Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The Usual Suspects

#1
The Usual Suspects
1995



A boat has been destroyed, criminals are dead, and the key to this mystery lies with the only survivor and his twisted, convoluted story beginning with five career crooks in a seemingly random police lineup.
link

Genres: Crime, Mystery, Thriller,
Director: Bryan Singer
Writer: Christopher McQuarrie
Actors: Kevin Spacey (Roger "Verbal" Kint), Gabriel Byrne (Dean Keaton) Stephen Baldwin (Michael McManus), Chazz Palminteri (Dave Kujan), Benicio del Toro (Fred Fenster), Kevin Pollak (Todd Hockney ) ÅŸi Pete Postlethwaite (Kobayashi)
- pentru alte detalii, se găseşte google/wiki.

trailer

spoilere, OFC.

Tocmai ce am vizionat filmul şi să îmi fie ruşine că nu l-am văzut până acum. Am declarat filmul acesta, în mod oficial, cartea mea de vizită. Am adorat filmul acesta din toate punctele de vedere, pentru actori, personaje, acţiune, evenimente, replici -oh, gosh, yeah!, pentru tot ceea ce a cuprins, nume, detalii, everything and anything, de la prima la ultima secundă, fără excepţii.

Acum, mulţi veţi spune că aceasta nu este o capodoperă. Nu, nu este, I have to admit it isn't, objectively talking, dar consider filmul foarte bun - very, very, very good, maybe not a "must see", dar un film foarte bun. Pentru mine, însă, este mai mult decât atât. Este un film în care mă definesc, somehow, care îmi place mai mult decât orice altceva în momentul de faţă, ale cărui replici le-am adorat, odată cu actorii şi aşa mai departe. Pentru mine, subiectiv, strict personal, filmul este o capodoperă, un must see, un anything and everything. Şi din acestea cred că reiese cât de tare, mult şi incredibil de mult a putut să îmi placă acest film.

În primul rând, plot-ul... mi s-a părut excepţional.
În al doilea rând... actorii au fost excepţionali plasaţi fiecare în rolul fiecăruia. Au fost geniali! Kevin Spacey în special a interpretat atât de fabulos că nu îmi venea să cred. Tipul mi s-a părut mult prea genial ( ştiu că repet cuvântul, dar luaţi-l şi voi ca laitmotiv * laughs ) din prea multe puncte de vedere, ştia ce să facă, lumea era a lui, scena era a lui (care scenă? doesn't matter ). Strălucea, he was a cripple, but you know what they say about cripples... okay they say nothing, but I say... them cripples, you gotta know 'em. Mi-a plăcut enorm şi nici nu am cuvinte să îmi descriu fascinaţia, dar cred că din asta se înţelege totul.
Tipul hot al acestui film a fost Stephen Baldwin - privirea, ochii, body, he got them, şi vocea şi atitudinea şi pur şi simplu a fost băiatul sexy din film, there gotta be one for me, lol. Apoi, Gabriel Byrne care a jucat foarte frumos, aşa cum o face de regulă ( I kinda like him ) şi mi-a plăcut până şi Kevin Pollak, deşi de regulă nu-s chiar cea mai mare fană a lui şi câteodată, doar câteodată, tinde să mă dezguste, dar i s-a potrivit atât de tare rolul -ah, şi replicile. Actorii parcă au fost făcuţi pentru rolurile astea, not to mention Chazz Palminteri. Nu cred că s-ar fi potrivit altcineva mai bine în rolul acela decât el * smiles* but that goes well for Kevin Spacey as well, his Verbal was so fuckin' good, I loved him - nimeni nu cred că ar fi putut să interpreteze ca el şi să îmi placă mie la fel de mult, mi l-am imaginat şi pe Al Pacino în rolul lui, I don't know why, dar parcă tot nu i se potriveşte. Rolul ăsta e consacrat doar lui Kevin Spacey, PERIOD. At least it is for me.

Nici nu ştiu care este faza mea preferată din film, pentru că am adorat prea multe faze, prea multe evenimente, idei şi replici şi... faze. Pur şi simplu mi-e greu să aleg o favorită. Mi-a plăcut de la început până la sfârşit, această peliculă. Am adorat când a zis Fenster "What da f**k" * laughs* a fost simply epic, from all points of view, dar la fel au fost şi alte faze ... alte replici, de fapt toate. Filmul e plin, plin, plin, plin de replici bune - at least I think so, I believe so. Când spune Verbal "Fuckin' cops" my word melts. Ador replica şi faza aceea şi privirea lui Kevin Spacey şi chiar şi cea a lui Chazz P. It was so fucking awesome şi nu ştiu dacă am mai văzut un film în care să se repete de atât de multe ori cuvântul "f**k".
I believe in God, and the only thing that scares me is Keyser Soze - e atât de ironic şi plăcut, bun bun de tot ( cum spune o colegă de-a mea )

Sfârşitul a fost genial. Mi-am dat seama (sau aşa am vrut să cred, aşa credeam, în fine... ) că Verbal este Keyser Soze când a început Chazz să îl întrebe de ce crede că a făcut Keaton ce a făcut... ei bine, deja începuse să fie atât de tare, când a ieşit, când a spus fuckin' cops, când şi-a luat lucrurile de fapt... da, deja îmi dădusem seama, ştiam, poate chiar dinainte. Oh şi dacă mai aveam vreun dubiu, a fost clarificat atunci când au trimis ăia fax-ul, când a spus "trimite faxul ăsta", gosh I knew it was him, him the cripple. A fost absolut genial, până atunci nu îmi dădusem seama de acest lucru, dar şi când mi-am dat seama... mi-a plăcut şi mai tare filmul, if that's even possible.

Declar filmul ăsta cartea mea de vizită, luaţi-o cum sună, really şi totodată cel mai bun film pe care l-am văzut vreodată, pur subiectiv. Mi-a plăcut la nebunie.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)