Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The girl who leapt through time (2008)

#1
[Imagine: 198191244_Girlleapt_122_220lo.jpg]

Citat:Life for 17-year-old Konno Makoto is filled with fun days at school and hanging out with her two best friends, Chiaki and Kousuke. But then she finds herself with an ominous ability to leap back in time. A truly strange ability that at first saves her life, but then allows her to not be late at school, to know the answers on any surprise exams and to avoid any troublesome mishaps. It is only when Makoto chooses to use this ability to avoid some of the more personal issues that arise with her friends, that events become both complex and painfully difficult — the simple gift that she began to take for granted suddenly becomes a troublesome burden.

Note: Winner 6th Annual Tokyo Anime Awards (2007) — Anime Movie, and 2006 Winner of Mainichi Award (Oofuji Noburou Award).



Si cu asta imi inchei seria de topicuri create pe astazi...sau poate nu, depinde ce mai urmaresc diseara.

Acesta a fost un film placut, lent dar placut. Povestea foarte buna (desi implica calatorii in timp, o face intr-un mod lejer care sa nu ceara examinare prea amanuntita) iar per total a fost o perioada de timp bine folosita cat am vizionat.

Personajul principal e cam idioata dar asta ii da mai mult farmec decat orice altceva. N-am sa mai repet de am zis in alte topicuri in principal fiindca aceste 3 filme carora le-am facut azi topicuri au niste elemente in comun si deja m-am plictisit sa scriu.

Nu ma credeti pe cuvant, luati si vedeti filmul, mai ales daca v-a placut Paprika sau Summer Wars.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#2
Atentie, urmeaza ceva spoilere despre povestea filmului. Cititi pe propria raspundere.

L-am vazut mai de mult. Si inca nu imi plac calatoriile in timp. .__. A fost foarte frumos si pana la urma am si uitat de bila aia. Chiar nu ma asteptam ca Chika sa fie indragostit de personajul principal sau ca el vine din viitor (pentru a vedea un tablou care in viitor o sa fie ars/incendiat). A fost romantic si... chiar era sa plang atunci cand Chika pleaca si ea ramane singura, dorindu-si sa nu fii facut acea intoarcere in timp cand Chika ii cerea sa iasa cu el. Momentan am degetele inghetate si imi e greu sa si gandesc. Poate revin cu un edit. Oricum, acest anime-movie ramane foarte frumos si... atunci cand timpul ala inalt ii zicea ca daca ar avea o iubita ea ar ramane singura (sau cam asa ceva) eu eram deja: Doi? 22 Hai, serios?! .___. Mdaaaaaaaaaaaaaaaaa~. 39 *degete inghetateeee*
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#3
Am vazut filmul in maratonul de sarbatori, dar nu pot zice ca l-am agreeat atat de mult, poate si din cauza nivelului inalt al asteptarilor pe care l-am avut dupa ce am vazut filme anime ca '5 centimeters per second' sau 'The place promised in our early days'.
Ideea de la care pleaca animeul e bunisoara, personajul feminin e in schimb, asa cum a zis si Cyber, idiot. Pot sa spun ca mi-a amintit vag de seria 'The butterfly effect' , dar a ramas in urma la capitolul dramatism. Nici finalul nu mi s-a parut stralucit, nereusind sa imi provoace nimic mai mult decat cascat.
Un anime mediocru in general, dar bun de vazut daca te plictisesti.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#4
Mi-a placut filmul, a fost lejer, relaxant totusi nu e genul care sa-ti ramana intiparit in minte(sau poate sunt eu de vina). Felul in care e expusa tema calatoriei in timp nu te face sa ceri explicatii, o viziune usoara, amuzanta. Merita incercat(macar) dar nu are rost sa ai asteptari prea mari de la film.
"You got no business questioning a thang"

#5
Sunt fana filmelor/ animatiilo/ seriilor sci-fi dar nu pot sa zic ca am ramas cu o impresie prea buna. In timp ce il urmaream mi-a placut, dar cand s-a terminat nu am simtit nicio emotie.
[Imagine: tumblr_mjtv2fuAM01r98z7io1_500.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Time of EVE CyBeR 2 2.799 17-08-2012, 11:06 AM
Ultimul răspuns: CyBeR


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)