Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[ Tara Duncan ] - I have a sister?!

#1
Bun...deci,fic,inspirat dintr'o carte...sa NU aruncati cu rosii in mine.Ok?

Disclaimer:Nu detin nici un personaj din cartea Tara Ducan scrisa de Sophie Audoin Mamikonian si nu fac profit de pe urma cartii.

~Chapter 1->Si am luat SOC!~

Tara si Moineau se plimbau pe coridoarele castelului din Lancovit care nu inceta sa le intinda capcane.
-Moineau,te rog,spuse Tara,fa'l sa se opreasca!Ma innebuneste!
-Castelule...spuse ferm fata cu ochii de culoarea nucsoarei,OPRESTE'TE ODATA!spuse ea si castelul se linisti,proiectand niste lucruri obisnuite.
-Mult mai bine.spuse Tara.Iti multumesc Moineau.
-Cu placinte.ii raspunse fata care fara sa vrea se impiedica de o cuta a unui covor.Doamne,incep sa cred ca trebuie sa iau toate covoarele la rand din castel si sa le dau foc!
-Calmeaza'te.se auzi o voce din spatele celor doua.
Era Fabrice,unul dintre prietenii celor doua(si de asemenea prietenul lui Moineau).
-F-fabrice?intreba confuza fata.Cum ai ajuns aici?
-Pai...din "intamplare" tatal meu este pazitorul portii de transfer de pe Pamant.Si eu din "intamplare" sunt fiul lui si de asemenea din "intamplare" prietena mea este din AltaLume.spuse baiatul subliniind termenii de "intamplare".
-Aaaw.spuse Tara razand.Exact la asta ma gandeam.Daca tatal tau este pazitor al portii tu ai voie sa o folosesti oricand,nu?
-Exact.raspunse scurt Fabrice.Sa te ajut.spuse intinzandu'i mana fetei.
-Multumesc Fabrice.spuse Moineau rosind.
-Bun,acum sa va zic de ce am venit.zise si le zambi.Cal si Robin au zis ca trebuie sa veniti repede-repede fiindca au o veste mare-mare.
-Robin e gravid?intreba Tara bufnind'o rasul.
-Tara...clar,te'ai uitat la prea,dar la PREA multe filme pamantene.spuse Moineau surprinsa.Il lua de mana pe Fabrice si se indrepta catre sala unde presupuse ca ii gasea pe cei doi.
Strabatura cateva coridoare,castelul nu le mai intinse nici o capcana simtindu'le dorinta de a ajunge mai repede la cei doi.Intrara in sala de conferinte pe care,Moineau o ghici ca cei doi se aflau.Inauntru cei doi stateau in fata unei fete de o varsta cu Moineau care statea pe o sofa speriata pana in adancul maduvei.
-Deeeci,spuse Cal,Hotul Brevetat,Moineau,ti'o prezint pe sora ta.spuse zambind.
-C-ce face?intreba Moineau aproape lesinand.
-Ab-so-lut.spuse Cal.Am vazut aceasta mica(facea aluzie,era doar cu un an mai mica decat ei),sortitoare pe strazile Lancovitului si mi s'a parut cam ciudata asemanarea izbitoare dintre voi doua.Asa ca...
-Eu si Cal am sapat putin mai adanc,continua Robin,si am descoperit ca ea este sora ta.
-C-ce face?se repeta Moineau cazand intr;un fotoliu care se pregatise demult s'o prinda.
-Moineau,nu e formal sa te repeti.spuse Cal zambind.
-B-buna...ziua.spuse fata care statea speriata pe sofa.
-Hei.spuse Cal zambindu'i.Nu'i nevoie sa fii atat de incordata si de speriata,nu'ti facem nici un rau.
-H-hei.spuse Moineau apropiindu'se de ea.Numele meu este Gloria Daavil,zisa Moineau,tu cine esti?intreba asezandu'se langa ea.
-Numele meu e-este Elisabeth Daavil adoptata de familia Gesok.spuse speriata.
-D-deci Cal si Robin au avut dreptate...spuse Moineau ganditoare.
-Dar cum e posibil sa ai o sora mai mica de care n'ai stiut niciodata si nici parintii tai nu ti'au spus niciodata?intreba Tara ramasa foarte confuza.
-Ehh,se mai poate.spuse Gloria si scoase globul de cristal din roba de sortitoare* si isi suna parintii.Globul proiecta holograma mamei sale.
-Mama,de ce nu mi'ai zis niciodata ca am o sora mai mica?!exclama Moineau catre mama sa.
-A-ai regasit'o pe Elisabeth??tipa mama ei brusc,uimita.
-Nu eu,Cal si Robin au facut asta.O avem aici.spuse scurt fata.
-Gloria,vreau sa o iei pe Elisabeth cu tine peste tot.Nu v'a primi statutul de printesa,daca nu doresti asta.spuse mama celor doua.
-Ce intelegi tu prin "peste tot"?intreba.
-Adica prin toate aventurile tale.
-DAAAA!!!!exclama Moineau surprinzandu'i pe toti.De acum e surioara mea mai mica.zise sarind si luand'o in brate pe Elisabeth.
Fata in schimb nu reusi decat sa afiseze decat o expresie de surprindere si sa zica un "huh?".
-Desigur prostut'o.spuse Tara zambindu'i lui Elisabeth.Daca Moineau spune ceva legat de familie asa face.
-S-sigur nu ma confundati?spuse speriata.
-Ab-so-lut.zise Cal agitand un deget in aer.Doar nu insinuezi ca eu si Robin am presupus gresit.
-Ei bine,spuse Moineau zambindu'le larg,presupunerea voastra a fost corecta.
-Ne bucuram.spuse Robin zambindu'i fetei.Deodata hidra de pe umarul lui Robin isi scoase capul din pletele albe ale elfului.Sourv,stai acolo.spuse ferm Robin.
-Totoooooooooooooo!!!!!!!tipa Cal si isi lua fosta hidra in maini.Ce dor mi'a fost de tineeeeee!!!!
La reactia baiatului Elisabeth si Moineau incepura sa chicoteasca la unison.
-Ce vi se pare asa de amuzant?intreba tanarul Hot catre cele doua.
-Nimic.spuse Moineau inca chicotind.
-Atunci?
-Da' mai inchide si tu gura Caliban.se auzi o voce si Maestrul Chem intra in sala.
-Haideti Maestre Chem...stiu ca aveti simtul umorului.spuse Cal lingusitor.
-Caliban,nu ma lua cu de'astea.Stii ca atunci cand gresesti,gresesti.spuse scurt dragonul.
-Bine,bine las' ca va tin eu la inimioara.spuse Cal.
-Buuuuun.spuse Robin.Si acum...?
-O bagam la interogatoriu pe Lisa.zise Cal.
-...Lisa...?intreba Moineau uitandu'se urat la Cal.
-Elisabeth.Multumiti?raspunse.
-Da.raspunse scurt Robin.
-Deci,pot s'o iau la intrebari?zise Cal staruitor.
-Bine,noi plecam.Liz,ai grija cu tacanitu' asta.spuse Moineau si iesi insotita de ceilalti.
In sala ramasesera doar Cal si Elisabeth.Fata isi relua pozitia speriata de pe sofa,iar Cal se asezase pe scaun.Detesta sa ramana singur in compania unei fete de cand Eleanora murise*.Trase aer in piept si spuse:
-Bun.
-Bun.Intreaba.zise Elisabeth
-Bine...pentru inceput,pot sa'ti spun Lisa?
-Desigur.
-Asa...cati anisori ai?
-Aaa..14.zise luand o perna in brate.
-Glumesti.Ti'a trecut prin cap ca avem aceeasi varsta?
-Nu.Si nici ca sunt sora printesei Gloria nu mi'a trecut prin cap,dar asta e partea a 2a.spuse incet.
-Si nici ca o sa ajungi intr'o gasca atat de nebuna nu credeai.spuse zambindu'i.
-Cum de auzit tu totul?zise indignata.
-Sunt Hot Brevetat draga mea,treaba mea e sa stiu,sa aud si sa vad totul.zise serios.
-Continua cu intrebarile.
-Cand ti'ai descoperit puterile de sortitor?
-Acum 5 ani.Si de atunci imi place sa fac calatorii prin diverse regate si sa studiez relatiile dintre locuitori.
-H-heh?(e.e").Vrei sa zici ca stii oameni din toate regatele?
-Aproape.Stiu din Lancovit,Selenda,Hymlia,Salterens si de pe Planeta Dragonilor.
-(O__________o"")Glumesti.
-Ba nu.
-Nu te cred.
-Soarta.
-Esti rea....
-Da,multumesc de compliment.Nu ti le irosi pe toate pe mine.
-De parca as avea pe cine sa le irosesc.spuse Cal scurt si lasa sa ii curga o lacrima.
-Oh,i-iarta'ma.zise Elisabeth ridicandu'se si se duse la el.N'am vrut sa te supar.
-Ehh...si baietii mai trebuie sa planga nu?intreba Cal incercand sa zambeasca.
-N-nu e nevoie.O sa te las singur daca asta doresti.spuse si se ridica dand sa plece.
-Stai...Vin si eu.spuse brunetul si se ridica.Trebuie sa ajungi intreaga la sor'ta altfel risc sa fiu facut antreuri.zise Cal dand din umeri.
La remarca lui Cal Elisabeth se puse pe jos si incepu sa rada cu lacrimi.
-Ce ti se pare asa de amuzant?intreba Cal indignat.
-Nimic.spuse printre hohote si sughituri.
-Bine.spuse brunetul si o ajuta sa se ridice.Acum hai la sor`ta.zise hotul lasand un zambet larg sa`i apara pe fata.
-Bine.zise Elisabeth si incepu sa topaie linistita pe hol.

~End Chapter 1~
___________________________________________
*se stie ca robele de sortitor sunt foarte-foarte incapatoare,poti baga si o sala de baie in ea fara sa simti nici o greutate
*in Vol. 6 Eleanora,fata de care ii placea lui Cal,moare --"(don't ask why 'cus i don't read that volume TT_TT) si Cal intra intr'o stare de nebunie usoara dar isi revine
:help: Zuppy25 :cold:
[Imagine: sig13.jpg]

#2
Buna, tocmai acum am vazut si eu ficul tau, care imi place mult. Si eu sunt o mare fana a cartii, defapt este una dintre cartile mele preferate, dar nu asta e important acum. Hai sa zic ceva si despre fic. Pai, in primul rand, nu trebuie sa renunti la el, chiar daca nu primesti nici un comm iti promit ca eu iti voi ramane cititoare fidela ;). Ideea imi place, este originala, chiar nu am mai vazut ca Moineau sa aiba o sora, foarte tare. Dar au fost si lucruri care nu mi-au placut, cum ar fi faptul ca ai pus mult prea mult dialog, care chiar este sec in unele locuri, puteai sa transformi in vorbire indirecta. Descriere ai, dar nu prea multa, adica puteai sa descrii mai mult sentimentele lui Moineau cand a aflat ca are o sora, trebuia sa descrii mai mult si palatul, camera, imprejurimile. Data viitoare incearca sa te axezi mai mult pe descrierea sentimentala si pe cea a imprejurimilor. Inca un lucru care m-a deranjat a fost ca ai scris cu litere mari, se intelege ca urlii la cititor, dar ma rog, asta nu este mare lucru, cel putin pentru mine. Actinuea este cam grabita, pe bune, incearca sa o mai incetinesti prin descriere, mai ales cea a sentimentelor, este cea mai importanta. Greseli de tastare / ortografie nu cred ca am vazut. Mi-a placut mult faza cand a intrebat Tara daca Robin e gravid, foarte tare =)). Am si eu o intrebare, ficul va fi despre Moineau si cum si-a gasit ea sora, despre sora ei sau despre Tara si aventurile ai ? Pai, sper ca nu te-a suparat commul meu si iti mai zic inca o data, nu renunta la fic, deoarece eu astept cu nerabdare nextul, care sper sa il pui repede si, daca nu e prea mare deranjul, ma poti anunta si pe mine ? Bine, gata, hai ca dekja am scris prea mult si ma dor degetele :)). Spor la scris si la idei. Te pupacesc dulce, dulce de tot :*

:chuu::perv:o//o:99::dizzy::love::yes::yada::cry::pls::bye:



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Vampire knight - A small intruder +18 [make by Ella, Manu's sister] Nywa 16 11.460 28-07-2011, 01:31 AM
Ultimul răspuns: Kimera
  In tara nimanui Ana 3 3.078 08-03-2011, 09:39 AM
Ultimul răspuns: hiimera
  I love my sister [+18] angeliqueVampire 6 5.584 25-06-2009, 01:44 PM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)