra sub tigaie. M-am întins şi am apucat receptorul.
- Te rog spune-mi că nu anulam nimic mâine!
- De unde ai ştiu că sunt eu la telefon?
- E vineri, e ziua ta liberă şi găteşti! Te cunosc Chrissy!
- Aşa e! Şi mâine o să mergem la cabană şi o să ne petrecem week-end-ul acolo.
- Perfect! Vreau să profit că Jamie vine mai târziu şi mă duc cu Ria la cumpărături. Am văzut nişte rochiţe superbe! Trebuie să mergi şi tu cu Savannah!
- Mi-ar plăcea Haz, dar nu pot. Kyle trebuie să sosească din moment în moment şi vreau să verific şi nişte rapoarte mai târziu. Matt se întoarce abea săptămâna viitoare.
- De ce el, Kate şi Sophie au putut să plece în Grecia şi noi trebuie să ne mulţumim cu un week-end în afara oraşului?
- Pentru că ticălosul s-a linguşit şi m-a convins să îi fac munca. Dar lasă-l să se întoarcă şi o să profit şi eu de el.
- Asta e fata mea! Ria pune jos vasul ăla. Taicătu’ o să mă omoare! Trebuie să plec. Vorbim mâine!
- Pa!
Am început să râd uşor şi am pus receptorul la locul lui. M-am uitat câteva clipe pe fereastră şi am observat că cei doi îngeraşi ai mei se jucau cu pistoalele cu apă şi o udau pe dădacă. Am chicotit şi două braţe mi-au înconjurat talia. Un trup s-a lipit de al meu şi am simţit o pereche de buze pe gâtul meu.
- Bună!
- Bună! Nu te-am auzit!
M-a întors cu faţa la el şi m-a sărutat pe buze. M-a strâns în braţele lui şi şi-a introdus limba în gura mea. Mi-am pus mâinile pe pieptul său şi m-am lăsat dusă de val.
După câteva minute am rupt sărutul şi ne-am privit în ochi. Mi-am pus mâinile pe nodul de la cravata sa şi am început să o desfac. Blondul privea geamul din spatele meu şi zâmbea.
- Mai ai chef de un copil?
I-am desfăcut nodul şi l-am strâns uşor de gât cu cravată.
- Nici să nu te gândeşti Webster! Savannah mi-a scurs toată energia de când s-a născut.
- Fetiţa mea!
Am chicotit şi l-am sărutat din nou pe buze. Era atât de plăcut să am o familie. Să ajung acasă de la serviciu şi să fiu dărâmată de cei doi copii ai mei. Să mă apuc de cină şi să îl întâmpin pe soţul meu. Iar noaptea când suntem numai noi doi să ne iubim din nou şi din nou. Mulţumesc pentru că mi-ai îndeplinit dorinţa Doamne! Mulţumesc pentru că îmi permiţi să fiu fericită.



Sfârşit
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  To remember the past. IzzieAd 0 1.637 30-08-2012, 01:36 AM
Ultimul răspuns: IzzieAd
  Past vs .Future Lara 2 2.350 08-01-2011, 11:01 AM
Ultimul răspuns: Addeh
  A Past and Future Secret Nidryne 1 3.089 21-04-2009, 09:33 PM
Ultimul răspuns: Nidryne
  Forgot the past Corina. 9 6.031 19-12-2008, 04:41 PM
Ultimul răspuns: Dizzy


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)